Po dane osobowo-adresowe z rejestru PESEL zgłosimy się do gmin

Zmianę podmiotu udostępniającego dane z rejestru PESEL zakłada nowela ustawy o ewidencji ludności, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z nowym obowiązkiem gminy będą udostępniać dane nie tylko z rejestrów lokalnych, ale także z centralnego.

24.04.2019

Samorządy gotowe na odbiór e-faktur, czas pokaże, jakie będą skutki

Finanse samorządów Administracja publiczna

Od 18 kwietnia e-faktury będą obowiązywać w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym. Na odbiór elektronicznych dokumentów muszą być gotowe też samorządy. Według ekspertów i resortu przedsiębiorczości nowe rozwiązania oszczędzą czas i pieniądze.

17.04.2019

Podmioty publiczne będą sporządzać deklarację dostępności swoich stron www

Administracja publiczna Nowe technologie

Ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych, którą podpisał prezydent, zobowiązuje podmioty publiczne do spełnienia zasad WCAG 2.0. Chodzi o zapewnienie dostępu do informacji w postaci elektronicznej dla osób o różnych rodzajach niepełnosprawności.

16.04.2019

Dane z PESEL tylko od gmin, Sejm za zmianą

Administracja publiczna

Sejm uchwalił nowelę ustawy o ewidencji ludności, zgodnie z którą minister nie będzie już udostępniał danych z rejestru PESEL. Od 1 maja będzie to zadanie gmin. Obecnie po dane na poziomie centralnym należy wnioskować do Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA.

04.04.2019

Koła gospodyń wiejskich także w miastach, ustawa podpisana

Samorząd terytorialny

Prezydent podpisał zmianę ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Nowe regulacje umożliwiają działającym kołom przekształcenie w nową formę organizacyjną. Członkostwo w kole będzie możliwe bez względu na miejsce zamieszkania.

04.04.2019

Karta Polaka obejmie cały świat

Administracja publiczna

Ustawa o Karcie Polaka ma być rozszerzona na cały świat tak, aby objąć jej przepisami wszystkie osoby posiadające polskie pochodzenie oraz wszystkie środowiska polonijne.

02.04.2019

Dostępność cyfrowa stron internetowych coraz bliżej

Administracja publiczna

Senat zaproponował poprawki do rządowego projektu ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Ma on ułatwić dostęp obywateli do informacji i usług organów sektora publicznego oferowanych przez internet.

21.03.2019

Z wnioskiem o dane z PESEL wkrótce już do gminy, nie do ministra

Administracja publiczna

Od 1 maja dane z rejestru PESEL będą udostępniane wyłącznie przez organy gmin. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, zgodnie z którym minister spraw wewnętrznych i administracji nie będzie już organem właściwym w tych sprawach. Gminy nowym zadaniem nie są zaskoczone, ale nie ukrywają obaw o jego realizację.

19.03.2019

W kole gospodyń wiejskich niezależnie od miejsca zamieszkania

Samorząd terytorialny

Koła gospodyń wiejskich będą mogły działać na wsiach, w sołectwach w granicach miast oraz w miastach do 5 tys. mieszkańców. Posłowie znowelizowali ustawę o kołach gospodyń wiejskich zgodnie z postulatami zainteresowanych.

15.03.2019

Opłaty za parkowanie w sobotę mają zniknąć

Samorząd terytorialny

Opłaty za postój w strefie płatnego parkowania nie będą pobierane w soboty - wynika z projektu zmiany ustawy o drogach publicznych. Znikną więc wątpliwości interpretacyjne, jak rada gminy ma określać dni tygodnia, w których płacić trzeba. Jednak ustawa o PPP wprowadza możliwość tworzenia stref specjalnych, płatnych nawet w święta.

14.03.2019

Będzie wsparcie dla samorządów na przewozy autobusowe

Samorząd terytorialny

Jest projekt ustawy, który ma zapewnić pieniądze na autobusowy publiczny transport zbiorowy. Mechanizm wsparcia w organizowaniu przewozów przewiduje m.in. powstanie specjalnego funduszu i zasady dofinansowania zadań własnych samorządów.

13.03.2019

Nowe prawo jazdy nie ma adresu kierowcy

Administracja publiczna

W wydawanych od 4 marca dokumentach uprawniających do kierowania pojazdami nie znajdziemy już adresu posiadacza. Nowe rozporządzenie, które właśnie weszło w życie, usuwa te dane z prawa jazdy.

04.03.2019

Zmiany w Prawie ochrony środowiska bez poprawek Senatu

Środowisko Budownictwo

Ustawa wydłuża termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska z 2 do 3 lat. Nowela dotyczy przede wszystkim odszkodowań od lotnisk

26.02.2019

Emilewicz: W marcu ruszy program termomodernizacji

Środowisko

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w marcu ogłosi nabór do programu termomodernizacyjnego. Biorące udział w nim gminy będą musiały pokryć 30 proc. kosztów wymiany starych pieców na nowe, niskoemisyjne.

11.02.2019

Senat poparł zmiany pozwalające na wyższe bonifikaty przy likwidacji użytkowania wieczystego

Domowe finanse Administracja publiczna

Nowelizacja ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, którą w czwartek 31 stycznia br. w nocy uchwalił Sejm, w piątek została bez poprawek przyjęta przez Senat. Przewiduje ona, że jeżeli lokalny samorząd zdecyduje o wyższej bonifikacie niż 60 proc. proponowanych przez Skarb Państwa, to automatycznie na tym terenie zostanie ona podwyższona przez wojewodę do "samorządowego" poziomu.

01.02.2019

Senat: Zmiany w prawie wyborczym bez poprawek

Administracja publiczna Wybory

Bez zmian Senat przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, która przewiduje m.in. ograniczenia w kandydowaniu osób karanych, powrót do jednej komisji wyborczej, a także ujednolicają przepisy dotyczące wygaśnięcia mandatów.

01.02.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski