Powiaty: Wzrost kwoty bazowej nie pokryje kosztów nieodpłatnej pomocy prawnej

Samorząd terytorialny Prawnicy

Związek Powiatów Polskich uważa, że zaproponowany w przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzrost kwoty bazowej w 2023 roku nie pozwoli na pokrycie w pełni zadań w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej. Prowadzenie punktów pomocy prawnej to zadanie zlecone powiatu.

07.06.2022

Strażak świadczenie ratownicze otrzymał, choć nosił tylko mundur

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przepisy o świadczeniach ratowniczych dla członków OSP stwarzają pole do nadużyć. Nie wynika z nich wprost, że wójt ma prowadzić postępowanie dowodowe, a nie tylko opierać się na oświadczeniach. Z drugiej strony przepisy nie przewidują procedury w przypadku, gdy wójt jest bezczynny. Bywa więc, że świadczenia otrzymują ci, którzy rzadko wąchali dym z pożaru, a nie dostają ci, którym trudno udowodnić, że przez 25 lat rzeczywiście narażali zdrowie i życie.

07.06.2022

Mniejsze rygory budowlane także dla spółek komunalnych i TBS

Samorząd terytorialny Budownictwo Ukraina

Samorządom udało się przekonać rząd, aby nie tylko jednostki samorządu terytorialnego ale także ich jednostki organizacyjne, spółki komunalne i TBS-y mogły przez dwa lata korzystać z poluzowanych rygorów w prawie budowlanym, by powstało jak najwięcej mieszkań dla uchodźców i mieszkańców. Poprawka ma znaleźć się w nowelizowanej właśnie tzw. specustawie pomocowej.

06.06.2022

Samorządy chcą zmian w rządowym programie, bo mają problemy z realizacją inwestycji

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Rosnące ceny materiałów, energii, paliwa i usług powodują, że samorządy mogą mieć problemy z realizacją zadań z Programu Inwestycji Strategicznych. Już pojawiają się kłopoty z rozstrzyganiem przetargów i sprostaniem wymogom programu. Dlatego samorządy domagają się uelastycznienia zasad jego funkcjonowania, m.in.: wydłużenia promes, możliwości częściowego ograniczenia zadania.

06.06.2022

Sąd decyduje, czy odebrane zwierzę wróci do właściciela

Prawo karne Samorząd terytorialny

Odebranie zwierzęcia w trybie administracyjnym ma charakter tymczasowy, trwa do chwili prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy karnej o znęcanie się nad nim. Dopiero jego wynik przesądzi ostatecznie o przepadku zwierzęcia albo powrocie do właściciela. Może to być zrealizowana w dwóch trybach, które różnią się chronologią zdarzeń. W trybie zwykłym lub w interwencyjnym.

04.06.2022

Gminy łatwiej zweryfikują uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego, ale nie wiadomo kiedy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi od obywateli na komplikacje wynikające z kolizji uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego i dodatku pielęgnacyjnego. ZUS też dostrzega problem i proponuje działania naprawcze. A Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśla, że uruchomi usługę elektronicznej weryfikacji uprawnień do świadczeń przez gminy.

03.06.2022

Rząd konsultuje zmiany mające wspierać poprawę warunków mieszkaniowych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rozpoczynają się uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych. Jak deklaruje resort rozwoju i technologii, nowe przepisy dotyczyć mają zarówno poprawy jakości życia, szczególnie osób o niskich i umiarkowanych dochodach, w istniejących budynkach jak i budowy nowych mieszkań.

02.06.2022

Samorządy obawiają się odejść personelu medycznego z DPS-ów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Opieka zdrowotna

Samorządowcy ze Śląska obawiają się, że kolejna podwyżka płac od 1 lipca 2022 roku dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, opiekunów medycznych, fizjoterapeutów i innych pracowników podstawowej działalności, spowoduje, że ta grupa zawodowa zatrudniona w domach w pomocy społecznej może odejść do podmiotów leczniczych. Apelują o rozwiązania systemowe.

02.06.2022

Skargę na brak dostępności można złożyć, ale najpierw ma być wniosek o jej zapewnienie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

W ciągu ponad 8 miesięcy, czyli od kiedy prawo daje taką możliwość, do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wpłynęło zaledwie 25 skarg na brak dostępności. Z ich rozpatrywaniem jest problem, bo większość posiada wady formalne. Powodem jest nie do końca zrozumiała procedura składania skarg i wymóg złożenia wcześniej wniosku o zapewnienie dostępności.

02.06.2022

Przepisy pomogły młodzieżowym radom, ale potrzeba wsparcia merytorycznego

Samorząd terytorialny

Po roku od wejścia w życie nowelizacji ustaw samorządowych, które ułatwiły powoływanie i funkcjonowanie młodzieżowych rad gmin, powiatów i sejmików województw, wzrosła ich liczba. Młodzieżowe rady potrzebują jednak finansowego wsparcia. Takim ma być rządowy Program Fundusz Młodzieżowy. Czy to wystarczy, żeby młodzieżowe samorządy działały dobrze?

01.06.2022

Ministerstwo Rodziny rozstrzygnęło konkurs „Razem Możemy Więcej”

Samorząd terytorialny

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozstrzygnęło konkurs „Razem Możemy Więcej” w ramach pierwszej edycji Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023. Ze względu na duże zainteresowanie udziałem w konkursie kwotę dofinansowania zwiększono z 40 mln zł do 104 mln zł. Dotacje przyznano 115 podmiotom.

31.05.2022

Decyzja nieostateczna, ale roboty budowlane można prowadzić pełną parą

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Od 2017 roku roboty budowlane można rozpocząć, choćby decyzja starosty o pozwoleniu na budowę nadal była zaskarżalna. Kalkulacja ryzyka, jakie się z tym wiąże, skłania jednak inwestora do oczekiwania na jej ostateczność, ale już nie jej prawomocność. Tymczasem decyzja ostateczna, a decyzja prawomocna - nie są to pojęcia tożsame.

31.05.2022

Samorządy chcą zmian w projekcie ustawy pomocowej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Samorządowcy postulują, by w procedowanej w Sejmie tzw. ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy rozszerzyć katalog podmiotów, które mogą stosować uproszczoną procedurę adaptacji obiektów budowlanych użyteczności publicznej w obiekty mieszkalne dla uchodźców. Chcą też, by kursami językowymi objąć inne zawody medyczne, oraz bardziej precyzyjnych zapisów o klubach dla dzieci z Ukrainy.

31.05.2022

Większość bezwzględna nie może stać się większością kwalifikowaną

Samorząd terytorialny

Bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy jest pierwsza liczba naturalna przewyższająca połowę ustawowej liczby radnych. Zasadę 50 procent plus 1 głos można stosować jako techniczną wskazówkę co do sposobu ustalania większości, ale tylko w przypadkach parzystej liczby ważnie oddanych głosów.

30.05.2022

Reforma planowania przestrzennego potrzebna - ale jaka?

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny

Reforma planowania jest konieczna, jednak jest pytanie, co chcemy przez nią osiągnąć. Jaki cel powinien być przed nią postawiony, do jakiego wzorca powinna dążyć. Na ten moment wydaje się, że reforma niewiele zmieni. Szczególnie, że bez jasnych zasad partycypacji w kosztach budowy infrastruktury i ułatwień w ich finansowaniu nie będzie dobrego planowania przestrzennego.

30.05.2022

Jak samorządy radzą sobie w dobie kryzysów - rusza badanie

Samorząd terytorialny

Rusza właśnie pierwsza edycja ogólnopolskiego badania samorządów pt. „LEXOMETR Prawno-Samorządowy 2022 – Jednostki samorządu terytorialnego w dobie kryzysów”. Badanie skierowane jest do włodarzy, kadry zarządzającej JST oraz wszystkich samorządowców. Jego celem jest poznanie obecnej kondycji samorządów w dobie m.in. kryzysów, jak pandemia i wojna w Ukrainie. Potrwa ono do końca czerwca.

27.05.2022

Program rewitalizacji ma rozwiązać także problemy społeczne

Samorząd terytorialny

Rewitalizacja parku, rynku, cmentarza – przez ostatnie 10 lat rewitalizacja kojarzyła się z odbudową, remontem oraz polepszeniem stanu technicznego budynków. Tymczasem, zgodnie z założeniami ustawy, że ma to być proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności.

25.05.2022

Uproszczone zasady adaptacji pustostanów dla uchodźców - możliwe nadużycia

Samorząd terytorialny Budownictwo Ukraina

Już wkrótce mają pojawić się przepisy, dzięki którym będzie można na prostych zasadach, z pominięciem wielu procedur, adaptować pustostany, hale, magazyny, biurowce na mieszkania dla uchodźców wojennych z Ukrainy. To oferta dla samorządów, ale deweloperzy i niektórzy prawnicy krytykują ten pomysł. Ich zdaniem proponowane rozwiązania są mało precyzyjne i mogą być nadużywane. 

25.05.2022

Wędka zamiast ryby - NIK pozytywnie o sektorze ekonomii społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Małe i średnie firmy

Tworzone w Polsce od kilku lat ośrodki wsparcia ekonomii społecznej przyczyniają się do powstania nowych, wysokiej jakości miejsc pracy. Problemem była jednak trwałość zatrudnienia - wynika z najnowszego raportu Najwyższe Izby Kontroli. Mimo to Izba podkreśla, że działania umożliwiające uzyskanie zatrudnienia są najskuteczniejszą formą walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

24.05.2022

Samorządy chcą definicji umowy, która ma trafić do rejestru

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych proponuje, aby do nowelizowanych przepisów dotyczących rejestru umów jednostek sektora finansów publicznych wprowadzić definicję umowy podlegającej publikacji. Katalog chce zawęzić, m.in. do umów wydatków na usługi, dostawy i roboty budowlane zgodnie z definicją Prawo zamówień publicznych.

24.05.2022