Komisja ds. reprywatyzacji warszawskich kamienic nie zawsze ma rację

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Większość decyzji komisji reprywatyzacyjnej do spraw nieruchomości warszawskich sąd administracyjny uznaje za wydane z rażącym naruszeniem prawa. Ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję tej komisji w sprawie kamienicy przy ul. Emilii Plater 14. Sprawą zajmie się jeszcze Naczelny Sąd Administracyjny.

18.01.2021

NSA: Dyrektora szpitala nie można odwołać za jego plecami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Zarządzanie Kodeks postępowania administracyjnego

Do postępowania poprzedzającego wydanie uchwały o odwołaniu dyrektora szpitala nie znajdują zastosowania przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Nie zmienia to jednak faktu, że zarząd powiatu powinien zapewnić dyrektorowi możliwość wypowiedzenia się na każdym etapie. Jeśli władze samorządowe tego zaniechały, to trzeba stwierdzić nieważność uchwały.

18.01.2021

Petycje będziemy składać tylko raz w tej samej sprawie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senatorowie przygotowali nowelizację ustawy o petycjach. Projekt zakłada ograniczenie możliwości składania przez tę samą osobę petycji dotyczącej tego samego problemu do kilku podmiotów jednocześnie. Przewiduje się, że zmiany przyczynią się przede wszystkim do racjonalizacji i usprawnienia procesu rozpatrywania petycji.

16.01.2021

MZ: Osocza dla chorych na Covid-19 na razie nie brakuje

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus

Apele o oddawanie osacza przez ozdrowieńców przyniosły efekt. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, obecne zapasy osocza zabezpieczają potrzeby chorych na Covid-19 oraz innych pacjentów. W pomoc Regionalnym Centrom Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa włączyły się samorządy lokalne, kupując na przykład separatory.

15.01.2021

Rządowo - samorządowa instytucja pomaga w tworzeniu projektów rozwojowych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wspieranie gmin i powiatów w prowadzeniu skuteczniej i efektywniej polityki rozwoju - to cel Centrum Wsparcia Doradczego dla samorządów, wspólnego projektu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i Związku Miast Polskich. Centrum ma pomagać samorządom w przygotowaniu dojrzałych projektów rozwojowych dla społeczności lokalnych.

14.01.2021

Powiaty przeciwne centralizacji szpitali

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie

System ochrony zdrowia niewątpliwie wymaga naprawy. Jednak podporzadkowanie wszystkiego rządowi nie jest właściwą drogą, a przygotowanie jakiejkolwiek dużej reformy systemowej nie może odbywać się z pominięciem przedstawicieli samorządów powiatowych oraz samych podmiotów leczniczych - stwierdza Związek Powiatów Polskich.

14.01.2021

Zmiana umowy może pomóc po wycofaniu wydłużenia terminu na realizację projektów unijnych

Samorząd terytorialny Prawo unijne Koronawirus

Wycofanie przepisu wydłużającego o 90 dni termin realizacji projektów unijnych, a dla szczególnych przypadków na złożenie wniosku o wydłużenie tego terminu do 31 grudnia 2023 roku, utrudnia sytuację beneficjentów środków z UE. Rozwiązaniem jest możliwość zmiany umowy o dofinansowanie projektu realizowanej przez beneficjenta na wniosek.

14.01.2021

Senat - domy pomocy społecznej także dla sąsiednich gmin

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Małe i średnie firmy

Umożliwienie gminom podpisywania umów o prowadzenie rodzinnych domów pomocy również z gminami sąsiadującą z tą, na której terenie znajduje się taki dom, to cel zaproponowanej przez Senat zmiany w ustawie o pomocy społecznej. Do Sejmu skierowany został w środę senacki projekt w tej sprawie.

13.01.2021

Lokal za grunt - Senat też uchwalił ustawę

Samorząd terytorialny Budownictwo

Senat nie zaproponował w środę poprawek do tzw. ustawy "lokal za grunt", której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw, a jeden z senatorów wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

13.01.2021

Centralne rozwiązania nie pomogą sołtysom – ustalenie ich praw to rola gminy

Samorząd terytorialny

Sięganie po centralizację, także dla narzucania dobrych praktyk, na przykład obowiązku uczestnictwa sołtysów w sesjach rad, to zaprzeczenie zasady samodzielności samorządu. Tymczasem sołtysi chcieliby uczestniczyć w komisjach i mieć prawo głosu, bo to tam odbywa się dyskusja. Uważają, że powinno ich też dotyczyć zwolnienie z pracy, jak radnych uczestniczących w sesji czy komisji rady.

13.01.2021

Rząd uruchamia wsparcie dla gmin górskich

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Uruchamiamy plan wsparcia dla gmin górskich, w ramach, którego trafi do nich miliard złotych - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. A we wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę w tej sprawie. Przeszło 700 mln zł z tej pomocy ma być przeznaczone na inwestycje. Program ma dotyczyć ok. 200 gmin.

12.01.2021

Samorządy zabiegają o rządowy Fundusz Rozwoju Polskiej Wsi

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorządowcy chcą, by każda słaba gmina wiejska czy miejsko-wiejska otrzymywała co roku przynajmniej 1 mln zł, dzięki czemu będzie mogła szybko nadrobić zapóźnienia cywilizacyjne. Mają też pomysł, skąd wziąć pieniądze: z VAT-u od inwestycji samorządowych, NFOŚ, subwencji ekologicznej czy budżetu państwa.

11.01.2021

Uchwała rady gminy musi mieć podstawy prawne, a wojewoda kryteria nadzoru

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy musi mieć umocowanie prawne do wydawania uchwał, jeśli podstaw prawnych nie ma, wojewoda może takie akty skutecznie unieważnić. Jednak niezgodne z prawem jest opieranie ingerencji nadzorczych na kryteriach innych, niż legalność - twierdzą prawnicy, komentując uchwałę „Szczecin wspiera kobiety” uzupełnioną o grafikę nawiązującą do „Strajku kobiet”.

11.01.2021

Minister potwierdza plan przejęcia przez rząd zarządzania szpitalami

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prowadzone są prace nad koncepcją centralizacji szpitali - potwierdził w piątek wcześniejsze informacje Minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, pandemia pokazała, że rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów i właścicieli powodują bałagan organizacyjny. Nadzór nad szpitalami miałby przejąć rząd.

09.01.2021

Gminy warmińsko-mazurskie: Brakuje edukacji o ryzyku przenoszenia chorób przez wodę

Samorząd terytorialny Środowisko

W projekcie w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025 pominięto zagrożenia zdrowotne związane z miejscem zamieszkania, takie jak gospodarka wodno-ściekowa, wpływ materiałów budowlanych czy zanieczyszczenia powietrza wewnątrz budynków i na zewnątrz – uważa Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.

08.01.2021

NIK: Małe szanse na szybkie wdrożenie w Polsce modelu gospodarki o obiegu zamkniętym

Samorząd terytorialny Środowisko

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wyglądają działania na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych. Okazuje się, że szanse na szybkie wdrożenie w naszym kraju modelu gospodarki o obiegu zamkniętym są niewielkie. Brakuje rzetelnych danych o ilości wytworzonych odpadów z tworzyw sztucznych oraz zidentyfikowania pełnego i ostatecznego sposobu ich zagospodarowania,

08.01.2021

Wkrótce rozwój społecznych agencji najmu - jest projekt

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus

Będą społeczne agencje najmu i rozszerzone grono najemców mogących ubiegać się o dopłaty z „Mieszkania na start”. Wszystko, by zwiększyć dostępność mieszkań. To kolejny projekt w ramach pakietu mieszkaniowego. Ma na celu poprawę dostępności mieszkań dla osób o niskich dochodach.

07.01.2021

Rząd: Samorządy będą ważnym partnerem Narodowego Programu Szczepień

Samorząd terytorialny Koronawirus

Samorządowcy ustalili z przedstawicielami rządu zasady udziału w Narodowym Programie Szczepień. Chodzi o wspólną akcję promującą oraz zadania gmin w dowożeniu mieszkańców na szczepienia. Zgodnie z porozumieniem gminy zapłacą 20 procent kosztów. Podstawą prawną przekazania pieniędzy ma być decyzja wydana w trybie ustawy COVID-owej gminom przez wojewodów.

07.01.2021

Minister chce uprościć proces odrolnienia gruntów na cele publiczne

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Minister do spraw rozwoju samorządów Michał Cieślak zaprasza samorządowców do zgłaszania propozycji zmian prawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ruszyły prace nad przeglądem przepisów w tym zakresie.

07.01.2021

MRiPS: Nie będzie powrotu do bezterminowej karty postojowej dla niepełnosprawnego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Pacjent Opieka zdrowotna

Mimo pojawiających się co jakiś czas interwencji poselskich, ministerstwo rodziny i polityki społecznej nie przewiduje wydłużenia okresu na jaki jest wydawana karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej. Zdaniem resortu, bezterminowo wydana karta rodziłaby patologie i byłaby niezgodna z przepisami innych krajów UE.

06.01.2021