Limit gotówkowy w CIT dotyczy również zapłaty odsetek od kredytu

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Sam fakt udzielenia pożyczki w gotówce nie wpływa na kwalifikację odsetek od pożyczki jako kosztów podatkowych. Jeśli więc łączna kwota odsetek nie będzie przekraczać 15.000 zł, to limit płatności gotówkowych nie będzie miał zastosowania, nawet jeśli kwota pożyczki została wypłacona w gotówce. Limit płatności gotówkowych ma zastosowanie do pożyczki udzielonej spółce przez jej wspólnika, jeśli jest on przedsiębiorcą.

02.03.2022

De-risking, czyli banków droga na skróty w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Prawo gospodarcze Finanse

Jeśli wartość realizowanych transakcji płatniczych transakcji oscyluje w granicach 120 złotych oraz znikomy jest ich udział w zrealizowanych postępowaniach analitycznych Głównego Inspektora Informacji Finansowej, to czy uzasadniona jest procedura “De-risking", czyli droga na skróty w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu? Problem analizuje radca prawny Maciej Raczyński.

01.03.2022

Poszkodowani przez GetBack wnieśli skargę do Komisji Europejskiej

Rynek i konsument Finanse Prawo europejskie

Do Komisji Europejskiej trafiła skarga przeciwko Polsce na rażące naruszenia prawa Unii Europejskiej, których dopuścił się Idea Bank S.A. oraz polskie instytucje państwowe w związku ze szkodą poniesioną przez wiele tysięcy konsumentów w wyniku nabycia obligacji spółki GetBack S.A. oraz uniemożliwieniem im dochodzenia roszczeń z tego tytułu.

28.02.2022

Rosja będzie odcięta od systemu SWIFT. Polska chce zamknięcia gazociągów Nord Stream

Finanse Ukraina

Wspólnie z partnerami z Unii Europejskiej zdecydowaliśmy wczoraj, że odcinamy ważne banki rosyjskie od systemu SWIFT - powiedział Olaf Scholz, kanclerz Niemiec. Francja opublikowała wspólny komunikat przywódców G7, w którym podano, że zachodni sojusznicy zdecydowali, iż "pewne rosyjskie banki" zostaną odcięte od SWIFT. Operator sytemu zapewnia, że jest gotowy do takiej akcji. Polska jeszcze domaga się zamknięcia gazociągu Nord Stream 1 i 2.

27.02.2022

NBP zapewnia, że gotówki w bankach i bankomatach nie zabraknie

Domowe finanse Rachunkowość Finanse

Polacy zaczęli w piątek wypłacać pieniądze z banków. W związku z tym Narodowy Bank Polski wydał komunikat, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na gotówkę. Mogą pojawiać się jednak opóźnienia w dostawie pieniędzy do bankomatów.

25.02.2022

Pomoc prawna dla Ukrainy

Prawo cywilne Pacjent Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

W czwartek 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Za naszą wschodnią granicą trwa wojna, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękuje Polsce za wsparcie. Pomoc ma różny wymiar, od pomocy wojskowej,...

24.02.2022

Polski Ład pozwala na opodatkowanie VAT usług finansowych

VAT Doradca podatkowy Finanse

Od 1 stycznia 2022 r. banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) lub inne podmioty mogą skorzystać z opodatkowania świadczonych przez siebie usług finansowych. Resort finansów uważa, że wybór tej opcji pozwoli im na odliczenie VAT od nabywanych towarów i usług. Przypomina o tym Ministerstwo Finansów.

24.02.2022

Wnoszący aport do spółki ma prawo do rozliczenia kosztów

CIT Doradca podatkowy Spółki Finanse

Naczelny Sąd Administracyjny w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy wypowiedział się w sprawie sposobu rozpoznawania kosztów w przypadku zbycia przedmiotu wkładu niepieniężnego, co daje temu orzeczeniu walor precedensowego. Co prawda, sprawa dotyczyła kwestii interpretacji indywidualnej, jednakże może mieć ona swoje przełożenie na praktykę organów podatkowych.

23.02.2022

Zaliczka na dywidendę wypłacona, "estoński CIT" nie działa

CIT PIT Doradca podatkowy Finanse

Estoński CIT miał w założeniu obniżyć stawkę efektywnego opodatkowania dochodu. Problemem – jak się właśnie okazało – jest jednak stosowanie przepisów przez administrację skarbową. Prowadzi ono do dyskryminacji podmiotów wypłacających zaliczki na poczet dywidendy. Ich opodatkowanie, w porównaniu do wspólników wypłacających dywidendy, jest kilkukrotnie wyższe.

22.02.2022

NSA: Goodwill nie podlega opodatkowaniu PCC

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Dodatnia wartość firmy – goodwill, rozumiana jako nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie stanowi prawa majątkowego w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Potwierdził to w poniedziałkowej uchwale Naczelny Sąd Administracyjny.

21.02.2022

KNF ostrzega przed finansowymi influenserami

Rynek i konsument Finanse

Należy zachować ostrożność przy kierowaniu się podpowiedziami inwestycyjnymi fininfluenserów, czyli osób zajmujących się w internecie tematyką finansów i inwestowania - ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego. I podkreśla, że osoby takie nie zawsze są obiektywne i często kierują się własnym interesem. KNF przypomina, że doradztwo finansowe wymaga licencji.

14.02.2022

Spółki nieruchomościowe muszą już szykować raporty – nie wiedzą ani jak, ani co zgłaszać

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W tym roku po raz pierwszy spółki nieruchomościowe oraz ich udziałowcy są zobowiązani do zaraportowania swoich struktur udziałowych. Jeśli ich rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, mają na to czas do końca marca. Według ekspertów, ten termin to jedyny aspekt, który nie budzi wątpliwości praktycznych. Niejasny pozostaje zakres przekazywanych informacji, a także ich forma.

14.02.2022

Same rachunki za najem nie wystarczą, by przedsiębiorca mógł odliczyć koszty

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Aby koszt najmu mieszkania w innej miejscowości został uznany za koszt uzyskania przychodu, faktury i rachunki to za mało. Niezbędne są też dokumenty umożliwiające ustalenie związku przyczynowo-skutkowego wydatków z uzyskanymi przychodami z działalności gospodarczej. Powinny być to potwierdzenia wykonywania usług i konieczności pobytu w tej miejscowości.

11.02.2022

W Polskim Ładzie także ulga na prototypy

CIT PIT Rachunkowość Finanse

Ulga na prototypy to jedna z nowych ulg podatkowych wprowadzonych w Polskim Ładzie. Mogą z niej skorzystać firmy, które inwestują w swój rozwój. Ulga dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. W założeniu ma pozwolić taniej wytworzyć prototyp, a następnie wdrożyć wynalazek do produkcji.

10.02.2022

Fiskus blokuje pieniądze, bo ma podejrzenia wobec innych podmiotów

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Organy podatkowe nie mogą wrzucać podatników do jednego worka i wszystkich traktować jak potencjalnych przestępców. Fakt, że kontrahent przedsiębiorcy może mieć zaległości podatkowe lub działa w branży, gdzie często dochodzi do oszustw skarbowych, to za mało, by odmówić odblokowania środków z rachunku VAT. Potwierdził to jednoznacznie WSA w Łodzi.

10.02.2022

Sejm w nowelizacji kodeksu spółek handlowych przyjął zmiany w Polskim Ładzie

PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Sejm przyjął w środę dużą nowelizację kodeksu spółek handlowych. Ustawa co do zasady odnosi się do zmian dotyczących spółek, ale duża część nowych przepisów ma korygować rozwiązania Polskiego Ładu. Chodzi przede wszystkim o zasady obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Będzie można uwzględniać m.in. różnice remanentowe.

09.02.2022

Spółka cywilna nie jest stroną czynności cywilnoprawnej

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Spółka cywilna na gruncie prawa cywilnego jest traktowana tylko i wyłącznie jako umowa między wspólnikami. Nie może być ona podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Stroną czynności cywilnoprawnej są wspólnie i solidarnie działający wspólnicy spółki – i to oni muszą rozliczyć daninę. Ma to znaczenie m.in. przy umowach pożyczki zawieranych przez spółkę.

09.02.2022

Sprawozdania finansowe warto dobrowolnie poddać badaniu przez biegłego rewidenta

Rachunkowość Finanse

Polska Agencja Nadzoru Audytowego rozpoczęła ogólnopolską kampanię społeczną na temat znaczenia badania przez biegłych rewidentów sprawozdań finansowych. Podkreśla, że sprawozdania są źródłem informacji o sytuacji majątkowej i finansowej firmy. Takie informacje służą nie tylko samej jednostce do podejmowania decyzji w zarządzaniu tą jednostką, ale także użytkownikom zewnętrznym.

09.02.2022

W kontrze do inflacji przepisów

Doradca podatkowy Finanse Poprawmy prawo

Sprawy regulacyjne, zwłaszcza te podatkowe, od lat są bardzo wysoko na agendzie prezesów polskich firm. Nasze doroczne badanie wśród szefów firm CEO Survey wskazuje, że menedżerowie w naszym kraju uznają potencjalne ryzyka z tym związane za jedne z najbardziej priorytetowych. Z myślą m.in. o przedsiębiorcach włączyliśmy się w akcję "Poprawmy prawo" – pisze Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający kancelarią PwC Legal.

07.02.2022