Ministra zdrowia pytana w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o reformę szpitali zwróciła uwagę na Krajowy Plan Odbudowy i pieniądze na ochronę zdrowia. 

 

Czytaj także na Prawo.pl: Leszczyna: Małe szpitale powiatowe nie będą likwidowane

Reforma szpitali

- Mamy wybrane nowe samorządy. Siadamy do stołu z dyrektorami regionalnych NFZ-ów, z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, z samorządowcami, z dyrektorami szpitali i pokazujemy im know-how. Mówimy, jak możesz zrestrukturyzować swój szpital, żeby twoi ludzie, lokalna społeczność dostała to wszystko, czego potrzebuje, ale żeby twój szpital się nie zadłużał  - wyjaśniła.

Dodała, że w piątek zaczyna pracę zespół, który został przez nią powołany specjalnie do monitorowania i wdrażania koncepcji, która jest już właściwie gotowa.

Lista porodówek

Ministra pytana była też, czy uda się uniknąć zamykania szpitali. - Jeśli mieliśmy porodówkę, na której dzisiaj rodzi się nam 100 dzieci, a mamy wokół mnóstwo osób starszych, seniorów, często niesamodzielnych (...), to zróbmy tam opiekę długoterminową, zróbmy tam Zakład Opiekuńczo-Leczniczy  - tłumaczyła. - Mam już mapę, w których miejscach porodówka, mimo że rodzi się tam niewiele dzieci, musi zostać, bo następna jest ponad 40 km dalej. I te porodówki dofinansujemy - tak im skonstruujemy ryczałt, żeby one jednak były w stanie się utrzymać - zapewniła Leszczyna.

Wyjaśniła, że inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku porodówek, z których można zrezygnować. - Tam, gdzie będzie można zapewnić transport medyczny i kobietę w ciąży możemy dowieść do porodówki lepiej wyposażonej, z anestezjologiem, gdzie dostanie znieczulenie okołoporodowe, poradę laktacyjną (...) to chcę, żeby kobiety rodziły w takich miejscach i im to zapewnię  - podkreśliła.

Oceniła, że nierentowną porodówkę można przekształcić w oddział ginekologiczny lub oddział długoterminowy.

Dopytywana, czy jest zielone światło Komisji Europejskiej na rewizję KPO odpowiedziała: "jesteśmy pewni, że Komisja da nam zielone światło, bo zrobiliśmy naprawdę bardzo dużo potrzebnych i pożytecznych zmian".