Nowa ustawa - maltretowane dziecko nie będzie płacić za rodzica w DPS

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse

Zagwarantowanie większej ochrony członkom rodzin pensjonariuszy korzystających z domów pomocy społecznej (DPS) - zakłada znowelizowana ustawa o pomocy społecznej, którą 4 stycznia podpisał Prezydent RP. Ustawa rozszerza katalog przesłanek obligatoryjnego i fakultatywnego zwolnienia członków rodziny mieszkańca domu pomocy społecznej z odpłatności za jego pobyt w placówce.

11.01.2022

Trudny start akcji przyznawania dodatków osłonowych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Zdaniem pracowników socjalnych większość wniosków o dodatek osłonowy zostanie złożonych w formie papierowej. Problem mają szczególnie duże miasta, które muszą ośmiostronicowy wzór wniosku zamówić w drukarni. MOPS w Grudziądzu już poinformował, że papierowe druki będą dostępne dopiero po 20 stycznia. Samorządowcy wciąż nie są pewni, w jakiej formie ma następować przyznanie dodatku.

11.01.2022

Renta planistyczna także za odrolnienie działki warunkami zabudowy

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Od warunków zabudowy "odralniających" działkę będzie płaciło się wysoką rentę planistyczną wynoszącą 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Gminy będą mogły jej żądać również z chwilą uzyskania przez inwestora ostatecznego pozwolenia na budowę. Takie plany ma Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowujące zmiany w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

11.01.2022

Miasta w 2022 r. - nie rezygnują z inwestycji i wybierają deficyt

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Polski Ład

Spadające dochody z PIT, wysoka inflacja, rosnące ceny prądu, gazu i paliw oraz skutki finansowe pandemii COVID-19 odcisnęły piętno na budżetach miast uchwalonych na 2022 r. Kurczy się nadwyżka operacyjna. Część samorządów decyduje się na utrzymanie realizowanych inwestycji kosztem wzrostu deficytu. Inne zadania inwestycyjne wyhamowują.

10.01.2022

WSA: Samorząd nie ochroni radnego przed zmianami organizacyjnymi u pracodawcy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Długotrwała nieobecność w pracy wykazała, że w strukturze organizacyjnej zakładu potrzebne są zmiany. Nie były one korzystne dla radnego, ponieważ w wyniku ich wprowadzenia miał on zostać zdegradowany i pozbawiony dodatku funkcyjnego. Rada miasta stanęła w jego obronie i nie wyraziła zgody na wypowiedzenie warunków pracy i płacy, ale nieskutecznie.

10.01.2022

RPO: Ograniczanie wydatków budżetu nie kosztem nauczania języków mniejszości narodowych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Ograniczenie dotacji na nauczanie języka mniejszości narodowych i etnicznych może budzić obawy co do zgodności z Konstytucją RP i pogorszyć sytuację prawną wszystkich społeczności mniejszościowych - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Sejm ograniczył subwencję dla samorządu terytorialnego na nauczanie języka niemieckiego o 40 mln zł.

07.01.2022

Warunki zabudowy będą wydawane na trzy lata, a nie bezterminowo

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przymierza się do reformy planistycznej. Do prekonsultacji trafił właśnie projekt w tej sprawie. Chce, by weszła w życie w przyszłym roku. Obecne studia mają zastąpić plany ogólne, a ważność warunków zabudowy zostanie ograniczona do trzech lat. Stare decyzje z czasem wygasną.

07.01.2022

Błędy w miejscowych planach zagospodarowania znikają dzięki cyfryzacji

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Błędy w miejscowych planach, które prowadzą do wielu zawiłości formalnych, skutkują barierami w rozwoju gmin i miast, bywają też związane z tym problemy w uzyskiwaniu pozwoleń na budowy. Samorządy rozwiązują ten problem, wdrażając szereg narzędzi cyfrowych we współpracy z branżowymi specjalistami. Z pomocą przyszło także Ministerstwo Rozwoju.

06.01.2022

Wójt i radny działający w organach OSP nie straci stanowiska

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Od 1 stycznia 2022 roku samorządowcy, zarówno z gminy, powiatu i województwa, mogą zasiadać w organach ochotniczych straży pożarnych, które prowadzą działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego, bez utraty stanowiska lub mandatu. Taki przepis znalazł się w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych. Budzi on jednak zastrzeżenia niektórych prawników.

05.01.2022

Ustawa o rekompensatach za zmiany w podatkach od wiatraków z podpisem prezydenta

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ustawa, która przewiduje rekompensatę dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą opodatkowania elektrowni wiatrowych została podpisana przez prezydenta. Ustawa wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z sierpnia 2020 roku. Wysokość rekompensat oszacowano na 524,43 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa.

04.01.2022

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o scalaniu i wymianie gruntów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nowelizacja ustawy o scalaniu gruntów została podpisana przez prezydenta. Nowe przepisy mają przyczynić się do likwidacji nadmiernego rozdrobnienia gruntów gospodarstw rolnych, poprawiając warunki ich gospodarowania. Chodzi też o wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej przy postępowaniach oraz wprowadzenie terminu dla wojewodów i sądów do rozpatrywania odwołań i skarg w tej sprawie.

04.01.2022

Nowe przepisy już obowiązują, a mieszkańcy dalej będą słono płacić za śmieci

Samorząd terytorialny Odpady Nieruchomości

Od 1 stycznia właściciele sklepów czy biurowców są objęci komunalnym systemem wywozu odpadów, a w blokach wolno stawiać inteligentne pojemniki na śmieci. Gminy mają też zielone światło na dopłacanie do rachunków za odpady swoim mieszkańcom. Eksperci nie mają złudzeń, że nowe przepisy to jedynie "pudrowanie" problemów, a nie ich rozwiązywanie. Jak było drogo, tak dalej będzie.

04.01.2022

Nowe przepisy o odpadach mają zmniejszyć ich ilość na składowiskach

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Od 1 stycznia zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o odpadach, których celem jest m.in. zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach. Nowelizacja na nowo definiuje bioodpady, odpady budowlane i rozbiórkowe. I wprowadza nowe obowiązki dla gmin. Przewiduje też zachęty do przestrzegania hierarchii postępowania z odpadami oraz do ograniczania ich wytwarzania.

03.01.2022

Pomoc prawna w stanie epidemii, nowe obowiązki starosty

Samorząd terytorialny Prawnicy

Dzisiaj weszło w życie znowelizowane rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 28 grudnia 2021 r. w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Rozporządzenie dostosowuje regulacje do stanu epidemii, co oznacza większe możliwości porozumiewania się z potrzebującymi przez telefon i internet.

01.01.2022

MF wyjaśnia problem VAT od przekształcenia użytkowania wieczystego we własność

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT Budownictwo

Opłaty pobierane z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego nieruchomości we własność zawierają w sobie podatek VAT - niezależnie od tego, czy takie użytkowanie zostało ustanowione przed 1 maja 2004 r. czy po tej dacie. Wynika to jednoznacznie z wydanej właśnie interpretacji ogólnej.

31.12.2021

Początek roku pełen zmian – nie tylko w podatkach

Samorząd terytorialny Ordynacja PIT Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Finanse

Rewolucja w rozliczaniu składki zdrowotnej i podatków dochodowych w ramach Polskiego Ładu to główne zmiany wchodzące w życie 1 stycznia 2022 roku. Prawo podatkowe rzadko kiedy zmieniało się w ciągu jednej nocy aż tak gwałtownie. To jednak nie wszystko. Nowy Rok przynosi zmiany m.in. także w prawie pracy, dodatku osłonowym, obrocie instrumentami finansowymi, sprawozdaniach finansowych i prowadzeniu handlu w niedziele.

31.12.2021

W 2022 roku przybędzie 10 nowych miast

Samorząd terytorialny

Pruszcz, Izbica, Lutomiersk, Bolimów, Cegłów, Nowe Miasto, Jedlnia-Letnisko, Iwaniska, Kaczory i Olsztyn w powiecie częstochowskim. Tych 10 miejscowości od 1 stycznia 2022 roku uzyska status miast. W czwartek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się uroczystość nadania praw miejskich.Od początku przyszłego roku będą w Polsce 964 miasta.

30.12.2021

Nie zawsze drzewo orzecha włoskiego usuniemy bez zezwolenia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wycięcie orzecha włoskiego, jako drzewa owocowego, nie wymaga zezwolenia. Sytuację zmieni jednak obecność w koronie drzewa gniazda ptaka podlegającego ochronie gatunkowej. Wymagana będzie wówczas zgoda regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

30.12.2021

Emerytury dla strażaków i ratowników

Samorząd terytorialny

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochotniczych strażach pożarnych, która wprowadza m.in. świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (mężczyźni) i 20 lat (kobiety) brali czynny udział w akcjach ratowniczych. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia, a przepis o łagodniejszych wymaganiach umożliwiających OSP uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego - 1 lipca.

29.12.2021