Tylko 23 proc. produktów ma taki sam skład w całej Unii

Prawo gospodarcze

27 proc. produktów przebadanych przez Komisję Europejską miało różnych skład w różnych krajach UE. W składzie markowych produktów spożywczych nie znaleziono żadnych dowodów na podział na Wschód i Zachód. To nie zmienia faktu, że często produkty sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu nie mają jednakowego składu. Takie działanie będzie ścigane.

24.06.2019

Compliance i sztuczna inteligencja priorytetem firm prawniczych

Prawnicy Prawo gospodarcze Finanse RODO

Firmy w coraz szerszym zakresie stosują różnego rodzaju narzędzia, które pomagają im działać zgodnie z prawem i procedurami. Polityka compliance staje się coraz ważniejszą kwestią w ich działalności. Takie m.in. wnioski płyną z zakończonej właśnie w Warszawie dwudniowej konferencji Telfa Spring Conference.

24.06.2019

Trochę w Polsce, trochę na Bahamach - polski statek pod tanią banderą

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Marzenia o wizycie na Bahamach można spełnić łatwiej, niż się wydaje. Wiele polskich statków pływa pod tzw. wygodną banderą - zarejestrowane są w kojarzącym się z piratami Nassau, Panamie lub na Cyprze. Ta powszechna praktyka może nieść ze sobą konsekwencje prawne, np. gdy na statku dojdzie do popełnienia przestępstwa.

22.06.2019

Rząd przyspiesza z nowym prawem zamówień publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, startujących w przetargach - to jeden z celów zmian w Prawie zamówień publicznych, którego projekt został w piątek zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów. Mają one też spowodować, że pieniądze w systemie zamówień wydawane będą w sposób uwzględniający np. wzrost innowacyjności.

21.06.2019

Banki mogą mieć problem z nieautoryzowanymi transakcjami płatniczymi

Prawo gospodarcze Finanse

Z danych Rzecznika Finansowego wynika, że rośnie liczba wniosków o interwencję w związku z nieprzestrzeganiem przez banki przepisów o nieautoryzowanych transakcjach. W 2016 r. było ich 83, a w 2018 r. - 246. Zdaniem rzecznika banki powinny wdrożyć dodatkowe zabezpieczenia autoryzacyjne, a ustawodawca rozważyć doprecyzowanie przepisów.

18.06.2019

Premier: Budżet może mieć jeszcze więcej z VAT

VAT Prawo gospodarcze

System VAT można jeszcze uszczelnić na kilka miliardów złotych, bowiem zawsze jest jakiś margines patologii - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem w tym roku dochody z VAT mogą być wyższe niż zaplanowane 180 mld złotych.

18.06.2019

UOKiK na tropie zakazanych praktyk na rynku rowerów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że mogło dojść do niedozwolonych praktyk handlowych na rynku dystrybutorów rowerów, mi.on. takich popularnych marek jak: Merida, Trek czy Cannondale. Według Urzędu efektem tych działań mogą być zawyżone ceny tego sprzętu.

18.06.2019

Ruszają prace nad koncepcją sądu dla rynku kapitałowego

Prawo gospodarcze Finanse

Izba Domów Maklerskich chce powołać zespół roboczy i rozpocząć pod egidą Ministerstwa Sprawiedliwości prace nad powołaniem sądu rynku kapitałowego. Potrzebę jego utworzenia widzi Ministerstwo Finansów. Resort Zbigniewa Ziobry widzi potrzebę takiej specjalizacji sądów.

17.06.2019

Prof. Machała: Dyrektywa autorska powiela orzecznictwo unijnego Trybunału

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dyrektywa unijna o prawie autorskim nie ogranicza wolności słowa. Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE filtrowanie treści już uregulowało. W związku z tym argumenty, które pojawiają się w skardze naszego rządu, to dyskusja ze stanem już uregulowanym - uważa prof. Wojciech Machała z Uniwersytetu Warszawskiego.

17.06.2019

Nowe przepisy pozwolą na szybsze eliminowanie zanieczyszczeń powietrza 

Środowisko Prawo gospodarcze

Przyspieszenie procesu eliminowania zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza m.in pyłami zawieszonymi PM 10 i PM 2,5 oraz benzopirenem - to cel uchwalonej przez Sejm w czwartek ustawy mającej być wykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce ws. niespełniania wymogów jakości powietrza.

13.06.2019

Ustawa prądowa jeszcze raz poprawiona

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Sejm uchwalił w czwartek bez poprawek nowelizację ustawy zamrażającą ceny prądu przez cały 2019 rok, m.in. dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów.

13.06.2019

Będą informacje o GMO w żywności i paszach

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Konsumenci będą mieć dostęp do informacji, czy w procesie wytwarzania żywności i pasz wykorzystane jest GMO. Dzięki temu będą mogli dokonywać bardziej świadomego wyboru podczas zakupów, ale wiele zależy od producentów, bo znakowanie produktów będzie dobrowolne. Ustawę w tej sprawie w czwartek przyjął Sejm.

13.06.2019

U rzeczoznawców sąd i prokurator w jednym

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Komisja odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych stawia osobom wykonującym ten zawód zarzuty dyscyplinarne i zarazem sama potem je bada. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to sprzeczne z konstytucją. A władza tej komisji jest duża, bo może ona nawet pozbawić prawa wykonywania zawodu.

13.06.2019

Będzie więcej upadłości konsumenckich

Prawo gospodarcze Finanse

W Sejmie w środę wieczorem odbyło się pierwsze czytanie prawa upadłościowego. Zgodnie z nim sąd nie oddali wniosku o ogłoszenie upadłości, nawet jeżeli dłużnik wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do swojej niewypłacalności. Tak samo jak konsumenci będą traktowani dłużnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

13.06.2019

Czekają nas zmiany w opłacaniu składek na ZUS?

Rynek Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Organizacje przedsiębiorców proponują, by ZUS wypłacał chorobowe od początku zwolnienia. Twierdzą, że wtedy firmy częściej będą zatrudniać na umowy o pracę. ZUS potrzebowałby na to ok. 7 mld zł. Oprócz pytania, skąd wziąć te pieniądze, jest też drugie - dlaczego przedsiębiorcy mieliby być uprzywilejowani w stosunku do pracowników.

13.06.2019

Sejm błyskawicznie poprawia przepisy o cenach energii

Prawo gospodarcze Finanse

W środę sejmowa Komisja do spraw Energii i Skarbu Państwa poparła w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o cenach prądu. Projekt został skierowany do drugiego czytania i tego samego dnia wieczorem został przyjęty bez poprawek. Projekt trafi więc bezpośrednio do trzeciego czytania i głosowania w bloku głosowań.

12.06.2019

Powstaną nowe sądy dla rozstrzygania sporów o kradzież intelektualną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Rządowy projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego wprowadza do polskiego wymiaru sprawiedliwości wyspecjalizowane sądy, które zajmą się sporami dotyczącymi własności intelektualnej. Będą to cztery wydziały wyodrębnione z sądów okręgowych, a odwołania rozpatrzą dwa sądy apelacyjne.

12.06.2019

Polska dobrym miejscem do inwestycji, ale z wątpliwym prawem

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Polska to dobre miejsce do inwestycji - zadeklarowało 65 proc. zagranicznych inwestorów biorących udział w badaniu „Klimat Inwestycyjny”. Ale większość jego uczestników stwierdziła też, że słabym punktem naszego kraju jest niestabilne prawo i coraz gorsze sądownictwo.

11.06.2019

Skarga do Brukseli w sprawie projektu ustawy antylichwiarskiej

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze

Do Komisji Europejskiej trafiło pismo, w którym Konfederacja Lewiatan w imieniu firm pożyczkowych informuje, że polski rząd ignoruje unijne prawo i nie zgłasza do Brukseli projektu nowelizacji tzw. ustawy antylichwiarskiej. Nowy wicepremier Jacek Sasin zapowiedział właśnie, że rząd chce przyjęcia tej regulacji jeszcze w tej kadencji Sejmu.

10.06.2019