Minister o zawartości leku na cukrzycę - to zawsze tam było

Opieka zdrowotna Farmacja

To nie zanieczyszczenie leku na cukrzycę, ale rozpoznanie w nim substancji, która prawdopodobnie jest ubocznym produktem syntezy - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. I dodał, że prawdopodobnie te substancje w leku występowały zawsze lub od długiego czasu.

04.12.2019

Leki na cukrzycę trzeba będzie przebadać, bo mogą być zanieczyszczone

Finansowanie zdrowia Farmacja

Resort zdrowia zwołał sztab kryzysowy. Leki na cukrzycę zawierające metforminę mogą być zanieczyszczone nitrozoaminami, toksycznymi substancjami. Sytuacja jest poważna, bo w Polsce przyjmować je może ponad 2 mln Polaków, a nie ma zamienników. Dziś po południu ma odbyć się telekonferecja z Europejską Agencją Leków, bo problem dotyczy wszystkich krajów EU oraz spotkanie z konsultantami i wtedy zapadnie decyzja, jaki jest plan działania.

04.12.2019

UOKiK: Panathea może przejąć Dolnośląską Grupą Apteczną

Opieka zdrowotna Farmacja

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na przejęcie przez Panathea kontroli nad Dolnośląską Grupą Apteczną. Transakcja może odbyć się pod warunkiem sprzedaży dwóch aptek w Brzegu oraz jednej w Legnicy. W tym roku UOKiK z tego rozwiązania korzysta po raz czwarty. 

22.11.2019

Szybka poprawka, by można było wydawać psychotropy

Farmacja

W sobotę miały zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące środków odurzających i substancji psychotropowych. Aptekarze podkreślają, że zapisano w nich, że wielkość dawki może być podana wyłącznie liczbowo, gdyby lekarz zapisał ją słownie, nie mogliby zrealizować takiej e-recepty. To spowodowałoby chaos. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiedział szybką zmianę przepisów.

20.11.2019

Zmiany w prawie własności korzystne dla krajowych firm farmaceutycznych

Farmacja

Przyjęte 6 listopada br. zmiany w ustawie prawo własności przemysłowej umożliwią krajowym firmom farmaceutycznym zakup i sprzedaż składników chronionych patentem leków do celów badawczych. W opinii producentów dzięki temu będą w stanie wprowadzać do obrotu swoje leki znacznie szybciej niż dotychczas, a większa konkurencja może obniżyć ceny farmaceutyków.

06.11.2019

Dziennie wystawianych jest ponad 680 tys. e-recept

Zawody medyczne Farmacja

Lekarze do tej pory wystawiali ponad 7 tys. e-skierowań, a codziennie wypisują ponad 680 tys. e-recept - podało Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Od 8 stycznia 2020 r. już wszyscy specjaliści będą musieli zacząć wystawiać recepty w wersji elektronicznej, ale będą wyjątki. W razie braku dostępu do systemu P1 receptę wystawić będzie można w postaci papierowej.

05.11.2019

UOKiK ma zastrzeżenia do przejęcia przez apteki DOZ kontroli nad spółką Medix

Farmacja

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreśla, że w wyniku koncentracji może dojść do ograniczenia konkurencji wśród aptek w Tczewie. Wskazuje, że po przejęciu przez sieć aptek Dbam o Zdrowie (DOZ) firmy Medix, franczyzobiorcy kilkunastu placówek tej sieci, konieczne było przeprowadzenie badania rynku i weryfikacja danych dotyczących transakcji, bo oba podmioty działają na rynku farmaceutycznym.

05.11.2019

RPO: Brak ważnego specyfiku przy operacji nowotworowej - ubocznym efektem walki z mafią lekową

Farmacja

W polskich szpitalach brakuje znacznika, który podczas operacji onkologicznych pozwala wykryć przerzuty do węzłów chłonnych. To efekt noweli Prawa farmaceutycznego z 2018 r., która zabroniła łączenia działalności leczniczej z prowadzeniem hurtowni farmaceutycznej. Zakaz miał służyć walce z tzw. mafią lekową, a uderzył w pacjentów - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i prosi ministra o pilne zajęcie stanowiska w sprawie.

04.11.2019

RPO podaje jak walczyć z nielegalnym wywozem leków

Finansowanie zdrowia Farmacja

Kompleksowy monitoring obrotu deficytowymi produktami leczniczymi; wysokie ceny urzędowe leków na eksport i lepszą współpracę odpowiedzialnych służb - takie rozwiązania rekomenduje Rzecznik Praw Obywatelskich, by skutecznie walczyć z nielegalnym wywozem leków. Z tego powodu w polskich aptekach brakuje coraz więcej leków.

29.10.2019

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów

Opieka zdrowotna Farmacja

Przyjęcie projektu przez Komitet Stały Rady Ministrów jest kolejnym etapem procesu legislacyjnego - podkreśla Naczelna Rada Aptekarska. Samorząd podaje, że jeśli nie zajmie się nim obecny rząd, nie ma przeszkód, aby rozpatrzył go nowo powołany gabinet. NRA liczy na to, że w nieodległym czasie projekt zostanie skierowany do sejmowej komisji zdrowia

28.10.2019

Czekają nas rewolucyjne zmiany w branży wyrobów medycznych 

Opieka zdrowotna Farmacja

Z dniem 26 maja 2020 r. bezpośrednie zastosowanie w Polsce i innych krajach UE znajdzie większość przepisów MDR, czyli unijnego rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych. Rozporządzenie to zastępuje dotychczasowy system prawny, współtworzony głównie przez dwie dyrektywy unijne o wyrobach medycznych (MDD) i aktywnych wyrobach medycznych do implantacji (AIMDD).

28.10.2019

BCC: Regeneracja wyrobów medycznych zagrożeniem dla pacjentów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja

Wyroby medyczne poddane regeneracji mogłyby być sprzedane poza terytorium Polski, a to może stwarzać zagrożenie dla pacjentów - wskazuje Business Center Club. Zapisy, które na to pozwalają znalazły się w projekcie ustawy o wyrobach medycznych. 

23.10.2019

Leki na cukrzycę i onkologiczne na listopadowej liście leków refundowanych

Finansowanie zdrowia Farmacja

Listopadowa lista leków refundowanych wprowadza 76 nowych produktów m.in.: leki dla pacjentów onkologicznych, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Leśniewskiego-Crohna, cukrzycą i niewydolnością serca. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podkreślił w środę, że w tym obwieszczeniu znalazło się wiele leków, na które od dłuższego czasu czekali pacjenci. 

23.10.2019

Dużo nowości w projekcie listopadowej listy leków refundowanych

Farmacja

Lek dla pacjentów z osteoporozą, nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn oraz rozszerzenie leczenia lekiem Wenetoklaks dla chorych na przewlekłą białaczką limfocytową – to kolejne nowości, które znalazły się w projekcie listopadowej listy leków refundowanych. Projekt został opublikowany, uwagi można zgłaszać do jutra.

21.10.2019

Flozyny, lek dla chorych na SM i raka jelita grubego na listopadowej liście

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Nowa grupa leków dla chorych na cukrzycę typu 2, tzw. flozyny - znajdą się na nowej liście leków refundowanych. Będą kosztowały do 60 złotych - mówi serwisowi Prawo.pl wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, bo będzie tu przewidziana 30-procentowa odpłatność.

16.10.2019

Prof. Rogalski: Ograniczenia antykoncentracyjne dotyczą też przejmowania aptek

Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia Farmacja Zarządzanie

Nie do przyjęcia jest interpretacja, że przepisy zabraniające wydania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jeżeli wnioskodawca lub podmioty przez niego kontrolowane prowadzą co najmniej 4 apteki, obowiązują tylko w chwili wydawania zezwolenia - twierdzi prof. Maciej Rogalski, radca prawny, wykładowca na Uczelni Łazarskiego.

14.10.2019

Koniec z lekarzami w reklamie wyrobów medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Zakaz reklamowania wyrobu medycznego skierowanego głównie do dzieci, ale także koniec z osobami udającymi lekarzy w reklamie – to tylko niektóre zmiany proponowane w projekcie ustawy o wyrobach medycznych. Zakłada on też uruchomienie elektronicznej bazy wyrobów i zastąpienie przepisów karnych wysokimi karami administracyjnymi.

11.10.2019

Pacjenci walczą o życie, a minister zdrowia obiecuje budynki

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Rada Ministrów zadecydowała o wdrożeniu programu rewitalizacji Centrum Onkologii w Warszawie, a minister zdrowia Łukasz Szumowski, podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Opolu, obiecał miliard złotych na najnowocześniejsze centrum onkologii w Europie. To całkowite niezrozumienie potrzeb pacjentów – alarmuje Agata Polińska

10.10.2019