Nowelizacja obejmuje ustawę o licencji doradcy restrukturyzacyjnego, ustawę Prawo upadłościowe oraz ustawę Prawo restrukturyzacyjne. Jak napisano w uzasadnieniu wprowadza nowe zasady kontroli wykonywania zawodu doradcy restrukturyzacyjnego i przekazuje dodatkowe uprawnienia nadzoru nad doradcami ministrowi sprawiedliwości.

 


Opozycja krytykuje - zbyt daleka ingerencja ministra

Podczas debaty przed głosowaniem posłowie opozycji krytykowali regulację. Podnosili, że daje ona ministrowi sprawiedliwości zbyt daleko idące uprawnienia - m.in. wgląd do postępowań, ksiąg handlowych, możliwość zawieszania lub cofania licencji doradcy restrukturyzacyjnego. 

MS będzie mogło też sprawdzać wstecz zamknięte postępowania restrukturyzacyjne. 

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł wskazywał, że obecnie "minister sprawiedliwości przyznaje licencję doradcy restrukturyzacyjnego i nie ma żadnej kontroli nad wykonywaniem tej licencji, nad legalnością decyzji podejmowanych przez doradcę restrukturyzacyjnego". Dlatego - jak uzasadniał zwiększenie uprawnień jest potrzebne. Zastrzegł też, że odbieranie licencji "będzie ograniczone do rażącego naruszenia prawa", a resort nie będzie wyręczał sądów. 

Przepisy nietransparentne 

Wiceminister dodawał, że obecnie przyznawanie spraw doradcom "odbywa się w sposób nietransparentny". Zapewniła, że po przyjęciu ustawy będzie wiadomo, że "taki a nie inny syndyk dostaje daną sprawę i dlaczego ją dostaje".

Czytaj: Biegli w garści Instytutu Ekspertyz Sądowych>>

Z uzasadnienia wynika, że głównym celem noweli jest "usprawnienie systemu licencjonowania i nadzoru nad instytucją doradcy restrukturyzacyjnego oraz poprawienie jakości i efektywności działania tych podmiotów". Jak podkreślili jej autorzy, w obecnym stanie prawnym bowiem system licencjonowania doradców "nie daje gwarancji sprawnego przeprowadzania postępowania dotyczącego dużego, złożonego przedsiębiorstwa, chociażby ze względu na brak wymogu wykazania ukierunkowanego doświadczenia przy uzyskiwaniu licencji".

Nie zapewnia też - wskazano - w dłuższej perspektywie wysokiej jakości świadczonych przez doradców restrukturyzacyjnych usług.