Nowe polskie prawo holdingowe wpłynie na funkcjonowanie grup spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Po wejściu w życie nowelizacji kodeksu spółek handlowych polskie spółki kapitałowe działające w strukturach międzynarodowych mogą być zainteresowane przeglądem swoich struktur organizacyjnych i transakcyjnych. W szczególności powinny to rozważyć polskie spółki, w których funkcjonują polecenia wydawane przez ich spółki dominujące w transakcjach zawieranych w interesie grupy.

05.04.2022

Oprogramowanie z Rosji i Białorusi może być niebezpieczne

Nowe technologie Prawo gospodarcze RODO Ukraina

W związku z wojną w Ukrainie rośnie ryzyko związane z używaniem oprogramowania komputerowego pochodzącego z Federacji Rosyjskiej bądź Białorusi. Ostrzega przed tym Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Spośród przesłanek, które mogą wpłynąć negatywnie na użytkowanie produktów są problemy z aktualizacją, czy brak wsparcia technicznego produktów.

04.04.2022

Wujek Wania zamiast McDonald's - rosyjskie podróbki odwetem za sankcje

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ukraina

W Rosji masowo zaczęto już podrabiać zachodnie marki. Władze tego kraju wydały nawet specjalny dekret w tej sprawie. To odwet za sankcje nałożone na Rosję w związku z agresją przeciwko Ukrainie. Walka z rosyjskimi podróbkami będzie dla firm bardzo trudna, bo więcej w tym polityki, aniżeli prawa. Prawnicy mówią wprost, że to walka z wiatrakami.

04.04.2022

Biznes i samorządy razem walczą o odblokowanie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej

Samorząd terytorialny Nowe technologie Prawo gospodarcze

Dziesięć organizacji reprezentujących 11,5 tys. firm oraz niemal 700 gmin apeluje o odblokowanie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej – jako gwarancji bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski. Ich zdaniem w obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej filarem bezpieczeństwa energetycznego musi być szybka redukcja naszej zależności od paliw kopalnych.

01.04.2022

Zmiany w rozliczaniu prosumentów energii już obowiązują

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Od 1 kwietnia obowiązuje nowelizacja ustawy, która wprowadza m.in. nowy system rozliczeń dla prosumentów - net billing. Zgodnie z tym systemem, prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzone do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy. Według ekspertów od rynku energii, te nowe zasady będą mniej korzystne i mogą zahamować rozwój takiej produkcji energii.

01.04.2022

Rząd zabiega o upowszechnienie polis dla rolników

Prawo gospodarcze Ubezpieczenia

Rolnik zapłaci z opóźnieniem za ubezpieczenie upraw, a składka będzie mogła być przekazana ze środków z płatności bezpośrednich. Może to zwiększyć zainteresowanie ubezpieczeniem upraw, które nie cieszy się popularnością, co przy rosnących szkodach spowodowanych zmianami klimatu, stanowi duży problem. Także rząd zwiększa w tym roku fundusze na dopłaty do ubezpieczeń rolnych.

01.04.2022

TSUE uznał prawo do zwolnienia z akcyzy dla zakładów energochłonnych

Akcyza Prawo gospodarcze Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 31 marca 2022 r. wyrok, w którym oddalił skargę Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w sprawie zwolnienia z akcyzy wyrobów energetycznych wykorzystywanych przez zakłady energochłonne. TSUE stwierdził, że unijne przepisy nie wykluczają ze zwolnienia od akcyzy zakładów energochłonnych, objętych unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji.

31.03.2022

Rząd przygotowuje ustawę o dostępności produktów i usług

Pomoc społeczna Nowe technologie Prawo gospodarcze

Nowe wymogi dostępności dla systemów sprzętu komputerowego i ich systemów operacyjnych, samoobsługowych terminali płatniczych, bankomatów, automatów biletowych, urządzeń do odprawy samoobsługowej, interaktywnych terminali informacyjnych, smartfonów i czytników książek elektronicznych - przewiduje projekt ustawy, który do konsultacji skierowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

31.03.2022

Już za tydzień kolejna edycja Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG

Spółki Prawo gospodarcze

W dniach 6-7 kwietnia br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XIII edycja Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG. Podczas spotkania działów prawnych poruszone zostaną tematy m.in: zmian w KSH, nowych regulacji dotyczących sygnalistów, skutecznego dochodzenia roszczeń w czasach pandemii i kryzysu w sądownictwie, raportowania ESG, zrównoważonego finansowania, możliwości transferu ryzyka prawnego oraz kwestie organizacji WZA.

31.03.2022

Unijne zasady podziału spółek trafią do polskiego kodeksu

Spółki Prawo gospodarcze Prawo unijne

Najpóźniej do końca tego roku w kodeksie spółek handlowych mają pojawić się przepisy dotyczące transgranicznych podziałów spółek. Obecnie przygotowuje je Ministerstwo Sprawiedliwości, a termin implementacji unijnych dyrektyw upływa z końcem 2022 roku. Proponowane rozwiązania mają ułatwić spółkom prowadzenie działalności na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej.

31.03.2022

By zatrzymać TIR-y, trzeba zamknąć wschodnią granicę UE i zmienić sankcje

Prawo gospodarcze Ukraina

O tirach jadących z Niemiec do Białorusi głośno jest od początku marca. Opozycja uważa, że to rząd Polski pozwala na transporty, wspierając Rosję. Rząd twierdzi, że to wina unijnych przepisów. Jak zwykle, każdy ma trochę racji. Dzięki nagłośnieniu sprawy, transporty są dokładniej sprawdzane, toczą się rozmowy o zamknięciu granic i szykowana jest nowa ustawa pozwalająca karać łamiących zakazy.

30.03.2022

Polska zrywa umowę z Rosją o ochronie inwestycji

Prawo gospodarcze

Rząd skieruje do strony rosyjskiej notę dyplomatyczną informującą o wycofaniu zgody na związanie Polski umową z Rosją w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji - taka decyzja zapadła we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów. Umowa ta ma już prawie 30 lat, ale w praktyce nie weszła w życie.

29.03.2022

Rząd nie planuje rozszerzenia handlu w niedziele na cały kraj

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

Pod koniec lutego, w związku z napływem uciekinierów wojennych z Ukrainy, rząd zezwolił na działalność w niedziele sklepów w województwach lubelskim i podkarpackim. Według Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej nie ma potrzeby, aby takie wyłączenie objęło także inne województwa, gdzie nastąpił duży napływ cudzoziemców.

28.03.2022

SA: Tajemnicza rola zagranicznego przedsiębiorcy w polskich spółkach

Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze

Mając 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu spółki oskarżony musiał wiedzieć, że dla wykonywania jakichkolwiek czynności trzeba mieć umocowanie, poprzez zatrudnienie albo udzielenie odpowiedniego pełnomocnictwa - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie i uchylił wyrok do ponownego rozpoznania. Sąd pierwszej instancji ustali więc, jaką rzeczywistą rolę pełnił obywatel estoński w polskich spółkach.

28.03.2022

Od 28 marca koniec z ograniczeniami pandemicznymi w firmach

Prawo gospodarcze Koronawirus

Od 28 marca, czyli od poniedziałku nie trzeba już nosić już maseczek w restauracjach, sklepach czy hotelach. Wcześniej, bo od 1 marca rząd zniósł limity oraz ograniczenia dotyczące liczby osób uczestniczących w spotkaniach. Oznacza to, że znikają już ostatnie ograniczenia związane z pandemią. - Zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia, bądźmy odpowiedzialni - zastrzega minister zdrowia.

28.03.2022

WSA: Przedsiębiorca stracił zezwolenie za butelkę wódki

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prawodawca nie różnicuje skutków nieprzestrzegania warunków sprzedaży napojów alkoholowych od stopnia szkodliwości społecznej konkretnego naruszenia lub od ich ilości. Oznacza to, że sprzedaż nieletniemu choćby jednej butelki alkoholu jest podstawą do cofnięcia placówce handlowej zezwolenia. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

26.03.2022

Nie tak trudno założyć jednoosobową działalność gospodarczą

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ambicja otworzenia własnego przedsiębiorstwa, ucieczka przed wysokimi kosztami zatrudnienia, czy w końcu chęć bycia swoim własnym szefem powodują, że założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wciąż pozostaje często wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej. A procedura rejestracji takiego przedsięwzięcia nie jest skomplikowana.

26.03.2022

Zmiany w mentalności firm - zamiast upadać walczą i restrukturyzują swój biznes

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

W obliczu rekordowej inflacji, rosnących kosztów surowców i niepewności gospodarczej związanej z wojną na Ukrainie, wiele polskich firm staje przed wyzwaniem utrzymania płynności finansowej. Coraz rzadziej jednak decydują się na ogłoszenie upadłości i mocno walczą o utrzymanie swojego biznesu. Jednym z rozwiązań, które im to umożliwia, jest postępowanie restrukturyzacyjne.

25.03.2022

Już za rok reklama wyrobów medycznych będzie trudniejsza

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja

Kilka tysięcy producentów, importerów i dystrybutorów wyrobów medycznych czekają duże zmiany. Parlament kończy prace nad ustawą o wyrobach medycznych, która zmienia zasady reklamy. Promocja nie może wprowadzać w błąd, wykorzystywać wizerunku lekarza, ale także dotyczyć produktów dla profesjonalistów. Za złamanie przepisów grożą wysokie kary. Problem w tym, że nie zawsze wiadomo, który wyrób jest tylko dla laików.

25.03.2022

Putin grozi nacjonalizacją, prawnicy doradzają pozwy w arbitrażu inwestycyjnym

Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Gdyby Rosja rzeczywiście chciała przejąć na własność majątki zagranicznych przedsiębiorców tylko dlatego, że postanowili oni zaprzestać prowadzenia działalności w tym państwie po dokonanej przez nie inwazji na Ukrainę, byłoby to oczywiście niezgodne z prawem międzynarodowym. Mogłoby stanowić podstawę do dochodzenia od Rosji odszkodowań w arbitrażu międzynarodowym.

24.03.2022