Lewiatan ocenił kolejną propozycję resort rozwoju i technologii. Chodzi o projekt ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Zdaniem tej organizacji propozycje są korzystne dla przedsiębiorców. 

Czytaj też: Koniec papieru. Rząd chce, by firmy rejestrowały się tylko on line>>

Jedno okienko i wzór umowy 

Projekt wprowadza możliwości składania wniosków o wpis w CEIDG tylko online i rezygnację z formy papierowej. Ma również  usprawnić  zakres funkcjonowania tzw. „jednego okienka” poprzez szerszą współpracę z ZUS, KRUS, MF oraz GUS. Dodatkowo przewiduje się współpracę z serwisem www.geoportal.gov.pl, który pośredniczy w dostępie do danych przestrzennych i związanych z nimi usług.

- Ważna jest propozycja wprowadzenia jednego wniosku obejmującego dotychczasowe formularze oraz tzw. ,,jednego okienka". Rejestrem docelowym spółki cywilnej będzie CEIDG. To dobry wybór, choćby z powodu sprawności tego rejestru i ze względu na nieodpłatność. Zatem przedsiębiorcy, czy też w ogóle obywatele, dostaną możliwość zapoznania się z wieloma informacjami na temat spółek cywilnych - w tym danymi dotyczącymi wspólników - w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Będzie także możliwość pobrania zaświadczenia o spółce cywilnej w postaci wydruku z CEIDG – uważa Adrian Zwoliński,  ekspert ds. rynku finansowego i prawa korporacyjnego Konfederacji Lewiatan.

Czytaj w LEX: Działalność prowadzona w formie spółki cywilnej - PORADNIK >>>

Czytaj w LEX: Podatnicy podatku od towarów i usług - spółka cywilna >>>

Według niego ciekawym rozwiązaniem jest też wprowadzenie uniwersalnego wzoru umowy spółki cywilnej. Zawarcie umowy przy wykorzystaniu tego wzoru będzie wymagało wypełnienia formularza udostępnionego w CEIDG i opatrzenia umowy przez wspólników kwalifikowanym podpisem elektronicznym, zaufanym albo osobistym.

- Trudno ocenić funkcjonalność takiego rozwiązania - to okaże się w praktyce - natomiast pozostawienie tej opcji przedsiębiorcom jest dobrym kierunkiem, zwłaszcza jeśli chodzi o cyfryzację. Podobnie dobrym pomysłem, świadczącym o pragmatycznym i ewolucyjnym podejściu, jest skupienie się na tym etapie głównie na rozwiązaniach obejmujących przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, których to głównie dotyczy tematyka spółki cywilnej – dodaje Adrian Zwoliński.

Lewiatan uważa, że zaletą spółki cywilnej - będącej przecież umową - jest jej umowność, mniejszy poziom sformalizowania oraz możliwość realizacji różnej współpracy przez przedsiębiorców. Obecnie publicznie dostępne informacje dotyczące spółki cywilnej są rozproszone i niepełne. Nie sprzyja to transparentności np.: przy podejmowaniu współpracy gospodarczej z podmiotami wchodzącymi w skład spółki cywilnej. 

Czytaj w LEX: Forma wypowiedzenia udziału w spółce cywilnej >>>

Czytaj w LEX: Rachunki bankowe spółek cywilnych >>>