Źle zaparkowana hulajnoga elektryczna do odholowania jak... samochód

Samorząd terytorialny Transport Poprawmy prawo

Regulując status hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego, Ministerstwo Infrastruktury wrzuciło je do jednego worka z samochodami. W efekcie do usuwania hulajnóg z dróg znajdują zastosowanie przepisy dotyczące usuwania np. ciężarówek, z zaangażowaniem policji, starosty, wynajętej firmy, stosem papierów i korespondencji.

01.12.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Chodzi o zwolnienie z podatku od nieruchomości części infrastruktury kolejowej, która jest wykorzystywana przy przewozach kolejowych. Wcześniej ustawę zgodnie przyjęły Sejm i Senat.

30.11.2021

Opłata za zajęcie pasa drogowego - samorządy przestaną tracić na megaustawie

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Nowe technologie Poprawmy prawo

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego ma spowodować, że budżety jednostek samorządu terytorialnego nie będą ponosić negatywnych skutków finansowych błędnie przygotowanej przez rząd nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, wprowadzającej niższe stawki opłaty za zajęcie pasa drogowego.

30.11.2021

WSA: Sołtys nie może się odwołać od decyzji w imieniu mieszkańców

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Inwestor chciał wybudować kompostownię odpadów. Wójt wydał decyzję ustalającą środowiskowe uwarunkowania. Sołtys złożył odwołanie, które doprowadziło do uchylenia spornego rozstrzygnięcia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że doszło do istotnego naruszenia prawa. Żaden przepis proceduralny nie nadaje bowiem sołtysowi legitymacji do reprezentacji mieszkańców.

30.11.2021

Senatorowie chcą, by gminy mogły sprawniej inwestować na plażach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senat zdecydował o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy, która ma pomóc gminom nadmorskim w wykorzystaniu plaż na cele rekreacyjne, turystyczne, sportowe i kulturalne. Ma uwolnić je od każdorazowej procedury uzyskiwania w urzędzie morskim zgody na postawienie np. toalety lub beach baru. Zastrzeżenia do noweli mają jednak resorty infrastruktury oraz klimatu i środowiska.

29.11.2021

Miejscowe plany pełne błędów. Brakuje pieniędzy na fachowców

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Miejscowe plany zagospodarowania terenu są fatalnej jakości. Bywa, że są sprzeczne z rozporządzeniami i ustawami oraz zawierają rażące błędy, co utrudnia załatwienie formalności budowlanych niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji. Same samorządy przyznają, że z planami nie jest najlepiej. Brakuje bowiem pieniędzy, a wtedy także i dobrych fachowców.

29.11.2021

WSA: Przesłanka ważnego interesu podatnika nie może być aktem łaski organu

Samorząd terytorialny CIT VAT

Uwzględnienie przesłanki interesu publicznego musi być efektem rzetelnej oceny sytuacji podatnika, dokonanej przez organy podatkowe. Uznaniowość ma granice i nie można jej utożsamiać z pełną dowolnością – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Takie stanowisko może stanowić zachętę dla podatników o występowanie o umorzenia zaległości podatkowych.

29.11.2021

Właściciel nieruchomości niezamieszkałej może przystąpić do gminnego systemu gospodarowania odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Od 23 września 2021 roku istnieje możliwość przystąpienia do gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi przez właściciela nieruchomości niezamieszkałej, po złożeniu stosownego oświadczenia o przystąpieniu do systemu, ale moc obowiązującą takie oświadczenie uzyska dopiero z chwilą obowiązywania nowej umowy o zamówienie publiczne na odbiór odpadów komunalnych.

26.11.2021

TK: Oświadczenia majątkowe osób publicznych niezgodne z Konstytucją

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekonstytucyjne jest składanie oświadczeń majątkowych przez osoby publiczne zawierające majątek osobisty i wspólny majątek małżonków oraz ich dzieci i dzieci przysposobionych. Zatem radni, senatorowie i posłowie nie muszą pozyskiwać danych o majątkach swoich krewnych. Jest to naruszenie ochrony prawa do prywatności osób najbliższych funkcjonariuszy. Cała nowelizacja z tych przyczyn nie wejdzie w życie.

25.11.2021

Nowelizacja ustawy mająca zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach podpisana

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady Nieruchomości

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach, której celem nowych przepisów jest zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach. Zgodnie z unijnymi przepisami państwa członkowskie UE do 2035 r. zobowiązane są do osiągnięcia 65-proc. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

24.11.2021

Nowy żłobek w gminie można sfinansować z funduszy zewnętrznych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Opieka na dziećmi w wieku do lat 3 to jeden z priorytetów polityki społecznej w naszym kraju, tymczasem na koniec 2020 r. odsetek dzieci objętych opieką w żłobkach wynosił zaledwie 17,5 procent. Dlatego tak ważne jest wprowadzanie rozwiązań ułatwiających tworzenie placówek opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, zarówno przez samorządy, jak i podmioty prywatne.

24.11.2021

Rusza akcja "Poprawmy prawo" - w przepisach nadal wiele bubli

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Niska jakość polskiej legislacji osiąga nieznane dotąd poziomy, a gdy już przepisy są poprawiane, to często na... jeszcze gorsze. Pomóżmy ustawodawcy tworzyć dobre prawo. Redakcje Prawo.pl i LEX rozpoczynają drugą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Do ich zgłaszania zapraszamy także naszych Czytelników.

24.11.2021

Ogłoszenie to za mało, by zatrudnić dobrego audytora wewnętrznego

Samorząd terytorialny HR Kontrola zarządcza

Przeprowadzenie efektywnej rekrutacji na stanowisko audytora wewnętrznego w jednostce samorządu terytorialnego wymaga przygotowań. Określenia cech osobowych, które będę pożądane i oczekiwane przez pracodawcę, kwalifikacji, wymogów niezbędnych dla zatrudnienia audytora oraz zakresu wykonywanych zadań. Ważna jest też znajomość odpowiednich metod pozyskiwania kandydatów.

23.11.2021

Budżety miast topnieją w cieniu Polskiego Ładu

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Polski Ład

Budżety samorządowe w 2022 roku będą pierwszymi realizowanymi w nowych, wynikających z wprowadzonych rządowym programem Polski Ład, warunkach dochodowych. Województwa, powiaty, a w szczególności miasta i gminy, odczują skutek w postaci zmniejszanych dochodów z podatku PIT. Projekty przyszłorocznych budżetów pokazują o ile mniej z tego tytułu wpłynie do miejskiej kasy.

22.11.2021

Związek Miast Polskich za ograniczeniami dla niezaszczepionych

Samorząd terytorialny Koronawirus

Ograniczenia dla niezaszczepionych powinny, jak w innych cywilizowanych krajach europejskich, być wprowadzone już dawno. Zwłaszcza na początku czwartej fali wszędzie tam, gdzie było najwięcej zakażeń, zresztą w oczywistej korelacji z najniższym poziomem wyszczepienia – uważa zarząd Związku Miast Polskich. Domaga się od rządu działań.

21.11.2021

Świadczenie pielęgnacyjne powinno być uwzględniane przy przyznawaniu dodatku mieszkaniowego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Osoba pracująca „na etat” i otrzymująca kwotę odpowiadającą świadczeniu pielęgnacyjnemu jest w gorszej sytuacji; rozważać można, czy nie ma miejsca tutaj naruszenie zasady równości. Jeżeli ktoś otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne, to powinno się ono wliczać do dochodu w rozumieniu przepisów o dodatku mieszkaniowym - wskazuje prof. Grzegorz Krawiec.

21.11.2021

WSA: Jedna pomyłka przy segregowaniu nie może być powodem podwyższenia opłaty

Samorząd terytorialny Odpady

Niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów wiąże się z nałożeniem przez organ podwyższonej opłaty, która ma charakter sankcji. Nie można jednak karać za jednorazowe niesegregowanie śmieci. Intencją ustawodawcy było bowiem obciążenie podwyższoną opłatą jedynie tych, którzy notorycznie naruszają obowiązek – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

20.11.2021

Sasin: Jesteśmy na ostatniej prostej, aby powstał Polski Holding Spożywczy

Samorząd terytorialny Finanse

Szefowie resortów rolnictwa i aktywów państwowych Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin podpisali w piątek umowę o współpracy między oboma ministerstwami przy tworzeniu holdingu spożywczego. W środę Sejm uchwalił ustawę dotyczącą przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych. Nowe przepisy mają ułatwić budowę holdingu spożywczego.

19.11.2021

Gmina, jak chłop pańszczyźniany, przy podziale nie ma nic do powiedzenia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Co roku w Polsce wybucha kilkanaście sporów granicznych między miastami i gminami, bo te pierwsze chcą przejąć atrakcyjne tereny tych drugich. Eksperci wskazują, że obecnie procedury podziałowe przebiegają w oderwaniu od prawa krajowego i Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. Są też poza wszelką kontrolą sądową. Trybunał Konstytucyjny już kilkakrotnie wskazywał, że przepisy w tym zakresie wymagają pilnej poprawy.

19.11.2021

Będzie nowa metoda opłat za śmieci w Warszawie

Samorząd terytorialny Odpady

Radni Warszawy przyjęli w czwartek nową metodę opłat za śmieci. Od 1 stycznia mieszkańcy stolicy będą płacić za wywóz nieczystości w zależności od metrażu mieszkania. W uchwale określono pięć stawek opłat w zależności od metrażu. Za przyjęciem uchwały głosowało 39 radnych, a 19 było przeciw.

18.11.2021