Prawo.pl
Celem umowy kredytu nie może być nadmierne wzbogacenie po stronie kredytodawcy i faktyczne doprowadzenie kredytobiorcy do pozbawienia go jakiejkolwiek możliwości spłaty zadłużenia - wskazuje w skardze nadzwyczajnej Prokurator Generalny. Stwierdza też, że doszło do naruszenia zasad i praw człowieka określonych w konstytucji. To kolejna sprawa dotycząca frankowiczów, która zajmie się Sąd Najwyższy.
Patrycja Rojek-Socha
29.12.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe

Samowolę budowlaną taniej zburzyć niż zalegalizować

Administracja publiczna Budownictwo Poprawmy prawo
Opłata legalizacyjna za rozbudowę małego sklepu oraz dużej galerii handlowej wynosi tyle samo - czy to dobre i sprawiedliwe rozwiązanie? Zdaniem ekspertów kara powinna odstraszać, a nie rujnować, a tak się dzieje w wypadku małych przedsiębiorców. Bardziej opłaca się im zburzyć, co wybudowali, niż zalegalizować.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.12.2021
Administracja publiczna Budownictwo Poprawmy prawo

Marzenia o efektywnej restrukturyzacji odłożone w czasie

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Wprowadzenie od 1 grudnia 2021 roku uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu, a także praktycznie pełna elektronizacja postępowania upadłościowego oraz restrukturyzacyjnego przez uruchomienie systemu teleinformatycznego, przeznaczonego do postępowań, to nie koniec zmian, które czekają nas w prawie restrukturyzacyjnym.
Jacek Olech
29.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Rada Ministrów podjęła we wtorek uchwałę, w której podkreśla, że kopalnia i elektrownia Turów muszą działać. Decyzje, czy płacić kary nałożone przez TSUE, mają być podjęte w terminie późniejszym. - Nie zamierzamy wstrzymywać pracy kopalni i elektrowni Turów - podkreślił Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.12.2021
Prawo gospodarcze Finanse
Z 65 tys. w grudniu 2008 r. do 725,2 tys. w grudniu 2020 r. wzrosła liczba osób fizycznych, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz miały obywatelstwo inne niż polskie - wynika z danych Centralnego Rejestru Ubezpieczonych. Coraz więcej pracodawców zatrudniających cudzoziemców musi więc stale śledzić przepisy, żeby rozliczyć pracę obcokrajowca zgodnie z obowiązującym prawem.
Grażyna J. Leśniak
28.12.2021
PIT Rynek Prawo pracy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że firma pożyczkowa Cash Service 4 Home bezprawnie pobierała zbyt wysokie opłaty za wizyty w domach konsumentów, którzy opóźniali się ze spłatą rat. Zgodnie z decyzją prezesa urzędu poszkodowanym konsumentom przysługuje zwrot części pieniędzy, a spółka ma zapłcić 510 tys. zł kary.
Krzysztof Sobczak
28.12.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument

Frankowicze szturmują warszawski sąd - ponad 1000 spraw na jednego sędziego

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Frankowicze szturmują warszawski sąd. Na jednego sędziego w nowym wydziale frankowym przypada już ponad 1000 spraw. Sąd wyznacza pierwsze rozprawy aż na 2023 rok. I to nie koniec kłopotów. Według ekspertów, coraz więcej osób będzie szukało w sądach sprawiedliwości, co tylko jeszcze bardziej skomplikuje i wydłuży procedowanie w tego typu postępowaniach. 
Renata Krupa-Dąbrowska
28.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Nowela przewiduje m.in. preferencje podatkowe dla małych producentów napojów alkoholowych, polegające na obniżce stawki akcyzy na ich wyroby o połowę w stosunku do standardowych stawek tego podatku. Na rozwiązaniu mają skorzystać m.in. producenci win, miodów pitnych i wódek regionalnych.
Krzysztof Koślicki
28.12.2021
Akcyza Doradca podatkowy
Wprowadzenie do krajowego systemu prawnego unijnych dyrektyw dotyczących m.in. ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego, kwalifikacji struktur hybrydowych dotyczących państw trzecich, a także ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego w odniesieniu do działań obronnych w ramach Unii Europejskiej - to cele nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent.
Krzysztof Sobczak
28.12.2021
Akcyza Prawo gospodarcze
Zaniżanie odszkodowań, ograniczenie dostępności samochodów zastępczych, naprawy z użyciem części nieoryginalnych - patologii w likwidacji szkód z polis OC i AC ciągle jest dużo. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego chce z tym zrobić porządek i opracował projekt rekomendacji dla towarzystw ubezpieczeniowych.
Regina Skibińska
28.12.2021
Rynek i konsument Ubezpieczenia

Zamówienia samorządów zagrożone, bo wykonawcom brakuje pojazdów na prąd

Samorząd terytorialny Środowisko Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Śląskie samorządy sygnalizują, że mają problemy z realizacją zamówień publicznych powyżej 30 tys. euro w związku z obowiązkami nałożonymi przez ustawę o elektromobilności. Wykonawcy, także spółki skarbu państwa, odmawiają udziału w postępowaniach przetargowych, uzasadniając to brakiem odpowiedniej floty pojazdów niskoemisyjnych. Samorządowcy apelują o zmianę przepisów.
Robert Horbaczewski
28.12.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Polski Ład najbardziej uderzy w zleceniobiorców

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Ulga dla klasy średniej ma w założeniu złagodzić zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej. Dodatkowym wsparciem ma być także podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Problem jednak w tym, że nowe regulacje najmocniej dotkną zleceniobiorców – odliczenie ulgi nie będzie im przysługiwało wcale, a na korzyści z wyższej kwoty wolnej poczekają aż do kwietnia 2023 roku. Będą więc kredytować budżet państwa.
Krzysztof Koślicki
28.12.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
W piątek 31 grudnia 2021 roku resort finansów przestanie udostępniać aplikację e-Deklaracje Desktop. Użytkownicy, którzy chcą zachować deklaracje wysłane przez aplikację, powinni je zapisać jako pliki PDF. Po 1 stycznia nadal będzie można wysyłać przez bramkę e-Deklaracje formularze interaktywne z wykorzystaniem wtyczki (plug-in).
Krzysztof Koślicki
27.12.2021
Ordynacja Rachunkowość
Wielu ludzi z paniką i obłędem w oczach przejawia owczy pęd do wyszukiwania coraz to dziwniejszych sposobów niższych składek i podatków, nie biorąc pod uwagę innych aspektów, których zlekceważenie może okazać się niebezpieczne dla ich majątku, stanowiącego dorobek całego życia. Wszystko to przez Polski Ład – pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.
Agnieszka Czernik
27.12.2021
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Od 1 stycznia płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne będą mieli tylko 5 lat na korektę deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych. Korekta dokumentów po upływie tego okresu nie będzie już możliwa. Za okres do grudnia 2021 r. płatnik składek będzie mógł skorygować deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne w okresie do dnia 1 stycznia 2024 r.
Grażyna J. Leśniak
27.12.2021
Ubezpieczenia społeczne

Drogi frank zachęca kredytobiorców do występowania do sądów

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Wysoki kurs franka szwajcarskiego podniósł raty kredytów deniminowanych w tej walucie, co stanowi dodatkową zachętę dla kredytobiorców do procesowania się z bankami. Widoczne jest też zainteresowanie ugodami, choć zapał do nich jest mniejszy niż do drogi sądowej. Na razie sprawnie idzie to w PKO BP. Jak podaje bank, do tej pory złożono wnioski do prawie 17 tysięcy umów.
Regina Skibińska
27.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Dobra umowa zakupu lub wykonania usługi to jeszcze nie wszystko, ważne jest też to, co dzieje się po jej podpisaniu, czyli wywiązanie się z niej i dopełnienie wszystkich nałożonych nią obowiązków. Gdy są z tym problemy, dobrym rozwiązaniem może być zawarcie umowy typu smart, czyli takie, która nakłada na dwie strony stosunku obowiązek rozwiązywania problemów.
Agnieszka Porębska Kamil Jasiński
27.12.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
W wydanej niedawno interpretacji ogólnej, Ministerstwo Finansów potwierdziło jednoznacznie, że obowiązek weryfikacji, czy kontrahent podatnika nie handlował z podmiotami z rajów podatkowych dotyczy tylko zakupów towarów lub usług za kwotę ponad 500 tysięcy złotych. Sprzedawcy, co do zasady, takiej weryfikacji przeprowadzać nie muszą.
Krzysztof Koślicki
27.12.2021
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne pracowników spółki jawnej. Powodem było złożenie w tej sprawie wniosku przez wspólnika. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał jednak, że mógł on reprezentować spółkę i był umocowany do skutecznego złożenia wniosku.
Dorian Lesner
27.12.2021
Ubezpieczenia społeczne Spółki
Osoby zobowiązane do zachowania tajemnicy zawodowej innej niż prawnicza i medyczna, muszą być chronione przez regulacje dotyczące sygnalistów. Nie można takich osób pozbawić statusu sygnalisty i pozbawiać odpowiedniej ochrony. Polski projekt ustawy, wyłączając stosowanie prawa UE do wszystkich osób zobowiązanych do zachowania tajemnicy zawodowej, wbrew dyrektywie, ogranicza zasięg pojęcia sygnalisty.
Karolina Woźniak Marcin Różański
27.12.2021
Prawo pracy RODO Compliance Prawo europejskie
Z reguły do powołania do życia nowej instytucji niezbędna jest wizyta w sądzie albo w urzędzie. Ale w przypadku wspólnot mieszkaniowych tak nie jest. Powstaje ona z mocy prawa  w budynku mieszkalnym lub mieszkalno-użytkowym‚ w którym jest przynajmniej dwóch właścicieli.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.12.2021
Prawo cywilne Nieruchomości
Kreatywność, myślenie poza schematami, twórcze myślenie wskazywane są regularnie jako kluczowe kompetencje przyszłości. Jak możemy je rozwijać? Sięgnijmy po proste narzędzia: pytania oraz ciszę. Pozwólmy im wybrzmieć. Możemy znaleźć zaskakujące odpowiedzi i niespodziewane rozwiązania - pisze Justyna Gryczka-Jezierska.
Justyna Gryczka-Jezierska
25.12.2021
HR

Ulepszenia w najmowanym mieszkaniu? Nie zawsze opłacalne

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo
Najemca tylko wyjątkowo znajduje idealne lokum, bywa że mieszkanie lub biuro nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Czasami najemca rozważa wprowadzenie ulepszeń, ale przed taką decyzją powinien zwrócić uwagę, że gdy poniesie na ten cel różnego rodzaju koszty, to może nie uzyskać ich zwrotu. Zdarza się, że po zakończeniu umowy będzie musiał przywrócić lokal do stanu poprzedniego.
Aleksandra Partyk
25.12.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo
Nowy Rok to tradycyjnie początek obowiązywania wielu zmian w przepisach. Ich znaczna część znów...
Jan Górski
24.12.2021
Złe informacje dla osób próbujących udać się na „wątpliwe” zwolnienie lekarskie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz skrupulatniej przygląda się nadużyciom pracowników przebywających na L4 i częściej odbiera zasiłki. W okresie styczeń – wrzesień 2021 r. kwota obniżonych i cofniętych świadczeń sięgnęła 148 832,6 tys. zł. Zdaniem ekspertów, to wciąż niewiele, bo w stosunku do skali nadużyć.
Grażyna J. Leśniak
24.12.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Nawet najbardziej wyszukane świąteczne wpisy na blogach kulinarnych nie zagwarantują blogerom wyłączności na serwowanie barszczu z uszkami według ich „autorskiego” przepisu. Trzeba bowiem udowodnić, że to nie tylko proste ugotowanie zupy, ale coś więcej. Wystarczy też poprzestawiać słowa w przepisie, by uniknąć zarzutu plagiatu.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.12.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Polski Ład zacznie obowiązywać za nieco ponad tydzień. Nowelizacja wprowadza m.in. przywileje dla informatyków i programistów. Problem jednak w tym, że z preferencji nie można skorzystać, jeśli współpracuje się z tym samym podmiotem, który był pracodawcą. By skorzystać z nowych przepisów, trzeba więc będzie poszukać innego szefa.
Krzysztof Koślicki
23.12.2021
PIT Rachunkowość Polski Ład
Od czwartku obowiązuje ustawa wprowadzająca nowe zasady i tryb przeciwdziałania nieuczciwym praktykom wykorzystującym przewagę kontraktową. Celem nowych przepisów jest większa ochrona producentów rolnych np. przed dużymi sieciami handlowymi. Ustawa wprowadza też większe kompetencje dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Monika Sewastianowicz Krzysztof Sobczak
23.12.2021
Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Blisko 2,5 mld zł przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu "Racjonalna gospodarka odpadami". Z dotacji i pożyczek mogą skorzystać też jednostki samorządu i ich związki na inwestycje związane z selektywnym zbieraniem odpadów oraz budową instalacji do gospodarowania nimi oraz wykorzystaniem odpadowych paliw w energetyce.
Robert Horbaczewski
23.12.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Odpady
Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o rozpatrzenie pytań prawnych dotyczących sędziów delegowanych do sądów rozpoznających sprawy cywilne. Chodzi o to, że z rzecznictwa TSUE wynika, że w okresie delegowania sędziowie ci nie są objęci gwarancjami niezawisłości i bezstronności, jak to określono w odniesieniu do sędziów orzekających w postępowaniu karnym.
Krzysztof Sobczak
23.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości