Konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia" już 29 września

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Już w piątek, 29 września, w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się Konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia 2023". Tym razem pod hasłem: "Jakość przede wszystkim". Uczestnicy paneli będą dyskutować o zarządzaniu jakością, ale także o trendach w rozwoju kadr, korzyściach z integracji nowoczesnych technologii czy ESG w sektorze medycznym. Podczas finałowej gali poznamy laureatów V edycji konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - Leaders of VBHC"

25.09.2023

ESG to wyzwanie i szansa dla firm, żeby pokazać się światu z jak najlepszej strony

BHP Spółki Małe i średnie firmy Zarządzanie

Raportowanie ESG, czyli analiza cyklu życia produktu polega na ocenie jego wpływu na środowisko. I to na wszystkich etapach: jeszcze przed wyprodukowaniem, w trakcie użytkowania oraz po okresie użytkowania, gdy trzeba ocenić, jak uciążliwa dla środowiska będzie utylizacja danego produktu. W ciągu najbliższych kilku lat to będzie najważniejszy temat w Europie, bo będzie dotyczył nie tylko ochrony środowiska, ale również bezpieczeństwa ludzi i firm jako całości – mówi Aleksander Myśkow.

22.09.2023

Za błędy organizacyjne i systemowe na końcu i tak odpowie medyk

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Jedna pielęgniarka na dyżurze w szpitalu zamiast dwóch to nieprawidłowość, którą personel powinien zgłaszać. Natomiast nie mieści się w definicji zdarzenia niepożądanego. Nieprawidłowość nie zawsze ma znaczenie w postępowaniach sądowych. Sądy uznają bowiem, że w ich przypadku lekarz czy pielęgniarka powinni odmówić pełnienia dyżuru. Skoro jednak pracowali, to ponoszą odpowiedzialność.

19.09.2023

Paweł Paczkowski: Jakość buduje bezpieczeństwo kadry medycznej

Opieka zdrowotna Zarządzanie Compliance

Ważne jest, aby budowanie jakości zacząć w obszarach bezpośrednio wzmacniających pozycję kadry oraz szpitala, np. opieki nad pacjentem, farmakoterapii, zakażeń. To są tematy istotne dla personelu  – mówi w rozmowie z Prawo.pl, Paweł Paczkowski, prezes zarządu Grupy NU-MED. Uważa, że należy znaleźć wspólną potrzebę w budowaniu jakości. – To jest ciągły dialog, w którym pojawia się mnóstwo tematów i problemów, ale tak się poznajemy – zaznacza.

18.09.2023

Rozwiązania prawa restrukturyzacyjnego także do naprawy i optymalizacji działalności podmiotów leczniczych

Zarządzanie Restrukturyzacja

Postępowanie restrukturyzacyjne jest rozwiązaniem bardzo przydatnym dla naprawy podmiotów leczniczych przechodzących przez trudności finansowe, aczkolwiek należałoby postulować wprowadzenie szczególnego, dedykowanego dla tych podmiotów rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego - pisze dr hab. Anna Hrycaj, prof. Uczelni Łazarskiego, dyrektor Instytutu Prawa Upadłościowego, Restrukturyzacyjnego oraz Badań nad Niewypłacalnością.

05.09.2023

Pacjent może się nie zgodzić na monitoring podczas zabiegu

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie RODO

Od 6 września obowiązują przepisy, które dopuszczają monitoring na wszystkich salach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Takie oddziały czy sale szpitalne powinny być oznaczone. Jeśli pacjent jest przygotowywany do zabiegu na sali z monitoringiem, to powinien być o tym poinformowany i mieć możliwość niewyrażenia na to zgody. Wówczas kamera powinna zostać wyłączona - wynika to z przepisów chroniących dane osobowe.

04.09.2023

NIK: Szpitale powiatowe z rosnącym zadłużeniem i bez norm zatrudnienia

Opieka zdrowotna Zarządzanie

W czasie epidemii Covid-19 poprawiła się sytuacja finansowa szpitali powiatowych, gdyż zmienił się sposób ich funkcjonowania. Jednak już w 2022 roku zadłużenie tych placówek rosło. Szpitale miały też problem z ustalaniem norm zatrudnienia personelu medycznego, zwłaszcza pielęgniarskiego. Lekarze z kolei pracowali przez kilka dni bez przerwy, w jednym przypadku nawet przez 73 godziny - alarmuje NIK w raporcie pokontrolnym o kondycji szpitali powiatowych w latach 2020-2022.

30.08.2023

Szpital nie będzie mógł leczyć, jeśli nie zarządza jakością

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Szpitale będą podlegać autoryzacji, a warunkiem jej uzyskania będzie posiadanie wewnętrznego systemu zarządzania jakością. Podpisana już przez prezydenta ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta wejdzie w życie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw. Przewiduje jednak dla szpitali i innych podmiotów udzielających świadczeń finansowanych przez NFZ czas na dostosowanie się do nowych wymogów.

11.08.2023

Indywidualny Plan Opieki Medycznej po nowemu

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Indywidualny Plan Opieki Medycznej powinien zawierać szczegółowe informacje o stanie zdrowia i procesie leczenia pacjenta objętego opieką koordynowaną. Określa to obowiązujące od 2 sierpnia rozporządzenie ministra zdrowia. Według nowych przepisów do aktualizacji IPOM zobowiązani i uprawnieni są: lekarz oraz pielęgniarka POZ lub wyznaczona przez nich osoba.

08.08.2023

Prezes firmy nie zaoszczędzi już na podatku

PIT Doradca podatkowy Zarządzanie

Członek zarządu nie może świadczyć na rzecz spółki usług opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dyrektor KIS odmawia wydania interpretacji ze względu na podejrzenie niedozwolonej optymalizacji, albo - w nielicznych wydanych w podobnych sprawach interpretacjach - zajmuje stanowisko niekorzystne dla podatników. Są już pierwsze wyroki sądów administracyjnych, które przyznają fiskusowi rację.

07.08.2023

NFZ zabezpiecza pieniądze na podwyżki w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

Po dokonaniu niezbędnych zmian w prawie oddziały wojewódzkie NFZ przystąpią na początku lipca do aneksowania umów - zapowiedział w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia. Zmiany, które mają zapewnić finansowanie wzrostu minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia od 1 lipca, obejmą ponad 35 tys. umów. Aneksy zostaną podpisane do połowy lipca - informuje NFZ.

29.06.2023

Podmioty lecznicze "rozliczą się" z cyfryzacji

Zarządzanie

W dniach 5-23 czerwca odbędzie się badanie stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia chce zebrać informacje o stopniu informatyzacji i przygotowania do prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, w tym elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).

02.06.2023

Prusaczyk: Zarządzanie jakością to mniej skarg pacjentów i odejść z pracy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Niejednokrotnie dzięki zgłoszeniom zdarzeń niepożądanych, niekiedy drobnych, a czasem poważniejszych, uniknęliśmy negatywnego wpływu na diagnostykę i leczenie pacjentów, niepotrzebnych roszczeń, a co najważniejsze wszyscy uczyliśmy się, jak unikać błędów i poprawiać skuteczność organizacji - mówi Artur Prusaczyk, wiceprezes spółki Centrum Medyczne.

24.05.2023

Minister zapowiada pilne zwiększenie finansowania dla szpitali powiatowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

"Scenariusz trzech kroków", który ma zdecydowanie zwiększyć środki idące do szpitali, zapowiedział na poniedziałkowym posiedzeniu prezydium zespołu trójstronnego do spraw ochrony zdrowia minister Adam Niedzielski. Pieniądze zostaną wydane m.in. na podwyżki wynagrodzeń. Roczny koszt zwiększenia finansowania podmiotów medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem szpitali powiatowych ma wynieść około 14 mld zł.

22.05.2023

Prof. Gzik: Bez nowoczesnego zarządzania nie da się zreformować ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Nasz system ochrony zdrowia to kolos na glinianych nogach. Nie przewróciła go pandemia, bo determinacja lekarzy, pielęgniarek i w ogóle wszystkich pracowników ochrony zdrowia nie pozwoliła na to. Ale trzeba go gruntownie zreformować szczególnie w dwóch głównych i niezwykle wrażliwych obszarach. To finansowanie ochrony zdrowia i model zarządzania w szpitalach.

11.05.2023

W ustawie o jakości nie chodzi o dobro pacjenta

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia to oblężona twierdza, z której minister Adam Niedzielski forsuje kontrowersyjne przepisy nie licząc się z tymi, których dotyczą. Mydli przy tym oczy opinii publicznej opowieściami o złych lekarzach i dobrym ministrze, który walczy o dobro pacjentów. Resortowy pomysł na rejestr zdarzeń niepożądanych tej narracji nie uwiarygadnia. Bez przekonania do niego medyków, system nie zadziała, a opór jest ogromny. I nie da się go wytłumaczyć „korporacyjnymi interesami”.

17.04.2023

Ustawa o jakości w zdrowiu idzie do kosza - Sejm nie odrzucił senackiego weta

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Podczas piątkowych głosowań w Sejmie zabrakło jednego głosu, aby odrzucić senackie weto do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Flagowa ustawa obecnego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia została więc odrzucona. Zastrzeżenia Senatu dotyczyły konstytucyjności przepisów. Opozycja krytykowała z kolei między innymi "wrzutkę" do ustawy o przekazaniu z NFZ 50 mln zł na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu.

14.04.2023

Sanitariusz i salowa nie mają głosu - nie zgłoszą zdarzenia niepożądanego

Zawody medyczne Zarządzanie

Salowe i sanitariusze mogą zostać zgłoszeni jako uczestnicy zdarzenia niepożądanego, ale sami zgłosić takiego zdarzenia nie mogą. Tzw. ustawa o jakości nas nie chroni – mówią. To niejedyna luka. Zdarzeniem niepożądanym w myśl tych przepisów nie będzie dość powszechne, przypadkowe zakłucie personelu. Pracownicy ochrony zdrowia mówią więc o bublu prawnym i konsolidują się wokół apelu do prezydenta o weto do tzw. ustawy o jakości.

13.04.2023

Kwalifikacja w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej do końca marca 2024 r.

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pierwsza kwalifikacja na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej w Krajowej Sieci Onkologicznej - SOLO I, SOLO II i SOLO III - zostanie przeprowadzona przez Narodowy Fundusz Zdrowia do 31 marca 2024 roku - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację poselską.

11.04.2023

NIK: Małopolski System Informacji Medycznej jeszcze w budowie, a już niepotrzebny

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Władze województwa od lat tworzą Małopolski System Informacji Medycznej, mimo że pacjenci mogą już korzystać z platformy ogólnopolskiej. Kontrola przeprowadzona przez NIK potwierdziła, że wciąż nieuruchomiony system będzie częściowo dublował funkcje już dostępnej centralnej platformy P1 i związanego z nią Internetowego Konta Pacjenta.

22.03.2023