Sejm zacznie prace nad projektem o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Ograniczenie zatorów płatniczych, które negatywnie wpływają na płynność finansową firm i ich rozwój – to cel ustawy, której projektem w tym tygodniu zajmie się Sejm. Jej uchwalenie ma doprowadzić do skrócenia terminów zapłaty, uprawnienia prezesa UOKiK do ścigania dużych przedsiębiorstw generujących największe zatory

10.06.2019

NSA: Wymogi nie mogą zniechęcać potencjalnych wykonawców

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Zamawiający nie ma prawa w jakikolwiek sposób uprzywilejowywać bądź zniechęcać potencjalnych wykonawców zamówienia publicznego. NSA podkreślił, że wymóg wykazania niezbędnych uprawnień i kwalifikacji musi wynikać z planowanego zadania i mieć odniesienie w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Podobnie jest z wprowadzeniem warunku dodatniego wyniku finansowego.

10.06.2019

Projekt nowelizacji w sprawie dopłat do cen energii już w Sejmie

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Do Sejmu wpłynął w piątek projekt ustawy w sprawie określenia m.in. mechanizmu stabilizacji cen i stawek opłat za energię elektryczną. Zamraża on na poziomie z czerwca 2018 r. ceny dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego szpitali, mikro- i małych firm.

07.06.2019

Ustawa podpisana - nie będzie limitu wpłat do PPK

Ubezpieczenia społeczne Spółki Prawo gospodarcze

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę znoszącą limit 30-krotności podstawy wpłat w pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Ustawa rozszerza też katalog osób zatrudnionych o osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński.

07.06.2019

SA: Fikcyjne przeniesienie pracowników nie zwalnia z płacenia składek

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Spółka dążyła do redukcji kosztów, więc zawarła umowy o przejęcie jej pracowników przez inne podmioty. Mimo tych porozumień w dalszym ciągu praca była świadczona na rzecz pierwotnego pracodawcy. Spółka nie uniknęła więc opłacania obowiązkowych składek za swoich pracowników - orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach.

07.06.2019

Spółdzielnia pracy nie przekształci się w spółkę prawa handlowego

Prawo gospodarcze

Już wkrótce, aby powołać w miejsce istniejącej spółdzielni pracy spółkę prawa handlowego, trzeba będzie najpierw spółdzielnię zlikwidować - ostrzega dr Rafał Trzeciakowski, radca prawny w kancelarii Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych.

07.06.2019

Unijne przepisy o przewoźnikach drogowych mogą trafić do TSUE

Prawo gospodarcze

Coraz bardziej realne jest, że unijne regulacje w sprawie przewoźników drogowych zostaną zaskarżone do Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformował w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak stwierdził, Polska i inne kraje UE, które są przeciwne przyjęciu tej regulacji, będą starały się ją zablokować.

06.06.2019

Rynek pracy odczuje skutki twardego brexitu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Polscy przedsiębiorcy, ale także pracownicy niektórych branż gospodarki powinni dzisiaj już zupełnie na poważnie brać pod uwagę scenariusz brexitu bez umowy - twierdzi wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Według ekspertów po bezumownym wyjściu Wlk. Brytanii z UE pracę może stracić ok. 20 tys. Polaków.

05.06.2019

Przedsiębiorcy mogą jedynie w sądzie wygrać rekompensatę za wyższe ceny energii

Prawo gospodarcze

Ceny energii od 1 stycznia 2019 r. miały być dla przedsiębiorców niższe, ale nie są. Dostawcy energii twierdzą, że nie mogą aneksować umów, bo nie ma przepisów wykonawczych do tzw. ustawy prądowej. Wszystko wskazuje jednak, że zmian umów nie będzie, a teoretycznie zamrożone ceny wkrótce zostaną odmrożone.

05.06.2019

Trybunały arbitrażowe starają się zasypać przepaść między oczekiwaniami stron

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przepaść między wycenami ekspertów stron postępowania arbitrażowego jest ogromna. Gdy powód żąda 100 mln dol., pozwany wskazuje, że ewentualna szkoda wyniosła jedynie 12 milionów. Takie rozbieżności to dla trybunałów wyzwanie. By mu sprostać wykorzystują coraz więcej narzędzi mających doprowadzić do zmniejszenia przepaści między wyliczeniami. Jakich piszą Piotr Szymankiewicz i Szymon Bartczak z PwC.

05.06.2019

Zarząd banku musi się liczyć ze sprzeciwem kuratora

Prawo gospodarcze Finanse

Ustanowiony przez Komisję Nadzoru Finansowego kurator ma szeroki zakres uprawnień, który pozwala mu ingerować w działalność banku. Jak to działa w praktyce, będą mogły przekonać się zarządy, pracownicy i klienci dwóch polskich banków, do których w maju skierowani zostali kuratorzy.

05.06.2019

SN uratował kancelarie odszkodowawcze. Skarga nadzwyczajna oddalona

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze

Nie doszło do wyzysku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W polskim systemie dopuszcza się umowę regulującą wynagrodzenia pełnomocnika przez jej podniesienie do kwoty zasądzonej przez sąd na rzecz powoda - stwierdził sąd i oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.

03.06.2019

NSA: Nie będzie rozbiórek zabytków do czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Budownictwo Prawo gospodarcze

Pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rozbiórek zabytków wpisanych do gminnej ewidencji wstrzymuje wydawanie wyroków. Wątpliwości sądu i Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczą braku ochrony właścicieli obiektów, które nie spełniają konstytucyjnych i konwencyjnych standardów. Ministerstwo kultury zapowiedziało zmianę przepisów.

03.06.2019

WSA: Informacja o zniżce narusza zakaz reklamy solarium

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

W lokalu solarium wywieszono tabliczkę z informacją o zniżce przy zakupie karnetu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że była to reklama i promocja usług, która jest zabroniona przez ustawę, której celem jest spadek liczby osób korzystających z solariów.

01.06.2019

Budka Suflera – tu do tanga trzeba trojga

Prawo gospodarcze

Oddział Zamknięty, De Mono, Papa Dance, Pectus, Piersi, Kat, Kombi, Alibabki, Czerwone Gitary czy Kapela Czerniakowska - to tylko niektóre zespoły, które toczyły spór o nazwę. Teraz czeka on liderów Budki Suflera. Prawnicy wskazują, że bez zgody Krzysztofa Cugowskiego, koncertów w mniejszym składzie raczej nie będzie.

01.06.2019

Brak zgody KNF na połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem

Prawo gospodarcze Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego na posiedzeniu w piątek 31 maja jednogłośnie odmówiła wydania zezwolenia na połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem. Komisja uznała, że powstały w wyniku fuzji bank nie spełniałby wymogów kapitałowych.

31.05.2019

Plus Bank ma kuratora

Prawo gospodarcze Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła w piątek 31 maja w Plus Banku kontrolowanym przez Zygmunta Solorza kuratora. Ma on zapewnić przepływ informacji między bankiem a urzędem. To już druga taka decyzja w maju.

31.05.2019

Nowe stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC dla podmiotów leczniczych

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Zawody medyczne

1 czerwca wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące  obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Uwzględnia ono już także minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia dla działalności leczniczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej w indywidualnej praktyce fizjoterapeutycznej.

31.05.2019

Kontrolerzy NFZ będą już mogli karać zza biurka

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Nowe zasady kontroli przeprowadzanych zaczną obowiązywać od 1 czerwca. Kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia nie będą musieli się pojawić w placówce medycznej, skorzystają z systemu informatycznego, by wyjaśnić nieprawidłowości. Eksperci podkreślają, że przepisy nadają Funduszowi szerokie, nowe uprawnienia kontrolne

31.05.2019