Ułatwienie walki z oszustwami związanymi z VAT w sektorze e-commerce

►Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw

Sejm uchwalił w piątek zmiany w przepisach o VAT, które mają na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej w sprawie zwalczania oszustw podatkowych. Chodzi przede wszystkim o zacieśnienie współpracy między administracjami podatkowymi a dostawcami usług płatniczych. Nowy obowiązek ma dotyczyć m.in. krajowych banków, oddziałów banków zagranicznych, instytucji kredytowych, instytucji płatniczych i SKOK-ów.

Przeczytaj więcej: Sejm uchwalił przepisy do walki z oszustwami VAT-owskimi w e-commerce

Sejm uchwalił pakiet SLIM VAT 3

►Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw

Celem zmian ma być uproszczenie i przyspieszenie rozliczania VAT, dzięki czemu poprawiona zostanie także płynność finansowa firm. Będzie to możliwe m.in. poprzez podwyższenie limitu sprzedaży małego podatnika z 1,2 do 2 mln euro. Nowe przepisy zmniejszą również formalności dla przedsiębiorstw w obrocie międzynarodowym. Wprowadzone zostaną uproszczenia związane z raportowaniem rozliczeń dotyczących fakturowania. Dotyczy to m.in. dostosowania warunków wystawienia faktury do e-paragonu.

O innych rozwiązań przeczytaj: Sejm uchwalił kolejne zmiany w rozliczeniach VAT

 

Łatwiej o kredyt na pierwsze mieszkanie

►Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe

Sejm w piątek uchwalił ustawę mającą wspierać osoby, które chcą kupić pierwsze mieszkanie. Z niskooprocentowanego kredytu (2 proc.) będzie można skorzystać już w te wakacje. Dopłata do rat będzie przysługiwać przez 10 lat. Nabywca pierwszego mieszkania będzie miał przy tym dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie – przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 mkw.

Więcej w tekście: Sejm uchwalił przepisy o dopłatach do kredytu na pierwsze mieszkanie

 

Czy wiesz, że użytkownicy zalogowani do Moje Prawo.pl korzystają z dodatkowych newsów prawnych tylko dla nich?

Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl i zyskaj unikalne funkcjonalności >>>

300 zł świadczenia emerytalnego dla sołtysów

►Ustawa o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa

Dodatek do emerytury otrzymają sołtysi, którzy będą pełnić tą funkcję przez okres co najmniej dwóch kadencji niemniej niż przez 8 lat - uchwalił w piątek Sejm. Dodatkowy warunek to wiek, w przypadku kobiet co najmniej 60 lat, mężczyzn - co najmniej 65 lat. Świadczenie wyniesie 300 zł i ma być waloryzowane co roku.

Przeczytaj więcej: Sejm uchwalił świadczenie emerytalne dla sołtysów

 

Większa kontrola kierowców z aplikacji, wracają kursy redukujące punkty karne

►Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym i innych ustaw

Uchwalone przez Sejm przepisy zakładają likwidację opłaty ewidencyjnej za rejestrację pojazdu, wydanie dowodu rejestracyjnego czy przeprowadzenie badania technicznego pojazdu. Kierowcy taksówek zamawianych przez aplikacje (m.in Uber, Bold) będą podlegać większej weryfikacji zarówno co do tożsamości osoby, jak jej uprawnień do kierowania pojazdem. Nowe przepisy przywracają sytuację prawną sprzed 2022 r. Informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie dwóch latach, a także kierowcy maksymalnie raz na pół roku będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli zredukować 6 punktów karnych.

Więcej przeczytasz: Lepsza weryfikacja taksówkarzy z aplikacji i ułatwienia dla kierowców z ciężką nogą

Zmiany w służbie cywilnej

►Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o służbie cywilnej, która przewiduje m.in., że w korpusie tej służby i urzędach państwowych nie będą mogli być zatrudnieni współpracownicy organów bezpieczeństwa w latach 1944–90. Wprowadza ona też zmiany w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Ustawa wprowadza też nowe zasady dotyczące procesu naboru, w tym zmianę podstawowej formy aplikowania z papierowej na elektroniczną. Ustawa wprowadza także szerszy katalogu systemów czasu pracy.

Usprawnienia w budowie elektrowni szczytowo-pompowych

►Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących

Ustawa ma usprawnić przygotowanie, realizację i rozbudowę inwestycji dotyczących elektrowni szczytowo-pompowych. Elektrownie te będą pełnić rolę magazynów energii elektrycznej. Inwestycja dotycząca elektrowni szczytowo-pompowej będzie inwestycją celu publicznego. Rozwiązanie to zapewni szybszą ich realizację, a tym samym poprawę bezpieczeństwa energetycznego

Przeczytaj także: Ustawa mająca usprawnić budowę elektrowni szczytowo-pompowych uchwalona

 

Zmiany w lombardach

►Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej

Prowadzenie lombardów tylko w formie spółki kapitałowej lub akcyjnej, obowiązkowa rejestracja w nowym systemie, nowe zasady zawierania umów pożyczek i surowe kary za naruszenie przepisów. To najważniejsze elementy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, którą właśnie uchwalił Sejm. Przepisy mają przede wszystkim wzmocnić ochronę klientów. Wprowadzony zostanie również obowiązek wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową.

Przeczytaj więcej: Ustawa uchwalona - coraz bliżej rewolucyjnych zmian dla lombardów

 

Ustawa deregulacyjna wejdzie w życie - Sejm odrzucił veto Senatu

►Ustawa o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych

Sejm odrzucił w piątek uchwałę Senatu, który opowiedział się za odrzuceniem w całości ustawy deregulacyjnej. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.Ustawa podnosi próg przychodowy dla tzw. działalności nieewidencjonowanej czy modyfikuje zasady uzyskiwania pozwolenia na broń.Ustawa podnosi także kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn, ale także wprowadza limity dla darowizn otrzymanych od wielu osób. Ustawa zmienia również Kodeks postępowania cywilnego, Prawo geodezyjne i kartograficzne czy Kodeks wykroczeń.

O zmianach pisaliśmy w tekstach:

 

Kierowca będzie mógł opłacić przejazdu w UE w ramach Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej

►Nowelizacja ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw

Sejm przyjął w piątek większość senackich poprawek do ustawy o drogach publicznych. Były to głównie modyfikacje o charakterze technicznym i doprecyzowującym. Nowelizacja ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw ma dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie elektronicznego poboru opłat drogowych i określić zasady wprowadzania elektronicznych systemów. Ma zawierać także ważną zmianę dla kierowców, dzięki której zostanie im umożliwione opłacanie przejazdu na terenie UE w ramach jednolitego systemu EETS (Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej).

Więcej o ustawie: Sejm przyjął większość senackich poprawek do nowelizacji ustawy o drogach publicznych

 

Uczelnie przekształcają się w kolejne akademie

►Ustawa o zmianie nazwy uczelni służb państwowych nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości

►Ustawa o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz niektórych innych ustaw

Zmianie ulegnie nazwa uczelni kształcącej funkcjonariuszy Służby Więziennej - Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości zostanie przemianowana na „Akademię Wymiaru Sprawiedliwości”. Szkoła Główna Służby Pożarniczej przekształci się na Akademią Pożarniczą, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie na Akademią Policji, a Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Wyższą Szkołę Straży Granicznej w Koszalinie.

Przeczytaj także: Szkoła dla funkcjonariuszy Służby Więziennej Akademią Wymiaru Sprawiedliwości

 

Nowe instrumenty kapitałowe

Sejm jedną poprawką redakcyjną Senatu przyjął nowelizację ustaw: o obligacjach, funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw.  Ustawa przewiduje, że banki, domy maklerskie, zakłady ubezpieczeń oraz zakłady reasekuracji będą mogły emitować instrumenty kapitałowe, które wyposażone są w mechanizm absorbcji strat. Rozwiązanie pozwoli pozyskać tym instytucjom dodatkowy kapitał, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej.

O projekcie ustawy pisaliśmy: Sejm odrzucił zasadnicze poprawki Senatu do ustawy o funduszach inwestycyjnych

 

Powstanie speckomisja do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski

►Ustawa o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022

Sejm uchwalił powołanie Państwowa Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. To inicjatywa posłów PiS. Organ ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej. Komisja ma prowadzić postępowania mające na celu wyjaśnianie przypadków "funkcjonariuszy publicznych lub członków kadry kierowniczej wyższego szczebla, którzy w latach 2007–2022 pod wpływem rosyjskim, działali na szkodę interesów RP". Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

Więcej: Sejm: Powstanie speckomisja do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski

Dłuższa kadencja prezesa UKOIK

►Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Sejm odrzucił w piątek senackie weto do nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Przewiduje ona m.in. 5-letnią kadencję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którego wcześniejsze odwołanie będzie możliwe tylko w określonych przypadkach. Wymaga tego unijna dyrektywa, która już prawie dwa lata temu powinna być wprowadzona do polskiego prawa.

Zobacz więcej: Weto Senatu do ustawy o ochronie konsumentów odrzucone

 

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej do kosza

►Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta

Podczas piątkowych głosowań w Sejmie zabrakło jednego głosu, aby odrzucić senackie veto do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Flagowa ustawa obecnego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia została więc odrzucona. Zastrzeżenia Senatu dotyczyły konstytucyjności przepisów

Przeczytaj więcej: Ustawa o jakości w zdrowiu idzie do kosza - Sejm nie odrzucił senackiego veta