Bukiel: Pomysł centralnego zarządzania szpitalami jest dużym błędem

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pierwszym krokiem do poprawienia sytuacji szpitali powinno być znaczne podwyższenie wyceny świadczeń szpitalnych oraz stabilizacja przepisów. A utworzenie centralnej agencji zarządzającej tymi placówkami medycznymi jest niepotrzebne i szkodliwe - uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

17.02.2022

Jakich kompetencji potrzebują współcześni liderzy?

Prawo pracy Zarządzanie

Program Rozwoju Liderów to nowość w ofercie Wydziału Zarządzania UŁ, skierowana do właścicieli firm, przedsiębiorców i menedżerów. Program nakierowany na wyposażanie liderów w nowe kompetencje. Ma na celu wsparcie ich w udoskonalaniu roli przywódcy oraz w zarządzaniu zmianą w czasach niestabilnych warunków gospodarczych. Pierwsza edycja programu właśnie ruszyła.

08.02.2022

Magdziarz: Wynik operacyjny szpitali to nie jest dobre kryterium kategoryzacji

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Kategoryzacja szpitali oparta na wyniku operacyjnym budzi wątpliwości. Znacznie lepszym wskaźnikiem rentowności byłby wynik ze sprzedaży z działalności podstawowej. Z tym, że wszystkie placówki podlegające kategoryzacji musiałyby faktycznie wdrożyć rachunek kosztów - mówi Paweł Magdziarz, partner zarządzający w FORMEDIS Medical Management & Consulting.

08.02.2022

Lekarze nie chcą projektu reformującego szpitale

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Trudno nie odnieść wrażenia, że ukryty cel ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa to wymiana kadry kierowniczej szpitali – uważa Naczelna Rada Lekarska. Ministerstwo Zdrowia dąży do stworzenia przekonania, że to błędy w zarządzaniu szpitalami są przyczyną ich narastającego zadłużenia, a nie ich chroniczne niedofinansowanie.

03.02.2022

Finanse partii są jawne, ale nie zawsze można je sprawdzić

Finanse Zarządzanie

Nie wszystko i nie zawsze partia polityczna musi ujawnić. Przykładem są choćby starania Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, aby partie polityczne ujawniły swoje dochody i wydatki. W sprawach przeciwko dwóm największym ugrupowaniom – Platformie Obywatelskiej oraz PiS, stowarzyszenie uzyskało korzystne wyroki. Jednak ostatni prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zbacza z tej utrwalonej linii.

03.02.2022

Gadomski przechodzi z Ministerstwa Zdrowia do Agencji Badań Medycznych

Wydarzenia Zarządzanie

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował pod koniec stycznia na Twitterze, że Gadomski kończy swoją misję, pozostawiając istotne efekty swojej pracy. Sławomir Gadomski był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia od 2018 roku. Teraz będzie będzie wiceprezesem w Agencji Badań Medycznych.

01.02.2022

Dolny Śląsk stawia na Inkubator Polityki Zdrowotnej

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Dolny Śląsk to pierwszy w Polsce region, który przystąpił do „Inkubatora Programów Polityki Zdrowotnej” – projektu, który zajmie się oceną potrzeb medycznych. Projekt realizowany jest we współpracy z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.  – Dobrze, że tak ważne, pilotażowe działania podejmowane są właśnie w naszym regionie - mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

22.01.2022

Wiceminister Bromber na czele zespołu do spraw rozwoju medycyny laboratoryjnej

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia zadecydowało o wprowadzeniu zmian w składzie zespołu do spraw opracowania projektu strategii rozwoju medycyny laboratoryjnej. Od 4 stycznia br. na czele tego zespołu stanął wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Zmienił się też wiceprzewodniczący zespołu.

07.01.2022

Egzamin na szefa szpitala to wotum nieufności dla dobrych dyrektorów

Opieka zdrowotna Zarządzanie

By zarządzać szpitalem, trzeba będzie mieć ukończone studia MBA lub zdać państwowy egzamin. Ten wymóg będzie dotyczył wszystkich startujących w konkursach za dwa i pół roku. Zdaniem ekspertów dyrektorzy zdali już praktyczny egzamin w czasie pandemii i dodatkowe wymogi nie powinny ich dotyczyć. To muszą być dobrze przygotowani menedżerowie - replikuje minister Niedzielski.

07.01.2022

Reforma w szpitalach - pierwsza kategoryzacja w 2023 roku, zmiany w zasadach kwalifikacji do sieci

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Dziś uruchamiamy sztandarową reformę szpitalnictwa - zapowiedział w czwartek Adam Niedzielski, minister zdrowia. Jego zdaniem to będzie konstytucja dla szpitali, która na lata określi zasady ich funkcjonowania. Chodzi o projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Jak już zapowiadali przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, pojawi się podział placówek na cztery kategorie, od A do D, zależnie od kondycji finansowej.

30.12.2021

Jędrzejczak: Nie można reformować ochrony zdrowia od jednych do drugich wyborów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Skutecznej reformy systemu opieki zdrowotnej nie przeprowadzi samodzielnie żaden minister zdrowia. Wymaga to bowiem współpracy wielu resortów, a praktycznie całego rządu. Niezbędny jest też lider przedsięwzięcia uwiarygodniający powodzenie reform – uważa dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu. A minister Adam Niedzielski ogłosił właśnie swoją reformę szpitali.

30.12.2021

Uzdrowiska mają jeszcze rok na podwyższenie standardów

Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia skierowało do publikacji w Dzienniku Ustaw nowelizację rozporządzenia w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Za jego sprawą uzdrowiska będą miały o rok więcej na podwyższenie wymaganych od nich standardów.

15.12.2021

Projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia w zespole trójstronnym

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W poniedziałek, 22 listopada odbyło się zdalne posiedzenie członków Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. Porządek obrad składał się z dwóch punktów: Funduszu Medycznego i projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjent.

22.11.2021

Podwójne uwierzytelnianie do aplikacji gabinet.gov.pl

Zawody medyczne Zarządzanie

Od 22 listopada przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov.pl, nie wystarczy już jedynie znajomość loginu i hasła. Potrzebne będzie dodatkowo wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.

22.11.2021

Nowak już będzie prezesem NFZ, nie pełniącym obowiązki

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Rada Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Filipa Nowaka na stanowisko prezesa NFZ, a minister zdrowia oficjalnie powołał go na to stanowisko. Nowak był pełniącym obowiązki prezesa od 26 sierpnia 2020 roku, od kiedy Adam Niedzielski przestał szefować NFZ i został ministrem zdrowia.

09.11.2021

Sygnalista to nie donosiciel - coraz więcej Polaków to rozumie

Prawo gospodarcze Zarządzanie Compliance

Coraz mniej Polaków uważa, że sygnaliści to zwykli donosiciele. Jednocześnie przybywa osób, którym nie przeszkadza informowanie w dobrej wierze o nieprawidłowościach w firmie. Spora w tym zasługa prowadzonej od kilku lat edukacji i promocji. Wciąż jednak spora część społeczeństwa nie akceptuje sygnalistów - wynika z najnowszego raportu Compliance w Polsce 2021.

18.10.2021

Kanclerz UJ: Czas pandemii już na trwałe pozostawi swe skutki w organizacji pracy

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe Zarządzanie

Nie tylko pozostaną z nami wszystkie osiągnięcia techniczne, które w czasie pandemii zostały w trybie przyspieszonym wdrożone lub zaimplementowane w naszej uczelni, ale wiele form aktywności uniwersytetu będzie mogła już na stałe odbywać się w formie zdalnej lub hybrydowej - mówi Monika Harpula, kanclerz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

15.10.2021

Compliance w Polsce 2021 - polskie firmy uczą się działać zgodnie z prawem

Prawo gospodarcze Zarządzanie Compliance

Już nie tylko duże giełdowe spółki mają systemy zarządzania zgodnością. Coraz więcej polskich firm decyduje się na ich wdrożenie, bo dzięki temu chronią się przed nieprawidłowym działaniem firmy, ryzykami prawnymi, sankcjami, ale też dbają o reputację. Co ciekawe, za compliance odpowiadają głównie kobiety, i to prawniczki. Tak wynika z najnowszego raportu Compliance w Polsce 2021.

15.10.2021

Protest medyków: Kluczowe są konkretne propozycje finansowe

Zawody medyczne Zarządzanie

Jesteśmy otwarci na negocjacje, kluczowe dla ich powodzenia jest przedstawienie przez ministra zdrowia konkretnych propozycji dotyczących kwestii finansowych – mówili we wtorek w „Białym miasteczku 2.0” protestujący. Sprawą nadal nierozwiązaną pozostaje temat urlopów zdrowotnych, które miałyby przysługiwać po 15 i więcej latach pracy. Rozmowy mają być kontynuowane w czwartek.

28.09.2021

Szpitale: swoboda w zarządzaniu kadrą medyczną do końca roku

Zawody medyczne Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia wydłuża obowiązywanie przepisu, który zwalnia szpitale z zapewnienia liczby lekarzy i pielęgniarek wynikającej z rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych. W efekcie to kierownik placówki będzie decydował o obsadzie. Ma ona jedynie zapewnić ciągłość leczenia i bezpieczeństwo pacjentów.

27.09.2021