Resort rozwoju od lipca 2022 r. pracuje nad projektem ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, który ma przede wszystkim ułatwić firmom załatwianie formalności i pozostawić możliwość składania wniosków o wpis do CEiDG wyłącznie w formie elektronicznej. Przewiduje też ważne zmiany dla spółek cywilnych. Ministerstwo odniosło się właśnie do uwag, które zgłoszono w ramach opiniowania.

Czytaj: Koniec papieru. Rząd chce, by firmy rejestrowały się tylko on line >>

Czytaj też: Podatnicy podatku od towarów i usług - spółka cywilna - komentarz praktyczny w LEX >>>

Wszystkie informacje o spółce w jednym miejscu

Projekt nowelizacji ma uporządkować i uprościć proces rejestracji spółki cywilnej, a także wprowadzić możliwość powszechnego dostępu do informacji o spółkach cywilnych. Wprowadzi też jednolity, zintegrowany wniosek umożliwiający dokonywanie rejestracji, zawieszenia, wykreślenia czy dokonania zmian w strukturze spółki. Wszystkie formalności mają być załatwiane on-line. Nowością, którą przewiduje projekt nowelizacji, ma być powszechne udostępnienie danych o spółce cywilnej, takich jak:  

  • nazwa,
  • dane dotyczące wspólników,
  • wskazanie wspólnika (wspólników) uprawnionych do reprezentacji, data rozpoczęcia działalności gospodarczej spółki cywilnej,
  • informacja o wykreśleniu lub ustaniu bytu prawnego spółki cywilnej,
  • adres siedziby
  • przeważający PKD i pozostałe kody PKD.

Ma to zapewnić transparentność i ułatwić dostęp do informacji o spółkach cywilnych. Za aktualność danych będą odpowiedzialni sami wspólnicy (wniosek o dokonywanie zmian w rejestrze mają składać w terminie 7 dni od dnia zmiany danych w umowie spółki), ale w pewnym zakresie również urzędy. 

Czytaj też: Rachunki bankowe spółek cywilnych >>>

Czytaj też: Rozwiązanie spółki cywilnej/jawnej a remanent likwidacyjny w VAT na przykładach >>>

 

MF: Obowiązek informacyjny powinien objąć wszystkie spółki cywilne

W toku opiniowania swoje wątpliwości dotyczące projektu zgłosiło m. in. Ministerstwo Finansów. W stanowisku postulowało, by obowiązkiem publikacji danych objąć wszystkie spółki cywilne - nie tylko te, w których wspólnicy są jednocześnie przedsiębiorcami.

-  Niezrozumiałe jest, dlaczego w CEIDG mają być publikowane dane wyłącznie spółek cywilnych, w których wspólnikiem jest przedsiębiorca, szczególnie że zgodnie z uzasadnieniem celem projektodawcy jest „stworzenie jednego miejsca, gdzie prezentowana byłaby pełna informacja na temat spółki cywilnej” – podkreślał resort finansów w swoim stanowisku.

Ministerstwo doszło do wniosku, że pozostawienie regulacji w niezmienionej formie spowoduje, że wspólnicy spółek cywilnych będą sztucznie włączać przedsiębiorców do swoich struktur - po to, by zaistnieć w rejestrze. Resort rozwoju nie uwzględnił jednak tych uwag, wskazując, że CEiDG ma określone ustawowo funkcje, a ograniczenie przepisów do przedsiębiorców jest celowe- bo to ich dotyczy rejestr. Nie zmienia to faktu, że i tak większość spółek cywilnych zostanie objętych obowiązkiem. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują bowiem, że wspólnikami większości spółek cywilnych są właśnie przedsiębiorcy (w 2021 r. było to ponad 90 proc. wszystkich zawartych umów spółki cywilnej).

- Poszerzenie CEIDG o informacje o umowy spółki cywilnej zawarte pomiędzy podmiotami niepodlegającymi wpisowi do CEIDG, w kontekście art. 860 par. 1 Kodeksu cywilnego, mogłoby doprowadzić do sytuacji, iż CEIDG stałaby się rejestrem umów zawartych przez podmioty, które realizowałyby cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, i tym samym bez związku z CEIDG, który jest rejestrem przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą- wskazał w odpowiedzi do uwag resort rozwoju.

Czytaj: Przedsiębiorcy: Jedno okienko oraz zmiany w spółce cywilnej to kroki w dobrym kierunku >>

Czytaj też: Działalność prowadzona w formie spółki cywilnej - PORADNIK w LEX >

Sprawdź w LEX: Jak zarejestrować spółkę cywilną? >>>

Zmiana pozytywna dla wspólników 

Anna Çoban, adwokat, partner w Kancelarii Adwokackiej Çoban Legal ocenia, że zmiany przedstawione w projekcie rzeczywiście powinny pozytywnie wpłynąć na szybsze i sprawniejsze weryfikowanie danych dotyczących spółek cywilnych, co jest kluczową kwestią dla obrotu gospodarczego. Ułatwią też życie wspólnikom takich podmiotów. 

- Aktywność ustawodawcy w zakresie wprowadzenia ułatwień w rejestracji spółek cywilnych oceniam bardzo dobrze. W obrocie gospodarczym spółki cywilne są popularne, jednakże ich natura i jej zrozumienie sprawa problemy. Spółka cywilna jest po prostu umową pomiędzy wspólnikami prowadzącymi działalność gospodarczą i na dzień dzisiejszy weryfikacja danych tej spółki w CEIDG sprawiała problemy. Jednocześnie należy przypomnieć, że spółka cywilna posiada własny numer NIP. Stąd też weryfikacja danych była problematyczna - który NIP należy do wspólników, który do spółki, jak to w ogóle sprawdzić i poprawnie zapisać - wyjaśnia Anna Çoban. 

 

Nowość / Bestseller
Nowość / Bestseller

Andrzej Kidyba

Sprawdź