Amnesty: Polska wśród państw ograniczających prawa człowieka

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Zamiast zająć się głęboko zakorzenionymi nierównościami społeczno-ekonomicznymi w celu zapewnienia sprawiedliwego i szybkiego wyjścia z pandemii Covid-19, państwa w całej Europie nieustannie atakowały prawa człowieka. W celu uciszenia głosów krytyki brały na celownik pokojowych demonstrantów, dziennikarzy, obrońców praw człowieka, sądownictwo i organizacje społeczeństwa obywatelskiego - stwierdziła Amnesty International.

01.04.2022

Dr Valeri Vachev nowym zastępcą RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Valeri Vachev, polski prawnik, wykładowca akademicki, doktor nauk prawnych i urzędnik państwowy, został z dniem 2 kwietnia powołany na stanowisko zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Zastąpi dr. hab. Macieja Taborowskiego, który zakończył swoją pracę z końcem marca. - Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko - powiedział w piątek prof. Marcin Wiącek, przedstawiając jego następcę.

01.04.2022

Misja PE wróciła z Polski z obawami co do praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Po zakończeniu misji posłów do Parlamentu Europejskiego w Polsce „większość członków delegacji ma poważne obawy dotyczące stanu demokracji, praworządności i praw podstawowych w tym kraju”. Takie sformułowanie znalazło się w sprawozadniu przyjętym w piątek przez komisje PE. Zdaniem europosłanki Beaty Kempy (PiS), "sprawozdanie jest nieobiektywne i służy wspieraniu narracji polskiej opozycji”.

01.04.2022

Na polskich uczelniach studiuje 7 procent cudzoziemców

Szkolnictwo wyższe

Wskaźnik umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych wynosi obecnie 7 proc. To jest około 80-85 tys. studentów. A Ministerstwo Edukacji i Nauki deklaruje, że pożądane jest zwiększanie tego wskaźnika. Wśród obecnych priorytetów jest stworzenie możliwości studiowania w polskich uczelniach uchodźcom z Ukrainy oraz polskim studentom, którzy musieli opuścić ukraińskie uczelnie.

01.04.2022

ZUS: Nie wszyscy mogą skorzystać z przeliczenia emerytur na podstawie nowych tablic GUS

Domowe finanse Emerytury i renty

Główny Urząd Statystyczny ogłosił nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. ZUS będzie z nich korzystał od 1 kwietnia 2022 r. Nie oznacza to jednak, że wszyscy emeryci mogą teraz wystąpić o przeliczenie swoich świadczeń. Przeliczenie jest możliwe tylko w sytuacjach określonych w przepisach – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

01.04.2022

Zawiadomienie o składce wypadkowej na PUE ZUS

Ubezpieczenia społeczne

W piątek, 1 kwietnia 2022 roku, płatnicy otrzymają na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS elektroniczne zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2022/2023 – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

01.04.2022

Czynny żal pomoże uniknąć kary za niezłożenie PIT w terminie

Domowe finanse PIT

Podatnicy, rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych, zobowiązani są do złożenia deklaracji w przewidzianym ustawą terminie. W przypadku najbardziej powszechnych deklaracji podatkowych, takich jak PIT-37 czy PIT-36, termin przekazania zeznania podatkowego do urzędu skarbowego upływa 30 kwietnia. Wyjątkiem jest deklaracja PIT-28, którą należało złożyć do 28 lutego.

01.04.2022

Polski Ład do naprawy - 2 kwietnia koniec konsultacji

PIT Polski Ład

W sobotę kończą się konsultacje zmian w Polskim Ładzie. Z projektu wynika, że stawka PIT zostanie obniżona z 17 do 12 proc. dla podatników rozliczających się według skali podatkowej. Likwidacji ulegnie też ulga dla klasy średniej. Zmiany mają wejść w życie w 2023 roku, ale będą obowiązywać wstecznie - od 1 lipca 2022 r.

01.04.2022

Biznes i samorządy razem walczą o odblokowanie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej

Samorząd terytorialny Nowe technologie Prawo gospodarcze

Dziesięć organizacji reprezentujących 11,5 tys. firm oraz niemal 700 gmin apeluje o odblokowanie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej – jako gwarancji bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski. Ich zdaniem w obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej filarem bezpieczeństwa energetycznego musi być szybka redukcja naszej zależności od paliw kopalnych.

01.04.2022

UOKiK: Nowe etykiety energetyczne produktów nie zawsze prawidłowe

Rynek i konsument

Brak etykiety energetycznej, etykieta nieprawidłowo sporządzona, niewłaściwa karta informacyjna produktu - takie m.in. nieprawidłowości stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzając, czy dostawcy i sprzedawcy pralek, pralko-suszarek, zmywarek, urządzeń chłodniczych prawidłowo stosują etykiety energetyczne. - Bo nabywca ma prawo wiedzieć, ile prądu zużyje np. nowa lodówka i jakie ma parametry - komentuje Urząd.

01.04.2022

Koniec testowania na Covid-19 - w aptekach, przychodniach i szpitalach

Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nie tylko koniec pandemii, ale też Covid-19. Od 1 kwietnia nie ma już powszechnego, bezpłatnego testowania w aptekach i punktach wymazowych. Zniknęła już możliwość rejestracji na test online. Nie zaleca się też testowania pacjentów z gorączką lub objawami górnych dróg oddechowych. Lekarz rodzinny nie zleci testu PCR, a w szpitalach będą tylko dla pacjentów z klinicznymi objawami.

01.04.2022

Zmiany w rozliczaniu prosumentów energii już obowiązują

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Od 1 kwietnia obowiązuje nowelizacja ustawy, która wprowadza m.in. nowy system rozliczeń dla prosumentów - net billing. Zgodnie z tym systemem, prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzone do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy. Według ekspertów od rynku energii, te nowe zasady będą mniej korzystne i mogą zahamować rozwój takiej produkcji energii.

01.04.2022

Izba Dyscyplinarna uściśla swoje kompetencje i obejmuje sędziów administracyjnych

Wymiar sprawiedliwości

W sytuacji, gdy Sejm rozpoznaje projekty likwidujące Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, nowy prezes tej Izby Adam Roch wydaje zarządzenie ustalające kryteria wyznaczania sądu właściwego do rozpoznania w pierwszej instancji spraw dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych. Co więcej Izba rozważa, czy nie objąć też spraw immunitetowych sędziów sądów administracyjnych.

01.04.2022

RPO: Obywatele i organizacje mają interes w ochronie powietrza

Samorząd terytorialny Środowisko Wymiar sprawiedliwości

Osoba fizyczna i dwie organizacje społeczne domagały się uchylenia programu ochrony powietrza dla województwa mazowieckiego, bo zawiera on niedostateczne środki, by osiągnąć ten cel. Sąd administracyjny odrzucił skargi uznając, że skarżący nie wykazali naruszenia ich indywidualnego interesu prawnego. RPO nie zgadza się z takim stanowiskiem i wnosi skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

01.04.2022

Rząd zabiega o upowszechnienie polis dla rolników

Prawo gospodarcze Ubezpieczenia

Rolnik zapłaci z opóźnieniem za ubezpieczenie upraw, a składka będzie mogła być przekazana ze środków z płatności bezpośrednich. Może to zwiększyć zainteresowanie ubezpieczeniem upraw, które nie cieszy się popularnością, co przy rosnących szkodach spowodowanych zmianami klimatu, stanowi duży problem. Także rząd zwiększa w tym roku fundusze na dopłaty do ubezpieczeń rolnych.

01.04.2022

NSA: W sądach administracyjnych coraz więcej spraw

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

W 2021 roku wpłynęło o 20 proc. więcej skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych, a do Naczelnego Sądu Administracyjnego prawie o 100 proc. więcej skarg kasacyjnych. Eksperci ostrzegają, że liczba skarg może jeszcze wzrosnąć z powodu skomplikowania systemu prawnego przez Polski Ład, a czas oczekiwania na rozstrzygnięcie się jeszcze wydłuży.

01.04.2022

To początek końca reformy psychiatrii dziecięcej - NFZ dobija ośrodki środowiskowe

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia wezwał blisko 100 ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży do zwrotu pieniędzy za niewykonanie świadczeń w latach 2020-2021. Chodzi o kwoty rzędu 200 tysięcy złotych od każdego. Niektórym też wypowiada umowy. Nie widzi, że w czasie pandemii szkoły były zamknięte, a młodym osobom, które miały próby samobójcze, walczącym z lękami i depresją, nie da się pomóc zdalnie.

01.04.2022

Politycy chcą lustrować NGO, by wyłapać agentów wpływu z zagranicy

Administracja publiczna RODO

Według posłów Solidarnej Polski ustawa o transparentności finansowania organizacji pozarządowych ma zasklepić lukę w przepisach i wyłapać organizacje, które pod przykrywką pożytku publicznego zajmują się lobbingiem finansowanym z za zagranicy. Zdaniem NGO, projekt ma charakter polityczny i prowadzi do poszerzenia zakresu administracyjnej kontroli organizacji obywatelskich.

01.04.2022

Przyszedł komornik do adwokata... po informacje o kliencie

Prawnicy RODO

Tajemnica adwokacka jest łakomym kąskiem nie tylko dla prokuratorów, ale także dla komorników. Występują oni do adwokatów np. o informacje dotyczące depozytów adwokackich i środków klientów przeznaczonych na określone cele procesowe. Zdarza się też nałożenie grzywny na prawnika, który odmawia. Adwokaci podkreślają, że to działanie bezprawne i skrajnie niebezpiecznie, bo społeczne zaufanie to podstawa w tym zawodzie.

01.04.2022

Rząd chce wydłużyć zatrudnienie na próbę, ale są wątpliwości

Prawo pracy Prawo unijne

Pracodawcy nie mają nic przeciwko wydłużeniu okresu próbnego z obecnych 3 do 6 miesięcy, a w szczególnych przypadkach, gdy sprawdzane są kompetencje i kwalifikacje np. zarządcze – nawet do 9 miesięcy. Jak twierdzą, tego obecnie potrzebuje rynek pracy. Jednak zdaniem prawników, to dyskusyjne rozwiązanie, bo umowa na okres próbny jest wyjątkiem od reguły.

01.04.2022