Publikacje cyfrowe jako element systemu ewaluacji jakości działalności naukowej - konferencja 16 listopada

Już 16 listopada Komisja ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP, zaprasza na konferencję: „Publikacje cyfrowe jako element systemu ewaluacji jakości działalności naukowej. Wyzwania związane z rozwojem sztucznej inteligencji”, która odbędzie się w Uniwersytecie Łódzkim w dniu 16 listopada 2023 r. w godz. 9.00 – 16.30. Podobnie jak w poprzednich latach Konferencja zostanie zorganizowana w formie hybrydowej.

06.11.2023

Krzysztof Jóźwiak nowym dyrektorem Narodowego Centrum Nauki

Zarządzanie oświatą

Zastąpił na tym stanowisku prof. Zbigniewa Błockiego. Prof. Krzysztof Jóźwiak jest przewodniczącym uczelnianego Zespołu Merytorycznego Wsparcia Wniosków Grantowych oraz członkiem Rady Nadzorującej Centrum Transferu Wiedzy UM w Lublinie. W latach 2018-2022 był członkiem Rady Naukowej Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

06.11.2023

Dwie rozbieżne decyzje sądu o nabyciu spadku po tej samej osobie - RPO interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

W odstępie kilkunastu lat ten sam sąd wydał dwa prawomocne postanowienia o nabyciu spadku po tej samej osobie, odmiennie regulujące kwestię dziedziczenia. W pierwszym stwierdzono nabycie spadku w całości przez żonę spadkodawcy na podstawie testamentu, w drugiem zaś, że z mocy ustawy syn, córka i żona zmarłego. RPO wnosi skargę nadzwyczajną podnosząc, że doszło do naruszenia zaufania obywateli do państwa.

06.11.2023

Parlament Europejski zajmie się zmianą dyrektywy dotyczącej utylizacji elektrośmieci

Środowisko Prawo europejskie

Podczas najbliższego posiedzenia plenarnego, które rozpocznie się w środę, Parlament Europejski prawdopodobnie zajmie się zmianami w unijnych przepisach dotyczących utylizacji elektrośmieci, takich jak: panele fotowoltaiczne, lodówki czy zużyty sprzęt elektroniczny. Mają one dostosować regulacje do wyroku TSUE i wydłużyć czas na implementację regulacji w prawie krajowym.

06.11.2023

Kuratorzy kontrolują szkoły, które zaangażowały się w Tęczowy Piątek

Zarządzanie oświatą

Pomorskie Kuratorium Oświaty rozpoczęło kontrole szkół, gdzie został zorganizowany Tęczowy Piątek - kurator oświaty zażądała wyjaśnień od wszystkich szkół w Gdańsku. Fundacja GrowSPACE opublikowała Tarczę Prawną 2.0, która ma pomóc szkołom w przygotowaniu się do kontroli. Fundacja proponuje także pomoc prawną placówkom, które zaangażowały się w akcję.

06.11.2023

Rząd zwiększył dofinansowanie na budowę dróg krajowych i obwodnic

Samorząd terytorialny Transport

Dodatkowe 2,6 mld zł przeznaczył rząd na realizację inwestycji związanych z Rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) Budżet programu budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030 zwiększono o 100 mln zł. Rząd decyzję uzasadnił znacznym wzrostem wydatków ponoszonych przez wykonawców, wynikających z negatywnych skutków agresji Rosji na Ukrainę.

06.11.2023

Niespodziewany awans przewodniczącej KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca neo-KRS, od 1 listopada ma orzekać w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie w wydziale VII gospodarczym i własności intelektualnej. Delegacja została wyznaczona na czas nieokreślony. Była wiceprezesem oddziału krakowskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w latach 2009 -2016.

06.11.2023

Polski pracownik wspiera i szanuje. Różnorodność w miejscu pracy - badanie

Prawo pracy Rynek pracy

Tolerancja, otwartość na innych i budowanie różnorodności to bez wątpienia niezwykle ważne kwestie. Szczególnie biorąc pod uwagę nowe zjawiska na rynku pracy, takie jak m.in. walka o talenty, wzrastająca liczba pracujących w Polsce obcokrajowców czy zmiany demograficzne. Czy jesteśmy gotowi na pracę w różnorodnym środowisku? Badania Pracuj.pl jednoznacznie wskazują, że tak.

06.11.2023

Składka zdrowotna - łatwiej było zepsuć system, niż go teraz naprawić

Finanse publiczne PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Programy wyborcze ugrupowań politycznych, które po wyborach mają sejmową większość i będą tworzyć przyszły rząd, zawierają jednoznacznie negatywną ocenę zasad opłacania składki zdrowotnej, wprowadzonych podatkowym Polskim Ładem. Pytanie, jakie dziś zadają sobie przedsiębiorcy dotyczy nie tylko tego, jaką składkę będą płacić, ale także - od kiedy. Prawnicy nie mają wątpliwości, że naprawienie systemu nie będzie proste ani szybkie. Realnie w grę może wchodzić dopiero 2025 rok.

06.11.2023

Polski rynek coraz częściej staje się celem dla producentów podróbek

Prawo gospodarcze Własność przemysłowa

Polskie przepisy przewidują, że producentom podróbek w Polsce grozi zarówno odpowiedzialność karna, jak i cywilna – to jednak nie wystarcza, by odstraszyć od tego procederu. Firmy mogą więc bronić się w przypadku naruszenia, ale wyrządzonych szkód często nie daje się już odwrócić. Problem tkwi również w tym, że konsumenci wciąż chętnie sięgają po podróbki – zwłaszcza, że są one coraz lepszej jakości. Czasem wynika to jednak z nieświadomości.

06.11.2023

Z sądu do sądu mailem, potem pocztą do obywatela - miało być szybciej, są problemy

Wymiar sprawiedliwości

System Centralnego Wydruku miał być sposobem na przyspieszenie pracy sekretariatów sądowych. Choć pozbyły się one części swoich zadań - jak podkreślają sami pracownicy sądowi - traci na tym obywatel. Przesyłki dochodzą nawet po kilkunastu dniach, system nadal ma też problem z adresami w małych miejscowościach. Bywa, że pismo wraca niedoręczone. Do tego dochodzą koszty - każde zawiadomienie np. dotyczące wpisu do księgi wieczystej, musi zostać wysłane oddzielnie.

06.11.2023

Miasta powinny stać się ważnym graczem w budowie mieszkań

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Prowadzenie aktywnej polityki mieszkaniowej, szczególnie przez średnie i małe miasta położone poza obszarami metropolitarnymi, może być ważnym narzędziem, które zatrzyma proces wyludniania się miast – uważają eksperci z Obserwatorium Polityki Miejskiej. Jeśli miasta chcą walczyć o swoją przyszłość, powinny stać się znaczącym graczem w obszarze mieszkalnictwa.

06.11.2023

Jawność pracy w konkursie referendarskim jest ograniczona

Prawnicy

Prawo do zapoznania się z pracą konkursową na stanowisko referendarza sądowego ma tylko jej autor. Stanowi ona bowiem dokument wewnętrzny sądu związany z organizacją konkursu i nie jest udostępniana jako informacja publiczna - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

06.11.2023

Będzie rejestr, ale bez szukania winnych i karania lekarzy

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Nie groźbą, ale prośbą - pracownicy będą zachęcani, a nie przymuszani do zgłaszania zdarzeń niepożądanych. Przepisy są ogólne i umożliwią zgłoszenia nie tylko lekarzom i pielęgniarkom, ale także pracownikom niemedycznym, pacjentom i ich bliskim. Rejestr może być anonimowy, a dane nie będą przekazywane poza podmiot leczniczy. Wszystko wygląda dobrze - jednak tylko na papierze. Nie przewidziano bowiem finansowania systemu, który ma podnosić jakość w ochronie zdrowia. Dla zadłużonych szpitali jego wdrożenie będzie wyzwaniem.

06.11.2023

Status prawny zabytków może być niepewny przez setki lat

Prawo cywilne

Szanse na dobrowolny zwrot skradzionych obrazów, rzeźb, grafik, możliwość zasiedzenia ich własności albo przymusowej windykacji zależą od miejsca kradzieży, obowiązującego systemu prawnego, a nawet tożsamości złodzieja. Polska tylko wyjątkowo ma szansę odzyskiwać dawno zrabowane dzieła sztuki. Resort kultury obecnie prowadzi ok. 150 procesów restytucyjnych dotyczących prac artystów w 15 państwach na całym świecie.

04.11.2023

Trzeba wiedzieć, jak pić - także w domu pomocy społecznej

Pomoc społeczna

Alkohol jest dla ludzi dorosłych. Jednocześnie osoby nadużywające alkoholu lub pijące ryzykownie są problemem. Problem ten jest szczególnie wyraźnie widoczny w małych społecznościach, np. takich jaką tworzą pensjonariusze domu pomocy społecznej. Czy jest to jednak wystarczający powód, aby możliwości wypicia kieliszka wina, wódki czy whisky pozbawiać wszystkich, nawet tych, którzy z tej używki potrafią korzystać odpowiedzialnie?

04.11.2023

Rekompensata tylko dla tych, którzy nie mogli przejść na jakąkolwiek wcześniejszą emeryturę

Domowe finanse Emerytury i renty

Przyznawanie rekompensat osobom, które przebywały na wcześniejszej emeryturze z innych tytułów niż praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, byłoby sprzeczne z intencją ustawodawcy – uważa MRiPS. Według resortu, taka osoba posiadając (dodatkowo) – w ramach stażu pracy – co najmniej 15-letni szczególny staż pracy, byłaby podwójnie uprzywilejowana. Bo mogłaby korzystać zarówno z przywileju przejścia na wcześniejszą emeryturę, jak i z powiększenia jej wysokości.

04.11.2023

Psy nie mogą spacerować wszędzie, a zakazy muszą mieć upoważnienie

Prawo karne Prawo cywilne

Opiekunowie psów buntują się przeciwko zakazom spacerowania z pupilami po niektórych terenach. Twierdzą, że godzi to w ich wolność poruszania się i przebywania w miejscach publicznych. Ostatnio nawet Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w dwóch sprawach – dotyczących Łazienek Królewskich w Warszawie i kąpieliska w Obornikach. Według prawników niektóre obostrzenia są zasadne.

04.11.2023

Międzynarodowy Trybunał Karny potrzebuje niezależnych przedstawicieli procesowych ofiar

Wymiar sprawiedliwości

14 listopada br. odbędzie się kolejny webinar organizowany przez Project Sunflowers i EU Project Pravo-Justice, tym razem poświęcony niezależnym przedstawicielom procesowym stron, uprawnionym do występowania przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Gościem organizatorów będzie Pieter Vanaverbeke, pełniący obowiązki szefa Sekcji Wsparcia Przedstawicieli Procesowych MTK.

04.11.2023

Dotacje za dodatek dla nauczycieli trzeba rozliczyć

Finansowanie oświaty

Do końca listopada 2023 roku konieczne jest rozliczenie dotacji otrzymanej na wypłatę dodatków dla nauczycieli wypłacanych w październiku z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Przepisy w tej kwestii nie są do końca precyzyjne. Problemem może być np. kwestia zaklasyfikowania wydatków na nagrody - nie należy tych pieniędzy zaliczać do wydatków bieżących.

04.11.2023