Samorządy zabiegają o rządowy Fundusz Rozwoju Polskiej Wsi

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorządowcy chcą, by każda słaba gmina wiejska czy miejsko-wiejska otrzymywała co roku przynajmniej 1 mln zł, dzięki czemu będzie mogła szybko nadrobić zapóźnienia cywilizacyjne. Mają też pomysł, skąd wziąć pieniądze: z VAT-u od inwestycji samorządowych, NFOŚ, subwencji ekologicznej czy budżetu państwa.

11.01.2021

Uchwała rady gminy musi mieć podstawy prawne, a wojewoda kryteria nadzoru

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy musi mieć umocowanie prawne do wydawania uchwał, jeśli podstaw prawnych nie ma, wojewoda może takie akty skutecznie unieważnić. Jednak niezgodne z prawem jest opieranie ingerencji nadzorczych na kryteriach innych, niż legalność - twierdzą prawnicy, komentując uchwałę „Szczecin wspiera kobiety” uzupełnioną o grafikę nawiązującą do „Strajku kobiet”.

11.01.2021

Minister potwierdza plan przejęcia przez rząd zarządzania szpitalami

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prowadzone są prace nad koncepcją centralizacji szpitali - potwierdził w piątek wcześniejsze informacje Minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, pandemia pokazała, że rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów i właścicieli powodują bałagan organizacyjny. Nadzór nad szpitalami miałby przejąć rząd.

09.01.2021

Gminy warmińsko-mazurskie: Brakuje edukacji o ryzyku przenoszenia chorób przez wodę

Samorząd terytorialny Środowisko

W projekcie w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025 pominięto zagrożenia zdrowotne związane z miejscem zamieszkania, takie jak gospodarka wodno-ściekowa, wpływ materiałów budowlanych czy zanieczyszczenia powietrza wewnątrz budynków i na zewnątrz – uważa Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.

08.01.2021

NIK: Małe szanse na szybkie wdrożenie w Polsce modelu gospodarki o obiegu zamkniętym

Samorząd terytorialny Środowisko

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wyglądają działania na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych. Okazuje się, że szanse na szybkie wdrożenie w naszym kraju modelu gospodarki o obiegu zamkniętym są niewielkie. Brakuje rzetelnych danych o ilości wytworzonych odpadów z tworzyw sztucznych oraz zidentyfikowania pełnego i ostatecznego sposobu ich zagospodarowania,

08.01.2021

Wkrótce rozwój społecznych agencji najmu - jest projekt

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus

Będą społeczne agencje najmu i rozszerzone grono najemców mogących ubiegać się o dopłaty z „Mieszkania na start”. Wszystko, by zwiększyć dostępność mieszkań. To kolejny projekt w ramach pakietu mieszkaniowego. Ma na celu poprawę dostępności mieszkań dla osób o niskich dochodach.

07.01.2021

Rząd: Samorządy będą ważnym partnerem Narodowego Programu Szczepień

Samorząd terytorialny Koronawirus

Samorządowcy ustalili z przedstawicielami rządu zasady udziału w Narodowym Programie Szczepień. Chodzi o wspólną akcję promującą oraz zadania gmin w dowożeniu mieszkańców na szczepienia. Zgodnie z porozumieniem gminy zapłacą 20 procent kosztów. Podstawą prawną przekazania pieniędzy ma być decyzja wydana w trybie ustawy COVID-owej gminom przez wojewodów.

07.01.2021

Minister chce uprościć proces odrolnienia gruntów na cele publiczne

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Minister do spraw rozwoju samorządów Michał Cieślak zaprasza samorządowców do zgłaszania propozycji zmian prawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ruszyły prace nad przeglądem przepisów w tym zakresie.

07.01.2021

MRiPS: Nie będzie powrotu do bezterminowej karty postojowej dla niepełnosprawnego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Pacjent Opieka zdrowotna

Mimo pojawiających się co jakiś czas interwencji poselskich, ministerstwo rodziny i polityki społecznej nie przewiduje wydłużenia okresu na jaki jest wydawana karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej. Zdaniem resortu, bezterminowo wydana karta rodziłaby patologie i byłaby niezgodna z przepisami innych krajów UE.

06.01.2021

Rząd szykuje zmiany w finansowaniu infrastruktury kolejowej

Samorząd terytorialny Transport

Rząd chce, żeby nowi zarządcy mogli wnioskować o pomoc w finansowaniu kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową, jej utrzymania i remontów do 2023 roku. Zaproponowane rozwiązania pozwolą na bardziej efektywne zarządzanie liniami kolejowymi oraz zapewnienia sprawnego systemu komunikacyjnego dla mieszkańców miejscowości oddalonych od dużych aglomeracji miejskich.

05.01.2021

Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie elektrycznego transportu zbiorowego

Samorząd terytorialny Środowisko Transport

Program „Zielony transport publiczny” przewiduje możliwość dofinansowania przedsięwzięć obniżających wykorzystanie paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym. Wspiera nabycie czy leasing autobusów elektrycznych, trolejbusów i szkolenia kierowców i mechaników.

05.01.2021

Od nowego roku więcej szkół rolniczych

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przejęło od samorządów pięć kolejnych szkół rolniczych. Przejmowane szkoły uzupełnią istniejącą sieć szkół ministerialnych, która od 1 stycznia 2021 r. liczy już 59 placówek w całym kraju. Ma to umożliwić unowocześnianie procesu dydaktycznego i wprowadzania nowych kierunków kształcenia dostosowanych do zapotrzebowania regionalnego rynku pracy.

04.01.2021

Samorząd może walczyć o dobre imię, ale sam musi o nie dbać

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Wizerunek wpływa na rozwój, dlatego gmina może przed sądem domagać się jego ochrony. Utrata dobrego imienia może odstraszać turystów i inwestorów, a to straty materialne - dla samorządu i mieszkańców. Pozwy o ochronę dóbr osobistych to kolejna odsłona sporu pomiędzy samorządami a aktywistami o tzw. "strefy wolne od LGBT".

04.01.2021

Sąd: Gdyby zarządca drogi wykosił krzaki, kierowca mógłby dostrzec sarnę

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Zarządca drogi publicznej ma obowiązek utrzymania pobocza w stanie umożliwiającym kierowcy należytą obserwację pobocza. Zarządca nie wykosił krzaków i traw, dlatego odpowiada za skutki kolizji z sarną, która nagle wtargnęła na drogę, a kierowca nie był w stanie zareagować – uznał Sąd Rejonowy w Biskupcu.

02.01.2021

Od stycznia ważne dla gmin zmiany w gospodarce odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko

Od nowego roku zmieniły się kluczowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi mające wpływ na samorząd. Nie będzie między innymi 30-procentowego limitu udziału termicznego przekształcania odpadów. Sposób ustalania poziomów recyklingu ma być liczony do wszystkich wytworzonych odpadów. Samorządowcy chcą jednak, żeby było jak w 2020 roku – od czterech frakcji.

02.01.2021

WSA: Kto nie dysponuje informacją publiczną, nie musi jej udostępniać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wnioskodawczyni domagała się uzyskania informacji publicznej - ekspertyzy, ale Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej nie przedstawił jej tego dokumentu. Organ wykazał, że nie posiada żądanych materiałów, bezskutecznie próbował je uzyskać. Z przepisów wynika, że tylko podmioty będące w posiadaniu informacji publicznej są obowiązane do ich udostępnienia

01.01.2021

Od nowego roku nowe nazwy niektórych miejscowości, jezior, lasów, strumyków czy gór

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W wykazie nazw urzędowych od nowego roku zmienią się nazwy łącznie ponad 340 miejscowości oraz obiektów fizjograficznych – jezior, strug, łąk, strumyków, lasów, mostów. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji zawiera nazwy obiektów nowo ustalone, zmienione oraz zniesione.

31.12.2020

Miastem być – wieś z szansą na rozwój, ale obawy są

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Kiedy wieś staje się miastem, ludzie boją się wzrostu podatków i opłat. Lokalne władze uspokajają, że podwyżek nie będzie. W uzyskaniu statusu miasta upatrują szanse na dodatkowe źródła finansowania, przyciągnięcie inwestorów i nowych mieszkańców. To również prestiż i szersze możliwości, bo trudno o budowę obwodnicy na wsi. Ale też nowe zobowiązania - remonty dróg czy chodników.

31.12.2020

Wsparcie dla samorządów z programu „Opieka wytchnieniowa”

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Do 8 stycznia samorządy mogą wnioskować do programu „Opieka wytchnieniowa” 2021. Ministerstwo rodziny i polityki społecznej do 12 lutego zatwierdzi listy rekomendowanych przez wojewodów wniosków. Uczestnik programu, któremu przyznano pomoc, nie ponosi odpłatności. To wsparcie dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnością.

30.12.2020

Dziesięć nowych miast w Polsce w nowym roku

Samorząd terytorialny

Przedstawiciele dziesięciu miejscowości, które od 1 stycznia 2021 roku staną się miastami, odebrali od premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministrów spraw wewnętrznych i administracji Macieja Wąsika i Pawła Szefernakera akty nadania statusu miasta. Od Nowego Roku w naszym kraju będą istnieć 954 miasta.

29.12.2020