Szpital nie będzie mógł leczyć, jeśli nie zarządza jakością

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Szpitale będą podlegać autoryzacji, a warunkiem jej uzyskania będzie posiadanie wewnętrznego systemu zarządzania jakością. Podpisana już przez prezydenta ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta wejdzie w życie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw. Przewiduje jednak dla szpitali i innych podmiotów udzielających świadczeń finansowanych przez NFZ czas na dostosowanie się do nowych wymogów.

11.08.2023

Indywidualny Plan Opieki Medycznej po nowemu

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Indywidualny Plan Opieki Medycznej powinien zawierać szczegółowe informacje o stanie zdrowia i procesie leczenia pacjenta objętego opieką koordynowaną. Określa to obowiązujące od 2 sierpnia rozporządzenie ministra zdrowia. Według nowych przepisów do aktualizacji IPOM zobowiązani i uprawnieni są: lekarz oraz pielęgniarka POZ lub wyznaczona przez nich osoba.

08.08.2023

Prezes firmy nie zaoszczędzi już na podatku

PIT Doradca podatkowy Zarządzanie

Członek zarządu nie może świadczyć na rzecz spółki usług opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dyrektor KIS odmawia wydania interpretacji ze względu na podejrzenie niedozwolonej optymalizacji, albo - w nielicznych wydanych w podobnych sprawach interpretacjach - zajmuje stanowisko niekorzystne dla podatników. Są już pierwsze wyroki sądów administracyjnych, które przyznają fiskusowi rację.

07.08.2023

NFZ zabezpiecza pieniądze na podwyżki w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

Po dokonaniu niezbędnych zmian w prawie oddziały wojewódzkie NFZ przystąpią na początku lipca do aneksowania umów - zapowiedział w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia. Zmiany, które mają zapewnić finansowanie wzrostu minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia od 1 lipca, obejmą ponad 35 tys. umów. Aneksy zostaną podpisane do połowy lipca - informuje NFZ.

29.06.2023

Podmioty lecznicze "rozliczą się" z cyfryzacji

Zarządzanie

W dniach 5-23 czerwca odbędzie się badanie stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia chce zebrać informacje o stopniu informatyzacji i przygotowania do prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, w tym elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).

02.06.2023

Prusaczyk: Zarządzanie jakością to mniej skarg pacjentów i odejść z pracy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Niejednokrotnie dzięki zgłoszeniom zdarzeń niepożądanych, niekiedy drobnych, a czasem poważniejszych, uniknęliśmy negatywnego wpływu na diagnostykę i leczenie pacjentów, niepotrzebnych roszczeń, a co najważniejsze wszyscy uczyliśmy się, jak unikać błędów i poprawiać skuteczność organizacji - mówi Artur Prusaczyk, wiceprezes spółki Centrum Medyczne.

24.05.2023

Minister zapowiada pilne zwiększenie finansowania dla szpitali powiatowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

"Scenariusz trzech kroków", który ma zdecydowanie zwiększyć środki idące do szpitali, zapowiedział na poniedziałkowym posiedzeniu prezydium zespołu trójstronnego do spraw ochrony zdrowia minister Adam Niedzielski. Pieniądze zostaną wydane m.in. na podwyżki wynagrodzeń. Roczny koszt zwiększenia finansowania podmiotów medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem szpitali powiatowych ma wynieść około 14 mld zł.

22.05.2023

Prof. Gzik: Bez nowoczesnego zarządzania nie da się zreformować ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Nasz system ochrony zdrowia to kolos na glinianych nogach. Nie przewróciła go pandemia, bo determinacja lekarzy, pielęgniarek i w ogóle wszystkich pracowników ochrony zdrowia nie pozwoliła na to. Ale trzeba go gruntownie zreformować szczególnie w dwóch głównych i niezwykle wrażliwych obszarach. To finansowanie ochrony zdrowia i model zarządzania w szpitalach.

11.05.2023

W ustawie o jakości nie chodzi o dobro pacjenta

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia to oblężona twierdza, z której minister Adam Niedzielski forsuje kontrowersyjne przepisy nie licząc się z tymi, których dotyczą. Mydli przy tym oczy opinii publicznej opowieściami o złych lekarzach i dobrym ministrze, który walczy o dobro pacjentów. Resortowy pomysł na rejestr zdarzeń niepożądanych tej narracji nie uwiarygadnia. Bez przekonania do niego medyków, system nie zadziała, a opór jest ogromny. I nie da się go wytłumaczyć „korporacyjnymi interesami”.

17.04.2023

Ustawa o jakości w zdrowiu idzie do kosza - Sejm nie odrzucił senackiego weta

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Podczas piątkowych głosowań w Sejmie zabrakło jednego głosu, aby odrzucić senackie weto do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Flagowa ustawa obecnego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia została więc odrzucona. Zastrzeżenia Senatu dotyczyły konstytucyjności przepisów. Opozycja krytykowała z kolei między innymi "wrzutkę" do ustawy o przekazaniu z NFZ 50 mln zł na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu.

14.04.2023

Sanitariusz i salowa nie mają głosu - nie zgłoszą zdarzenia niepożądanego

Zawody medyczne Zarządzanie

Salowe i sanitariusze mogą zostać zgłoszeni jako uczestnicy zdarzenia niepożądanego, ale sami zgłosić takiego zdarzenia nie mogą. Tzw. ustawa o jakości nas nie chroni – mówią. To niejedyna luka. Zdarzeniem niepożądanym w myśl tych przepisów nie będzie dość powszechne, przypadkowe zakłucie personelu. Pracownicy ochrony zdrowia mówią więc o bublu prawnym i konsolidują się wokół apelu do prezydenta o weto do tzw. ustawy o jakości.

13.04.2023

Kwalifikacja w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej do końca marca 2024 r.

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pierwsza kwalifikacja na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej w Krajowej Sieci Onkologicznej - SOLO I, SOLO II i SOLO III - zostanie przeprowadzona przez Narodowy Fundusz Zdrowia do 31 marca 2024 roku - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację poselską.

11.04.2023

NIK: Małopolski System Informacji Medycznej jeszcze w budowie, a już niepotrzebny

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Władze województwa od lat tworzą Małopolski System Informacji Medycznej, mimo że pacjenci mogą już korzystać z platformy ogólnopolskiej. Kontrola przeprowadzona przez NIK potwierdziła, że wciąż nieuruchomiony system będzie częściowo dublował funkcje już dostępnej centralnej platformy P1 i związanego z nią Internetowego Konta Pacjenta.

22.03.2023

Rząd potrzebuje więcej osocza, ale za jego pozyskanie płacić już nie chce

Pacjent Farmacja Zarządzanie

Będziemy potrzebować coraz więcej osocza do produkcji leków dla starzejącego się społeczeństwa. Za sześć lat ma powstać tzw. fabryka osocza, a rząd honorowych dawców będzie zachęcać do donacji dwoma dniami wolnego, czyli „na koszt” pracodawców. Ministerstwo Zdrowia zapomniało też, że stawka za oddane osocze, które można odliczyć od podatku, nie wzrosła od blisko 10 lat i wynosi 130 zł, choć resort osocze sprzedaje sześć razy drożej.

22.03.2023

Rząd śpieszy się z likwidacją Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Najszybciej po wejściu w życie tzw. ustawy o jakości, bo już 1 stycznia 2024 r., przestanie działać Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Jego zadania dotyczące akredytacji przejmie NFZ. Za akredytacją idą dodatkowe pieniądze z Funduszu dla szpitali. CMJ jest niezależną instytucją, a po zmianach NFZ ma badać jakość i za nią płacić. Szpitale obawiają się, że ocena nie będzie obiektywna, bo płatnik może szukać oszczędności.

16.03.2023

Prezes NRL: Absolwenci nowo otwieranych kierunków lekarskich mogą zderzyć się ze ścianą

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Działamy w interesie młodych ludzi, którym obiecuje się, że uzyskają takie same możliwości zawodowe, jak inni absolwenci - tak Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, tłumaczy korespondencję z Komisją Europejską w sprawie kierunków lekarskich otwieranych na kolejnych uczelniach. Jak zaznacza, w przyszłości może się okazać, że ich dyplom nie jest rozpoznawany w państwach UE, albo daje mniejsze możliwości w kraju.  

10.03.2023

FPP: Pacjenci nie skorzystali z dodatkowych 7 miliardów złotych ze składek

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Polski Ład wygenerował co prawda dodatkowe 7 mld zł rocznie wpływów do NFZ z tytułu składki zdrowotnej, jednak pieniądze te nie zostały wykorzystane na leczenie pacjentów, lecz dzięki nim budżet państwa zaoszczędził na dotacjach - zauważa Federacja Przedsiębiorców Polskich. Według FPP obiecywanych efektów nie przyniosła również ustawa o 7 proc. PKB na zdrowie.

09.03.2023

Nowe usługi w e-zdrowiu już w tym roku

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

E-Krew, e-Hemofilia i e-Poltransplant – pilotaże tych nowych usług Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić jeszcze w 2023 roku. Uruchamianie nowych funkcjonalności e-zdrowia ma pozwolić na przełamanie bariery w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Tworzy jednak też nowe, dla wykluczonych cyfrowo - z Internetowego Konta Pacjenta korzysta obecnie zaledwie 22 proc. seniorów.

06.03.2023

Likwidacja TVP Info i abonamentu RTV - obywatelski projekt w Sejmie

Spółki Zarządzanie

Na najbliższym posiedzeniu plenarnym 7 marca Sejm rozpatrzy obywatelski projekt ustawy o zniesieniu opłat abonamentowych. Zakłada on także likwidację stacji TVP Info, która – według autorów projektu - stała się ona bowiem narzędziem polityki, nie różniącym się w istocie swojej misji od telewizji właściwej dla krajów autorytarnych.

04.03.2023

Ministerstwo Zdrowia wydłużyło terminy w naborach inwestycyjnych

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Po awarii Platformy Obsługi Wniosków Inwestycyjnych wydłużone zostają wszystkie terminy związane ze składaniem wniosków - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Platforma umożliwia m.in. uzyskanie informacji o naborach prowadzonych przez resort zdrowia, sprawdzenie informacji o złożonych wnioskach, ich statusie i zawarcie umowy na realizację projektu.

03.03.2023