Tylko do 7 stycznia samorządy mogą wnioskować do programu Senior+ na 2020 rok

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Gminy, powiaty i województwa, których strategie rozwoju pomocy społecznej uwzględniają rozwój infrastruktury dla osób starszych lub gdzie brak jest usług pomocy społecznej tego typu, mogą wziąć udział w otwartym konkursie ofert w ramach programu wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020, edycja w 2020 r.

03.01.2020

Polityka społeczna czeka na ratyfikację Zrewidowanej Karty Społecznej

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Partia rządząca w swoich deklaracjach podkreśla zaangażowanie i poparcie dla praw socjalnych i niewątpliwie ostatnie lata skutkowały przyznaniem obywatelom zwiększonych świadczeń socjalnych. Wciąż jednak są sfery niedoceniane, które były też marginalizowane przez kolejne rządy, jak np. ochrona zdrowia, czy deficyt mieszkaniowy

31.12.2019

Od nowego roku gminy mogą tworzyć centra usług społecznych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Są obawy, że po powstaniu centrów usług społecznych pracę mogą stracić pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Wątpliwości związane są też z tym, że ośrodek utworzony dla kilku gmin utrudni dostęp dla części mieszkańców, bo będą mieli dalej. Zwolennicy podkreślają jednak, że nowe podmioty poprawią dostęp do usług społecznych i ich lepszą koordynację.

24.12.2019

NIK: Pracowników socjalnych jest za mało, a ich zarobki za niskie

Pomoc społeczna

Pracowników socjalnych jest zbyt mało, są przeciążeni zadaniami, pracują w stresie, często narażeni na agresję fizyczną lub słowną. A do tego czasem zarabiają mniej niż ich podopieczni uzyskują w formie świadczeń. Organizacja i warunki pracy pracowników socjalnych nie pozwalają w pełni na skuteczną realizację ich zadań w zakresie pomocy społecznej - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

16.12.2019

Nowe stanowiska w pomocy społecznej - zarobki minimum 2100 złotych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Organizator pomocy społecznej, organizator usług społecznych, koordynator indywidualnych planów usług społecznych oraz organizator społeczności lokalnej – to nowe stanowiska w samorządowych jednostkach organizacyjnych, które proponuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Od stycznia gminy mogą organizować centra usług społecznych.

16.12.2019

Gminy zamierzają wypłacić 500 plus przed świętami

Pomoc społeczna

Ośrodki Pomocy Społecznej i urzędy miast albo już otrzymały, albo w przyszłym tygodniu dostaną za pośrednictwem wojewodów pieniądze na wypłatę świadczenia 500 plus. Deklarują, że uda się je wypłacić mieszkańcom przed świętami.

13.12.2019

SN: Odmowa prawa do renty rodzinnej, gdy jest renta z powodu schizofrenii

Pomoc społeczna Emerytury i renty

Lekarz ze specjalizacją radiologa stał się niezdolny do pracy 13 lat po ukończeniu studiów. ZUS i sądy pracy odmówiły 52-letniemu mężczyźnie wypłacenia renty rodzinnej po ojcu, gdyż nie spełniał warunków, jakie stawia ustawa emerytalna - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

10.12.2019

Rząd ma pełnomocniczkę do spraw demografii

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Barbara Socha została we wtorek powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw polityki demograficznej. Jej zadaniem ma być przygotowanie strategii demograficznej, której celem będzie zwiększenie dzietności i promocja tradycyjnej rodziny.

03.12.2019

WSA: Uchylający się od alimentów ojciec nie dostanie zasiłku rodzinnego

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Ojciec, który nie mieszka z dzieckiem i uchyla się od płacenia zasądzonych przez sąd świadczeń alimentacyjnych nie może zostać automatycznie uznany za osobę uprawnioną do zasiłku rodzinnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że w takiej sytuacji rodzic nie tworzy z członkami rodziny wspólnoty dochodowej.

30.11.2019

Interpretacja przepisów słabym punktem w pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Brakuje źródeł wiedzy z zakresu pomocy społecznej – nie ma interpretacji przepisów prawnych, wytyczne ministerstwa są tylko sugestiami, jak można postąpić i nie są dostosowane do orzecznictwa sądów. Pracownicy czują się pozostawieni sami sobie, ale ponoszą odpowiedzialność za swoje decyzje, również finansową.

27.11.2019

Forum Pracowników Socjalnych: Problemów społecznych nie rozwiąże się świadczeniami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Pracownicy socjalni pracują w złych warunkach, ich wynagrodzenia są niskie, co obok braku możliwości awansu i częstych zmian prawa demotywuje, powodując braki kadrowe. Tymczasem według ekspertów problemów społecznych nie rozwiąże się przy pomocy świadczeń, wiele rodzin wychodzi z ubóstwa, ale te statystyki będą rosły.

25.11.2019

Pracownicy socjalni chcą być bezpieczni, postulują zmiany w prawie

Pomoc społeczna

Uszkodzenie kręgosłupa, grożenie utratą życia, zranienie – takie przypadki przytrafiają się pracownikom socjalnym, nie tylko w terenie, ale też w urzędach. Pracujący w pomocy społecznej chcą zmian w prawie podnoszących poziom ich bezpieczeństwa. W Dniu Pracownika Socjalnego podkreślają znaczenie szkoleń w tym zakresie. Twierdzą też, że ich zarobki są za niskie.

21.11.2019

Trzynastka dla emerytów z funduszu dla niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Emerytury i renty

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych ma być przemianowany na Fundusz Solidarnościowy i z niego wypłacone ma być jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów. Projekt ustawy w tej sprawie złożony został w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

13.11.2019

500 plus nie tylko wtedy, gdy sąd orzekł opiekę naprzemienną

Pomoc społeczna

Nawet jeśli w wyroku rozwodowym sąd nie orzeknie, że rodzice wykonują wobec dziecka opiekę naprzemienną, to można tak przyjąć, jeśli „po równo” zajmują się dzieckiem. Okoliczność ta ma znaczenie przy badaniu prawa do świadczeń 500 plus – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

10.11.2019

WSA: W skierowaniu do DPS trzeba wskazać konkretną placówkę

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

W decyzji o skierowaniu do domu pomocy społecznej nie może zabraknąć wskazania zarówno jego profilu, jak i konkretnej placówki. Organy administracji publicznej popełniły błąd, ale uchylone zostało jedynie rozstrzygnięcie drugiej instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie miał bowiem na uwadze pogarszający się stan zdrowia strony.

30.10.2019

Więcej pieniędzy dla samorządów na wsparcie osób niepełnosprawnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Wzrosną kwoty dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla placówek wspierających osoby niepełnosprawne. Samorządy już od przyszłego roku dostaną większe środki na funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej.

29.10.2019

NIK: Brakuje środowiskowych domów samopomocy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Mimo że od kilku lat rośnie liczba ośrodków dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz nakłady finansowe państwa na ten rodzaj wsparcia, wciąż są „białe plamy”. Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że na koniec 2018 roku w prawie 8,5 proc. powiatów nie było żadnej takiej placówki, a niemal 20 proc. wszystkich ośrodków nie spełniało standardów.

28.10.2019