Taka decyzja została podjęta podczas zwołanego w sobotę posiedzenia Rady Ministrów. - Rada Ministrów upoważniła ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz ministra rozwoju i technologii do wydania stosownych aktów prawnych w zakresie ochrony polskiego rynku rolnego przed destabilizacją - w tym czasowego zakazu importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy.  Właściwi ministrowie pozostają w stałym kontakcie z władzami Ukrainy w celu doprowadzenia do rozwiązania trudnej sytuacji związanej z destabilizacją na rynku rolnym - czytamy w komunikacie ogłoszonym po posiedzeniu rządu. 

Czytaj w LEX: Śniadach Olga, Unijna strategia "od pola do stołu" - sprawiedliwy, zdrowy i przyjazny środowisku system żywnościowy >

Przepisy natychmiast wchodzą w życie

A minister rolnictwa Robert Telus zadeklarował, że jeszcze w sobotę zostanie opublikowane, a wtedy wejdzie od razu w życie rozporządzenie zakazujące wjazdu towarów rolnych z Ukrainy. Telus mówił, że transport zostanie zatrzymany "z godziny na godzinę".

I rzeczywiście, w sobotę wieczorem ukazało się w Dzienniku Ustaw

  Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych

Minister przekazał te informacje, gdy w sobotę wziął udział razem z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim w poświęconej rolnictwu konwencji PiS we wsi Łyse (powiat ostrołęcki).
Kaczyński poinformował podczas spotkania, że rząd zdecydował o zakazie przywożenia do Polski zboża i dziesiątków innych rodzajów żywności z Ukrainy. - Rząd zdecydował o zakazie przywożenia do Polski zboża i dziesiątków innych rodzajów żywności z Ukrainy. Jesteśmy gotowi załatwić sprawę zboża z Ukrainy porozumieniem międzypaństwowym - dodał.

Czytaj w LEX: Majkowska-Szulc Sylwia, Zasady kontroli wywozu produktów podwójnego zastosowania z terytorium Unii Europejskiej do Rosji po inwazji rosyjskiej na Ukrainę w 2022 r. >

Będą rozmowy z rządem Ukrainy

Ministerstwo polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy, reagując na zakaz przywozu do Polski z Ukrainy produktów rolnych, zaproponowało w sobotę stronie polskiej uzgodnienie nowego memorandum o współpracy i wspólne zbadanie nadużyć. Polski minister rolnictwa Robert Telus powiedział, że do rozmów w tej sprawie może dojść w poniedziałek.

Natomiast w sobotę po południu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował na Twitterze, że podpisał rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. - Mam nadzieję, że jeszcze dzisiaj zostanie opublikowane i po opublikowaniu wejdzie w życie - mówił minister Telus. Powiedział, że wtedy transport zostanie zatrzymany "z godziny na godzinę", a zakaz wjazdu będzie dotyczył także produktów jadących tranzytem. - Produktów rolnych pochodzących z Ukrainy nie można wwozić do Polski nie tylko z Ukrainy, ale również z państw Unii Europejskiej - poinformowało w niedzielnym komunikacie Ministerstwo Finansów. Dodano, że zakazany jest też tranzyt przez terytorium Polski towarów pochodzących lub wywożonych z Ukrainy.

Czytaj też: C-24/20, Kompetencje Unii w dziedzinie wspólnej polityki handlowej, KOMISJA EUROPEJSKA PRZECIWKO RADZIE UNII EUROPEJSKIEJ. - Wyrok Trybunału Sprawiedliwości >

Po decyzji Polski również Węgry tymczasowo zablokowały import ukraińskiego zboża, nasion roślin oleistych i niektórych innych produktów rolnych, aby chronić swój rynek wewnętrzny - poinformował w sobotę węgierski minister rolnictwa Istvan Nagy.

Czytaj także: Z ochrony czasowej w Polsce korzysta prawie milion obywateli Ukrainy>>

Krytyczna reakcja Komisji Europejskiej

Wiemy o zakazie importu płodów rolnych zapowiedzianych przez Polskę i Węgry i poprosiliśmy władze obu krajów o informacje w tej sprawie - poinformowała w niedzielę rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Arianna Podesta. - W tym kontekście należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE, a zatem działania jednostronne są niedopuszczalne. W tak trudnych czasach kluczowe znaczenie ma koordynacja i uzgodnienie wszystkich decyzji w UE - zastrzegła przedstawicielka Komisji.

 

Wykaz towarów wymieniony został w załączniku do rozporządzenie.

WYKAZ PRODUKTÓW ROLNYCH OBJĘTYCH ZAKAZEM PRZYWOZU Z UKRAINY NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Produkty rolne podzielone na następujące sektory wymienione w odpowiednich częściach załącznika I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 671, z późn. zm.1)): 1) zboża, część I; 2) cukier, część III; 3) susz paszowy, część IV; 4) nasiona, część V; 5) chmiel, część VI; 6) len i konopie, część VIII; 7) owoce i warzywa, część IX; 8) produkty z przetworzonych owoców i warzyw, część X; 9) wina, część XII; 10) wołowina i cielęcina, część XV; 11) mleko i przetwory mleczne, część XVI; 12) wieprzowina, część XVII; 13) baranina i kozina, część XVIII; 14) jaja, część XIX; 15) mięso drobiowe, część XX; 16) alkohol etylowy pochodzenia rolniczego, część XXI; 17) produkty pszczele, część XXII; 18) pozostałe produkty, część XXIV.