Prawo.pl
Wielu frankowiczów z Getin Noble Bank widnieje w Biurze Informacji Kredytowej mimo, że uzyskali postanowienie zabezpieczające z sądu, dzięki któremu nie muszą spłacać rat kredytu. Syndyk banku nie śpieszy się z ich wykreśleniem, choć bombardują go prośbami w tej sprawie. Tymczasem wpis w BIK o zaległości ma wpływ na ocenę zdolności kredytowej przy zawieraniu kolejnych kredytów lub pożyczek.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.11.2023
Banki Kredyty frankowe
W razie uzasadnionego podejrzenia, że pracownik podjął pracę zdalną pod wpływem alkoholu albo pił alkohol w trakcie wykonywania pracy zdalnej, to badanie trzeźwości na żądanie pracodawcy będzie mogła przeprowadzić Policja – potwierdziła serwisowi Prawo.pl Komenda Główna Policji. Pracownik, który by uniknąć badania nie otworzy funkcjonariuszom drzwi, daje pracodawcy sygnał, że albo nie świadczy pracy zdalnej, albo pracuje pod wpływem alkoholu czy narkotyków.
Grażyna J. Leśniak
17.11.2023
Prawo pracy
Część przepisów o KSeF wymaga nowelizacji. Potrzebna jest też zmiana filozofii systemu – powinien on być przyjazny dla podatnika, łatwy w obsłudze, dający mu namacalne korzyści. W obecnym wydaniu jest to narzędzie, które ma służyć przede wszystkim administracji skarbowej, wprowadzane bez liczenia się z podatnikami - mówi Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Monika Pogroszewska
17.11.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF
Prostowanie błędów w aktach notarialnych od lat budzi wątpliwości, choćby w zakresie tego, kto może prostować i do kiedy może to zrobić. Problem zaczyna się m.in. wtedy gdy chodzi o oryginały, które trafiły już do sądowych archiwów, przepisy bowiem nie zakładają ich udostępniania. Do tego dochodzi kwestia tego, co można prostować i czym jest inna oczywista omyłka.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2023
Wymiar sprawiedliwości

Renta planistyczna to martwa instytucja

Samorząd terytorialny Nieruchomości
Brak zmian w opłacie planistycznej to jeden z największych błędów tzw. reformy planowania przestrzennego. Aktualny sposób jej naliczania sprawia, że wiele gruntów pozostaje przez wiele lat niewykorzystanych zgodnie z potencjałem wynikającym z planu miejscowego - pisze Maciej Górski, adwokat, partner w GPLF Górski & Partners Law Firm.
Maciej Górski
16.11.2023
Samorząd terytorialny Nieruchomości
Aż 7 na 10 kandydatów chciałoby móc aplikować na kilka podobnych ogłoszeń o pracę za pomocą jednego kliknięcia, a sam proces powinien być możliwie prosty – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Ankietowani oczekują od pracodawców także transparentności – zarówno w zakresie przedstawienia warunków oferty, jak i komunikowania kolejnych etapów rekrutacji. Najlepiej możliwie sprawnego – 31 proc. respondentów uważa, że czas oczekiwania na odpowiedź od pracodawcy powyżej dwóch tygodni jest zbyt długi.
Grażyna J. Leśniak
16.11.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Unia Europejska pracuje nad projektem dyrektywy przewidującej, że wniosku o ogłoszenie upadłości mikroprzedsiębiorcy nie będzie można oddalić w sytuacji, gdy dłużnika nie będzie stać na koszty postępowania. Prawnicy chwalą projekt, bo droga obecnie procedura skutkuje tym, że dłużnicy działają w szarej strefie. Widzą tez problemy - zmiany mogą zachęcać do nieodpowiedzialnego prowadzenia biznesu.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.11.2023
Prawo europejskie Restrukturyzacja
Wyznaczając dzień wolny od pracy dla pracowników lub ich grup (np. wydziałów), pracodawca nie ma obowiązku analizowania, czy w tym terminie pracownicy według posiadanych w momencie podejmowania decyzji o dniu wolnym informacji będą w pracy, czy też ktoś z nich jest w trakcie usprawiedliwionej nieobecności, np. na urlopie. Nie ma też obowiązku wyznaczania kolejnych terminów dla osób nieobecnych w tym dniu ustalonym jako wolny.
Marek Rotkiewicz
16.11.2023
Prawo pracy
Konfederacja powraca do koncepcji dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców. Projekt, który posłowie tego ugrupowania złożyli w Sejmie X kadencji, przewiduje stopniową likwidację obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na rzecz systemu dobrowolnego. W pierwszym roku obowiązywania ustawy dobrowolność ubezpieczeń miałaby objąć mikroprzedsiębiorców, w drugim - małych i średnich, a od trzeciego - wszystkich przedsiębiorców. Prawnicy nie mają wątpliwości: projekt nie ma żadnej zalety, są tylko wady.
Grażyna J. Leśniak
16.11.2023
Ubezpieczenia społeczne
Komisja Europejska prognozuje, że po spowolnieniu w 2023 r., wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 2,7 proc. w 2024 r. oraz 3,2 proc. w 2025 r. Sprzyjać będzie temu odbicie konsumpcji prywatnej, dalszy wzrost inwestycji oraz dobre wyniki eksportu - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. KE prognozuje, że inflacja w 2024 r. wyniesie 6,2 proc., a w 2025 r. - 3,8 proc. Bezrobocie w kolejnych latach wyniesie 2,8 i 2,7 proc.
Monika Pogroszewska PAP
15.11.2023
Finanse publiczne Finanse
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznał rekompensaty dla przedsiębiorstw działających w sektorach energochłonnych za 2022 r. Pomoc na łączną kwotę 1 mld 746 mln zł otrzyma 95 przedsiębiorstw. Jak wynika z informacji przekazanych przez urząd, wysokość pomocy publicznej jest ponad dwukrotnie większa niż rok temu. Największym beneficjentem wsparcia jest przemysł metalurgiczny.
Inga Stawicka
15.11.2023
Finanse Energetyka
Polska wciąż jest jednym z krajów, które niezbyt dobrze radzą sobie z transformacją energetyczną i redukcją emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Tymczasem unijne cele w tym zakresie są ambitne, a w niedalekiej przyszłości będą musiały spełnić je wszystkie państwa członkowskie. Dlatego, zdaniem ekspertów, dobrze, że w umowie koalicyjnej kładzie się nacisk na kwestie energetyczne - jednak ich spełnienie wciąż będzie dla nowego rządu sporym wyzwaniem.
Inga Stawicka
15.11.2023
Środowisko Prawo europejskie Energetyka

Rola syndyka w upadłości konsumenckiej nie taka prosta

Domowe finanse Restrukturyzacja Upadłość konsumencka
W doktrynie prawniczej jest spór dotyczący funkcji upadłości konsumenckiej - czy najważniejsza jest ta oddłużeniowa, co skłania do przyjęcia poglądu o prymacie interesu dłużnika nad interesem wierzycieli, czy też jednak podstawowa zasada każdego postępowania upadłościowego, czyli nakaz prowadzenia procesu upadłościowego w taki sposób, aby wierzyciele uzyskali najwyższy stopień zaspokojenia - pisze Łukasz Frączek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny.
Łukasz Frączek
15.11.2023
Domowe finanse Restrukturyzacja Upadłość konsumencka
Pracodawca może sprawdzić trzeźwość pracownika na pracy zdalnej i to nie pytając go nawet o zgodę. Wystarczy, że korzystając z przepisów o kontroli trzeźwości, wyśle do domu pracownika upoważnionych do kontroli pracowników, wezwie pogotowie ratunkowe czy policję. Zdaniem prawników, obecne rozwiązania wymagają zmiany – przede wszystkim praca zdalna powinna być zrównana z prowadzeniem działalności gospodarczej pod względem kontroli wykonywanej przez organy.
Grażyna J. Leśniak
15.11.2023
Prawo pracy
Średnie godzinowe wynagrodzenie brutto mężczyzn w Unii Europejskiej jest o 12,7 proc. wyższe niż w przypadku kobiet zatrudnionych na tym samym stanowisku. Ta różnica w płacach kobiet i mężczyzn stanowi równowartość półtoramiesięcznej pensji. Dlatego dzień, w którym kobiety symbolicznie przestają otrzymywać wynagrodzenie w porównaniu z mężczyznami, nazywany jest Europejskim Dniem Równej Płacy. W tym roku przypada 15 listopada.
Grażyna J. Leśniak
15.11.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Usługi masażu leczniczego w ramach prowadzonej działalności, służące profilaktyce, przywracaniu bądź poprawie zdrowia, wykonywane przez dyplomowanego technika masażystę, będą korzystały ze zwolnienia od VAT. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji. Eksperci zwracają uwagę, by w każdym przypadku weryfikować, czy osoba świadcząca usługi ma fachowe kwalifikacje oraz czy usługi spełniają odpowiednie warunki.
Wiesława Moczydłowska
15.11.2023
VAT Opieka zdrowotna
Choć nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym weszła w życie 24 września, to żadna z gmin nie przystąpiła do procedury uchwalania planów ogólnych. Wciąż brakuje wszystkich, niezbędnych przepisów wykonawczych, w tym rozporządzenia określającego, jak taki projekt planu ogólnego przygotować. Nie wiadomo, jak będzie wyglądać finansowanie sporządzania planów. A termin na ich uchwalenie mija z końcem 2025 roku.
Robert Horbaczewski
15.11.2023
Samorząd terytorialny Ład Przestrzenny

Raport NIK: Wielka katastrofa Odry i… rządu

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Wielka katastrofa ekologiczna, która w ub. roku dotknęła Odrę pokazała niemoc państwa w sytuacji kryzysowej. NIK wytknęła w raporcie, że nieprzygotowane na taką sytuację kluczowe organy administracji publicznej nie podjęły odpowiednich działań. Nie zapewniły skutecznego obiegu informacji. Nie uruchomiły też odpowiednich struktur zarządzania kryzysowego.
Maria Dec-Kiełb
14.11.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Sytuacja kredytowa Polaków normalizuje się. O kredyt jest łatwiej niż rok temu, ale Polacy nadal niechętnie zaciągają nowe zobowiązania. Wyjątkiem są kredyty hipoteczne, na które popyt windowany jest przez program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Na rynku brakuje mieszkań, co powoduje wzrost cen transakcyjnych w największych miastach. Zmiany te widać wyraźnie w tegorocznej edycji raportu InfoKredyt, w którym Związek Banków Polskich przeanalizował sytuację kredytową Polaków.
Inga Stawicka
14.11.2023
Finanse Kredyty Nieruchomości

E-Doręczenia, czyli nowe obowiązki przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Finanse E-doręczenia
Proces likwidacji tradycyjnej, papierowej korespondencji w polskiej administracji wkracza w kluczową fazę. Już od 10 grudnia 2023 r. pierwsza grupa przedsiębiorców zostanie objęta obowiązkiem posiadania adresu do doręczeń elektronicznych, który służyć będzie do komunikacji z urzędami. W kolejnych etapach e-Doręczenia obejmą stopniowo wszystkie podmioty wpisane do KRS i CEIDG. O nowych obowiązkach dla biznesu i praktycznych problemach piszą Aleksandra Mazur-Zych i Piotr Solka z Deloitte Legal.
Aleksandra Mazur-Zych Piotr Solka
14.11.2023
Prawo gospodarcze Finanse E-doręczenia
Nie zakończyły się jeszcze problemy osób, które kilka lat temu zainwestowały w niekorzystne polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) i zrezygnowały z inwestycji, po czym straciły większość oszczędności, gdyż ubezpieczyciel pobrał opłatę likwidacyjną. Towarzystwa nie chcą zwracać tych opłat, a sprawy sądowe mają różny finał. Rzecznik finansowy wniósł skargi nadzwyczajne od wyroków w takich sprawach.
Regina Skibińska
14.11.2023
Rynek i konsument Finanse
Gmina może pokryć ze środków własnych koszty VAT oraz 15 proc. wkładu własnego w programie usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy - uważa RIO w Białymstoku. Taka pomoc jest dozwolona, bo gmina powinna dążyć do zredukowania kosztów usunięcia azbestu przez właścicieli obiektów budowlanych, ponieważ po ich stronie pozostają wydatki na nowe pokrycie dachowe i elewacyjne.
Robert Horbaczewski
13.11.2023
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Ponad 80 proc. gospodarstw domowych odczuło podwyżki cen energii elektrycznej i gazu w związku z kryzysem energetycznym, a blisko 70 procent Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju. Między innymi takie wnioski płyną z najnowszego badania przeprowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki i Pracownię Badań Społecznych „Energia UREgulowana”.
Inga Stawicka
13.11.2023
Rynek i konsument Energetyka
Doręczenia elektroniczne to ogromne zmiany, również dla przedsiębiorców. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że problem związany z rozproszeniem korespondencji 10 grudnia wcale nie zniknie. Do systemu e-doręczeń dołączy bowiem większość instytucji państwowych, ale sądy i komornicy znajdą się w nim dopiero za sześć lat. Przedsiębiorców czeka zatem kilkuletni okres przejściowy, w którym wciąż będą musieli korzystać z kilku platform.
Inga Stawicka
13.11.2023
Prawo AI Prawo gospodarcze E-doręczenia
Nie wiadomo, dlaczego niektóre osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, święcą się na czerwono w systemie eWUŚ jako osoby nieubezpieczone. I to mimo, że nawet gdyby w ogóle nie opłacali składek na ubezpieczenie zdrowotne, to prawa do świadczeń opieki zdrowotnej nie tracą. Zdaniem prawników, to jest problem systemowy, który między sobą powinny wyjaśnić NFZ i ZUS a nie obarczać nim pacjentów.
Grażyna J. Leśniak
13.11.2023
Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Coraz więcej frankowiczów, którzy zawarli ugodę z bankiem, zastanawia się nad jej podważeniem. Kolejne wyroki polskich sądów, ale i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dają bowiem szanse na unieważnienie umowy kredytowej. A same ugody - jak mówią prawnicy - w praktyce wcale nie są tak korzystne, jak banki zapewniają. I właśnie sposób informowania o skutkach może pomóc się z nich wyplątać. Problem może się jednak pojawić, jeśli kredytobiorcę reprezentuje pełnomocnik.
Regina Skibińska Patrycja Rojek-Socha
13.11.2023
Prawo cywilne Banki Kredyty frankowe
W piątek, w godzinach nocnych, zakończyły się negocjacje między Radą UE a Parlamentem Europejskim w sprawie unijnego budżetu na 2024 rok. Zgodnie ze stanowiskiem Polski, potrzeby wynikające z rewizji wieloletnich ram finansowych, w tym liczący 50 mld euro Instrument Ukraiński, zostaną ujęte w budżecie UE na rok 2024, po ostatecznym uzgodnieniu kształtu rewizji wieloletnich ram finansowych.
kn/pap
11.11.2023
Buty za połowę ceny, sukienka prawie za darmo. Super oferta może okazać się pułapką. Przed sztuczkami sprzedawców chroni unijna dyrektywa Omnibus, która obliguje ich do informowania o najniższej cenie produktu w ciągu 30 dni przed wprowadzoną obniżką. W tym roku po raz pierwszy unijne uregulowania obejmą zbliżający się tzw. Black Friday.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.11.2023
Rynek i konsument
W razie poważnego zachorowania dziecka, uczestnik pracowniczych planów kapitałowych może wypłacić do 25 proc. swoich oszczędności w PPK. I co istotne, dotyczy to nie tylko poważnego zachorowania własnego dziecka uczestnika PPK, ale także np. dziecka przez niego przysposobionego albo dziecka współmałżonka.
Małgorzata Jankowska
11.11.2023
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, poinformował w piątek, że z końcem 2023 roku rezygnuje z kierowania Funduszem, ustąpi także z funkcji szefa Rady Nadzorczej BGK. Borys napisał na platformie X (dawny Twitter), że z końcem kadencji zarządu PFR odchodzi do sektora prywatnego.
Grażyna J. Leśniak
10.11.2023
PPK