Koła gospodyń wiejskich także w miastach, ustawa podpisana

Samorząd terytorialny

Prezydent podpisał zmianę ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Nowe regulacje umożliwiają działającym kołom przekształcenie w nową formę organizacyjną. Członkostwo w kole będzie możliwe bez względu na miejsce zamieszkania.

04.04.2019

Karta Polaka obejmie cały świat

Administracja publiczna

Ustawa o Karcie Polaka ma być rozszerzona na cały świat tak, aby objąć jej przepisami wszystkie osoby posiadające polskie pochodzenie oraz wszystkie środowiska polonijne.

02.04.2019

Dostępność cyfrowa stron internetowych coraz bliżej

Administracja publiczna

Senat zaproponował poprawki do rządowego projektu ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Ma on ułatwić dostęp obywateli do informacji i usług organów sektora publicznego oferowanych przez internet.

21.03.2019

Z wnioskiem o dane z PESEL wkrótce już do gminy, nie do ministra

Administracja publiczna

Od 1 maja dane z rejestru PESEL będą udostępniane wyłącznie przez organy gmin. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, zgodnie z którym minister spraw wewnętrznych i administracji nie będzie już organem właściwym w tych sprawach. Gminy nowym zadaniem nie są zaskoczone, ale nie ukrywają obaw o jego realizację.

19.03.2019

W kole gospodyń wiejskich niezależnie od miejsca zamieszkania

Samorząd terytorialny

Koła gospodyń wiejskich będą mogły działać na wsiach, w sołectwach w granicach miast oraz w miastach do 5 tys. mieszkańców. Posłowie znowelizowali ustawę o kołach gospodyń wiejskich zgodnie z postulatami zainteresowanych.

15.03.2019

Opłaty za parkowanie w sobotę mają zniknąć

Samorząd terytorialny

Opłaty za postój w strefie płatnego parkowania nie będą pobierane w soboty - wynika z projektu zmiany ustawy o drogach publicznych. Znikną więc wątpliwości interpretacyjne, jak rada gminy ma określać dni tygodnia, w których płacić trzeba. Jednak ustawa o PPP wprowadza możliwość tworzenia stref specjalnych, płatnych nawet w święta.

14.03.2019

Będzie wsparcie dla samorządów na przewozy autobusowe

Samorząd terytorialny

Jest projekt ustawy, który ma zapewnić pieniądze na autobusowy publiczny transport zbiorowy. Mechanizm wsparcia w organizowaniu przewozów przewiduje m.in. powstanie specjalnego funduszu i zasady dofinansowania zadań własnych samorządów.

13.03.2019

Nowe prawo jazdy nie ma adresu kierowcy

Administracja publiczna

W wydawanych od 4 marca dokumentach uprawniających do kierowania pojazdami nie znajdziemy już adresu posiadacza. Nowe rozporządzenie, które właśnie weszło w życie, usuwa te dane z prawa jazdy.

04.03.2019

Zmiany w Prawie ochrony środowiska bez poprawek Senatu

Środowisko Budownictwo

Ustawa wydłuża termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska z 2 do 3 lat. Nowela dotyczy przede wszystkim odszkodowań od lotnisk

26.02.2019

Emilewicz: W marcu ruszy program termomodernizacji

Środowisko

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w marcu ogłosi nabór do programu termomodernizacyjnego. Biorące udział w nim gminy będą musiały pokryć 30 proc. kosztów wymiany starych pieców na nowe, niskoemisyjne.

11.02.2019

Senat poparł zmiany pozwalające na wyższe bonifikaty przy likwidacji użytkowania wieczystego

Domowe finanse Administracja publiczna

Nowelizacja ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, którą w czwartek 31 stycznia br. w nocy uchwalił Sejm, w piątek została bez poprawek przyjęta przez Senat. Przewiduje ona, że jeżeli lokalny samorząd zdecyduje o wyższej bonifikacie niż 60 proc. proponowanych przez Skarb Państwa, to automatycznie na tym terenie zostanie ona podwyższona przez wojewodę do "samorządowego" poziomu.

01.02.2019

Senat: Zmiany w prawie wyborczym bez poprawek

Administracja publiczna Wybory

Bez zmian Senat przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, która przewiduje m.in. ograniczenia w kandydowaniu osób karanych, powrót do jednej komisji wyborczej, a także ujednolicają przepisy dotyczące wygaśnięcia mandatów.

01.02.2019

Jest projekt zmieniający Kodeks wyborczy

Wybory

Złożony w Sejmie projekt ma uregulować m.in. kwestię liczby i składów komisji wyborczych, powołania urzędników wyborczych czy terminów przy wpisie do rejestru wyborców. Zawiera też nowy zapis o pozbawieniu prawa wybieralności w wyborach na wójta.  

23.01.2019