Akredytacja ma potwierdzać spełnianie przez szpital standardów. Dla placówki oznacza to m.in. konieczność zbierania danych m.in. o zdarzeniach niepożądanych, spełnianie wymogów dotyczących organizacji pracy i wyposażenia.  Efektem starań powinno być podniesienie jakości, a co za tym idzie także bezpieczeństwa pacjenta i personelu. Akredytacji udziela minister zdrowia na cztery lata (zgodnie z nową ustawą o jakości). Dzięki certyfikatowi szpital może liczyć na wyższy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).  

 

Akredytacja według nowych zasad

Z dniem 1 stycznia 2024 r. przestały obowiązywać dotychczasowe zasady przyznawania szpitalom certyfikatów akredytacyjnych. 

- Przed końcem roku napłynęło około 200 wniosków, to więcej niż zwykle - mówi Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości.  Zaznacza, że szpitale, które je złożyły do 31 grudnia 2023 r., będą oceniane według starych zasad, zgodnie z przepisem przejściowym (art. 58 ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta).  

Czytaj także na Prawo.pl: Szpital nie będzie mógł leczyć, jeśli nie zarządza jakością

Nowych zasad akredytacji jeszcze nie ma.  Niegotowe są jeszcze rozporządzenia wykonawcze do ustawy o jakości, w zakresach dotyczących akredytacji. Oznacza to, że szpitale, które po 1 stycznia 2024 r. chciałyby złożyć wniosek akredytacyjny, w praktyce nie mogą tego zrobić.

- Nie mają takiej możliwości. Nie chodzi nawet o to, że nie ma wzoru wniosku o akredytację. To najmniejszy problem, bo to, co powinno znaleźć się we wniosku wynika z ustawy. Z ustawy wynika też także, że aby złożyć wniosek o akredytację, trzeba złożyć oświadczenie, że spełnia się standardy akredytacyjne. Skoro nie ma standardów, to nie można złożyć oświadczenia. Dotychczasowe standardy akredytacyjne przestały obowiązywać, utraciły swoją moc. Na ten moment nie mamy standardów akredytacyjnych - mówi Bernadeta Skóbel, ekspertka Związku Powiatów Polskich (ZPP). 

 

Zgodnie z ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta projekty standardów akredytacyjnych i ich aktualizację opracowuje Rada Akredytacyjna. Przewodniczący Rady Akredytacyjnej przedstawia projekty standardów akredytacyjnych do zatwierdzenia ministrowi zdrowia. Rada Akredytacyjna w nowym składzie nie została jednak jeszcze powołana. Zgodnie z przepisami przejściowymi (art. 58 ust. 7, 8, 9) dotychczasowi członkowie rady pełnili swoją funkcję do 31 grudnia 2023 r. Nowi członkowie rady powinni zostać powołani do 31 grudnia 2023 r. i mieli zacząć pełnić swoją funkcję od 1 stycznia 2024 r.  Tak się jednak nie stało. 

Agnieszka Pietraszewska-Macheta zaznacza, że rozporządzenia określające procedury akredytacyjne, a także opłaty i wzór certyfikatu powinny pojawić się stosunkowo szybko. - Natomiast przygotowanie standardów akredytacyjnych może zająć więcej czasu. Trudno złożyć wniosek odnoszący się do standardów, których nie ma - zauważa dyrektor CMJ. 

Wiadomo, że nowe wymogi akredytacyjne będą surowsze.  Od 1 stycznia 2024 r. podmiot leczniczy, który złoży nowy wniosek, powinien mieć spełnione wszystkie standardy na poziomie minimum 50 proc., żeby dostać akredytację.

Czytaj też w LEX: 

Wdrożenie ustawy o jakości w ochronie zdrowia - mapa procesu >

Obowiązki kierownika placówki medycznej wynikające z ustawy o jakości >

Obsługa zdarzeń niepożądanych w placówce medycznej >

 

Szpitale będą surowiej oceniane

Wiadomo, że nowe wymogi akredytacyjne będą surowsze.  Od 1 stycznia 2024 r. podmiot leczniczy powinien mieć spełnione wszystkie standardy na poziomie minimum 50 proc., żeby dostać akredytację.  - To nowość, bo we wcześniejszym stanie prawnym można było na przykład niektórych standardów nie spełniać w 50 proc, ale jeśli ogólny wynik był na poziomie 75 proc. spełnienia standardów, to podmiot leczniczy otrzymywał akredytację. Teraz już tak nie będzie - mówiła w wywiadzie dla Prawo.pl Agnieszka Pietraszewska-Macheta.

Czytaj także na Prawo.pl: Pietraszewska-Macheta: Standardy akredytacyjne wymagają odświeżenia

 

Standardy akredytacyjne obejmują:

  1. opis wymagań dla pojedynczego standardu akredytacyjnego;
  2. sposób sprawdzenia spełniania pojedynczego standardu akredytacyjnego;
  3. sposób oceny punktowej spełniania pojedynczego standardu akredytacyjnego;
  4. wskazanie obligatoryjnych pojedynczych standardów akredytacyjnych, których spełnienie warunkuje udzielenie akredytacji;
  5. wskazanie pojedynczych standardów akredytacyjnych, które mogą być wyłączone z oceny;
  6. określenie wag dla pojedynczych standardów akredytacyjnych

Standardy akredytacyjne podlegają analizie Rady Akredytacyjnej nie rzadziej niż raz na pięć lat od dnia ich ogłoszenia w zakresie konieczności ich aktualizacji.

Członków Rady Akredytacyjnej powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw zdrowia.

W skład Rady Akredytacyjnej wchodzi 13 członków, w tym:

  • 6 przedstawicieli ministra właściwego do spraw zdrowia;
  • 3 przedstawicieli wykonujących zawody medyczne spośród kandydatów zgłoszonych przez samorządy zawodowe zawodów medycznych;
  • przedstawiciel ministra obrony narodowej;
  • przedstawiciel ministra właściwego do spraw wewnętrznych;
  • przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta;
  • przedstawiciel spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje społeczne, których działalność statutowa polega na działaniu na rzecz praw pacjentów.

Kadencja Rady Akredytacyjnej trwa sześć lat. W przypadku gdy członek Rady Akredytacyjnej zostanie odwołany przed upływem kadencji, kadencja członka powołanego na jego miejsce upływa z dniem upływu kadencji Rady Akredytacyjnej.