Badanie: Pandemia katalizatorem zmian dla Polaków

Rynek Prawo pracy Koronawirus

Wywołane pandemią zawirowania na rynku pracy odbiły się na życiu prywatnym wielu pracowników. Co drugi Polak rozważał w trakcie ostatniego roku zmianę pracodawcy, a co piąty przyznaje, że z powodu pandemii jego wynagrodzenie zostało obniżone – wynika z najnowszego badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”.

28.07.2021

Przedsiębiorcy: Od zaraz potrzebujemy przepisów z przywilejami dla zaszczepionych

Rynek Koronawirus

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje do rządu o wprowadzenie przepisów, które ochronią gospodarkę przed kolejnym lockdownem. Proponuje, by Polska wzorem innych państw, wprowadziła przywileje dla zaszczepionych. Nie może być tak, że koszty zdrowotne i finansowe odmowy poddania się szczepieniu ponosi całe społeczeństwo - twierdzą przedsiębiorcy.

27.07.2021

Rośnie problem fałszywych zaświadczeń o szczepieniu

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Już nie tylko media piszą o możliwości kupienia paszportu covidowego. Do Naczelnej Izby Lekarskiej również docierają niepokojące informacje o udziale lekarzy w wystawianiu fałszywych zaświadczeń. Takie działanie uznać należy za przewinienie zawodowe - wskazuje Grzegorz Wrona, naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Tyle, że trudno je wykryć. Problem dotyczy nie tylko Polski, ale całej Europy.

27.07.2021

Pierwsi beneficjenci Tarczy 1.0 zaczynają spłatę subwencji

Koronawirus

Wiosną 2020 roku, w ramach pierwszej tarczy PFR, 348 tysięcy przedsiębiorstw z całej Polski otrzymało wsparcie na łączną kwotę 61 mld złotych. Decyzję o umorzeniu otrzymało już 265 tys., czyli 77 proc. firm, ale umorzenie nie obejmie wszystkich i nie w pełnej kwocie otrzymanej pomocy. Od 26 lipca beneficjenci Tarczy 1.0 zaczynają spłatę części subwencji, która pozostała im po umorzeniu pozostałej kwoty wsparcia z PFR.

26.07.2021

MZ: Osoby z niepożądanymi odczynami mogą mieszać szczepionki

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Zdrowia na podstawie rekomendacji Zespołu do spraw Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej przy premierze dopuściło mieszanie szczepionek przeciwko Covid-19. Jeśli po pierwszej dawce wystąpił objaw niepożądany i został zgłoszony do rejestru, to jako drugą dawkę można podać inną szczepionkę. Do tej pory nie można było mieszać, np. szczepionki Astra Zeneca z Pfizerem.

23.07.2021

Początek wakacji w hotelach pod znakiem braku pracowników i obaw o okres jesienny

Rynek i konsument Koronawirus

Choć hotelarze odnotowali na początku letniego sezonu lepsze wyniki niż w maju, to branża wciąż odnotowuje straty, które w czerwcu oszacowała na co najmniej pół miliarda złotych – wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego na temat sytuacji hoteli w minionym miesiącu.

23.07.2021

Rząd zapłaci lekarzom rodzinnym za każdy dodatkowy procent zaszczepionych

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dziś rząd ma ogłosić ogólne zasady premiowania lekarzy rodzinnych za zwiększenie liczby zaszczepionych przeciwko Covid-19. Jak ustaliło Prawo.pl, Narodowy Fundusz Zdrowia ma im płacić za każdy procent wzrostu. W grupie wiekowej 12-55 lat ma to być 25 groszy, a w grupie 55 plus - 30 groszy. Przychodnia, która na koniec roku zaszczepi ponad 60 proc. swoich pacjentów, dostanie dodatkową premię.

23.07.2021

Przepisy o obniżkach czynszów w galeriach handlowych wchodzą w życie

Prawo gospodarcze Koronawirus

Od piątku obowiązują nowe zasady wsparcia dla najemców sklepów w dużych galeriach handlowych. Dzięki nim będą płacić niższe czynsze za okresy lockdown'ów. Nie wszystkim podobają się te rozwiązania. Krytykuje je m.in. Polska Rada Centr Handlowych.

23.07.2021

Restaurator nie musi płacić kary za otwarcie lokalu w czasie lockdown-u

Małe i średnie firmy Koronawirus

Po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wstrzymano natychmiastowe wykonanie decyzji o 30 tys. złotych kar dla przedsiębiorcy prowadzącego restaurację. Sankcje nałożył sanepid za otwarcie lokalu gastronomicznego w styczniu i lutym bieżącego roku.

21.07.2021

W nowym roku akademickim doktoranci wrócą do stacjonarnego kształcenia

Koronawirus

Szkoły doktorskie, po trudnym starcie w roku akademickim 2019/2020, który nałożył się na okres pandemii COVID-19, w nowym roku akademickim prawdopodobnie wrócą do zwykłej pracy. Anna Ostrowska, rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki zastrzega jednak, że będzie to uzależnione od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

21.07.2021

ZNP chce, by resort sprostował protokół z dyskusji o zmianach w oświacie

Koronawirus

Resort edukacji chce sprostowania protokołu ze spotkania dotyczącego statusu zawodowego nauczycieli. Sprzeciwiamy się zamieszczeniu w jednym protokole przebiegu dyskusji i ewentualnych ustaleń przyjętych 1 lipca 2021 r., tj. podczas spotkania, w którym nie uczestniczyliśmy - informuje Związek Nauczycielstwa Polskiego.

19.07.2021

Frankowiczowi nieodbieranie korespondencji z banku może się opłacić

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Koronawirus

Przepisy wprowadzone na czas Covid-19 mogą zostać wykorzystane przez kredytobiorców frankowych, którzy próbują unieważnić swoje umowy. Niektórzy prawnicy radzą klientom nieodbieranie korespondencji z banku. Mogą bowiem znajdować się w niej wezwania zmierzające do przerwania biegu terminu przedawnienia roszczeń banku lub wezwania zmierzające do potrącenia roszczenia banku.

19.07.2021

WSA: Sesja rady może odbyć się częściowo zdalnie i częściowo stacjonarnie

Samorząd terytorialny Koronawirus

Radni, którzy przebywają na kwarantannie mogą uczestniczyć zdalnie w stacjonarnej sesji rady gminy, muszą tylko powiadomić o tym jej przewodniczącego. To, że nie wszyscy to zrobili nie wpływa na ważność posiedzenia rady – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Sprawa trafiła do sądu, ponieważ ważność sesji kwestionował wojewoda Warmińsko-Mazurski.

19.07.2021

Karta lokalizacji podróżnego w końcu elektroniczna, ale niedoskonała

Koronawirus

Osoby przylatujące do Polski z zagranicy muszą wypełniać kartę lokalizacji podróżnego. Podane w niej dane są podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny lub zwolnienia z niej. Dotychczas były one w formie papierowej. Po ponad roku pandemii Główny Inspektorat Sanitarny w końcu przygotował KLP online. Będzie ona dostępna od soboty 17 lipca. Niestety na stronie, gdzie można wypełnić KLP, brak jest aktualnych danych o wymaganiach dla podróżnych w związku z Covid-19.

17.07.2021

Psy skarbówki będą tropić koronawirusa

Doradca podatkowy Administracja publiczna Koronawirus

Jak informuje Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu uczestniczyła w pilotażowym szkoleniu psów służbowych w kierunku wczesnego wykrywania Sars-CoV-2 u ludzi. Osiągnięto wyniki skuteczności wykrywania na poziomie 95 proc. Wynik świadczy o niezwykłych możliwościach psów i ich nosów.

15.07.2021

Ograniczenia dla niezaszczepionych mogą być konieczne, ale trudne do wdrożenia

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Kraje UE wprowadzają już rozwiązania ograniczające dostęp do różnego rodzaju usług dla osób niezaszczepionych. Celem jest ochrona przed wirusem, ale także zwiększenie liczby osób zgłaszających się na szczepienie. Takich regulacji nie wyklucza polski Główny Inspektor Sanitarny. Tyle, że by zadziałały, musiałyby zostać wprowadzone ustawą i... być wykonalne.

15.07.2021

W maju dzieci wróciły do szkół, a rodzice – do biur i na zasiłek opiekuńczy

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

W maju 2021 roku ubezpieczeni wykorzystali 2 941,5 tys. dni zasiłku opiekuńczego, a ZUS wypłacił im w tym czasie świadczenia na kwotę ponad 266,3 mln zł. To najwięcej od września 2020 roku. Zdaniem ekspertów, taki wzrost zasiłków opiekuńczych to efekt powrotu dzieci do szkół, a rodziców – do zakładów z pracy zdalnej. Pokazuje też skalę pomocy,

13.07.2021

Zarejestrowano 20 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku

BHP Koronawirus

W różnych formach wypoczynku bierze udział 519 263 osób. Liczba dzieci wypoczywających na w półkoloniach to 270 800, a za granicą - 15 441 - zatwierdzono 20 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży. Łącznie w letnim wypoczynku będzie uczestniczyło 805 504 dzieci i młodzieży.

12.07.2021

Nie musi być szkody, żeby było odszkodowanie

Rynek i konsument Koronawirus Ubezpieczenia

Ubezpieczenia parametryczne polegają na tym, że wypłata z góry ustalonej kwoty następuje przy wystąpieniu danego parametru i może być to właściwie cokolwiek, co jest mierzalne w obiektywny sposób i niezależne od ubezpieczonego. Tego rodzaju ubezpieczenie na wypadek niepogody wprowadziło testowo Generali, ale pandemia i zmiany klimatu mają szansę upowszechnić te rozwiązania.

10.07.2021