Część nauczycieli już protestuje
Część nauczycieli nie chce czekać na oficjalny strajk. Grupa pedagogów rozpoczęła w poniedziałek okupację małopolskiego kuratorium oświaty w Krakowie. Domagają się podwyżki wynagrodzeń.
Część nauczycieli nie chce czekać na oficjalny strajk. Grupa pedagogów rozpoczęła w poniedziałek okupację małopolskiego kuratorium oświaty w Krakowie. Domagają się podwyżki wynagrodzeń.
Województwo lubuskie ma najwięcej zabytków w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ale tak naprawdę nie wiadomo, ile ich jest dokładnie i w jakim są stanie. Nie wiadomo też, ile może kosztować ich konserwacja i remont. Wyniki kontroli NIK w tym województwie są alarmujące, dlatego zaplanowano już ogólnopolską kontrolę.
Zasady, które miały uprościć rozliczenia podatku u źródła tzw. WHT, przyniosły zgoła odwrotny skutek. Z uproszczeń właściwie nie da się skorzystać. Niektóre firmy zamiast pobierać podatek od kontrahentów, płacą go z własnej kieszeni. Tylko po to, żeby uniknąć skomplikowanych i czasochłonnych procedur. Odzyskanie nadpłaconych danin może jednak okazać się niemożliwe.
Blisko 5 tys. byłych funkcjonariuszy zwróciło się do szefa MSWiA z wnioskiem, aby wyłączyć ich spod ustawy dezubekizacyjnej. Resort w tej sprawie wydał ponad tysiąc decyzji, nie informuje jednak jakie są w nich rozstrzygnięcia. - Z naszych informacji wynika, że minister nie rozpatrzył żadnego wniosku pozytywnie - mówi wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów Andrzej Szary.
Mimo cięć w budżecie inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy otrzymają podwyżki - poinformował Prawo.pl Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. Dodał jednak, że obecny budżet Inspekcji nie pozwala zatrudnić dodatkowych osób, a tych brakuje w związku z poszerzonymi ostatnio obowiązkami PIP.
Blisko 50 podmiotów złożyło uwagi do projektu nowego prawa zamówień publicznych. Większość stanowisk liczy nawet kilkanaście stron. Pracodawcy krytykują przepisy dotyczące waloryzacji umów, UOKiK pomysł spotkania informacyjnego, a Rządowe Centrum Legislacji te dotyczące nowego postępowania koncyliacyjnego.
Szkoły do 25 marca mają zdecydować, czy będą strajkować. W placówkach już rozpoczęły się referenda w tej sprawie. Wezmą w nich udział nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy niepedagogiczni. Strajku obawiają się dyrektorzy szkół, ponieważ to oni zmierzą się z postulatami protestujących
Mowa nienawiści staje się dla społeczeństwa czymś coraz bardziej akceptowalnym - alarmują eksperci. I jako dowód podają to, że hejt w internecie przestaje być anonimowy. Zagrożeniom wynikającym ze zbyt pobłażliwego podejścia do problemu poświęcona ma być wspólna akcja edukacyjna prawników, psychologów i dziennikarzy.
Nowy dowód osobisty i prawo jazdy nie zawierają już adresu zamieszkania posiadacza. Tymczasem dokument z adresem w niektórych przypadkach przydaje się do potwierdzenia tożsamości. Na przykład na poczcie i w niektórych urzędach, ale także w relacjach biznesowych i przy spisywaniu umów.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe wobec firm: Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Polska, PGNiG i jego spółka zależna PGNiG Termika, którego przedmiotem jest podejrzenie o zawarcie przez nie zmowy cenowej na rynku energii cieplnej.
Rada Ministrów omówi jutro, tj. 12 marca br. projekty czterech ustaw, które mają zapewnić opiekę stomatologiczną uczniom, poprawić ściągalność VAT i złagodzić wymogi nabywania ziemi rolnej. A także - uściślić reguły wytwarzania broni i amunicji.
Zapewnienie równego dostępu do profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz do opieki stomatologicznej, czyli jednakowego jej poziomu, bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły oraz zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych - cel zmian w ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami.
Zakończyły się egzaminy komornicze. Według nieoficjalnych danych, do egzaminu przystąpiło 150 zdających, a zatem 99 procent spośród 152 osób, które zostały dopuszczone. Oficjalne dane ze sprawdzianu będą znane na początku kwietnia.
Podjęte zostały czynności wyjaśniające w sprawie możliwych nieusprawiedliwionych opóźnień w sporządzenia uzasadnień wyroków przez sędziego Leszka Mazura (fot.), przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował w poniedziałek rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab.
Planowany na 14-15 marca kongres skierowany jest przede wszystkim do przedsiębiorców i prawników, administracji publicznej i nauki - osób, które chcą być na bieżąco ze zmianami w prawie pracy i prawie Unii Europejskiej, związanymi ze świadczeniem usług transgranicznych.
Zmiany w prawie podatkowym od zawsze są dynamiczne. W oczekiwaniu na uchwalenie nowej ordynacji podatkowej 23-24 marca 2019 r. w Krakowie odbędzie się XIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego pt. Co nowego w ordynacji podatkowej - reforma ogólnego prawa podatkowego.
Wciąż nie ma rozstrzygnięcia, na jakich zasadach nastąpi brexit i jak zmienią się normy pobytu Brytyjczyków w Polsce. Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował broszurę informacyjną, która prezentuje możliwe scenariusze po 29 marca 2019 r.
ZUS rozpoczął wysyłkę listów z informacją o wysokości świadczenia po waloryzacji. W ciągu miesiąca do emerytów i rencistów trafi blisko 8,5 mln korespondencji - poinformował Prawo.pl rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.
Weterynarze chcą się spotkać z premierem Mateuszem Morawieckim. Obawiają się, że zmiany nad którymi pracuje resort rolnictwa nie poprawią sytuacji w nadzorze nad rzeźniami. Postulują przede wszystkim zwiększenie nakładów na inspekcję o 160 mln zł i lepszą współpracę przy tworzeniu nowego prawa.
Prokurator w wystarczającym stopniu nie uzasadnił istnienia przesłanki dobra wymiaru sprawiedliwości dla takiego zwolnienia - tak warszawski Sąd Okręgowy uzasadnił postanowienie uchylające decyzję prokuratora o zwolnieniu na potrzeby śledztwa z tajemnicy tłumaczki m.in. b. premiera Donalda Tuska.