Ustawa uchwalona - pijany właściciel straci auto, inny zapłaci jego równowartość

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Konfiskatę pojazdu lub zapłatę jego równowartości w przypadku kierowania w stanie nietrzeźwości przewiduje nowelizacja prawa karnego, którą 16 listopada ostatecznie uchwalił Sejm. Niektórzy prawnicy podnoszą, że to rozwiązanie jest niekonstytucyjne, a kuratorzy wątpią, czy uda się ściągnąć kilkadziesiąt tysięcy złotych od skazanego, skoro dziś trudno wyegzekwować o wiele mniejszą nawiązkę.

17.11.2022

Nie podopieczny, a partner i współobywatel - 10 lat Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami

Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepelnosprawność

Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, ratyfikowana przez Polskę 10 lat temu, jest podstawą do budowania polityki społecznej wobec tej grupy, jednak eksperci mają wątpliwości, czy organizacje działające na rzecz szeroko pojętych praw człowieka, widzą w tym nurcie osoby z niepełnosprawnościami i ich potrzeby. Z drugiej strony, same organizacje działające w Polsce dla osób z niepełnosprawnościami, nie zawsze jednakowo interpretują zapisy dokumentu.

17.11.2022

Państwa członkowskie kończą negocjacje w sprawie budżetu UE na 2023 rok

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie

Porozumieniem zakończyły się negocjacje w sprawie projektu budżetu Unii Europejskiej na 2023 rok prowadzone pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą UE. Podczas ustaleń szczególną uwagę zwrócono na wsparcie dla tzw. zielonej i cyfrowej transformacji oraz działania związane z prowadzoną w dalszym ciągu wojną na Ukrainie, na które dodatkowo zwiększono środki finansowe.

17.11.2022

Już wkrótce pozwolenia na budowę tylko cyfrowe - budzi to protest rynku

Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI

Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje, by całkowicie zrezygnować z tradycyjnej formy załatwiania formalności budowlanych, czyli papierowej. Dozwolona ma być jedynie forma cyfrowa. Nikomu jednak taki pomysł się nie podoba. Pozbawiłby bowiem miliony Polaków możliwości legalnej budowy. Nie są też do tego przygotowane urzędy. Resort nie chce się jednak wycofać ze swojego pomysłu.

16.11.2022

MSWiA zmienia projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Polecenia wydawane samorządom przez wojewodę będą finansowane z Funduszu Ochrony Ludności. Przewidziano większą rolę samorządów w systemie ochrony ludności. Rząd chce zachować dwa nowe stany nadzwyczajne: pogotowia i zagrożenia, ale dookreśla, z jakimi wiążą się obowiązkami. Nowy projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej, do którego dotarło Prawo.pl, uwzględnia część uwag samorządowców.

16.11.2022

Po wybuchu pod Hrubieszowem Polska rozważa konsultacje na podstawie art. 4 NATO

Administracja publiczna

Polskie władze analizują czy po eksplozji w powiecie hrubieszowskim, w której zginęły dwie osoby, są przesłanki do uruchomienia procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego. Takie konsultacje odbyły się m.in. w lutym br., w związku z atakiem Rosji na Ukrainę i oświadczeniem Władimira Putina o rozpoczęciu "operacji specjalnej w Donbasie".

15.11.2022

SN: Partie polityczne angażują pieniądze z szarej strefy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Wybory

Odrzucenie sprawozdania finansowego przez Państową Komisję Wyborczą nastąpiło w wyniku ustalenia, że działalność komitetu wyborczego danej partii za lata 2020 i 2019 finansowana była ze środków niepochodzących z Funduszu Wyborczego. A oddalenie skargi przez Sąd Najwyższy wynikało z nietrafnych argumentów związanych z nieterminowością złożenia tych sprawozdań.

14.11.2022

Procedury paszportowe prostsze - urzędy już wydają dokumenty

Administracja publiczna

Pierwsze paszporty w nowym systemie zostały już skutecznie wydane. Dzisiaj będzie pierwsze "przetarcie” nowej wersji już w urzędach z obywatelami - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Dodał, że docelowo paszport trafi do aplikacji mObywatel. Zanim jednak zmiany zostały wprowadzone, przez kilka dni była przerwa w wydawaniu paszportów.

14.11.2022

Prof. Piotrowski: Trzeba dostosować liczbę mandatów do zaludnienia okręgów, bez politycznych spekulacji

Administracja publiczna Wybory

Ponieważ od czasu wprowadzenia obecnego podziału kraju na okręgi wyborcze do parlamentu nastąpiły istotne migracje ludności, ustawodawca jest zobowiązany skorygować liczby mandatów w niektórych z nich, by głosy wyborców w każdym miały podobną siłę. Powinien to zrobić bez analizowania ewentualnych politycznych strat i korzyści – uważa prof. Ryszard Piotrowski.

14.11.2022

NIK wykryła nieprawidłowości w gminnych spółkach energetyki cieplnej

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Dwa doniesienia do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarządy PEC Biała Podlaska i MPGK Włodawa. Zawiadomienie do prezesa URE w związku z niewyodrębnieniem przez MPGK Włodawa ewidencji księgowej dla działalności przedsiębiorstwa energetycznego. Powiadomienie do Ministra Finansów w związku z przyjętym przez MPGK Włodawa i PEC Radzyń Podlaski sposobem rozliczenia dostaw węgla.

10.11.2022

Psy ratownicze będą mogły trenować w lasach

Środowisko Administracja publiczna

Psy ratownicze będą mogły legalnie ćwiczyć w lasach, będą też mogły biegać po lasach, podobnie jak i psy myśliwskie. Takie prawo nadaje im podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja ustawy o lasach i kodeksie wykroczeń, przewidująca umożliwienie udziału psów w treningach poprzez wyłączenie z ogólnej zasady dotyczącej zakazu puszczania psa luzem w lesie.

10.11.2022

Ustawa podpisana - centralny azyl przyjmie zwierzęta zabrane przemytnikom

Środowisko Administracja publiczna

Powołany zostanie ośrodek przeznaczony do czasowego przetrzymywania dzikich zwierząt, w szczególności o nieuregulowanym statusie prawnym, zatrzymanych w trakcie prowadzonych postępowań celnych, karnych, wykroczeniowych lub administracyjnych. Chodzi np. o zwierzęta skonfiskowane na przejściach granicznych. Centralny Azyl dla Zwierząt powstanie na terenie nadleśnictwa Chojnów pod Warszawą.

10.11.2022

Organizacje pozywają Komisję Europejską przed TSUE w sprawie lasów

Środowisko Administracja publiczna

Europejska koalicja siedmiu organizacji pozarządowych podjęła działania prawne mające na celu wykreślenie inwestycji w spalanie biomasy leśnej z taksonomii zrównoważonego finansowania. Organizacje ostrzegają, że spalanie biomasy leśnej pogłębi kryzys klimatyczny i zniszczy lasy. Domagają się unieważnienia unijnego rozporządzenia w tej sprawie.

10.11.2022

PiS proponuje znieść immuniet posłom i sędziom

Prawnicy Administracja publiczna Wybory

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli 9 listopada br. projekty zmiany Konstytucji RP. Mają one ograniczyć immunitet parlamentarzystów oraz sędziów. Do laski marszałkowskiej wpłynął też projekt ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zniesiony zostanie immunitet formalny, który pozwoli prokuratorowi postawić te osoby przed sądem. Opozycja jest przeciwna tym zmianom.

09.11.2022

Sama skarga kasacyjna do NSA nie wstrzyma aktu lub czynności, potrzebny wniosek skarżącego

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Od wyroku oddalającego skargę wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny przysługuje skarga kasacyjna do NSA. Ale trzeba pamiętać, że sama z siebie nie wstrzymuje ona wykonania danej decyzji, chyba że strona skarżąca o to zawnioskuje. Co do zasady wstrzymaniu wykonania nie podlegają wszelkie akty lub czynności odmowne.

09.11.2022

Płaca minimalna dogania wynagrodzenie urzędnika w gminie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Dwukrotna podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku spowoduje jeszcze większe spłaszczenie płac w samorządach. W efekcie sprzątaczka z 20-letnim stażem w urzędzie będzie zarabiać niewiele mniej niż urzędnik w gminie, który podejmuje i wydaje decyzje. Samorządowcy apelują do rządu o zmianę zasad wynagradzania ich pracowników. Wskazują również, że nie mają budżetu na podwyżki.

09.11.2022

TSUE: Sąd ma zbadać zasadność uwięzienia cudzoziemca

Prawo karne Administracja publiczna

Sąd krajowy musi z własnej inicjatywy zweryfikować zgodność z prawem środka detencyjnego zastosowanego wobec cudzoziemca, którego pobyt jest nielegalny lub wobec osoby ubiegającej się o azyl - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że zastosowanie lub utrzymanie środka detencyjnego wobec cudzoziemca, który złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, zależy od spełnienia szeregu przesłanek zgodności z prawem. 

08.11.2022

Atak na platformę zamówień publicznych, ale dane bezpieczne

Zamówienia publiczne Administracja publiczna RODO

Informujemy, że od godziny 09:07 mamy atak (DDOS) z zewnętrznych serwerów na infrastrukturę Platformy e-Zamówienia i aktualnie podejmowane są niezbędne działania mające na celu przywrócenie prawidłowości działania Platformy - taki komunikat pojawił się w poniedziałek na stronie Urzędu Zamówień Publicznych. A także zapewnienie, że nie doszło do wycieku danych.

07.11.2022

VIII Kongres Osób z Niepełnosprawnościami 15 listopada w Warszawie

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy

VIII Kongres Osób z Niepełnosprawnościami odbędzie się 15 listopada 2022 r. w Centrum Kreatywności Targowa, przy ul. Targowej 56 w Warszawie. Jego główne tematy to: 10 lat Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami w Polsce, Konwencja w sytuacjach kryzysowych, przyszłość Konwencji w Polsce oraz edukacja włączająca szansą dla wszystkich. Wydarzeniu patronuje medialnie serwis Prawo.pl.

07.11.2022