SA: Performance to dzieło chronione prawem autorskim

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że fotografia przedstawiająca Grzegorza Kowalskiego z kurzymi wnętrznościami na twarzy jest chroniona jako element performance Wiktora Gutta. Nie ma znaczenia, że została wykonana w 1976 i prawo autorskie jej nie obejmowało. Piotr Uklański, który ją wykorzystał bez zgody obu artystów, ma za to przeprosić.

03.07.2019

Sprzedaż jabłek, truskawek, pszenicy będzie pod większa ochroną prawną

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Minister rolnictwa będzie mógł określić wykaz produktów z cenami referencyjnymi, minimalny okres obowiązywania umowy lub realizacji dostawy produktów rolnych. Płacenie poniżej ceny referencyjnej, brak umowy czy niedotrzymania terminów będą karane. Referencyjne ceny mają objąć m.in.: jabłka, truskawki, pszenicę.

02.07.2019

Netia spyta o zgodę i dopiero zadzwoni z ofertą

Rynek i konsument Prawo gospodarcze RODO

Przedstawiciele Netii dzwonili do konsumentów z ofertą zawarcia umowy, choć nie mieli na to ich zgody. Po interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów firma zadeklarowała rezygnację z takiej praktyki, a konsumenci mogą liczyć na rekompensaty.

02.07.2019

Dobra wiara ma w podatkach znaczenie

VAT Prawo gospodarcze

Pojęcie dobrej wiary ma kluczowe znaczenie. Może uchronić podatnika przed negatywnymi konsekwencjami, zwłaszcza w kontekście nadużyć w VAT. Najlepsze rezultaty przynosi wdrożenie konkretnych procedur. Dopiero wystarczająca świadomość pracowników w danej firmie jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa – pisze Przemysław Powierza

02.07.2019

WSA: Tylko decyzja albo miejscowy plan może lokować targ

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Lokalizacja targowiska nie może następować w formie uchwały rady gminy mającej cechy przepisów prawnych powszechnie obowiązujących. WSA w Łodzi uznał, że prawidłową formą jest decyzja administracyjna, którą powinien wydać wójt. Natomiast rada może uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

02.07.2019

WSA: Obowiązek wykonania przeglądu ekologicznego musi być dobrze uzasadniony

Środowisko Prawo gospodarcze

Decyzja zobowiązująca do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego powinna wskazywać cel, któremu ma służyć. WSA w Gdańsku podkreślił, że nałożenie tego obowiązku powinno być uzasadnione brakiem możliwości udowodnienia negatywnego oddziaływania przy użyciu innych środków dowodowych.

01.07.2019

Kolejne zmiany do ustawy prądowej mogą wejść w życie

Finanse samorządów Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zamrożenie cen prądu m.in. dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów oraz państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej przez cały 2019 rok - to cel nowelizacji podpisanej właśnie przez prezydenta tzw. ustawy prądowej.

28.06.2019

Samorządy boją się wysokich wymagań przeciwpożarowych dla przechowywania odpadów

Finanse samorządów BHP Prawo gospodarcze

Proponowane przez rząd przepisy ochrony przeciwpożarowej postawią wyższą poprzeczkę warunkom składowania makulatury niż pełnowartościowego papieru. Zdaniem strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego nie tylko nie ma to racjonalnego uzasadnienia, ale podniesie koszty gospodarki odpadami, co obciąży obywateli.

28.06.2019

Nowelizacja prawa własności przemysłowej – kto odpowie za naruszenie znaku towarowego?

Prawo gospodarcze

Za sprawą nowelizacji Prawa własności przemysłowej odpowiedzialność za bezprawne używanie znaku towarowego może ponieść także pośrednik z którego usług korzystano przy naruszeniu prawa ochronnego. Może nim być dzierżawca hal targowych, ale też agencja reklamowa czy kurier dostarczający przesyłkę z podrobionym towarem - pisze Dariusz Piróg

27.06.2019

TK: Drukarz mógł odmówić usługi fundacji LGBT

Prawo karne Prokuratura Prawo gospodarcze

Przepis kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług, jest niekonstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny w odniesieniu do głośnej sprawy drukarza z Łodzi, który odmówił wykonania plakatu zamówionego przez fundację osób LGBT.

26.06.2019

Rzecznik do SN: Kredyt spłacony, koszty powinny być obniżone

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

W przypadku spłaty całego kredytu konsumenckiego przed terminem powinno nastąpić obniżenie wszystkich jego możliwych kosztów, w tym prowizji bankowej - uważa rzecznik praw obywatelskich, który takie stanowisko przedstawił Sądowi Najwyższemu, badającemu pytanie prawne jednego z sądów.

26.06.2019

Niższy pułap pozaodsetkowych kosztów kredytu i nadzór KNF w projekcie ustawy antylichwiarskiej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Rząd postanowił obniżyć w projekcie tzw. ustawy antylichwiarskiej górny limit pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego oraz dodać do niego nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi. O takich zmianach w przyjętym tydzień temu projekcie Rada Ministrów zdecydowała we wtorek na wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

25.06.2019

W przyszłym roku kolejny spis rolny

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Od 1 września do 30 listopada 2020 roku przeprowadzony ma być w Polsce spis rolny. Informacje o strukturze rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce będą zbierane według stanu na 1 czerwca 2020 roku, a udział w spisie będzie obowiązkowy.

25.06.2019

Kancelaria Wardyński i Wspólnicy pomagała przy restrukturyzacji zadłużenia OT Logistics

Spółki Prawo gospodarcze

Praktyka bankowości i finansowania projektów kancelarii Wardyński i Wspólnicy doradzała głównym obligatariuszom w związku z restrukturyzacją zadłużenia grupy OT Logistics. To notowany na giełdzie w Warszawie największy w Polsce i jeden z największych w Europie przewoźników zajmujących się żeglugą śródlądową.

25.06.2019

Tylko 23 proc. produktów ma taki sam skład w całej Unii

Prawo gospodarcze

27 proc. produktów przebadanych przez Komisję Europejską miało różnych skład w różnych krajach UE. W składzie markowych produktów spożywczych nie znaleziono żadnych dowodów na podział na Wschód i Zachód. To nie zmienia faktu, że często produkty sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu nie mają jednakowego składu. Takie działanie będzie ścigane.

24.06.2019

Compliance i sztuczna inteligencja priorytetem firm prawniczych

Prawnicy Prawo gospodarcze Finanse RODO

Firmy w coraz szerszym zakresie stosują różnego rodzaju narzędzia, które pomagają im działać zgodnie z prawem i procedurami. Polityka compliance staje się coraz ważniejszą kwestią w ich działalności. Takie m.in. wnioski płyną z zakończonej właśnie w Warszawie dwudniowej konferencji Telfa Spring Conference.

24.06.2019

Trochę w Polsce, trochę na Bahamach - polski statek pod tanią banderą

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Marzenia o wizycie na Bahamach można spełnić łatwiej, niż się wydaje. Wiele polskich statków pływa pod tzw. wygodną banderą - zarejestrowane są w kojarzącym się z piratami Nassau, Panamie lub na Cyprze. Ta powszechna praktyka może nieść ze sobą konsekwencje prawne, np. gdy na statku dojdzie do popełnienia przestępstwa.

22.06.2019

Rząd przyspiesza z nowym prawem zamówień publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, startujących w przetargach - to jeden z celów zmian w Prawie zamówień publicznych, którego projekt został w piątek zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów. Mają one też spowodować, że pieniądze w systemie zamówień wydawane będą w sposób uwzględniający np. wzrost innowacyjności.

21.06.2019