Pomoc prawna dla Ukrainy

Prawo cywilne Pacjent Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

W czwartek 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Za naszą wschodnią granicą trwa wojna, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękuje Polsce za wsparcie. Pomoc ma różny wymiar, od pomocy wojskowej,...

24.02.2022

Prezydent podpisał ustawę, która ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne państwa

Rynek Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym. Nowe przepisy mają wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne poprzez usprawnienie procesów inwestycyjnych zwiększających dostępność pojemności magazynowej na ropę naftową i produkty naftowe.

23.02.2022

Nowe postępowanie o zatwierdzenie układu - nie tędy droga

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o ukształtowaniu się praktyki stosowania znowelizowanych przepisów o zatwierdzeniu układu, jednak sama ich lektura nakazuje spojrzeć krytycznym okiem na zaproponowane rozwiązania. Ustawodawca w dość niezrozumiały sposób dokonał transpozycji niektórych rozwiązań z uproszczonej restrukturyzacji, a z niektórych z nich zrezygnował zupełnie.

23.02.2022

Po wyroku Sądu UE niezależność UOKiK pod znakiem zapytania

Wymiar sprawiedliwości Rynek Prawo gospodarcze Prawo unijne

Komisja Europejska ma ocenić, czy polscy politycy mają wpływ na rozstrzygnięcia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a państwowe spółki mogą liczyć na pobłażliwe traktowanie przez ten urząd. Zobowiązał ją do tego Sąd Unii Europejskiej w wyroku dotyczącym PKP CARGO. Będzie to ważne rozstrzygnięcie dla wielu polskich firm, które może wywołać efekt domina.

23.02.2022

Rząd proponuje zmiany w przepisach o farmach wiatrowych na morzu

Rynek Nowe technologie Prawo gospodarcze

Rząd chce, aby morskie farmy wiatrowe, które budowane są w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, spełniały odpowiednie wymogi. Dotyczy to także zespołów urządzeń służących do wyprowadzenia mocy. We wtorek przyjął projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim w tej sprawie.

22.02.2022

Sejmowa Komisja Zdrowia za rządowym projektem ustawy o wyrobach medycznych

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała w środę rządowy projekt ustawy o wyrobach medycznych, którego celem jest dostosowanie polskiego prawa do unijnych rozwiązań w tym zakresie. Do projektu wprowadzono kilkanaście poprawek o charakterze legislacyjnym.

22.02.2022

Niedziele wolne od handlu mogą doprowadzić do spadku zatrudnienia

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze Polski Ład

Chociaż niejednemu Polakowi serce podpowiada, że zakaz handlu w niedzielę godzi w podstawowe prawa i wolności oraz narusza Konstytucję, to tak nie jest. Ponieważ jednak ludzie żyją dynamicznie, są aktywni o różnych porach, również albo głównie w weekendy i w niedzielę, czasem po prostu muszą coś kupić. Ustawodawca uznaniowo zostawił więc pewne wyjątki, choć większość placówek handlowych powinna de iure pozostać zamknięta.

22.02.2022

Szybka ścieżka postępowania o zatwierdzenie układu nie zwolni z odpowiedzialności

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Przy obecnym brzmieniu przepisów istnieje ryzyko, że podjęcie decyzji o wejściu na ścieżkę postępowania o zatwierdzenie układu nie zwolni od odpowiedzialności za niezłożenie wniosku o upadłość w terminie. Zwolnienie to uzależnione jest od zawarcia i zatwierdzenia układu przed upływem terminu do złożenia wniosku o upadłość - twierdzą przedstawiciele Forum Prawa Insolwencyjnego.

21.02.2022

Firmy potrzebują systemowej organizacji kontroli regulacji wewnętrznych z prawem powszechnym

Rynek Prawo gospodarcze Zarządzanie

Duże przedsiębiorstwa związane są setkami procedur organizacyjnych, zwykle opartych o przepisy prawa powszechnie obowiązującego. Każda zmiana w przepisach skutkuje koniecznością aktualizacji danej procedury. Jak przedsiębiorstwa radzą sobie z tym procesem? Problem analizuje Maciej Krajewski, dyrektor segmentu dużych przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska.

21.02.2022

Branża: Otwarcia sklepów we wszystkie niedziele oczekują sami klienci

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

Otwarcia sklepów we wszystkie niedziele oczekują sami klienci - wskazują przedstawiciele sieci handlowych. Twierdzą, że 32 wyjątki przewidziane w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele prowadzą do dyskryminacji pracowników handlu. Ponieważ ci zatrudnieni w placówkach działających na zasadzie wyłączeń, w dalszym ciągu pracują w niedziele. Problem rozwiązałoby postulowane przez branżę zagwarantowanie pracownikom handlu dwóch wolnych od pracy niedziel w miesiącu.

20.02.2022

Nowelizacja ustawy o rekompensatach dla sektorów energochłonnych podpisana

Spółki Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał zmianę ustawy o rekompensatach dla branż energochłonnych. Firmom dojdą nowe obowiązki, a za ich niewypełnienie będzie groziła kara w wysokości do 5 proc. faktycznie uzyskanych rekompensat. Poziom rekompensat nie może przekroczyć 75 proc., a ich wartość będzie wyliczana na podstawie rzeczywistego zużycia energii.

18.02.2022

Rejestr zadłużonych przyblokował upadłości - bo nie działa jak powinien

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Prawo gospodarcze

Krajowy Rejestr Zadłużonych nadal spędza sen z powiek prawników. Sądy z powodów technicznych wstrzymują się np. z upadłościami. Rejestr nie współgra też z losowym przydzielaniem spraw i nie jest przystosowany dla komorników. Ministerstwo zapewnia, że problemy rozwiąże na przełomie marca i kwietnia. I pracuje nad kolejnymi zmianami - lepszą e-komunikacją z sądem upadłościowym.

17.02.2022

WSA: Przedsiębiorca z wyrokiem nie spełnia wymogu dobrej reputacji

Drogi Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Przedsiębiorca został prawomocnie skazany za doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez pracowników urzędu marszałkowskiego. Organy uznały więc, że przestał on spełniać wymóg dobrej reputacji, który jest wymagany, aby prowadzić działalność w zakresie transportu drogowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach przyznał im rację.

17.02.2022

UOKiK sprawdza, czy spółka utrudniała przeszukanie

Rynek Prawo gospodarcze

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie w sprawie nałożenia kary na Dahua Technology Poland. Jego zdaniem działanie spółki mogło utrudniać przeszukanie prowadzone w ramach postępowania wyjaśniającego. Jeden z menedżerów wysłał do swoich współpracowników za pośrednictwem komunikatora w telefonie wiadomość informującą o działaniu UOKiK.

16.02.2022

Poproszę bułkę, masło i trumnę – sklep może być zakładem pogrzebowym

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Sklepy za wszelką cenę chcą ominąć zakaz handlu w niedziele. Niektóre oprócz zwykłego jedzenia oferują strawę duchową, proponując np. członkostwo w klubie książki. Inne zwróciły się ku sprawom ostatecznym, zmieniając się w zakłady pogrzebowe, co punktuje nie tylko luki w ustawie o handlu w niedziele.

16.02.2022

Prof. Adamski: Sąd UE podważył niezależność polskich organów ochrony konkurencji

Prawo gospodarcze Prawo unijne Ochrona konkurencji

Sąd Unii Europejskiej stwierdził, że firma mająca spór ze spółką państwową może oczekiwać zajęcia się jej sprawą przez Komisję Europejską, ponieważ polski organ ochrony konkurencji i sądy nie gwarantują jej równych szans. To ważne orzeczenie dla wszystkich firm, polskich i zagranicznych, które znajdą się w takiej sytuacji - twierdzi prof. Dariusz Adamski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

16.02.2022

PIP: Zakaz handlu w niedziele - pierwsze kontrole

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

W niedzielę, 13 lutego 2022 r., inspektorzy pracy przeprowadzili czynności sprawdzające wobec sklepów, w których zgodnie z pozyskanymi informacjami, miał w tym dniu być prowadzony handel. Sprawdzili 257 placówek handlowych, wśród których 40 należało do sieci Intermarche, stwierdzając, że 95 było zamkniętych (w tym 31 działających jako Intermarche) - podał w poniedziałek GIP.

14.02.2022

UOKiK zarzuca kancelarii oddłużeniowej wprowadzanie klientów w błąd

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Klienci kancelarii Certo mogli zostać wprowadzeni w błąd co do zakresu jej obowiązków i ulec sugestii, że spółka z wpłacanych pieniędzy na bieżąco reguluje ich raty, a także że zawarta umowa ochroni ich przed dochodzeniem roszczeń przez wierzycieli - ocenia prezes UOKiK.

14.02.2022

PIP w niedzielę kontroluje przestrzeganie zakazu handlu

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

W niedzielę 13 lutego Państwowa Inspekcja Pracy pilotażowo kontroluje otwarte placówki handlowe, w których zachodzi podejrzenie łamania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Jak twierdzi Główny Inspektorat Pracy, decyzja została podjęta po doniesieniach medialnych oraz głosach partnerów społecznych.

13.02.2022

Prof. Romanowski: Naprawa Polskiego Ładu doczepiona do kodeksu spółek, czyli legislacyjna gangsterka

Spółki Prawo gospodarcze Polski Ład

Zdaje się, że projektodawcy, na czele których stoi wicepremier Sasin, obawiają się, że Senat odrzuci nowelę kodeksu spółek handlowych. Postanowili więc zastosować swoisty „szantaż”, swoistą „gangsterkę” legislacyjną. Dążąc do uchwalenia noweli KSH umożliwiającej wymuszenie posłuszeństwa biznesu wobec władzy dołączyli korzystną dla niektórych przedsiębiorców zmianę, ale nie związaną z prawem spółek.

11.02.2022