Po brexicie umowy elektroniczne i usługi zaufania z ograniczeniami

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Brexit

Tuż przed świętami konsumenci i przedsiębiorcy otrzymali prezent w postaci informacji, że wbrew wcześniejszym obawom UE i Wielka Brytania zawrą umowę handlową, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. Można wprawdzie narzekać na brak vacatio legis, ale warto cieszyć się z braku twardego brexitu - pisze adwokat Sylwester Szczepaniak.

15.01.2021

Sklep przy sprzedaży przez internet może odmówić wystawienia faktury

VAT Rachunkowość Prawo gospodarcze

Zamknięcie galerii handlowych spowodowało, że klienci coraz chętniej wybierają zakupy internetowe. Niektórzy z kupujących produkty do biura ze zdziwieniem dowiadują się, że nie wszyscy sprzedawcy chcą wystawiać faktury przedsiębiorcom. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach taka odmowa jest możliwa i zgodna z prawem.

15.01.2021

SN oceni, czy nieuzasadniony wpis na listę niesolidnych dłużników narusza dobra osobiste

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Bank dokonał nieuzasadnionego wpisu do rejestru dłużników, a potem ponad cztery lata zajęło mu wykreślenie z rejestru niesolidnych dłużników danych klienta, który nie zaciągnął u niego kredytu. Klient wciąż walczy o zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych - pierwszej instancji wygrał, ale w sądzie apelacyjnym przegrał. Skargę do SN skierował w tej sprawie Rzecznik Finansowy.

14.01.2021

Rząd zapowiada pomoc dla kolejnych branż dotkniętych epidemią

Prawo gospodarcze Tarcza finansowa

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział, że w przyszłym tygodniu rząd ogłosi dodatkową listę kodów działalności gospodarczej (PKD) objętych tarczami finansową i branżową. Powiedział też, że jego zdaniem od 1 lutego, jeśli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, powinny zostać w pełni otwarte galerie handlowe.

14.01.2021

NIK: Ciężarówki przeciążone i bez odpowiedniej kontroli niszczą drogi

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Systematycznie rośnie przewozów ładunków transportem samochodowym. Problem przeładowanych ciężarówek dotyczy szczególnie dużych miast. To również poważny problem m.in. dla zarządców dróg i samych kierowców, bo przeładowane pojazdy ciężarowe niszczą drogi. Tymczasem brakuje odpowiedniej infrastruktury i rozwiązań, które umożliwiłaby prowadzenie kontroli ciężarówek.

13.01.2021

Są kary za zatory, ale ukaranie firmy jest bardzo trudne

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Minął już ponad rok od wejścia w życie przepisów, które miały ukrócić zatory płatnicze w biznesie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi wprawdzie 100 postępowań, ale jeszcze nie wydał żadnej decyzji. Problemem okazują się wyliczenia. Wysokość kary zależy bowiem od wysokości niespełnionego świadczenia, a ta jest trudna do ustalenia.

13.01.2021

Kredyty dla firm z dopłatami dłużej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Funkcjonowanie dopłat do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek COVID, ma być wydłużone. Według projektu, który trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu, umowy kredytu z dopłatami będą mogły być zawierane do 30 czerwca br.

12.01.2021

Surowe kary dla firm i menedżerów z branży fitness za zmowę rynkową

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Prezes UOKiK nałożył kary w łącznej wysokości ponad 32 mln zł na największe sieci fitness, w tym spółkę Benefit Systems, operatora kart MultiSport, za porozumienie ograniczające konkurencję. Jego skutkiem był podział rynku i ograniczenie możliwości wyboru sieci, z usług której konsumenci mogli skorzystać w swoim mieście. Ukarano również 6 menadżerów bezpośrednio zaangażowanych w porozumienie

11.01.2021

Dostawcy usług rolniczych mają więcej czasu na wnioski o wsparcie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Termin składania wniosków o przyznanie pomocy na "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych" został wydłużony do 15 lutego 2021 r. - poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które już świadczą usługi na rzecz rolników, aby mogły rozwijać swoją działalność.

08.01.2021

Minister rozwoju szuka pomysłów na ułatwienia w prowadzeniu biznesu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rozpoczyna prace nad kolejnym pakietem przyjazne prawo. Chodzi o wprowadzenie takich zmian, które uproszczą lub usprawnią prowadzenie działalności gospodarczej. W pracach mają mu pomóc przedsiębiorcy, którzy mogą do 24 lutego przesłać elektronicznie swoje propozycje. Jednocześnie resort przygotowuje tzw. tarczę prawną,

08.01.2021

Małe firmy upadłe przez pandemię dostaną pomoc na nową działalność

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Osoby, których działalność gospodarcza została zlikwidowana w związku pandemią, będą mogły starać się o pomoc na założenie innej - zapowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Według deklaracji resortu, rozporządzenie łagodzące warunki uzyskania pomocy powinno wejść w życie jeszcze w pierwszej połowie stycznia.

08.01.2021

W czasie epidemii organy spółdzielni mogą podejmować decyzje zdalnie lub pisemnie

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Stan epidemii COVID-19 dotyka także spółdzielni, często utrudniając lub wręcz sabotując procesy decyzyjne, w tym funkcjonowanie organów kolegialnych o większej niż zarząd liczebności, czyli rad nadzorczych oraz walnych zgromadzeń. Jednak mogą one podejmować uchwały w trybie głosowania pisemnego lub przy użyciu środków porozumiewania się na odległość - pisze adwokat Michał Skrzypek

08.01.2021

Branża targowa skorzysta z tarczy 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Firmy z branży targowej będą mogły skorzystać z pomocy przewidzianej w Tarczy PFR 2.0. Zmiana to efekt rozszerzenia listy PKD przedsiębiorstw zakwalifikowanych do wsparcia sektorowego. Wcześniej rząd wykluczył branżę z przewidzianego w tzw. „Tarczach” programu wsparcia sektorowego.

07.01.2021

Minister chce uprościć proces odrolnienia gruntów na cele publiczne

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Minister do spraw rozwoju samorządów Michał Cieślak zaprasza samorządowców do zgłaszania propozycji zmian prawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ruszyły prace nad przeglądem przepisów w tym zakresie.

07.01.2021

Strasburg: Ustawowy obowiązek emisji reklamy społecznej nie narusza wolności mediów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Nałożenie na stację telewizyjną obowiązku emisji reklamy społecznej krytycznej w stosunku do mediów nie naruszył prawa nadawcy przekazu do wolności wyrażania opinii - stwierdził w niedawnym orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka. I dodał, że nadawca winien akceptować krytyczne opinie na swój własny temat i dawać im miejsce ujścia w programach telewizyjnych.

05.01.2021

W tym roku jeden urząd skarbowy obsłuży największe firmy

CIT VAT Prawo gospodarcze

Jeden urząd skarbowy - I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie - obsłuży w 2021 roku największych podatników, 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych będzie zajmować się dużymi firmami, a drobne przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego wrócą do pozostałych urzędów.

01.01.2021

Brexit to zamknięcie granic, trudniejszy obrót handlowy i prawny

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Brexit to nowa sytuacja prawna, a Zjednoczone Królestwo to dla Polski kraj trzeci. Przez pierwsze pół roku wjedziemy tam na dowód osobisty, tylko pobyt dłuższy niż trzy miesiące wymaga paszportu i wizy. Jednak od 1 stycznia nie możemy podjąć żadnej pracy w Wielkiej Brytanii, bo konieczne będzie pozwolenie.

01.01.2021

Nowy Rok z licznymi zmianami w prawie

CIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse

W Nowy Rok tradycyjnie wchodzimy z Dziennikami Ustaw pełnymi zmian w przepisach. Najtrudniej mają podatnicy. Rząd postanowił gruntownie zmienić prawo podatkowe i m.in. podwójnie opodatkować zyski spółek komandytowych. Stracą też Polacy pracujący za granicą. Zmiany dotkną również przetargów i zamówień publicznych, handlu e-commerce, gospodarowania odpadami. Do ZUS trzeba będzie zaś zgłaszać wszystkie zawierane umowy o dzieło.

01.01.2021

Firma zapłaci milionową karę za utracone dane osobowe

Prawo gospodarcze RODO

Nie można zwlekać ze sprawdzeniem potencjalnych luk w systemach - ostrzega prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, informując jednocześnie o karze w wysokości 1 mln zł dla spółki ID Finance Poland, właściciela portalu szybkich pożyczek, za brak szybkiego stwierdzenia zagrożenia i jego usunięcia, co doprowadziło do utraty danych.

31.12.2020