Radny na kwarantannie nie dostanie diety, bo nie wykonuje mandatu

Samorząd terytorialny Prawo pracy Koronawirus

Jeśli radny został odizolowany z powodu przebywania na kwarantannie bądź w izolacji, np. w związku z zarażeniem się koronawirusem, nie otrzyma za ten czas diety - zostanie ona potrącona jak za nieobecność podczas sesji czy posiedzenia komisji. Zgodnie z przepisami, decyzja o kwarantannie czy izolacji nie jest podstawą usprawiedliwienia nieobecności.

24.02.2021

Szefowie samorządów powinni niezwłocznie zgłaszać incydenty cyberbezpieczeństwa

Samorząd terytorialny Nowe technologie

W sytuacji wystąpienia incydentu cyberbezpieczeństwa czy cyberataku najważniejsza jest szybkość reakcji – przypomina pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa i apeluje do samorządów o większy nacisk na procedury związane z zapobieganiem atakom. Przypominamy rekomendacje.

23.02.2021

Funkcjonalność samorządu metropolitalnego - zaproszenie na konferencję

Samorząd terytorialny

Koncepcje funkcjonalności samorządu metropolitalnego, katalogi zadań publicznych i kompetencje do ich realizacji, będą przedstawiane przez ekspertów podczas konferencji „Modelowanie samorządu metropolitalnego”. Wśród „metropolitalnych” dziedzin życia są polityka rozwoju, planowanie przestrzenne, transport publiczny czy mobilność miejska.

22.02.2021

Dowód z odciskiem palca - dłuższa droga dla gmin i obywateli

Samorząd terytorialny

Nowe dowody osobiste, które wejdą do obiegu w sierpniu, wiążą się z wydłużeniem czasu załatwiania formalności. Konieczność osobistego kontaktu z urzędnikiem utrudni wyrabianie dokumentów dla obłożnie chorych czy mieszkańców domów pomocy. Dodatkowo, w tym roku przewiduje się kumulację wniosków, bo mija 10-letni termin ważności grupy dokumentów. A gminy nic nie wiedzą o nowych obowiązkach.

20.02.2021

Senacki projekt przewiduje zmiany w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska

Samorząd terytorialny Środowisko

Z własnej inicjatywy Senat przyjął projekt, zgodnie z którym zmieni się sposób powoływania organów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Zdaniem projektodawców dotychczasowe regulacje budzą wątpliwości co do zgodności z przepisami Konstytucji. Projekt trafi teraz do Sejmu.

19.02.2021

Szczepienia potrzebne też pracownikom domów kultury prowadzących zajęcia z dziećmi

Samorząd terytorialny Koronawirus

Dla kondycji psychicznej dzieci i młodzieży ważne, zwłaszcza w pandemii, mogą być zajęcia w domach kultury. Dlatego z apelem o włączenie ich pracowników do uprawnionych do szczepień razem z nauczycielami zwracają się przedstawiciele samorządów z Wielkopolski. Pozwoliłoby to na organizację zajęć w placówkach, które z powodu pandemii zawiesiły lub znacznie ograniczyły ich prowadzenie.

19.02.2021

WSA: Gminny regulamin to nie miejsce na komunikaty, jak zmniejszyć ilość odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

W regulaminie utrzymania czystości i porządku nie można zobowiązać właścicieli nieruchomości do minimalizowania używania jednorazowych opakowań i zgniatania plastikowych butelek. Jeśli organ chciał poinformować mieszkańców o efektywnych sposobach ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, to akt prawa miejscowego nie jest odpowiednim przekaźnikiem takich komunikatów

19.02.2021

Instytucje kultury ze spadkami przychodów przez COVID

Samorząd terytorialny

Pandemia niekorzystnie wpłynęła na instytucje kultury. Z informacji Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w trzecim kwartale w 2020 roku ponad 60 procent jednostek zanotowało spadek przychodów z działalności gospodarczej. Duża większość z nich o ponad połowę.

18.02.2021

Strategia ponadlokalna nie zastąpi strategii rozwoju gminy

Samorząd terytorialny

Strategia rozwoju gminy nadal pozostanie podstawowym narzędziem zarządzania strategicznego samorządu. Strategię ponadlokalną mogą opracowywać „gminy sąsiadujące, powiązane ze sobą funkcjonalnie”. Jeżeli w jej opracowaniu uczestniczą wszystkie gminy z terenu danego powiatu, jest przygotowywana z udziałem powiatu - pisze dr Joanna Cieślińska z Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju.

18.02.2021

Samorządy: Zmiana szyldów na szpitalach powiatowych pogorszy ich sytuację

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Centralizacja ochrony zdrowia i odbieranie szpitali powiatom krytykowane jest przez samorządy, bo mieszkańcy nie będą mieli wpływu na ich działanie, a powiaty stracą jedyny prawdziwy instrument, dzięki któremu mogą wykonywać zadania z zakresu ochrony zdrowia. Powiaty i pracodawcy szpitali powiatowych są zdania, że system powinien być ściśle powiązany z samorządem.

17.02.2021

Warszawa: Rząd przygotowuje kolejną "deformę" w edukacji

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Rząd planuje przekształcenie poradni psychologiczno-pedagogicznych w centra dziecka i rodziny. Pomysł krytykują warszawscy samorządowcy - nazywając go kolejną "deformą" edukacji. Okres pandemii nie sprzyja kolejnej rewolucji w systemie oświatowym – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

16.02.2021

Wojewoda unieważnia antydyskryminacyjną uchwałę w Szczecinie - a co z uchwałami anty-LGBT?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Gmina ma prawo zabierać głos w różnych sprawach, można się nie zgadzać, ale to nie powód do uchylania uchwał. Tymczasem wojewoda uznał, że akty przeciwko dyskryminacji naruszają prawo. Jednocześnie wojewodowie nie reagowali w sprawie tzw. uchwał anty-LGBT i dopiero sądy musiały stwierdzać ich brak legalności. A gmina ma dbać o respektowanie zasady równego traktowania.

16.02.2021

Specjalny program przewiduje wsparcie dla dwustu samorządowych instytucji kultury

Samorząd terytorialny

Konkurs w ramach projektu „Konwersji cyfrowej domów kultury” ruszy w kwietniu. Rząd przewiduje wsparcie w postaci sprzętu do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych w formie cyfrowej lub online oraz rozbudowanego pakietu szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe pracowników domów, centrów i ośrodków kultury.

15.02.2021

Gminy chcą szybszego przepływu informacji na temat organizacji szczepień

Samorząd terytorialny Koronawirus

Objęcie kilku powiatów przez jeden zespół mobilny może znacząco zwiększyć koszty transportu na szczepienia – uważają samorządowcy, którzy spodziewali się utworzenia większej liczby zespołów mobilnych. Apelują też o przyspieszenie działania wojewodów, bo informacje od nich docierają do gmin czasem dopiero po dwóch tygodniach.

15.02.2021

Ruszył nabór do akcji Masz Głos 2021

Samorząd terytorialny

Organizacje społeczne i grupy nieformalne, które w ścisłej współpracy z mieszkańcami i władzami lokalnymi chcą zmieniać najbliższe otoczenie, mogą już zgłaszać swój udział w tegorocznej edycji akcji Masz Głos. Otrzymają wsparcie ekspertów zajmujących się aktywnością obywatelską i tematyką samorządową. Zwieńczeniem akcji jest coroczna nagroda Super Samorząd.

15.02.2021

W pandemii sesje rad zdalnie i stacjonarnie, ale jedne i drugie z wątpliwościami

Samorząd terytorialny

Wielu samorządowców jest za tym, by sesje rad odbywały się z możliwością udziału zdalnego, bo forma uczestnictwa nie ma związku z zaangażowaniem. W części gmin radni nadal spotykają się, w reżimie sanitarnym, bo przy sesjach online nadal są problemy - z obrazem, dźwiękiem, brakiem połączenia, co powoduje przerwy w obradach. Radni nie lubią też wyciszania przez przewodniczącego.

15.02.2021

Morskie farmy wiatrowe zapłacą dodatkowy podatek

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ustawodawca od dłuższego czasu szukał sposobu na opodatkowanie morskich farm wiatrowych. Jako usytuowane na morzu, nie podlegały i nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Od 18 lutego będą jednak płaciły dodatkową opłatę koncesyjną. Jak twierdzą eksperci, w praktyce, mimo innej nazwy, będzie to typowy podatek - zamiast do gmin, trafi jednak do budżetu państwa.

15.02.2021

Jak zaksięgować okup? Cyberprzestępcy atakują, mając za nic dyscyplinę finansów i RODO

Samorząd terytorialny Nowe technologie RODO

Cyberatak na urząd marszałkowski i żądanie okupu za odblokowanie systemu z ogromną ilością danych osobowych – to nie scena z filmu, ale fakt z Krakowa. Pomijając to, że to nielegalne, samorząd nie ma jak zapłacić. A kolejny atak hakerski na samorządowy urząd pokazuje, że konieczny jest większy nacisk na procedury bezpieczeństwa i edukację pracowników. Oprócz wizerunku, może ucierpieć też budżet.

13.02.2021

NSA: Określenie sposobu sprzątania chodnika sprzeczne z ustawą

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

W Regulaminie utrzymania porządku i czystości nie można ustalać dla właścicieli sposobu odgarniania śniegu i błota, by ograniczyć śliskość chodnika. A co więcej, gmina nie może nam nakazać tworzenia zapór, by nie wydostawały się z lokali hodowane gady lub ptaki, a pszczoły nie stanowiły zagrożenia dla sąsiadów, jeśli mamy ule - tak stanowi wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

13.02.2021

Petycje w samorządach - ważne lecz czasochłonne, niezasadne lub o… zażywaniu witamin

Samorząd terytorialny

Samorządowcy nie negują, że instytucja petycji jest potrzebna – dzięki niej mieszkańcy mogą oddziaływać na decyzje władz lokalnych. Jednak bardzo często dotyczą one spraw nie związanych z samorządem, a mimo to trzeba je procedować - organizować posiedzenia komisji rady - a to marnowanie czasu i pieniędzy. Procedura powinna ich zdaniem być dopracowana, by nie przekształcała się w groteskę.

12.02.2021