Parlament Europejski podkreśla rolę przedsiębiorstw w przestrzeganiu praw człowieka

Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Przyjęcie przez Parlament Europejski Rezolucji dotyczącej należytej staranności i odpowiedzialności przedsiębiorstw to jeden z ważnych kroków na drodze do przestrzegania praw człowieka oraz standardów środowiskowych w łańcuchu dostaw. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Organizacji Pracy na świecie prawie 25 mln osób doświadcza pracy przymusowej,

31.03.2021

WSA: Adres prezesa spółki w upadłości likwidacyjnej niezbędny do pozwu, więc trzeba go podać

Spółki Prawo gospodarcze

Wnioskodawca chciał uzyskać adres prezesa zarządu, aby pozwać go i odzyskać pieniądze, które dłużna była mu spółka w upadłości likwidacyjnej. Z planu podziału majątku wynikało bowiem, że nie uzyska on zaspokojenia swoich wierzytelności. Organy administracji publicznej odmówił, ponieważ nie widziały interesu prawnego. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny

31.03.2021

Gut-Mostowy: Vouchery turystyczne ważne dłużej, ale nastawiajmy się na rodzinne wczasy w Polsce

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Koronawirus

Zmiany w ustawie covidowej pozwolą na skorzystanie z voucherów nawet do dwóch lat od czasu, gdy miała się odbyć pierwotna impreza turystyczna. Jeśli ktoś do tej pory nie miał możliwości wykorzystania vouchera, oferujemy mu możliwość, żeby skorzystał z niego później. Ja namawiam, aby podczas wakacji korzystać z uroków Polski, wspierać turystykę krajową - mówi Andrzej Gut-Mostowy,

31.03.2021

Polisa na życie może ułatwić sukcesję w firmie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ubezpieczenia

Ubezpieczenia na życie od dawna były stosowane do zabezpieczenia sukcesji w spółkach i w jednoosobowej działalności gospodarczej, ale w czasie pandemii takie wykorzystanie polis zyskuje na popularności. Odpowiednio skonstruowane ubezpieczenie pozwala uniknąć sytuacji, w której spadkobiercy czy wspólnicy osoby zmarłej staną przed koniecznością spłaty nie swoich lub dodatkowych zobowiązań finansowych.

30.03.2021

Dostawca ciężarówek podejrzany o zmowę dzielącą rynek

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Importer ciężarówek Iveco wspólnie z oficjalnymi dystrybutorami tych pojazdów mogli zawrzeć wieloletnią zmowę ograniczającą konkurencję - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd wszczął w tej sprawie postępowanie antymonopolowe, a zarzuty otrzymało 11 firm i 11 menadżerów, którzy mogli być odpowiedzialni za niedozwolone działania.

29.03.2021

Ofiary zatorów mogą uniknąć kary, ale prawo niedoskonałe

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W lutym Prezes UOKiK wydał pierwsze decyzje w sprawach zatorów płatniczych. W dwóch przypadkach przedsiębiorcy opóźniający się z realizacją swoich zobowiązań uniknęli kar, gdyż spełnili warunki nakazujące odstąpienie od wymierzenia kary wobec ofiar zatorów. Pomimo słusznej idei tego rozwiązania, regulacja w tym zakresie jest niedoskonała i potrzebne jest jej uzupełnienie - pisze Adrian Bielecki,

26.03.2021

Fundacja rodzinna do zastosowania już od przyszłego roku

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Po blisko dwóch latach przygotowań Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o fundacji rodzinnej. By ją założyć, fundator będzie musiał wnieść mienie o wartości co najmniej 100 tysięcy złotych. Beneficjentami będą osoby fizyczne, ale też organizacje pożytku publicznego. Świadczenia, które otrzymają, obniżą wartość zachowku.

24.03.2021

Nie każdy zużyty towar jest odpadem – uwaga na konsekwencje prawne

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy, których działalność dotyczy zużytych rzeczy, często traktują je jak zwykłe towary. Nie mają przy tym świadomości, że popełniają błąd, który może sprowadzić na nich konsekwencje w postaci sankcji prawnych. Takie uznaniowe działanie jest nieprawidłowe, jeśli mamy do czynienia z odpadami - piszą Dawid Krakowiak, Karol Szymańczyk z kancelarii Dentons.

19.03.2021

Sąd uchylił wpis o likwidacji Dziennika Wschodniego

Spółki Prawo gospodarcze

Na wniosek mniejszościowych udziałowców, przy wsparciu Rzecznika Praw Obywatelskich, w czwartek Sąd Rejonowy Lublin-Wschód wykreślił likwidatora spółki wydającej Dziennik Wschodni z Krajowego Rejestru Sądowego. Uznał, że nie dokonał on odpowiedniego wyważenia racji „gospodarczych” ze „społecznymi”. To oznacza, że likwidacja „Dziennika Wschodniego” na razie została wstrzymana.

18.03.2021

Arbitraż też sądzi zdalnie - wielka międzynarodowa wiedeorozprawa w KIG

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Przesłuchanie 19 świadków i 10 zespołów biegłych, zorganizowanie konferencji biegłych, w których brali udział także tłumacze z języka angielskiego i hiszpańskiego. W sumie 16 dni i 8 godzin trwała zakończona niedawno w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej wideorozprawa, w której uczestnicy łączyli się z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech oraz kilku miast Polski.

18.03.2021

Mimo pandemii więcej unijnych patentów z Polski

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

W 2020 roku polskie firmy, uczelnie wyższe i instytuty badawcze złożyły więcej zgłoszeń patentowych niż w roku 2019 - podał we wtorek mieszczący się w Monachium Europejski Urząd Patentowy (EPO). Ten przyrost wynosi 4,3 proc., a najwięcej zgłoszeń było w kategoriach: procesy termiczne i aparatura oraz branża farmaceutyczna, technologie medyczne, transport, biotechnologia oraz "meble, gry".

16.03.2021

Osąd biznesowy w Kodeksie spółek handlowych - szansa czy konieczność?

Spółki Prawo gospodarcze

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadzająca prawo holdingowe wciąż jest tematem rozważań zarówno teoretyków, jak i praktyków prawa. Nie sposób w tej debacie pominąć jednego z jej elementów - wprowadzenia do polskiego prawa handlowego miernika oceny biznesowej zwanego "Business Judgement Rule" przy ocenie działań członków organów spółek.

15.03.2021

W pandemii lepiej założyć spółkę niż jednoosobową działalność gospodarczą

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Każdy biznes oznacza zobowiązania: długi, pożyczki, kredyty, faktury do zapłaty. Jeśli biznesmen nie chce za nie odpowiadać osobiście, jedynym wyjściem jest właśnie spółka kapitałowa. Jest to istotne zwłaszcza w pandemii, gdy rząd nagle zakazuje prowadzenia biznesu. Spółka sprawdza się też lepiej, gdy myślimy o pozyskiwaniu zewnętrznego finansowania, w tym środków unijnych.

15.03.2021

SN: Kwota ani procent szkody wierzycieli nie są potrzebne, by ukarać za niezgłoszenie upadłości

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Z Prawa upadłościowego nie można wyprowadzać wniosku, że obniżenie wartości przedsiębiorstwa i rozmiar poniesionej szkody przez wierzycieli musi być określony w procentach lub w konkretnej sumie - orzekł Sąd Najwyższy. Sąd okręgowy błędnie orzekł, że prezes spółki nie ponosi odpowiedzialności, gdyż nie wykazano kwotowo ani procentowo obniżenia wartości przedsiębiorstwa

15.03.2021

Zmiana fundatora w fundacji jest możliwa

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Popularność fundacji wynika m.in. z bardzo atrakcyjnej regulacji prawnej, która zapewnia dużą swobodę w ustaleniu reguł działalności i kluczową rolę fundatora w tym procesie. Ta dość prosta regulacja pozostawia jednak szeroki zakres wątpliwości prawnych. Jedną z istotniejszych jest pozycja fundatora względem tworzonej przez niego fundacji, wpływ na jej działalność i możliwość dokonania zmiany

11.03.2021

WSA: Trudności organizacyjne w spółce z powodu pandemii uzasadniają przywrócenie terminu  

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Strona nie opłaciła brakującej części opłaty od skargi w terminie. We wniosku o jego przywrócenie zwrócono uwagę, iż czynności nie zostały podjęte w terminie z powodu utrudnień związanych z pandemią COVID-19. Z urzędu wiadomo, że od czasu nastania epidemii dochodzi do różnych zakłóceń w podejmowaniu czynności życia codziennego

11.03.2021

Rząd konsultuje plan wykorzystania funduszy UE dla gospodarki

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Budżet Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) następcy Programu Inteligentny Rozwój (POR) to 36 mld zł. Będzie wspierał m.in. badania, wdrażanie innowacji, wykorzystywanie zaawansowanych technologii, wzrost konkurencyjności polskich MŚP oraz transformację przemysłową i przedsiębiorczość. Rozpoczęły się konsultacje społeczne, które potrwają do 14 kwietnia 2021 r.

10.03.2021

Uproszczona restrukturyzacja sprawdziła się i może zostać na stałe

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Możliwe od siedmiu miesięcy uproszczone postępowania restrukturyzacyjne pozwalają w sprawny i zwykle bezpieczny zarówno dla dłużników, jak i wierzycieli sposób ułożenie swoich zobowiązań i ochronę przed egzekucją w czasach kryzysu - piszą adwokat Bartosz Magnowski i radca prawny Wojciech Młocek. I pozytywnie oceniają zamiar zostawienia uproszczonej restrukturyzacji na stałe.

10.03.2021

Uproszczona restrukturyzacja zostaje na stałe w polskim prawie

Prawo gospodarcze

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, która ma elektronizować postępowania upadłościowe, ale nie tylko. Wprowadza też dobre zmiany w prawie restrukturyzacyjnym. Zgodnie z nimi z uproszczonego postępowania wprowadzonego Tarczą 4.0 będzie można korzystać także po 31 czerwca br.

09.03.2021