Sejm odrzucił 20 maja br. wszystkie pięć poprawek, zgłoszonych przez Senat do nowelizacji ustawy o handlu emisjami gazów cieplarnianych. Nowelizacja wprowadza m.in. procedury wsparcia z Funduszu Modernizacyjnego dla energetyki i dostosowuje polskie prawo do regulacji UE dotyczących zasad funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami do emisji w latach 2021-2030. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Czym jest Fundusz Modernizacji

Nowela wprowadzi do polskiego prawa przepisy dyrektywy 2018/410 oraz doprowadzi  do wykonania niektórych aktów wykonawczych do dyrektywy. Zgodnie z nią w celu wsparcia realizacji celów polityki energetyczno-klimatycznych,  został utworzony nowy instrument na rzecz modernizacji systemu energetycznego i poprawy efektywności energetycznej dla krajów UE, w których PKB per capita jest niższe niż 60 proc. średniej dla całej UE (odnosząc do roku 2013). Fundusz Modernizacyjny (FM) to mechanizm w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych EU ETS, którego celem jest wsparcie transformacji energetycznej. Z Funduszu mogą korzystać kraje, gdzie w 2013 roku PKB per capita było niższe niż 60 procent średniej dla całej UE.

Czytaj także: Słabnie walka z wiatrakami - rząd poluzuje odległości, gmina wpisze w plan>>
Budżet funduszu

Fundusz zasilony zostanie przez środki pochodzące ze sprzedaży przez Komisję Europejską uprawnień do emisji stanowiących 2 proc. całkowitej puli unijnej. Polska będzie jego największym beneficjentem, będzie mogła skorzystać z ponad 43 procent dostępnej puli.  Jej wartość będzie zależeć od cen rynkowych, a prognozowana (zależna od cen uprawnień do emisji CO2) pula środków dla naszego kraju to ponad 17 mld zł. Pieniądze przeznaczone będą na modernizację systemu energetycznego i poprawę efektywności energetycznej w państwach UE. Operatorem Funduszu będzie w Polsce NFOŚiGW, a nadzór będzie sprawował minister do spraw klimatu Podstawową procedurą podziału wsparcia będą konkursy.

Zgodnie z dyrektywą, Fundusz Modernizacyjny będzie wspierał inwestycje przede wszystkim z zakresu:

  • wytwarzania i użytkowania  energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych,
  • ciepłownictwa
  • ­magazynowania energii i modernizacji sieci energetycznych, w tym rurociągów należących do systemów ciepłowniczych, sieci elektroenergetycznej;
  • ­transformacji regionów uzależnionych od stałych paliw kopalnych, sprawiedliwych przemian;
  • ­efektywności energetycznej, w tym w sektorach transportu, budownictwa, rolnictwa i odpadów.

Według rządu, wdrożenie finansowania w ramach FM ma przyczynić się do modernizacji polskiego sektora energetycznego, ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń powietrza, korzystnie wpływając na stan zdrowia oraz komfort życia Polaków. Wsparcie inwestycyjne ma też pobudzić obszary gospodarki zaangażowane w transformację energetyczną, tworząc nowe miejsca pracy oraz poprawiając konkurencyjność polskich firm na arenie międzynarodowej. Realizacja inwestycji powinna przyczynić się również do osiągnięcia polskich zobowiązań wynikających z polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.