Gowin: Większe nakłady na naukę

Pieniądze na naukę to warunek konieczny dla rozwoju polskich uczelni, ale też dla rozwoju całego kraju - mówił wicepremier Jarosław Gowin. Zaznaczył, że „nie zbudujemy prężnej gospodarki, zamożnego społeczeństwa, nowoczesnego państwa, Nie będzie zamrożenia wzrostu wydatków na naukę i szkolnictwo wyższe. Możliwe są więc większe nakłady na rozwój nauki.

14.06.2019

Prawnik z urzędu już od zatrzymania - unijna dyrektywa obowiązuje, także w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Polski rząd nie widzi konieczności zmian w prawie w związku z unijną dyrektywą o dostępie do pomocy prawnej, bo - jak twierdzi - każdy zatrzymany może się z prawnikiem skontaktować. Jednak, według ekspertów, nowe unijne przepisy dają prawo zatrzymanemu do obrony z urzędu, czyli to państwo ma ją zapewnić i za nią zapłacić. A skoro Polska w terminie ich nie implementowała - można się na nie bezpośrednio powoływać.

14.06.2019

Rady wybiorą ławników - kandydatury do 30 czerwca

Wymiar sprawiedliwości

Rady gmin przyjmują do 30 czerwca zgłoszenia chętnych na ławników w nowej kadencji. Obecna kończy się w grudniu. W dużych miastach potrzeba ich po kilkuset, w całej Polsce prawie 15 tys. Mała rekompensata utraconych zarobków nie zachęca, tym bardziej że odpowiedzialność jest duża. Rocznie ławnik może zarobić maksymalnie niewiele ponad tysiąc złotych.

14.06.2019

Cudzoziemcy coraz częściej w Polsce samozatrudnieni

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Polska jest w czołówce państw, w których cudzoziemcy pracują jako samozatrudnieni. Dotyczy to nie tylko pracowników z UE, ale też tych spoza wspólnoty. - To opłaca się pracodawcom, bo podobnie jak w przypadku pracowników "krajowych", dzięki temu obniżają koszty zatrudnienia - wskazują eksperci. I mówią o niższych z tego powodu wpływach do systemu ubezpieczeń społecznych.

14.06.2019

Kierowcy ciężarówek nie będą potrzebni?

Rynek i konsument Prawo pracy

Do 2025 roku jedna trzecia samochodów ciężarowych zjeżdżających z linii produkcyjnych będzie wysoce autonomiczna – wskazuje firma doradcza MC Kinsey. w perspektywie kilkunastu lat autonomiczne samochody mogą wyeliminować z rynku kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Kierowcy będą jednak nadal potrzebni - wskazują eksperci.

14.06.2019

Rewolucja w postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że będzie szybciej i prościej. Prawnicy ostrzegają jednak, że przede wszystkim będzie drożej. Wyższe koszty sądowe i większy rygoryzm proceduralny dotyczyć ma szczególnie firm.

13.06.2019

Broniarz: O wznowieniu strajku zdecydują nauczyciele

Zarządzanie oświatą

W środę rozpoczynają się wakacje, ale nie milkną pytania o to, co będzie po nich. Czy nauka rozpocznie się zgodnie z planem, czy może nauczyciele będą kontynuować strajk? Sławomir Broniarz, szef ZNP, nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

13.06.2019

Sejm będzie pracował nad likwidacją deklaracji VAT

VAT

Nowy, elektroniczny plik JPK_VAT zastąpi deklaracje VAT-7 i VAT-7K oraz ewidencję VAT. W efekcie podatnicy przekażą do urzędu skarbowego mniej dokumentów. Sejm zdecydował w czwartek, że nowelizacją, która wprowadza te zmiany, zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

13.06.2019

Kryształowe Pióra dla dziennikarzy publikujących o zdrowiu

Trzynasta edycja ogólnopolskiego Konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra została rozstrzygnięta. W tym roku pierwszą nagrodę oraz statuetkę Kryształowego Pióra w czwartek otrzymało ośmiu dziennikarzy w czterech kategoriach. Jury przyznało także 15 wyróżnień.

13.06.2019

UE: Jest zgoda na urlopy ojcowskie i rodzicielskie

Prawo rodzinne Prawo pracy

Przyjęta w czwartek przez przedstawicieli państw członkowskich dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów ma zapewnić, że ojcowie poprzez urlopy rodzicielskie będą bardziej angażowali się w opiekę nad dziećmi po narodzinach.

13.06.2019

Adwokaci wracają do zmian w swoich zasadach etyki

Wymiar sprawiedliwości

Propozycje zmian w Kodeksie Etyki Adwokackiej - jak dowiedziało się Prawo.pl - mają być jednym z tematów rozpoczynającego się w piątek posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej. Są raczej kosmetyczne, rewolucji nie ma - mówią nieoficjalnie adwokaci, którzy je widzieli. To, że projekt ma być gotowy w połowie roku - zapowiadano jeszcze jesienią ubiegłego.

13.06.2019

U rzeczoznawców sąd i prokurator w jednym

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Komisja odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych stawia osobom wykonującym ten zawód zarzuty dyscyplinarne i zarazem sama potem je bada. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to sprzeczne z konstytucją. A władza tej komisji jest duża, bo może ona nawet pozbawić prawa wykonywania zawodu.

13.06.2019

Były szef KPRM skazany za zaniedbania przy organizacji lotu do Smoleńska

Prawo karne

Na karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata skazany został w czwartek były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Arabski, którego Sąd Okręgowy w Warszawie uznał winnym niedopełnienia obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. Wyrok nie jest prawomocny.

13.06.2019

Raport: Będzie więcej miejsc pracy w budownictwie

Prawo pracy HR

Czterech na 10 polskich przedsiębiorców planuje zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższego półrocza. Przed rokiem odsetek ten był identyczny. Zwiększenie liczby etatów częściej przewidują firmy zajmujące się przemysłem i budownictwem - wynika z badania firmy Randstad.

13.06.2019

Nowe władze w samorządzie biegłych rewidentów

Rachunkowość

Barbara Misterska-Dragan została prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Została wybrana na czteroletnią kadencję na zakończonym w czwartek IX Krajowym Zjeździe Biegłych Rewidentów w Jachrance. Zastąpi na tym stanowisku Krzysztofa Burnosa.

13.06.2019

Europejski Urząd ds. Pracy - na Słowacji

Rynek Prawo pracy

Praca na czarno, delegowanie pracowników oraz wymiana informacji na temat praw i obowiązków transgranicznych pracowników - m.in. tymi kwestiami będzie zajmował się Europejski Urzędu ds. Pracy. Państwa członkowskie UE zdecydowały, że jego siedzibą będzie Bratysława.

13.06.2019

RPO: Rzecznik praw dziecka powiela mity o edukacji seksualnej

Zarządzanie oświatą

Profesjonalna edukacja seksualna w szkołach nie powoduje wcześniejszego rozpoczęcia współżycia - podkreśla rzecznik praw obywatelskich. To reakcja na wypowiedzi Mikołaja Pawlaka, rzecznika praw dziecka, który sprzeciwia się podpisaniu deklaracji LGBT+. Według RPO wokół edukacji seksualnej zgodnej ze standardami WHO narosło wiele mitów.

13.06.2019

Tomasz Latos nowym przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia

Opieka zdrowotna

Sejmowa Komisja Zdrowia wybrała w czwartek nowego przewodniczącego Komisji Zdrowia. Bartosza Arłukowicza, który wygrał wybory do Europarlamentu, zastąpi poseł Tomasz Latos (PiS), obecny wiceprzewodniczący tej komisji. Decyzja wzbudziła krytykę ze strony opozycji, bo to jej przedstawiciel dotychczas kierował tą komisją.

13.06.2019

TSUE rozpoczyna rozpatrywanie pytań dot. dyscyplinarek wobec polskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 18 czerwca br. w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu odbędzie się rozprawa w sprawie pytań prejudycjalnych sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. Ich autorzy obawiają się, że poprzez nowy system dyscyplinarny władze mogą mieć wpływ na wyroki sądów.

13.06.2019

W wakacje brakuje krwi, oddać ją można także na urlopie

Opieka zdrowotna

Krew jest potrzebna każdego dnia, jednak szczególne zapotrzebowanie na nią odnotowuje się w okresie wakacyjnym. W grupie stałych dawców znajdują się przede wszystkim studenci i uczniowie. Gdy wyjadą na wakacje, powoduje to zmniejszenie ilości oddawanej krwi. A wakacje to okres częstszych wypadków komunikacyjnych

13.06.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski