Kanclerz UJ: Czas pandemii już na trwałe pozostawi swe skutki w organizacji pracy

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe Zarządzanie

Nie tylko pozostaną z nami wszystkie osiągnięcia techniczne, które w czasie pandemii zostały w trybie przyspieszonym wdrożone lub zaimplementowane w naszej uczelni, ale wiele form aktywności uniwersytetu będzie mogła już na stałe odbywać się w formie zdalnej lub hybrydowej - mówi Monika Harpula, kanclerz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

15.10.2021

Compliance w Polsce 2021 - polskie firmy uczą się działać zgodnie z prawem

Prawo gospodarcze Zarządzanie Compliance

Już nie tylko duże giełdowe spółki mają systemy zarządzania zgodnością. Coraz więcej polskich firm decyduje się na ich wdrożenie, bo dzięki temu chronią się przed nieprawidłowym działaniem firmy, ryzykami prawnymi, sankcjami, ale też dbają o reputację. Co ciekawe, za compliance odpowiadają głównie kobiety, i to prawniczki. Tak wynika z najnowszego raportu Compliance w Polsce 2021.

15.10.2021

Protest medyków: Kluczowe są konkretne propozycje finansowe

Zawody medyczne Zarządzanie

Jesteśmy otwarci na negocjacje, kluczowe dla ich powodzenia jest przedstawienie przez ministra zdrowia konkretnych propozycji dotyczących kwestii finansowych – mówili we wtorek w „Białym miasteczku 2.0” protestujący. Sprawą nadal nierozwiązaną pozostaje temat urlopów zdrowotnych, które miałyby przysługiwać po 15 i więcej latach pracy. Rozmowy mają być kontynuowane w czwartek.

28.09.2021

Szpitale: swoboda w zarządzaniu kadrą medyczną do końca roku

Zawody medyczne Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia wydłuża obowiązywanie przepisu, który zwalnia szpitale z zapewnienia liczby lekarzy i pielęgniarek wynikającej z rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych. W efekcie to kierownik placówki będzie decydował o obsadzie. Ma ona jedynie zapewnić ciągłość leczenia i bezpieczeństwo pacjentów.

27.09.2021

Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - znamy zwycięzców konkursu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Zapewnienie bezpiecznej opieki medycznej podczas Covid-19, wdrożenie szybkiej ścieżki diagnostycznej u lekarza rodzinnego czy profilaktyki zwalczania depresji poporodowej, to tylko niektóre z nagrodzonych projektów. 11 finalistów konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia" łączy wspólny mianownik: poprawa jakości leczenia i jego dostępności dla pacjentów.

22.09.2021

Dziś konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia"

Opieka zdrowotna Zarządzanie

„Transformacja systemu – jakość i bezpieczeństwo” - pod takim hasłem w środę 22 września odbywa się bezpłatna konferencja pt. "Zmiany w Ochronie Zdrowia", organizowana przez Wolters Kluwer Polska we współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. By wziąć udział w wydarzeniu, które odbędzie się w formule online, wystarczy zapisać się online.

22.09.2021

E-dokumentacja już powinna działać, a historii choroby tam nie ma

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pacjenci myśleli, że za sprawą elektronicznej dokumentacji medycznej po 1 lipca na ich Internetowym Koncie Pacjenta będą dane o wizytach u lekarzy, w szpitalu, z pełnym opisem, wyniki wszystkich badań laboratoryjnych. Rozczarowani mówią, że jedyne co widzą w historii leczenia, to datę wizyty. Wiele placówek, mimo ustawowego obowiązku, wciąż nie ma, niestety, odpowiednich systemów informatycznych.

22.09.2021

Protest medyków trwa - pierwsze rozmowy w ministerstwie jeszcze bez rezultatów

Zawody medyczne Zarządzanie

Dzisiejsze spotkanie to pierwszy krok do wyjścia z impasu i jesteśmy tym bardziej zdeterminowani do dalszych działań - napisali przedstawiciele protestujących medyków w komunikacie po spotkaniu z przedstawicielem Ministerstwa Zdrowia. Przyznali, że nie usłyszeli jeszcze konkretnych propozycji, a następne spotkanie zostało zaplanowane na czwartek.

21.09.2021

Autoryzacja powinna objąć wszystkie placówki medyczne, a nie tylko szpitale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Ocena szpitali przez Narodowy Fundusz Zdrowia to dobry pomysł, o ile zostanie dopracowany i obejmie też przychodnie specjalistyczne i podstawowej opieki zdrowotnej. Tak uważają eksperci. Przedstawiciele szpitali powiatowych ostrzegają zaś, że wiele z nich nie spełni wymagań, co oznacza koniec finansowania z NFZ i likwidację. W efekcie samorządy zaczną naciskać na zmianę decyzji, co nie wpłynie na poprawę jakości.

21.09.2021

Nowa sieć szpitali dopiero w 2022 roku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W marcu 2021 roku powinny zostać ogłoszone nowe wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci. Powołano już nawet w NFZ specjalny zespół do ustalenia nowych zasad. Z powodu pandemii kwalifikacja zostanie jednak przesunięta, i to już drugi raz. Zgodnie z najnowszą zmianą obecna kwalifikacja ma obowiązywać do 30 czerwca 2022 roku. Znika przepis określający do kiedy nowe wykazy mają być ogłoszone.

17.09.2021

Piotr Bromber - nowy wicemnister zdrowia odpowiedzialny za dialog

Zarządzanie

Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował w poniedziałek o powołaniu nowego wiceministra w jego resorcie. Piotr Bromber objął stanowisko po wiceminister Józefie Szczurek-Żelazko, która odeszła z resortu. Nowy wiceminister ma się zająć się sprawami, które są obecnie najbardziej palące. Chodzi o dialog społeczny, ale też rozwój kadr.

13.09.2021

Jakub Kraszewski: Tworzenie specjalistycznych oddziałów w szpitalach powiatowych było błędem

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Nie stać nas na „rozdrabnianie” kadry medycznej na zbyt wiele jednostek. Powinniśmy również przeprofilować zakresy działania małych szpitali, żeby mogły świadczyć podstawowe usługi, na które jest największe zapotrzebowanie lokalne, a procedury specjalistyczne koncentrować w ośrodkach specjalistycznych. Kategoryzacja szpitali może sprawić, że ten system będzie wydajniejszy

13.09.2021

Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - 21 placówek nominowanych do finału konkursu

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pandemia nie przeszkadza szpitalom i przychodniom w podnoszeniu jakości. Do konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia zgłosiły ponad 50 projektów z całej Polski, z tego do finału kapituła nominowała 21. Zwycięzców poznamy 22 września podczas gali finałowej online, poprzedzonej konferencją Zmiany w Ochronie Zdrowia.

08.09.2021

Szpitale można likwidować, ale trzeba dać coś w zamian

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Adam Niedzielski, minister zdrowia, twierdzi, że jest absolutnie przeciwny likwidacji szpitali. Tak odniósł się do wypowiedzi Tomasza Grodzkiego, lekarza i marszałka Senatu, według którego w Polsce wystarczy 140 placówek. Tyle, że planowane przez rząd reformy zmierzają właśnie do likwidacji części placówek i oddania wielu z nich w zarządzanie szpitalom klinicznym - bez zagwarantowania, że pacjenci dostaną lepszą opiekę ambulatoryjną.

02.09.2021

W placówkach medycznych nadal rządzi papier

Nowe technologie Zarządzanie

Niewiele ponad połowa podmiotów leczniczych gwarantuje dostęp do sieci komputerowej we wszystkich pomieszczeniach, w których jest przetwarzana dokumentacja medyczna. Tylko w 68 proc. z nich wszyscy pracownicy medyczni mają dostęp do komputera. Ponad 30 poradni specjalistycznych i podstawowej opieki zdrowotnej w ogóle nie ma infrastruktury do prowadzenia dokumentacji elektronicznej.

01.09.2021

Miliardy z Funduszu Medycznego na inwestycje w szpitalach

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że do 2029 roku do szpitali trafi 7 miliardów złotych z subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych. Te pieniądze mają być wydane na rozwój infrastruktury, ratownictwo medyczne i wymianę łóżek. Pierwsze konkursy mają być ogłoszone jeszcze do końca tego roku. Do rozdysponowania będzie 950 milionów złotych.

27.08.2021

Nie wszystkie szpitale gotowe na czwartą falę pandemii

Zarządzanie Koronawirus

Polska służba zdrowia jest przygotowana na czwartą falę koronawirusa – zapewnia wiceminister Waldemar Kraska. Ale z rozmów z przedstawicielami samorządów i dyrektorami szpitali wynika, że dokładnego planu nie ma. Część wojewodów rozmawia z szpitalami, ale nie wszyscy. A te boją się braków kadrowych, narzekają na brak wytycznych do prowadzenia terapii i długofalowej strategii.

27.08.2021

Rejestry medyczne tak, kosztowna rada – nie

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Niekomercyjne rejestry są obecnie najlepszym miernikiem jakości w ochronie zdrowie – uważa prof. Marian Zembala, były minister zdrowia. Ma być ich więcej za sprawą projektu przygotowanego przez resort zdrowia. Problem w tym, że zdaniem ekspertów zamiast uporządkować obecne regulacje, rządowa propozycja tworzy jedynie nowe, dobrze wynagradzane stanowiska.

24.08.2021

Szpital MSWiA z milionowym dofinansowaniem na termomodernizację

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie przejdzie termomodernizację kilkunastu swoich budynków. Za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej placówka otrzyma na ten cel 48,5 mln zł dotacji z Funduszu Spójności. Obiekty CSK MSWiA zostaną zmodernizowane głównie pod kątem gospodarowania energią

18.08.2021

Reforma psychiatrii bez wsparcia Marka Balickiego

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od wtorku Marek Balicki nie jest już pełnomocnikiem ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii. Jak ustaliło Prawo.pl, Adam Niedzielski odwołał go na jego wniosek złożony w czerwcu. Obecnie więc za reformę tej ważnej dziedziny, zwłaszcza w czasie pandemii, odpowiada jedynie zespół doradczy ministra zdrowia, któremu przewodniczy zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego MZ.

18.08.2021