Prezydent: Rolnicy dostaną pomoc jak przedsiębiorcy

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Przygotowany przez rząd projekt tzw. tarczy antykryzysowej przewiduje trzymiesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek na KRUS przez rolników – podał w środę prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział, że projekt zawiera też przepisy, które spowodują, iż rolnicy będą traktowani jak przedsiębiorcy i będą im przysługiwały te same formy pomocy.

25.03.2020

Fundacja Helsińska: Walka z koronawirusem nie kosztem innych ciężko chorych

Opieka zdrowotna Koronawirus

Wysiłek służby zdrowia skupia się obecnie na zwalczaniu epidemii wirusa SARS-CoV-2 i leczeniu pacjentów dotkniętych COVID-19, co rodzi pytanie o zabezpieczenie praw pacjentów cierpiących na poważne choroby zagrażające życiu - alarmuje w liście do ministra zdrowia Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

25.03.2020

Posłowie najpierw zagłosują osobiście, by potem pracować zdalnie

Administracja publiczna Koronawirus

W czwartek o godz. 14 rozpocznie się posiedzenie Sejmu, na którym uchwalona zostanie zmiana Regulaminu Sejmu pozwalająca na zdalne głosowanie. Na tej podstawie w piątek odbędzie się kolejne posiedzenie w sprawie pakietu antykryzysowego, na którym na sali przebywać będą tylko przedstawiciele klubów, a reszta posłów będzie pracować on-line.

25.03.2020

Brzezińska-Grabarczyk: Pandemia może wpłynąć na wykonywanie umów i odpowiedzialność za ich niewykonanie

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

W związku z pandemią coraz więcej przedsiębiorców boryka się z problemami dotyczącymi wykonywania zawartych umów. Zadają sobie pytanie, czy kontrakty są nadal wiążące i co w sytuacji, gdy w wyniku koronawirusa nie zostaną wykonane. Trzeba pamiętać, że pandemia nie jest powodem do tego, by zawarte umowy przestały automatycznie obowiązywać – pisze Dorota Brzezińska-Grabarczyk.

25.03.2020

To dyrektor decyduje, jak zorganizować zdalne nauczanie

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Daj sobie czas, nie musicie w ciągu kilku dni zostać szkołą z Doliny Krzemowej - radzi Małgorzata Nowak w specjalnym dodatku "Dyrektora Szkoły" poświęconym działaniu w czasie epidemii. Niemniej zawieszenie zajęć i zorganizowanie zdalnego kształcenia to wiele nowych obowiązków nakładanych na dyrektora szkoły.

25.03.2020

Kiedy cały urząd gminy na kwarantannie, na rejestrację zgonu trzeba poczekać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

W przypadku kwarantanny całego urzędu gminy przepisy nie przewidują możliwości wyznaczenia innego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (lub jego zastępcy) do wykonywania zadań z zakresu rejestracji urodzenia, małżeństwa i zgonu. Na rejestrację trzeba poczekać do czasu, aż USC wznowi pracę.

25.03.2020

Sztuczna inteligencja z kancelarii premiera powie, czy możemy mieć wirusa

Nowe technologie Opieka zdrowotna RODO Koronawirus

Kancelaria szefa rządu zainstalowała w oparciu o aplikację messengera tzw. chatbot, w którym sztuczna inteligencja pozwala porozmawiać na temat własnych objawów chorobowych i uzyskać odpowiedź, co robić. Europejski Inspektor Ochrony Danych Osobowych komentuje, że w czasie epidemii wiele rzeczy wolno, ale nie wszystko.

25.03.2020

Dostęp do unijnych norm ma ułatwić produkcję sprzętu ochrony osobistej

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Wybory Compliance Prawo unijne Koronawirus

Udostępnienie norm europejskich dla urządzeń medycznych i sprzętu do ochrony osobistej wszystkim zainteresowanym producentom - to jedno z działań Komisji Europejskiej w ramach przedsięwzięć na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa podczas rozprzestrzeniania się koronawirusa.

25.03.2020

GIS: Nie można odmówić wykonania testu na koronawirusa 

Opieka zdrowotna Koronawirus

Pacjent, który przejawia objawy niewydolności oddechowej, ma gorączkę, kaszel i duszność i jeśli jest wskazanie lekarskie, nie ma możliwości odmowy wykonania testów w kierunku koronawirusa – wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny.

25.03.2020

W związku z koronawirusem ochrona może spisywać osoby odwiedzające biuro

RODO Koronawirus

Rejestracja gości mieści się w prawnie uzasadnionym interesie administratora danych. Jeżeli chce on gromadzić dane kontaktowe na wypadek stwierdzenia w swoim zakładzie pracy zarażenia koronawirusem, aby mieć możliwość powiadomienia gości o możliwym zagrożeniu, dobrym pomysłem wydaje się uzyskanie danych kontaktowych

25.03.2020

W czasie epidemii handlowcy ułożą towary na półkach w niedzielę

Rynek i konsument Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracownicy sklepów będą mogli w niedziele z zakazem handlu rozładowywać towary, przyjmować je i układać na półkach. Czasowe zniesienie zakazu wykonywania czynności związanych z handlem ma jednak dotyczyć tylko towarów pierwszej potrzeby. O jakie dokładnie towary chodzi - nie wiadomo. Zdaniem ekspertów, w praktyce może to rodzić wątpliwości.

25.03.2020

E-pisma procesowe w czasie epidemii obiecujące i ryzykowne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Dobrze, że projektowane przez resort sprawiedliwości zmiany pozwolą na wnoszenie pism procesowych do sądu drogą elektroniczną, ale bez wprowadzenia jasnych reguł w tym zakresie nie będzie jakichkolwiek gwarancji wywarcia przez tak nadane pisma skutków prawnych - piszą adwokaci Jacek Dubois i Michał Zacharski.

25.03.2020

Bez maseczek i kombinezonów - prokuratorzy też boją się koronawirusa

Prokuratura Prawo pracy BHP Koronawirus

Problem dotyczy prokuratur w całym kraju, choć zwracają na niego uwagę głównie śledczy z miejscowości, w których wyznaczono szpitale dla osób zakażonych SARS CoV-2. Wystosowali oni pisma do swoich przełożonych, domagając się środków ochrony osobistej i wypracowania procedur dotyczących pracy.

25.03.2020

Rząd pomógł galeriom, a nie zamkniętym w nich sklepom

Koronawirus

Sklepy w galeriach handlowych, którym zakazano działalności z powodu epidemii, nie chcą płacić za najem powierzchni. Wynajmujący twierdzą, że czynsz im się należy, bo przecież centra handlowe są wciąż otwarte. Najemcom miała pomóc specustawa antykryzysowa, która obniża czynsz najmu o 90 procent. Tyle, że z kodeksu cywilnego wynika, że nie powinni płacić w ogóle

25.03.2020

Zakaz eksmisji uderzy w wierzycieli, ale bardziej w ofiary przemocy domowej

Prawo cywilne Pomoc społeczna Koronawirus

Obowiązujący w czasie epidemii koronawirusa zakaz eksmisji uderzy w właścicieli lokali i wierzycieli, nie będą mogli liczyć nawet na odszkodowania. Tymczasem komornicy już wstrzymali eksmisje i nie wyznaczają kolejnych terminów. W najgorszej sytuacji będą jednak ofiary przemocy domowej i znęcania się. Konieczne jest pilne uregulowanie ich sytuacji.

25.03.2020

Zimmerman: Mocna restrukturyzacja pilnie potrzebna

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

Panująca pandemia wirusa COVID-19 wymusza na ustawodawcy pilne działania zmierzające do ochrony gospodarki przed skutkami bezprecedensowego załamania rynku. Odroczenie spłaty rat kapitałowych zaproponowane przez banki to dobry początek i na pewno potrzebny nie tylko małym i średnim przedsiębiorcom, ale i tym największym

25.03.2020

Jest rozporządzenie ograniczające przemieszczanie się z powodu epidemii

Opieka zdrowotna Koronawirus

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu epidemii. Tak jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, wprowadza ona ograniczenia w przemieszczaniu się i zakazuje organizowania zgromadzeń. Zakazy nie obejmują dojazdu do pracy i wyjść w celu załatwienia niezbędnych spraw życia codziennego.

24.03.2020

MEN z CKE chce w szkołach przeprowadzić próbne egzaminy

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. Mimo to mają się odbyć próbne egzaminy - ósmoklasisty od 30 marca do 1 kwietnia, a maturalny od 2 kwietnia do 8 kwietnia.

24.03.2020

Kontrole na granicach przedłużone do 13 kwietnia

Administracja publiczna Prawo unijne Koronawirus

Kontrole graniczne osób przekraczających granicę państwową RP, będącą granicą wewnętrzną strefy Schengen, zostają przedłużone do 13 kwietnia br. - stanowi opublikowane we po południu rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas kontrole te były przywrócone na okres od 15 do 24 marca.

24.03.2020

Jeśli powiat ma zapewnić miejsce na kwarantannę, powinien otrzymać dotację

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Związek Powiatów Polskich zwrócił się do premiera o jednoznaczne uregulowanie kwestii odpowiedzialności za organizację miejsc kwarantanny. Zgodnie z prawem to wojewoda zapewnia pomieszczenia i wyposażenie. Powiaty zwracają uwagę na próby przerzucenia tego na nie bez zapewnienia pokrycia kosztów.

24.03.2020