Prawo.pl

SN potwierdza ważność umów w sprawie z udziałem syndyka Getin Noble Banku

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe Restrukturyzacja
Sąd Najwyższy wydał pierwsze rozstrzygnięcie z udziałem syndyka masy upadłości GNB. Zgodził się m.in. z syndykiem, że nie ma w tej konkretnie sprawie mowy o nieważności tzw. klauzul spreadowych z powodu rzekomej całkowitej dowolności banku w ich kształtowaniu - piszą Andrzej Springer, radca prawny oraz Michał Nowak, adwokat w BWHS Springer Wojciechowski i Wspólnicy.
Andrzej Springer Michał Nowak
02.11.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe Restrukturyzacja

Przedsiębiorcy nie powinni mieć ani nadpłaty, ani dopłaty składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
W związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 rok Krajowa Administracja Skarbowa przekazała ZUS informacje o 1,1 mln przedsiębiorców. ZUS z kolei przesłał KAS dane o około 2,5 mln przedsiębiorców – dowiedział się serwis Prawo.pl. Według MF, sam fakt wystąpienia rozbieżności pomiędzy danymi KAS a ZUS nie musi oznaczać nieprawidłowości. Zdaniem prawników, to że przedsiębiorcy mieli nadpłatę i niedopłatę jest jednak dowodem, jak bardzo nieprzygotowane były zmiany wprowadzone Polskim Ładem.
Grażyna J. Leśniak
02.11.2023
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Skarbówka żąda zapłaty podatku piwnego od przedsiębiorców prowadzących małe sklepy i punkty gastronomiczne, w których sprzedawane są napoje alkoholowe. Uznaje, że świadczą usługi reklamowe, jeśli mają np. lodówkę z logo piwa. Konfederacja Lewiatan alarmuje, że problem dotyczy tysięcy podmiotów, które nie powinny płacić tej daniny, ponieważ organy interpretują przepisy rozszerzająco. Ministerstwo Finansów powołuje się natomiast na korzystne dla fiskusa orzecznictwo.
Monika Pogroszewska
02.11.2023
Małe i średnie firmy
Każdemu człowiekowi przysługuje prawo do poszanowania jego dóbr osobistych, w tym między innymi wizerunku czy prywatności. Prawo to nie ma charakteru absolutnego. Nie jest tak, że zawsze, niezależnie od okoliczności, te dobra będą objęte ochroną. Czy to zatem oznacza, że po śmierci danej osoby można rozpowszechniać o niej dowolne informacje - zastanawia się Krzysztof Czyżewski, adwokat.
Krzysztof Czyżewski
01.11.2023
Prawo cywilne RODO
Administratorzy cmentarzy skarżą się, że część gmin nie chce traktować odpadów z tych nieruchomości jako odpadów komunalnych podlegających selektywnej zbiórce. Oznacza to dla nich większe opłaty za wywóz śmieci. Tymczasem interpretacja ministerstwa jest jasna – cmentarne śmietniki należy traktować tak samo, jak te pod blokami. Liczbę odpadów z cmentarzy chcą ograniczyć samorządowcy - pomysł na to, to wprowadzenie zniczodzielni.
Monika Sewastianowicz
01.11.2023
Samorząd terytorialny Odpady
Aplikant radcowski prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie odliczy VAT od zakupu odzieży i butów, które wykorzystuje w kontaktach z klientami - stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. I uzasadniał, że tego typu zakupu mają charakter osobisty i nie są związane z prowadzoną działalnością. A schludny wygląd jest wymagany nie tylko od przedsiębiorców. Inaczej byłoby, gdy odzież miała logo kancelarii.
Monika Pogroszewska
31.10.2023
PIT
Poprawa transparentności rynku energii oraz przeciwdziałanie dalszej jego monopolizacji, wypracowanie strategii dla zielonych certyfikatów, rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu, czy rozwój źródeł biogazu i biometanu – to tylko niektóre, spośród 18 rekomendacji przygotowanych przez Radę OZE Konfederacji Lewiatan dla nowego rządu.
Inga Stawicka
31.10.2023
Energetyka
Daninami publicznymi od 1 stycznia 2019 r. są wszystkie pobierane od tego dnia opłaty egzekucyjne, w tym również na podstawie ustawy z 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji. Z tak określonego zakresu niepodatkowych należności budżetowych wyłączono te opłaty, które zostały prawomocnie ustalone przed dniem 1 stycznia 2019 r. – stwierdził w poniedziałkowej uchwale Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. III FPS 1/23).
Wiesława Moczydłowska
31.10.2023
Finanse publiczne Finanse
Trwa spór między dwiema spółkami o jakość inteligentnych liczników energii. Firma Apator sugeruje, że te dostarczane przez Esmetric w konsorcjum z litewską firmą Elgama Elektronika są niebezpieczne i mogą pozwolić nawet na destabilizacje sieci energetycznej kraju. Ta ostatnia ucina wszystkie zarzuty jako całkowicie nieprawdziwe i kieruje sprawę do UOKiK.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.10.2023
Prawo cywilne
Rozstrzyganie zagadnień dotyczących odpowiedzialności członków zarządu powinno następować w odniesieniu do konkretnych okoliczności faktycznych, przy uwzględnieniu zebranych dowodów w sprawie, a to powinno należeć do składu trzech sędziów – uznał Naczelny Sąd Administracyjny, odmawiając podjęcia uchwały w tej sprawie (sygn. III FPS 2/23).
Wiesława Moczydłowska
31.10.2023
Ordynacja
Firmy elastycznie zatrudniają informatyków tworzących aplikacje, programy czy strony www. Przepisy różnicują jednak uprawnienia twórców w zależności od formy ich współpracy z zatrudniającymi. Na pewne aspekty umów związanych z narzędziami informatycznymi trzeba zatem zwrócić szczególną uwagę.
Michał Kosiarski
31.10.2023
Prawo pracy Prawo AI
Kredytobiorcy spłacający kredyt w złotówkach, którzy procesują się o unieważnienie umowy kredytu z powodu nieprawidłowości wskaźnika WIBOR, otrzymali zabezpieczenie, które polega na zwolnieniu z obowiązku płacenia rat wynikających z zawartej umowy kredytu. To nietypowa sytuacja, gdyż zabezpieczenie w takich sprawach zwykle polega na wstrzymaniu obowiązku płatności rat wyłącznie w zakresie stawki WIBOR.
Regina Skibińska
31.10.2023
Kredyty
Komisja Europejska do końca listopada oceni zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy - formalnie złożone na koniec sierpnia. Ocenę można wydłużyć, ale to się Polsce nie opłaca. Jeśli państwa członkowskie zatwierdzą zmieniony KPO do końca 2023 roku, to dostaniemy zaliczkę - 20 proc. środków, które mają sfinansować nowy rozdział w KPO, RepowerEU. To niemal 5 mld euro, bardzo potrzebne dla utrzymania płynności Planu.
Ret
30.10.2023
Finanse Prawo europejskie
Podczas poniedziałkowego posiedzenia rząd zdecydował o przedłużeniu terminów składania wniosków o oszacowanie szkód, które powstały w wyniku tegorocznej suszy. Rolnicy będą mieli taką możliwość do 17 listopada 2023 r. Pierwotnie miał on upłynąć 30 października, jednak organizacje zrzeszające rolników apelowały o jego wydłużenie.
Inga Stawicka
30.10.2023
Z uwagi na dobre wyniki finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ZUS prawdopodobnie nie wykorzysta pełnej zaplanowanej dotacji z budżetu państwa do tego funduszu – poinformowała w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek w pierwszym półroczu 2023 r. osiągnął poziom 84,9 proc.
Grażyna J. Leśniak
30.10.2023
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Dla tysięcy frankowiczów, zwłaszcza tych po rozwodzie lub w trakcie tego procesu, którzy kilkanaście lat temu umowę o kredyt hipoteczny podpisywali jeszcze jako małżonkowie, podjęta przez Sąd Najwyższy 19 października 2023 r. uchwała jest naprawdę przełomowa. I pozwala działać w celu ratowania majątku bez obaw i dotychczasowych przeszkód - pisze Marcin Szołajski, radca prawny w Szołajski Legal Group.
Marcin Szołajski
30.10.2023
Banki Kredyty frankowe
Firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, mają do 31 października obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych za 2022 r. Ministerstwo Finansów poinformowało natomiast, że chce wydłużyć o trzy miesiące termin sporządzenia informacji na formularzu TPR-C lub TPR-P. Według ekspertów, podatnicy mają problem nie tylko z krótszymi niż w poprzednich latach terminami oraz większą liczbą danych i analiz. Konieczna może być też aktualizacja analizy porównawczej.
Monika Pogroszewska
30.10.2023
CIT PIT Doradca podatkowy
W przypadku wcześniejszej odmowy przyjęcia na pokład odszkodowanie jest należne nawet wówczas, jeśli dany pasażer nie stawił się na odprawę - uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sędziowie wskazali, że wymaganie spełnienia takiego warunku byłoby nadmierną formalnością. Prawa do odszkodowania nie odbiera nawet fakt, że o odmowie przyjęcia na pokład poinformowano dwa tygodnie wcześniej.
Inga Stawicka
28.10.2023
Rynek i konsument Prawo europejskie
Nikt nie kwestionuje postulatu budowania budynków mieszkalnych w sposób cywilizowany, komfortowy, przyjazny mieszkańcom. Ale śmiało można napisać, że wyciągnięte w czasie kampanii wyborczej na światło dzienne, niezgodne z prawem i naruszające standardy przyzwoitej architektury, przykłady patodeweloperki posłużyły do opracowania, a teraz podpisania, norm technicznych, które źle się przysłużą całemu rynkowi inwestycji budowlanych - pisze adwokat Rafał Dębowski, wspólnik w kancelarii Dębowski i Wspólnicy.
Rafał Dębowski
28.10.2023
Nieruchomości Ład Przestrzenny
Co najmniej 5 lat więzienia za sprzedawanie podróbek to nieproporcjonalnie wysoka kara - uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który odpowiedział na pytania prejudycjalne bułgarskiego sądu. Eksperci oceniają, że polski ustawodawca ze stworzeniem regulacji penalizujących ten proceder poradził sobie znacznie lepiej. Widać jednak, że rynek podróbek wciąż ma się dobrze, również dlatego, że w ostatnich latach wzrasta zainteresowanie samych klientów.
Inga Stawicka
28.10.2023
Własność przemysłowa
Spółka, w której radny jest członkiem zarządu, nie może świadczyć odpłatnych usług na rzecz miasta. Narusza bowiem zakaz wykorzystywania mienia gminy w prowadzonej działalności gospodarczej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Nie mają przy tym znaczenia okoliczności zawarcia umowy, jak wojna na Ukrainie czy zapaść na rynku węgla.
Marek Sondej
28.10.2023
Samorząd terytorialny
W wyniku dobrowolnego zbycia udziałów posiadanych przez jednego z udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, bez wypłaty wynagrodzenia, w celu dokonania ich umorzenia przez spółkę, po stronie pozostałych udziałowców nie dojdzie do powstania przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Sylwia Loręcka
27.10.2023
PIT
Aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi być prawidłowo udokumentowany. Dowodem powstania strat w towarach spowodowanej ich zepsuciem bądź upływu daty przydatności do spożycia, jest protokół strat/zniszczenia. Protokół zawierający szczegółowy opis zdarzenia, którego przyczyną było zniszczenie/strata towarów, wykaz tych towarów oraz wartość poniesionej straty będzie podstawą zaewidencjonowania zdarzenia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Krzysztof Kaźmierski
27.10.2023
PIT
Aż 74 proc. badanych osób obawia się, że jakość powietrza podczas tegorocznej zimy znów będzie zła, a 51 proc. ankietowanych jest zaniepokojonych stanem i dostępnością wody pitnej w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego wśród przedstawicieli biznesu z całej Polski. Ponad 66 proc. ankietowanych uważa, że jakość systemu edukacji ekologicznej w Polsce jest niewystarczająca, a 13 proc. odpowiedziało, że ich zdaniem jest ona wręcz bardzo zła.
Inga Stawicka
27.10.2023
Środowisko Prawo gospodarcze
Jeżeli były małżonek uczestnika PPK nie ma rachunku PPK, może przetransferować środki przypadające mu po rozwodzie na terminową lokatę, pod warunkiem ich wypłaty po osiągnięciu 60. roku życia albo przekazać je na swój rachunek bankowy. Od tego, jak skorzysta z tych środków, zależy, czy otrzyma je bez pomniejszeń.
Anna Puszkarska
27.10.2023
PIT Prawo pracy PPK
To, że przy zawieraniu umowy kredytu kredytobiorca funkcjonował jako przedsiębiorca, nie pozbawia go możliwości dochodzenia unieważnienia zawartej umowy. Jednak brak konsumenckiego charakteru takiej umowy pozbawia możliwości powołania się na abuzywność zapisów umowy kredytu. Przedsiębiorca, który chce pozwać bank, musi mieć również świadomość innych różnic - takich jak wysokość opłaty wstępnej.
Regina Skibińska
27.10.2023
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Nie wiadomo, jak Chat GPT przetwarza nasze dane osobowe, a informacje, jakie generuje nie zawsze są prawdziwe. Dlatego prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wszczął postępowanie przeciwko jego twórcom, spółce OpenAI i właśnie skierował do niej pytania. Chce wiedzieć m.in. skąd i w jakim celu spółka pozyskała dane skarżącego. Realizacja obowiązków informacyjnych czy prawa do bycia zapomnianym może być w przypadku Chata GPT niemożliwa - wskazują prawnicy.
Monika Sewastianowicz
27.10.2023
Projekt nowych objaśnień w sprawie podatku u źródła (WHT) zakłada szereg niekorzystnych rozwiązań, które ograniczą prawo do preferencji. Zamiast wyjaśnić najbardziej skomplikowane kwestie, wprowadza szereg nowych wątpliwości interpretacyjnych - alarmują eksperci. Co więcej, propozycja Ministerstwa Finansów zmierza w innym kierunku niż plany Komisji Europejskiej.
Monika Pogroszewska
27.10.2023
CIT
Tegoroczna edycja badania EY pokazuje, że wzrost kosztów utrzymania nie wpłynął znacząco na wydatki gospodarstw domowych dotyczących usług takich jak internet szerokopasmowy, łączność mobilna czy streaming. Jedynie 16 proc. respondentów ograniczyło środki przeznaczane na ten cel. Rośnie także apetyt na usługi premium, co oznacza, że konsumenci coraz wyżej cenią sobie jakość rozwiązań cyfrowych oraz wygodę ich użytkowania.
Inga Stawicka
26.10.2023
Rynek i konsument Prawo AI
Komisja Europejska notyfikowała uregulowania dotyczące patodeweloperki. W czwartek rozporządzenie podpisał minister rozwoju i technologii. Nowe rozwiązania pierwotnie miały zacząć obowiązywać już na początku przyszłego roku, resort przychylił się jednak do apeli środowiska deweloperów i wydłużył vacatio legis do 1 kwietnia 2024 r.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.10.2023
Budownictwo