W POZ i aptekach można szczepić się przeciwko grypie

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Od dziś, między innymi w przychodniach POZ i aptekach, można zaszczepić się przeciwko grypie. Usługa szczepienia jest bezpłatna, ale koszt szczepionki pokrywa pacjent. Szczepionkę Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje tylko kobietom w ciąży i osobom powyżej 75. roku życia.

01.09.2022

Amalgamat znika z gabinetów, ale niekoniecznie z zębów pacjentów

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lekarze dentyści nie będą już zakładać plomb amalgamatowych. Jednak o wymianie wypełnienia na białe, estetyczne będą decydować względy medyczne. Nie ma mowy o zastępowaniu "metalowych" plomb na życzenie pacjenta. Chodzi bowiem o wydatkowanie środków publicznych. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że odejście od amalgamatu będzie kosztować 21 mln zł.

01.09.2022

Obowiązuje stan zagrożenia - covidowy wrzesień pokaże, co dalej z obostrzeniami

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, a rząd nie zdecydował się na zaostrzenie przepisów. Przebieg i skala zakażeń Covid-19 we wrześniu, czyli po powrocie dzieci do szkół, pokaże, czy konieczne są nowe obostrzenia - tak decyzję Ministerstwa Zdrowia wyjaśniają eksperci. Nawet łagodny przebieg kolejnej fali Covid-19 może zachwiać systemem edukacji, który już teraz zmaga się z brakiem nauczycieli.

31.08.2022

Będą zmiany w stosowaniu przymusu bezpośredniego w szpitalach psychiatrycznych

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Zmiany będą dotyczyły zasad stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, a konkretnie przedłużania stosowania przymusu bezpośredniego oraz monitoringu pomieszczeń przeznaczonych do obserwacji osoby, która została unieruchomiona.

31.08.2022

Resort zdrowia nie doszacował reformy leczenia pacjentów w POZ

Pacjent Finansowanie zdrowia

Koszt wprowadzenia dodatkowych badań i konsultacji do podstawowej opieki zdrowotnej będzie wyższy niż założyło Ministerstwo Zdrowia. Sygnały płynące od lekarzy POZ, że 900 mln zł na 3,2 mln pacjentów w budżecie powierzonym to za mało, potwierdził ekspert kliniczny w rekomendacji przygotowanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Powody, które wymienia, to: powszechny kryzys kadrowy i wyceny badań poniżej cen rynkowych.

31.08.2022

Premier: W przyszłym roku wydatki na ochronę zdrowia przekroczą 6 proc. PKB

Finansowanie zdrowia

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek, że w 2023 roku wydatki na ochronę zdrowia przekroczą 6 punktów procentowych liczonych do PKB. - Osiągniemy cel, nawet go przekraczając na poziomie około 6,2-6,3 proc. - dodał szef rządu prezentując przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy budżetowej.

30.08.2022

Pilotażowy program badania stóp dzieci - jest projekt

Pacjent Opieka zdrowotna

Wady postawy ma około 50-90 proc. dzieci. To między innymi konsekwencja nieleczonych wad kończyn dolnych, w tym nieprawidłowości w budowie stopy. Dlatego Ministerstwo Zdrowia chce uruchomić pilotażowy program badania stóp, który obejmie dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Przewiduje to przekazany do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia.

30.08.2022

Organizacje pacjentów: Ustawa refundacyjna służy przede wszystkim NFZ

Pacjent Farmacja

Pacjenci nie są beneficjentami pozytywnych zmian w ustawie refundacyjnej, gdyż jej celem nie jest zapewnienie najniższego poziomu współpłacenia za leki przez pacjentów – uważa Rada Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta (RPP). W ich opinii ustawa refundacyjna nakierowana jest w większości na ograniczenie wydatków na refundację leków ponoszonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

30.08.2022

Podwyżkowy pat w szpitalach - pieniędzy na wynagrodzenia wystarczy do października

System rozliczeń szpitali w sieci z NFZ spowodował, że w lipcu otrzymały one nadwyżkę wynikającą ze wzrostu wyceny świadczeń. W pierwszych miesiącach wystarczy więc pieniędzy na wyższe pensje. Jednak zgłaszane od tygodni problemy z finansowaniem wyższych wynagrodzeń minimalnych oraz napędzanych inflacją kosztów pogłębią się w październiku. Niektóre szpitale już rozważają upadłość lub zamykanie oddziałów.

30.08.2022

Zmiany dofinansowania kosztów podróży i noclegu podczas staży specjalizacyjnych

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Z pierwszym sierpnia weszły w życie zmiany dotyczące dofinansowania kosztów podróży i noclegu w trakcie trwania staży specjalizacyjnych lekarzy. Zakres dofinansowania obejmuje koszty podróży (bilety bądź podróż samochodem prywatnym), a także nocleg, jeżeli staż realizowany jest, co najmniej 50 km od miejsca zamieszkania.

29.08.2022

Kuracjusze na wymagany w sanatoriach standard jeszcze poczekają

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Sanatoria i szpitale uzdrowiskowe dostały kolejny rok na przystosowanie się do wymogów określonych przez ministra zdrowia. Przeszkodą najpierw była pandemia koronawirusa, a teraz inflacja. W dodatku przepisy zdążyły się już zestarzeć. Prawdopodobnie zostaną więc zmienione zanim wejdą w życie. Choć i to nie jest pewne, bo nowe rekomendacje od dawna są już gotowe.

29.08.2022

Internetowe Konto Pacjenta – zaloguj się i sprawdź, co o Tobie wie NFZ

Opieka zdrowotna

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) dostępne na pacjent.gov.pl to rodzaj bramy do cyfrowych usług w ochronie zdrowia. Na tej platformie dostępne są informacje o każdej interakcji pacjenta z publicznym systemem ochrony zdrowia. Z IKP pacjent może skorzystać w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, tablecie lub smarftonie z dostępem do internetu.

28.08.2022

Najpierw rehabilitacja ręki, a potem nogi - na NFZ w tym samym czasie się nie da

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jeśli pacjent ma dwa skierowania na rehabilitację, to musi zakończyć zabiegi na pierwsze schorzenie, żeby móc stanąć w kolejce po zabiegi na drugą dolegliwość. To znacznie wydłuża czas oczekiwania na świadczenie rehabilitacyjne, który i tak liczony jest w miesiącach. NFZ potwierdza taki stan rzeczy i nie planuje zmian w tym zakresie.

27.08.2022

Jest raport z konsultacji dużej ustawy refundacyjnej - 1,3 tys. stron uwag, niektóre MZ uznaje

Farmacja

Ministerstwo Zdrowia przychyla się do części uwag zgłoszonych podczas konsultacji tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. M.in. o 1 proc. miałaby wzrosnąć marża hurtowa leków refundowanych, z obecnych 5 proc. do 6 proc. Resort zdrowia nie uwzględnił natomiast uwagi Naczelnej Rady Aptekarskiej, która chciałaby, aby marża detaliczna pozostała bez zmian, natomiast NFZ miałby płacić aptece za wydanie każdego opakowania leku refundowanego. 

26.08.2022

Resort zdrowia wydłuża pilotaż rehabilitacji po Covid-19 do końca roku

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Do końca roku wydłużono program pilotażowy rehabilitacji leczniczej, w którym biorą udział pacjenci po przejściu Covid-19. Zakłada to przekazany w piątek do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.  Do programu można dołączyć do roku po zakończeniu leczenia. Potrzebne jest skierowanie, na przykład od lekarza rodzinnego.

26.08.2022

Refundację leku można uzależnić od wieku pacjenta - decydują badania i koszty

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Państwo może ograniczać dostęp do refundacji leków ze względu na wiek, jak w przypadku głośnej obecnie, bardzo drogiej terapii genowej SMA i nie łamać przy tym Konstytucji. Co więcej, zgodnie z prawem o dostępie do bezpłatnego leczenia może przesądzić to, ile będzie kosztował rok życia pacjenta zyskany dzięki terapii. To, że z badań wynika, że stosowanie leku jest wskazane, nie wystarcza.

26.08.2022

Minister zdrowia: Granica wieku dla terapii genowej SMA poparta badaniami

Pacjent Farmacja

Określając wiek pacjentów, u których można zastosować terapię lekiem Zolgensma, opieraliśmy się wyłącznie na badaniach klinicznych i wskazaniach lekarzy specjalistów oraz ekspertów w zakresie tego typu terapii – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się w ten sposób do opinii Marcina Wiącka (RPO), że wiek pacjenta nie powinien ograniczać dostępu do refundacji leku na SMA.

25.08.2022

Pieniądze ze zbiórki nie pomniejszają odszkodowania zasądzanego pacjentowi

Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Fakt przekazania poszkodowanemu pacjentowi jakichkolwiek środków ze zbiórek charytatywnych nie powinno wpływać na obniżenie odpowiedzialności osoby odpowiadającej za naprawnienie szkody – uznał Sąd Najwyższy uwzględniając skargę kasacyjną w sprawie z udziałem Rzecznika Praw Pacjenta.

25.08.2022

Pacjenci ze stomią wydają za dużo - ministerstwo szykuje ograniczenia

Pacjent Finansowanie zdrowia

Ministerstwu Zdrowia nie podoba się to, na co osoby ze stomią wydają publiczne środki, korzystając z nielimitowanego dostępu do wyrobów medycznych. To przywilej osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zakup worków stomijnych jest akceptowany, ale akcesoriów do pielęgnacji stomii – już nie. Według ekspertów brak limitu pokazuje rzeczywiste koszty ponoszone przez pacjentów.

25.08.2022

Oświadczenie o znajomości języka polskiego to za mało - lekarze chcą zmian

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Ukraina

Kilka miesięcy po tym, gdy do polskiego systemu ochrony zdrowia zostali włączeni na szczególnych zasadach lekarze i pacjenci z Ukrainy, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie apeluje o korekty przepisów. Uważa, że deklaracja dotycząca umiejętności językowych lekarza spoza UE to za mało, by zagwarantować bezpieczeństwo pacjentom. Upomina się także o precyzyjne przepisy dotyczące prawa do refundacji.

24.08.2022