Rząd przygotowuje przepisy mające wzmocnić klastry energetyczne

Rynek Finanse

Ustanowienie czytelnych zasad funkcjonowania i zawierania porozumienia o utworzeniu klastra energii oraz doprecyzowanie samej jego definicji - to cel prowadzonych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska prac legislacyjnych. Przygotowywana ustawa ma wzmocnić rolę klastrów energii i stworzyć odpowiedni system ich wsparcia.

24.08.2021

KNF chce uregulować korzystanie przez instytucje finansowe z mediów społecznościowych

Rynek i konsument Finanse

Wykorzystywanie mediów społecznościowych w działalności instytucji finansowych, oprócz niewątpliwych korzyści polegających na docieraniu z przekazem informacyjno-marketingowym do szerszego grona odbiorców przy stosunkowo niewielkich nakładach, jest działalnością kreującą również ryzyka prawne i reputacyjne - uważa Komisja Nadzoru Finasowego.

24.08.2021

Zmiany w ustawie o kasach zapomogowo-pożyczkowych z podpisem prezydenta

Finanse

Prezydent podpisał zmiany z 11 sierpnia 2021 r. wprowadzone do ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych, których celem jest stworzenie lepszych ram prawnych dla tworzenia kas zapomogowo-pożyczkowych działania tych instytucji u pracodawców. Sejm 11 sierpnia poparł poprawki zaproponowane przez Senat do tej ustawy.

23.08.2021

Wkrótce koniec publikowania LIBOR - możliwych jest kilka scenariuszy

Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Jeżeli przyjąć, że umowa kredytu powiązanego z walutą obcą jest nieważna, to fakt zakończenia publikacji LIBOR-u nie będzie miał znaczenia dla stron takiej umowy. Jednak w przypadku uznania, że umowy takie są ważne, zaprzestanie publikowania może powodować kilka konsekwencji dla kredytobiorców, zależnych od zapisów kontraktu z bankiem.

19.08.2021

Rząd zastawia pułapkę na kartowiczów

PIT Finanse Polski Ład

To ostatni moment na rozpoczęcie działalności gospodarczej opodatkowanej kartą podatkową. Od 1 stycznia 2022 r. rząd zamierza ją zlikwidować, a prawo do opodatkowania w tej formie mają zachować tylko ci, którzy na karcie będą w dniu 31 grudnia 2021 roku. Eksperci jednak ostrzegają: to może nie wystarczyć. Skróceniu ulegnie bowiem lista wolnych zawodów uprawniających do karty podatkowej.

19.08.2021

Polski Ład to również przełom podatkowy dla branży finansowej

VAT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu dotyka wielu zagadnień podatkowych - także regulacji dotyczących podatku VAT. Na szczególną uwagę zasługuje wprowadzenie możliwości wyboru opodatkowania usług finansowych. Niewątpliwie jest to rozwiązanie rewolucyjne z perspektywy podmiotów działających w branży finansowej – piszą eksperci PwC.

13.08.2021

Surowa kara dla byłego członka zarządu GetBack

Prawo karne Rynek i konsument Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu na Piotra Trybuchowskiego, byłego członka zarządu firmy GetBack, kary w wysokości 850 tys. zł. Kara dotyczy naruszenia obowiązków informacyjnych przy sporządzaniu raportów okresowych spółki. Wcześniej KNF nałożyła karę w wysokości 550 tys. zł na Marka Patułę, także byłego członka zarządu GetBack.

10.08.2021

Prawnicy: Decyzja prezydenta zdemontowała wynagrodzenia w budżetówce

Administracja publiczna Prawo pracy Finanse

Już od 1 sierpnia, na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, znacząco wzrosną wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie. Na podwyżkę nie mogą jednak liczyć wszyscy pracownicy sfery budżetowej. Bo podniesienie wynagrodzeń nie odbędzie się np. poprzez zwiększenie niezmienianej od lat kwoty bazowej, a zwiększenie mnożnika tej kwoty, ale tylko dla wybranych. Prawnicy wskazują na nierówne traktowanie urzędników, którzy mają przecież tego samego pracodawcę.

06.08.2021

Zwłoka KRRiT ws. koncesji dla TVN24 - niezrozumiała. RPO pisze do przewodniczącego Rady

Rynek Nowe technologie Finanse

Przewlekłość postępowania KRRiT budzi poważne wątpliwości co do poszanowania praw wnioskodawcy oraz rzetelnego i sprawnego działania Rady jako organu konstytucyjnego. - Nie jest zrozumiałe, skąd wynika półtoraroczna zwłoka w wydaniu decyzji KRRiT – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek do przewodniczącego Rady Witolda Kołodziejskiego.

05.08.2021

Śledzenie obwieszczeń o upadłościach konsumenckich - obowiązkiem banków

Wymiar sprawiedliwości Finanse

Banki powinny powstrzymać się z wypłatą środków znajdujących się na rachunku upadłego do momentu otrzymania stosownej dyspozycji ze strony syndyka, chyba że na podstawie posiadanych informacji są w stanie jednoznacznie ocenić, że środki znajdujące się na rachunku nie wchodzą do masy upadłości na podstawie art. 63 Prawa upadłościowego – uważa UKNF.

05.08.2021

Firmy nie płacą kontrahentom, a niesolidnych przedsiębiorców ciągle przybywa

Finanse Koronawirus

Co trzecia firma zmagała się w ostatnich 6 miesiącach z problemem faktur przeterminowanych o ponad 60 dni. Nadal najgorzej z niesolidnością kontrahentów ma handel, najlepiej jest w budownictwie. Cały czas przybywa jednak przedsiębiorstw niesolidnych dłużników, na koniec czerwca było ich ponad 324 tys., o prawie 4 tys. więcej niż pół roku temu.

04.08.2021

Samorządowcy z Pomorza walczą o ustawę metropolitalną

Samorząd terytorialny Finanse

Prezydenci, burmistrzowie, starostowie i wójtowie 59 samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk – Gdynia – Sopot piszą list do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą o jak najszybsze zajęcie się projektem ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim.

02.08.2021

Niepewne zaangażowanie REIT-ów na rynku mieszkaniowym

Budownictwo Finanse

W pracach nad projektem regulującym działanie podmiotów inwestujących w najem nieruchomości, jednym z kluczowych zagadnień będzie udział REIT-ów w segmencie mieszkaniowym. UOKiK ma wątpliwości, czy podmioty działające w ramach REIT-ó, powinny zajmować się mieszkaniami i ich wynajmem. Zdaniem prawników nie ma w tym nic złego. Wyłączenie tego sektora zmniejszy zainteresowanie funduszami.

02.08.2021

Spadła liczba upadłości firm, wzrosła liczba restrukturyzacji

Rynek i konsument Finanse

Pierwsza połowa 2021 r. przyniosła upadłość 201 firm, to o 9 mniej niż w drugiej połowie ubiegłego roku i aż o 85 mniej niż w pierwszym półroczu 2020 r. Najwięcej zadłużonych bankrutów w dniu upadłości prowadziło swą działalność w województwie mazowieckim, dalej – wielkopolskim i dolnośląskim. Rekordowa, względem lat ubiegłych, była natomiast liczba restrukturyzacji.

30.07.2021

Ograniczenia w obrocie ziemią rolną da się ominąć

Budownictwo Finanse

Przepisy ograniczające obrót ziemią są dziurawe jak sito. Inwestorzy często i łatwo je obchodzą. Wyszukują grunty IV-VI klasy, nie objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zanim jednak je kupią, właściciel na ich zlecenie "odralnia" grunt. Jednak nie wszystkie samorządy akceptują taki proceder.

30.07.2021

Polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym nadal bywają ryzykowne

Rynek i konsument Finanse

Wydawało się, że problemy z polisolokatami należą do przeszłości, niestety - temat wraca jak bumerang. W niektórych umowach dotyczących produktów opartych na funduszach inwestycyjnych zamkniętych zredukowane są wykupy, co uniemożliwia klientom odzyskanie nawet części wpłaconego na umowę kapitału.

29.07.2021

Pułapka „Alicji” - kłopotliwy kredyt można unieważnić

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Finanse

Nie tylko frankowicze wygrywają z bankami - za nieważną można też uznać umowę kredytu w złotych. Taki wyrok zapadł niedawno w sprawie słynnego kredytu na cele mieszkaniowe z odroczoną płatnością, znanego jako kredyt „Alicja”. Według sądu nie informowano kredytobiorców w sposób jasny, że tak wyliczona rata nie dawała gwarancji spłaty zobowiązania.

27.07.2021

Szykują się duże zmiany w ustawach o rynku finansowym

Rynek Finanse

Uporządkowanie i usprawnienie funkcjonowania instytucji rynku finansowego, m.in. w zakresie eliminacji barier dostępu i usprawnienia nadzoru, to cel obszernego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, skierowanego do konsultacji przez Ministerstwo Finansów.

22.07.2021

Rada Ochrony Pracy popiera zwiększenie etatów i urealnienie płac w PIP

Prawo pracy BHP Finanse

Członkowie Rady Ochrony Pracy zadeklarowali we wtorek poparcie dla zwiększenia liczby etatów w Państwowej Inspekcji Pracy. Zobowiązali się też do wypracowania pisemnego stanowiska w sprawie urealnienia wynagrodzeń pracowników urzędu. Główny Inspektor Pracy chce wnioskować o 60 nowych etatów w PIP w skali całego kraju.

20.07.2021

MF rusza z kolejną edycją akcji „Weź paragon”

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Akcja będzie prowadzona do końca sierpnia 2021 roku. Resort nauczy m.in., jak rozpoznać błędny paragon.

20.07.2021