Z roku na rok zwiększa się liczba ścieżek rowerowych, a coraz więcej osób korzysta z rowerów jadąc np. do pracy. Trasy - jak narzekają sami rowerzyści - są zatłoczone, korzystają z nich piesi a także - nagminnie - osoby jeżdżące na rolkach, deskorolkach, hulajnogach, czy biegacze.

Piesi na chodniki, ścieżki rowerowe tylko dla rowerów

Jak mówi LEX.pl nadkom. Kobryś, zgodnie z przepisami za korzystanie przez pieszych, rolkarzy, deskorolkarzy ze ścieżek rowerowych grożą mandaty - rzędu 50, 100 zł.

- Pamiętajmy rolki, hulajnogi, deskorolski, zgodnie z obowiązującymi przepisami są urządzeniami wspomagającymi pieszego, a osoba z nich korzystająca traktowana jest jak pieszy, więc musi korzystać z pasa dla pieszych albo z chodnika. Rolkarze nie mogą jechać ścieżką rowerową nawet w sytuacji gdy zachęca do tego bardzo dobra - w porównaniu z chodnikiem - nawierzchnia - mówi policjant.

Jak dodaje, podobnie jest w sytuacji gdy na rolkach, czy hulajnodze jedziemy poboczem jezdni.

- Tak jak w przypadku pieszych musi to być pobocze po lewej stronie jezdni. Chodzi o to żeby widzieć zagrożenie, czyli jadący z przeciwka samochód - mówi Kobryś.

Z kolei - jak zaznacza - rowerzysta musi pamiętać, że powinien poruszać się głównie ścieżkami rowerowymi - nie poboczem czy chodnikiem.

- Jeśli takiego pasa dla rowerów nie ma, to musi szukać pobocza, jeśli pobocze się do jazdy nie nadaje, wtedy musi wjechać na jezdnie i korzystać z niej tak jak inni użytkownicy ruchu - dodaje policjant i przypomina, że rowerzyści mogą korzystać z chodników tylko wtedy gdy mają one co najmniej 2 metry szerokosci, a na jezdni obok prędkość dopuszczalna przekracza 50 km/h.

- Co jest ważne? Rowerzysta na chodniku ma poruszać się z prędkością pieszych, uważając na nich - zaznacza nadkomisarz.

Pieszy na przejściu z pierwszeństwem

Równocześnie - jak dodaje nadkomisarz - rowerzyści muszą pamiętać, że pieszy, których przechodzi w wyznaczonym miejscu przez ścieżkę rowerową ma pierwszeństwo.

- Zawsze przypominamy jednak o zdrowym rozsądku i ostrożności. Rowerzysta - choć ma pierwszeństwo przejeżdżając przez ulicę w wyznaczonym miejscu, musi dać szansę kierowcom, podobnie pieszy musi być ostrożny i mimo pierwszeństwa, uważać na rowerzystów. Niestety na ścieżkach rowerowych zdarzają się wypadki, także śmiertelne. Jeśli będziemy się traktować po partnersku, to będzie bezpiecznie - dodaje.

Na ścieżce rowerowej też można spowodować wypadek

Policjanci przypominają, że na ścieżce rowerowej, chodniku też można "spowodować zagrożenia w bezpieczeństwie drogowym". Jeśli poszkodowany będzie ciężko ranny, lub w wyniku obrażeń umrze - sprawcy grozi nawet osiem lat więzienia.

- To są właśnie te sytuacje kiedy pieszy wchodzi wprost pod rower doprowadzając np. do upadku rowerzysty, lub rowerzysta, jadąc brawurowo wjeżdża w idących prawidłowo pieszych - dodaje Kobryś.

Mali rowerzyści na chodnikach

Warto też pamiętać, że na ścieżki rowerowe mogą wjeżdżać dzieci powyżej 10 roku życia, młodsze - zgodnie z obowiązującymi przepisami - mają korzystać z chodników i pasa dla pieszych.

- Wedle prawa są pieszymi. Taki rowerzysta, który ma opiekę, jeździ chodnikiem i musi zachowywać sią tak jak pieszy - czyli jechać ostrożnie, bez nadmiernej prędkości - dodaje policjant.

Zaznacza równocześnie, że jeśli dziecku towarzyszy rodzic na rowerze, również musi jechać chodnikiem, ustępując pierwszeństwo pieszym.