Maria Dec-Kiełb

Artykuły autora

Ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy - specustawa może samorządom nie wystarczyć

Samorząd terytorialny Ukraina

Miastom przybyły setki tysięcy nowych mieszkańców. W samej metropolii warszawskiej zamieszkało aż 15 proc. wszystkich uciekinierów. Samorządowcy z dużych miast wskazują, że taki wzrost liczby mieszkańców może spowodować napięcia społeczne związane z sytuacją na rynku pracy, pogłębieniem kryzysu mieszkaniowego czy pogorszeniem standardu niektórych usług. Ich zdaniem rozwiązania specustawy mogą nie wystarczyć.

14.05.2022

Utrzymanie punktów recepcyjnych kosztuje, ale samorządy nie zamierzają ich wygaszać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Choć liczba uchodźców maleje wojewodowie z Lubelszczyzny i Podkarpacia zdecydowali się wygasić na razie tylko trzy punkty recepcyjne. Samorządowcy, u których takie punkty funkcjonują przyznają, że sytuacja za wschodnią granicą jest dynamiczna i nie ma pewności czy nie będzie kolejnej fali uciekinierów. A koszty funkcjonowania takich miejsc są niemałe.

11.05.2022

Kryzys migracyjny wygasa, a samorządy pytają, kto naprawi rozjeżdżone drogi

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Wojsko

Co najmniej 408 mln zł w województwie podlaskim i 137 mln zł w lubelskim trzeba będzie wydać na naprawę dróg na granicy polsko - białoruskiej, zniszczonych przez sprzęt wojskowy. Kwoty te jeszcze wzrosną przez budowę zapory. Samorządy nie poradzą sobie same z tym problemem. Rząd mówi, że na szacunki strat jest za wcześnie. Na odszkodowania jednak nie mają co liczyć rolnicy.

10.05.2022

Raport o stanie gminy – milczący obowiązek radnych

Samorząd terytorialny

Wprowadzony w 2018 roku obowiązek raportowania o stanie gminy nie przyjął się na poziomie lokalnym. I choć gminy wywiązują się z ustawowego minimum, to gorzej z treścią raportów. Wiele ma formę przeładowanych liczbami sprawozdań, przez które trudno przebrnąć mieszkańcom. Uchwalane są zazwyczaj bez dyskusji radnych i przy małym zaangażowaniu społecznym. O raporcie o stanie gminy piszemy w najnowszym Legal Alert.

29.04.2022

Wójt daje bana - gminy też aktywne w mediach społecznościowych

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Ponieważ obecność gmin w mediach społecznościowych nie została uregulowana prawnie, to w zasadzie mogą dowolnie zarządzać informacją i dostępem do niej. A przy okazji budować wizerunek włodarza gminy. Zdecydowana większość samorządów przyznaje, że ich fanpejdże pełnią przede wszystkim rolę informacyjną i promocyjną, rzadziej są miejscem do dyskusji czy interakcji z mieszkańcami.

16.04.2022
1  2    
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski