Trwające po kilka miesięcy postępowania blokują działalność w sprzedanych aptekach

Farmacja Zarządzanie Ochrona konkurencji

Postępowania dotyczące przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki mają wychwytywać obchodzenie prawa przez sieci aptek za pomocą tzw. firm-słupów. Oznacza to jednak trwające nawet miesiącami szczegółowe inspekcje, podczas których prowadzenie działalności w sprzedanej aptece nie jest możliwe. Samorząd aptekarski uważa takie badanie za konieczne.

17.01.2023

Dyktatura spółki dominującej może zniechęcić do korzystania z nowego prawa holdingowego

Spółki Prawo gospodarcze Zarządzanie

Nowe prawo holdingowe może być wykorzystywane sprzecznie z założeniami. Zamiast usprawniać zarządzanie grupami kapitałowymi, może służyć pozbywaniu się ze spółek niewygodnych wspólników. Przynosi też wiele nadmiernie sformalizowanych procedur działania organów spółek. Dyskutowali o tym uczestnicy debaty zorganizowanej przez Wolters Kluwer Polska i Prawo.pl.

15.12.2022

Lewiatan: Unijna dyrektywa wymusi większą równowagę płci w zarządach spółek giełdowych

Prawo pracy Spółki Zarządzanie

Kobiety stanowią ponad połowę populacji Polski, ale nie znajduje to odzwierciedlenia w składach zarządów i rad nadzorczych firm, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Dotychczas nie zostały wprowadzone efektywne rozwiązania służące przeciwdziałaniu dysproporcji płci w zarządach firm. Na podstawie nowej dyrektywy UE, spółki giełdowe będą musiały zwiększyć reprezentację kobiet we władzach do czerwca 2026 roku.

12.12.2022

Szpitale oszczędzają na prądzie, ale nie mogą zabronić pacjentom korzystania z gniazdek

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Tarcza, która ma chronić szpitale jako podmioty wrażliwe przed skokiem cen energii elektrycznej, nie wystarczy. Rachunki i tak wzrosną o kilkadziesiąt procent. Dlatego rząd przygotowuje dla szpitali program wsparcia fotowoltaiki. Z kolei zarządzający placówkami szukają oszczędności, wyłączając zewnętrzne oświetlenie i telewizory na szpitalnych salach. Cięcie kosztów ma jednak granice: pacjent ma prawo m.in. do ładowania telefonu.

03.11.2022

Bezpieczeństwo w przemyśle – trzecia odsłona konferencji już we wrześniu

Prawo pracy BHP Zarządzanie

Trzecia edycja Konferencji „Bezpieczeństwo w przemyśle” odbędzie się w dniach 22-23 września we Wrocławiu. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną najlepsze rozwiązania stosowane w ramach zapewnienia bezpiecznej pracy pracowników, podwykonawców i maszyn. Organizatorzy przedstawią wiele przykładów, przybliżą analizę z punktu widzenia pracodawcy, audytora, biegłego sądowego, jednostki certyfikującej oraz organów nadzoru i kontroli.

16.09.2022

Jędrzejczak: Tylko menedżerowie mogą przeprowadzić skuteczną i kompleksową reformę ochrony zdrowia

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Nie da się poprawić wydolności systemu opieki zdrowotnej próbując usprawnić osobno jego poszczególne elementy i w krótkim okresie. To system naczyń połączonych i na tym polega główny problem dla potencjalnych reformatorów. Moim zdaniem powinni nimi zostać eksperci od zarządzania - mówi dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor szpitala wojewódzkiego w Zgierzu.

16.09.2022

Minister: Przedmiot biznes i zarządzanie ma być nauczany praktycznie

Szkoła i uczeń Zarządzanie

Po nowym przedmiocie biznes i zarządzanie można spodziewać się bardziej praktycznego nauczania przedsiębiorczości na każdej płaszczyźnie życia – zapowiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Na maturze zadania z tego przedmiotu mają być rozwiązywane w grupach, co zdaniem ministra "będzie nowość na skalę dotąd niespotykaną".

14.09.2022

Rafał Baniak: System kaucyjny, czyli kiedy lepsze staje się wrogiem dobrego

Prawo gospodarcze Zarządzanie

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze obarczone było ryzykiem. Do szeregu czynników zewnętrznych cechujących się dużą zmiennością, coraz częściej dochodzi brak przejrzystości prawa i jego nadmierne komplikowanie. Do takiej sytuacji może doprowadzić brak solidnych analiz i dialogu z biznesem w pracach nad ustawą o systemie kaucyjnym - twierdzi Rafał Baniak, prezes Zarządu Pracodawcy RP.  

13.09.2022

Porozumienie Zielonogórskie zawiadamia UOKiK o monopolistycznych praktykach NFZ

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Porozumienie Zielonogórskie (PZ) zrzeszające przychodnie POZ złożyło zawiadomienie o podejrzeniu nadużywania przez NFZ pozycji dominującej w stosunku do świadczeniodawców do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zdaniem zarządu federacji PZ, działania Funduszu grożą ryzykiem rozwiązania umów i brakiem dostępu pacjentów do świadczeń.

05.09.2022

Pawłowska: Potrzebujemy strategicznego podejścia do promocji zdrowia

Opieka zdrowotna Zarządzanie Compliance

Przed nami ogromna zmiana w modelu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w tym profilaktyki chorób i promocji zdrowia. Dlatego potrzebujemy kadr z nowym, współczesnym spojrzeniem oraz liderów zmian, którzy będą w stanie skutecznie i sprawnie wprowadzić nowe modele i je rozwijać – mówi Marta Pawłowska, kierownik nowych studiów podyplomowych Zarządzanie promocją zdrowia i profilaktyką chorób.

29.08.2022

Kraszewski: Szpitalom potrzebna restrukturyzacja i wprowadzenie zadaniowego systemu pracy

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Paradoks polskiego systemu ochrony zdrowia polega na tym, że NFZ płaci za realizację świadczeń w terminie i odpowiedniej jakości, a za co innego szpital, w którym praca jest rozliczana godzinowo. Dlatego w naszej placówce lekarze i nie tylko oni pracują w systemie zadaniowym. Jest on najbardziej efektywny - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

23.08.2022

Krótsze szkolenie specjalizacyjne w psychiatrii dzieci i młodzieży

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

Możliwość odbycia krótszego szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży przewiduje projekt rozporządzenia dotyczącego specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, zmiana wynika z dużego zapotrzebowania na lekarzy specjalistów, których niedobór okazał się szczególnie kłopotliwy podczas pandemii wirusa SARS-CoV-2.

18.08.2022

Certyfikaty zdobyte przez lekarzy na szkoleniach trafią do kosza

Zawody medyczne Zarządzanie

Umiejętności zawodowe lekarzy i lekarzy dentystów, na przykład z zakresu medycyny estetycznej, epidemiologii szpitalnej czy medycyny bólu, będą certyfikowane przez towarzystwa naukowe oraz instytuty badawcze. Oznacza to wątpliwości dotyczące wartości odbytych przez medyków szkoleń i uzyskanych certyfikatów. Nowe przepisy są właśnie konsultowane.

18.08.2022

Geriatrzy i łóżka w szpitalach dla seniorów potrzebne od zaraz

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Rząd zaczął dostrzegać, że społeczeństwo się starzeje. Odziały w szpitalach powiatowych mają być przekształcane w miejsca opieki długoterminowej lub oddziały geriatryczne. Potrzeba jest ogromna – mówią dyrektorzy tych placówek. Obawiają się jednak, że opieka nad starszymi będzie się odbywała kosztem innych pacjentów. Głównym wyzwaniem jest jednak zapewnienie kadr, bo geriatrów brakuje.

16.08.2022

NFZ rzuca szpitalom dziurawe finansowe koło ratunkowe

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Od 2023 r. ma się zmienić wycena szpitalnej interny, oddziałów ratunkowych (SOR) i izb przyjęć. Do tego czasu szpitale mają wypłacać podwyżki wynagrodzeń dzięki dodatkowej puli 350 mln złotych. Według NFZ daje to dyrektorom czas, by przyjrzeli się wydajności pracy w placówkach, które mają wykonywać więcej świadczeń. Szpitale powiatowe zaznaczają z kolei, że kwota jest za mała.

10.08.2022

Ministerstwo Zdrowia zapowiada podniesienie marży aptecznej

Finansowanie zdrowia Farmacja Zarządzanie

Marże apteczne określone w tzw. ustawie refundacyjnej zostaną zwiększone - zapowiedział we wtorek wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Farmaceuci alarmują, że obecnie wysoka inflacja pochłania marżę za obrót lekami refundowanymi. Zmienione mają zostać także marże hurtowe. Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych (ZPHF) ostrzegał ostatnio, że niskie marże mogą doprowadzić do ograniczenia dostaw leków do aptek.

09.08.2022

NFZ „dosypie” szpitalom 350 mln zł na pensje

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Dodatkowe środki z budżetu NFZ to odpowiedź na problemy szpitali powiatowych, którym brakuje pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń w wyższych kwotach, obowiązujących od 1 lipca. Od 1 sierpnia podniesiona zostanie jednostka rozliczeniowa w ryczałcie. Dodatkowo o 2 proc. więcej pieniędzy dostaną szpitale I i II poziomu referencyjności. W sumie będzie to 350 mln złotych do końca roku.

09.08.2022

Państwowy system monitorujący dostęp do leków to fikcja

Pacjent Farmacja Zarządzanie

Centralny system codziennie pobiera dane o tym, co dokładnie znajduje się w magazynach aptek i hurtowni farmaceutycznych. Raporty te uspokajają Ministerstwo Zdrowia. Natomiast według ekspertów zakłamują rzeczywistość, nie pokazując faktycznych problemów aptek i pacjentów. W dodatku zbierane dane nie są wykorzystywane do zarządzania dostępnością leków.

09.08.2022

Szpital za pacjenta z Covid-19 ma otrzymać "premię" - zapowiada minister zdrowia

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Nie będzie dodatkowego finansowania grup zawodowych zajmujących się walką z Covid-19 - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Natomiast, jeżeli pacjent z Covid-19 będzie hospitalizowany, to szpital otrzyma "pewnego rodzaju premię". Rozdzieli ją następnie dyrektor według uznania i systemu motywacyjnego - zapowiedział minister.

28.07.2022

Szpitale dostały aneksy do umów z NFZ i już szacują rosnące zadłużenie

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie Dofinansowanie do wynagrodzeń

Dyrektorzy szpitali alarmują, że nowa wycena świadczeń nie wszystkim podmiotom zagwarantuje sfinansowanie podwyżek w ochronie zdrowia. Po otrzymaniu aneksów do umów z Narodowym Funduszem Zdrowia szacują już, z jak wysokim długiem zakończą miesiąc, gdy w sierpniu wypłacą należne podwyżki. Problem mają zwłaszcza nieduże szpitale powiatowe.

28.07.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski