„Atlas dobrych praktyk” to nowa publikacji Fundacji Batorego, w której na przykładzie 25 oddolnych inicjatyw pokazano, że współpraca mieszkańców i władz jest możliwa i przynosi wymierne korzyści wspólnotom lokalnym.

Ta publikacja to również zbiór historii o współpracy społeczników z samorządowcami, które wydarzyły się w 2021 roku w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego i jednocześnie zbiór inspiracji, jak skutecznie dbać o potrzeby mieszkańców. A to, jak piszą jej autorzy, jest ważne, bo w wielu miejscach pandemia zwiększyła dystans pomiędzy urzędem gminy a mieszkańcami ni odchudziła budżety lokalne m.in. na konkurs dla organizacji społecznych.

- Działać społecznie to znać potrzeby swojego otoczenia, szukać rozwiązań, ale też być gotowym do współpracy, również z lokalnymi władzami. To zwiększa skuteczność działania, daje poczucie wpływu, bo lokalna władza może zdecydować o np. zbudowaniu ścieżki rowerowej, organizacji świetlicy czy dodatkowych zajęciach w szkole. Może pomóc nagłośnić sprawę albo wesprzeć ją finansowo. Dla samorządowców współpraca z aktywistami to dawka wiedzy o potrzebach mieszkańców, pomysły na rozwiązanie wielu lokalnych problemów oraz ręce gotowe do pracy. Na tej współpracy wszyscy mogą skorzystać - mówi Joanna Załuska, dyrektor akcji Masz Głos Fundacji Batorego.

Czytaj też: Rola samorządu terytorialnego we wspieraniu lokalnej przedsiębiorczości >>>

 

Atlas pozwala czerpać dobre wzorce

„Atlas dobrych praktyk” podpowiada tematy i kierunek działań aktywistom, samorządowcom pokazuje, że z aktywnymi mieszkańcami warto współpracować. Może inspirować do tego, jak szukać i jak pozyskiwać sojuszników inicjatyw, a potem tworzyć lokalną sieć współpracy. Pokazuje również jak budować współpracę z władzą samorządową za pomocą różnych metod. Opisuje sposoby prowadzenia działań komunikacyjnych w mediach tradycyjnych i społecznościowych, które są konieczne by zaprosić wszystkich mieszkańców do współpracy.

Czytaj też: Jakość planowania budżetu w jednostkach samorządu terytorialnego w Polsce >>>

Dzięki współpracy społeczników z samorządowcami, działaniom, które wydarzyły się w 2021 roku w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego m.in.:

  • w Kluczborku powstał punkt z jedzeniem dla potrzebujących,
  • w Toruniu powołano rady osiedli,
  • w powiecie olkuskim powstał rezerwat przyrody,
  • w Oleśnicy wójt i starosta uzgodnili sfinansowanie długo oczekiwanej przez mieszkańców ścieżki rowerowej
  • w Krośnie udało się utworzyć kawiarnię społeczną

Czytaj także: Inicjatywa uchwałodawcza w samorządach słabo wykorzystywana >

Pandemia oddaliła, kryzys uchodźczy zbliżył

- Znaczenie relacji mieszkańców i władz samorządowych szczególnie widać teraz, gdy pomoc uchodźcom z Ukrainy opiera się na sile lokalnych wspólnot. Niestety epidemia „oddaliła” wiele urzędów od mieszkańców, coraz chudsze są też budżety lokalne – zmniejsza się pula pieniędzy na m.in. usługi publiczne, edukację, konkursy dla organizacji społecznych. Tymczasem raport Fundacji Batorego „Polki i Polacy o samorządności” z maja 2022 r. pokazuje, że mieszkańcy polskich miast, miasteczek i wsi  oczekują, że władza lokalna będzie bliżej nich. Tę bliskość ułatwić może zainteresowanie samorządowców działaniami oddolnymi, które są inspirowane przez organizacje społeczne i grupy nieformalne. To pole do zagospodarowania i do ponownego zadzierzgnięcia relacji z mieszkańcami. "Atlas dobrych praktyk" jest więc publikacją na ten czas – podkreślają jej autorzy.

Czytaj też: Finansowanie pomocy społecznej przez jednostki samorządu terytorialnego. Analiza w wybranych województwach >>>

Inicjatywy opisane w „Atlasie dobrych praktyk” to działania, za które ich realizatorzy zostali uhonorowani w 2021 roku nagrodami: Super Samorząd i Super Głos akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Opisane projekty dotyczą: Kluczborka i Krapkowic (opolskie), Pawonkowa i Katowic (śląskie), Torunia (kujawsko-pomorskie), Jadowa, Sochaczewa i Radomia (mazowieckie), Zalesia i Nowej Huty (małopolskie), Pruszcza Gdańskiego i sołectwa Czaple (pomorskie), Gorzowa Wielkopolskiego i Sieniawy Żarskiej (lubuskie), Bogusławic (dolnośląskie), Konina, Śremu, gminy Suchy Las, Jezior (wielkopolskie), Łap-Dębowiny i Białegostoku (podlaskie), Krosna i Rzeszowa (podkarpackie), Lublina, sołectwa Radomyśl (zachodniopomorskie).