Już wkrótce instytucje pożyczkowe trafią pod nadzór KNF

Finanse Banki

Od 2024 roku instytucje pożyczkowe obejmie nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. To efekt zmian w tzw. ustawie antylichwiarskiej. Wprowadza ona nowe obowiązki względem instytucji pożyczkowych i przyznaje KNF „twarde” uprawnienia nadzorcze, które wykraczają poza dotychczasową legitymację do prowadzenia rejestru instytucji pożyczkowych oraz formalnej weryfikacji spełnienia warunków rejestracji - piszą Michał Synowiec oraz Hubert Łączkowski z Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

04.12.2023

ZBP: Liczymy na ustawę regulującą ugody frankowe

Banki Kredyty frankowe

Związek Banków Polskich liczy, że nowy rząd zajmie się kwestią ustawowego usankcjonowania ugód zawieranych przez banki z posiadaczami kredytów frankowych. Prezes ZBP Tadeusz Białek mówił we wtorek także o konieczności zmiany obciążeń podatkowych banków.

28.11.2023

Frankowicze znów masowo dostają pozwy - sposób banków na bieg przedawnienia

Banki Kredyty frankowe

Banki składają pozwy do sądów przeciwko frankowiczom. Tym razem jednak nie o zwrot kapitału oraz wynagrodzenie za korzystanie z niego, tylko o zasądzenie kwoty tytułem waloryzacji kapitału, co jest efektem czerwcowego wyroku TSUE. Takiego pozwu może się spodziewać każdy, kto w 2020 r. wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. W ten sposób banki chcą przerwać trzyletni termin przedawnienia.

27.11.2023

TSUE : Koszty kredytu konsumenckiego mogą być nadmiernie wysokie

Banki Kredyty Prawo europejskie

Sąd krajowy może uznać za nieuczciwy warunek umowny przyznanie przedsiębiorcy opłaty lub prowizji w kwocie rażąco wysokiej, w stosunku do oferowanej przez niego usługi – orzekł TSUE. To oznacza, że wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego podlega ocenie nie tylko w odniesieniu do limitów określonych przez ustawodawcę, ale też w relacji do oferowanych w zamian usług instytucji finansowej.

23.11.2023

Żądają od frankowiczów dużo, wygrywają mało. Sądy rzadko orzekają na korzyść banków

Rynek i konsument Banki Kredyty frankowe

Banki pozywające kredytobiorców frankowych utrzymują zwykle, że umowa jest ważna, ale przezornie asekurują się, zgłaszając żądania ewentualne. Przeważnie bankom udaje się uzyskać jedynie kapitał wypłaconego kredytu pomniejszony o sumę wpłat kredytobiorcy, co często oznacza całkowitą przegraną. Dla konsumenta największym problemem wciąż może być jednak naliczanie ustawowych odsetek za opóźnienie.

22.11.2023

Nie wszystkie kancelarie chcą prowadzić sprawy przeciwko syndykowi Getin Noble Bank

Banki Kredyty frankowe

Wielu prawników nie chce reprezentować frankowiczów w sporach przeciwko syndykowi masy upadłości Getin Noble Bank. Moi klienci skarżyli się, że dotychczasowy pełnomocnik wypowiadał im zlecenie lub odmawiano nawiązania współpracy. Tymczasem w takim wypadku wsparcie jest wręcz konieczne. Tym bardziej, że problem jest precedensowy, a prowadzenie sprawy będzie wiązać się z wieloma trudnościami - pisze Mariusz Woźniak, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Woźniak Jurkowski.

20.11.2023

Frankowiczowi z Getin Noble Bank trudno usunąć wpis z BIK

Banki Kredyty frankowe

Wielu frankowiczów z Getin Noble Bank widnieje w Biurze Informacji Kredytowej mimo, że uzyskali postanowienie zabezpieczające z sądu, dzięki któremu nie muszą spłacać rat kredytu. Syndyk banku nie śpieszy się z ich wykreśleniem, choć bombardują go prośbami w tej sprawie. Tymczasem wpis w BIK o zaległości ma wpływ na ocenę zdolności kredytowej przy zawieraniu kolejnych kredytów lub pożyczek.

17.11.2023

Ugoda z bankiem to nie ostateczność, podstawą podważenia może być nierzetelna informacja

Prawo cywilne Banki Kredyty frankowe

Coraz więcej frankowiczów, którzy zawarli ugodę z bankiem, zastanawia się nad jej podważeniem. Kolejne wyroki polskich sądów, ale i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dają bowiem szanse na unieważnienie umowy kredytowej. A same ugody - jak mówią prawnicy - w praktyce wcale nie są tak korzystne, jak banki zapewniają. I właśnie sposób informowania o skutkach może pomóc się z nich wyplątać. Problem może się jednak pojawić, jeśli kredytobiorcę reprezentuje pełnomocnik.

13.11.2023

Coraz więcej sądów zawiesza raty frankowiczom z Getinu

Banki Kredyty frankowe

Przybywa frankowiczów z Getin Noble Bank, którym udaje się wywalczyć w sądzie wstrzymanie spłaty rat kredytu. Nie jest to jednak reguła. Wciąż bowiem sądy orzekają różnie. Powodem rozbieżności jest interpretacja przepisów prawa upadłościowego. Poza tym, syndyk zaskarża postanowienia korzystne dla kredytobiorców. 

08.11.2023

SN potwierdza ważność umów w sprawie z udziałem syndyka Getin Noble Banku

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe Restrukturyzacja

Sąd Najwyższy wydał pierwsze rozstrzygnięcie z udziałem syndyka masy upadłości GNB. Zgodził się m.in. z syndykiem, że nie ma w tej konkretnie sprawie mowy o nieważności tzw. klauzul spreadowych z powodu rzekomej całkowitej dowolności banku w ich kształtowaniu - piszą Andrzej Springer, radca prawny oraz Michał Nowak, adwokat w BWHS Springer Wojciechowski i Wspólnicy.

02.11.2023

Po wyroku SN rozwód już nie hamuje postępowań frankowych

Banki Kredyty frankowe

Dla tysięcy frankowiczów, zwłaszcza tych po rozwodzie lub w trakcie tego procesu, którzy kilkanaście lat temu umowę o kredyt hipoteczny podpisywali jeszcze jako małżonkowie, podjęta przez Sąd Najwyższy 19 października 2023 r. uchwała jest naprawdę przełomowa. I pozwala działać w celu ratowania majątku bez obaw i dotychczasowych przeszkód - pisze Marcin Szołajski, radca prawny w Szołajski Legal Group.

30.10.2023

Bank nie udzielił kredytu z powodu choroby? Unijna dyrektywa nie pozwala na takie praktyki

Banki Kredyty

Większość konsumentów starających się o kredyty w ogóle nie zdaje sobie sprawy z faktu, że weryfikując zdolność kredytową, banki mogą brać pod uwagę także kwestie dotyczące stanu zdrowia swoich klientów. Nowa dyrektywa w sprawie kredytów konsumenckich (CCD II) stawia te kwestie w zupełnie innym świetle - pisze Wanesa Choptiany-Mańka, prawniczka i wykładowczyni uczelni WSB Merito Warszawa.

25.10.2023

Niepłacenie ubezpieczenia przez kredytobiorcę z Getin jest ryzykowne

Banki Kredyty frankowe

W wypadku większość kredytobiorców, jednym z zabezpieczeń wykonania umowy kredytu był przelew (cesja) przyszłych wierzytelności wynikających z umowy ubezpieczenia. Zazwyczaj cesja spełnia swoje zadanie. Jednak w przypadku frankowiczów z Getin Noble Bank pojawiają się wątpliwości co do zasadności wykonywania zawartych przez kredytobiorcę umów ubezpieczenia z umową cesji na rzecz banku.

24.10.2023

Bank nie przejrzy mediów społecznościowych kredytobiorcy przed udzieleniem pożyczki

Banki Kredyty Prawo europejskie

Nowelizacja unijnej dyrektywy o kredytach konsumenckich, która została zatwierdzona we wrześniu przez Parlament Europejski, ma wzmocnić ochronę kredytobiorców, ujednolicić przepisy we wszystkich państwach członkowskich i nałożyć na banki obowiązek kierowania się obiektywnymi kryteriami ekonomicznymi przy decydowaniu o udzieleniu kredytu. Teraz Polska będzie musiała dostosować krajowe przepisy do nowej regulacji.

23.10.2023

SN: Po rozwodzie wystarczy, że tylko jeden eksmałżonek walczy o unieważnienie umowy frankowej

Banki Kredyty frankowe

W czwartek, 19 października, Sąd Najwyższy otworzył drogę do unieważnienia umowy kredytowej frankowiczom, którzy są w konflikcie ze współkredytobiorcami m.in. rozwiedzionym małżeństwom. Przesądził bowiem, że pozwu nie muszą składać wszyscy kredytobiorcy. Wystarczy, że zrobi to tylko jeden z nich. Uchwała Sądu Najwyższego rozwiąże problem legitymacji czynnej w wielu sprawach frankowych.

19.10.2023

Pozwy złotówkowiczów o usunięcie WIBOR-u mają realną szansę

Banki Kredyty

To, co wydaje się prawidłowe na gruncie ekonomii, nie zawsze będzie uzasadnione w świetle przepisów prawa ochrony konsumenta. Taki jednoznaczny wniosek wypływa z aktualnego orzecznictwa TSUE oraz sądów krajowych w sprawach „frankowych”. Wypowiedzi przedstawicieli polskiego sektora finansowego, dotyczące możliwości kwestionowania WIBOR-u w umowach kredytów złotówkowych, kompletnie ignorują tę regułę – pisze Piotr Pląska, radca prawny, w odpowiedzi na polemikę.

19.10.2023

Nie tylko konsumenci mogą kwestionować umowy zawarte z bankami

Banki Kredyty

Ostatnimi czasy na temat umów kredytowych konsumenckich, w szczególności indeksowanych i denominowanych do walut obcych, napisano dużo, jeśli nie prawie wszystko. Co cieszyć może istotnie, wzrosła świadomość konsumentów dotycząca przysługujących im praw, jak również powszechnej praktyki uznawania przez sądy zawartych umów za nieważne bądź nieistniejące. Niemniej również przedsiębiorcy w relacjach z bankami nie są pozbawieni ochrony - pisze Krzysztof Granat, radca prawny.

16.10.2023

Już ponad 17 tys. rodzin skorzystało z kredytu 2 proc.

Banki Kredyty

Program Pierwsze Mieszkanie wystartował 3 lipca 2023 r. Od tego momentu zainteresowani kupnem swojego pierwszego mieszkania złożyli 63 629 wniosków o Bezpieczny Kredyt 2 proc. Banki zawarły już 17 548 umów na łączną kwotę ok. 6,93 mld zł. Średnia kwota wypłacona kredytobiorcy wyniosła 395 124 zł.

09.10.2023

Kontrowersyjny wyrok SN, wyjątkowa rozbieżność orzecznicza

Banki Kredyty frankowe

Całkowicie nieuzasadnione są obawy frankowiczów w związku z kontrowersyjnym wyrokiem Sądu Najwyższego. Jednostkowy wyrok SN, dopuszczający weryfikację przez Sąd Apelacyjny „możliwości” uzupełnienia niedozwolonych klauzul, na pewno nie odwróci aktualnej linii orzeczniczej. Sędziowie SN nie uwzględnili racji podniesionych przez sądy obu niższych instancji, zignorowali orzecznictwo wypracowane przez TSUE oraz ugruntowaną praktykę polskich sądów powszechnych - pisze Marcin Szołajski, radca prawny w Szołajski Legal Group.

07.10.2023