Obecnie w Ministerstwie Edukacji i Nauki trwają szczegółowe analizy dotyczące małej nowelizacji ustawy z 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki - podała rzecznik MEiN Adrianna Całus-Polak.

Od dwóch lat MEiN zna sytuację

Rzeczniczka resortu przypomniała, że w październiku 2021 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że "podział środków z NCN jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne". Dodał, że w przypadku projektów obejmujących nauki ścisłe i techniczne jest to "mniej niepokojące", ale inaczej jest w przypadku nauk humanistycznych. W listopadzie 2021 r. wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki podał, że zastrzeżenia dotyczące NCN są analizowane. W styczniu 2022 r. szef MEiN Przemysław Czarnek przekazał, że "jest gotowa gruntowna nowelizacja ustawy o NCN". A wiceminister Bernacki w czerwcu 2022 r. powiedział, że resort czeka na "decyzje mające charakter decyzji politycznych, ale też administracyjnych", dlatego nie jest w stanie sprecyzować terminu procedowania ustawy.

Czytaj w LEX: Kiebzak-Mandera Dorota - Projekty naukowe w konkursach NCN (planowanie, etyka, język) >>>

Rzeczniczka MEiN wyjaśniła, że "planowanie zakresu zmian, jak i procedowania przez resort noweli do końca kadencji Sejmu, jest uzależnione nie tylko od powyższej analizy, ale również od harmonogramu prac legislacyjnych w Sejmie".

Czytaj w LEX: Warsztat badawczy nauk prawnych na tle konkursów NCN >>>

Czytaj w LEX: Prawnicze projekty badawcze w konkursach NCN (postępowanie i kryteria oceniania) >>>

Prof. Błocki: NCN to jedna z najbardziej transparentnych instytucji w Polsce

Z oceną kierownictwa resortu nauki nie zgadza się dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. Zbigniew Błocki. Według niego, NCN to jedna z najbardziej transparentnych instytucji w Polsce. - System grantowy to nie jest proces administracyjny, to przyznawanie finansowania w bardzo konkurencyjnej procedurze, w której ostatecznie decydują eksperci, a nie jakieś uznaniowe decyzje - mówił w niedawnym wywiadzie dla Prawo.pl. I podkreślał, że potrzebna jest nie reforma systemu, a zwiększenie nakładów na naukę.

Czytaj w LEX: Kamiński Ireneusz Cezary - Umiędzynarodowienie badań prawniczych w programach badawczych NCN >>>

Czytaj: Prof. Błocki: NCN to jedna z najbardziej transparentnych instytucji w Polsce>>

- Jesteśmy instytucją typu bottom-up, czyli generalnie nie wybieramy odgórnie tematyki badawczej. Z założenia staramy się po prostu finansować najlepsze projekty, niezależnie od dziedziny. Kierujemy się kryterium jakości – w szczególności znaczenia badań dla nauki światowej. Decyduje ocena ekspertów, głównie, choć niewyłącznie, zagranicznych - mówił prof. Zbigniew Błocki.

Czytaj także: Minister powołał "swoją" radę Narodowego Centrum Nauki>>

Sprawdź w LEX: I SA/Kr 124/17, Zgodność z prawem jako wyłączne kryterium kontroli decyzji Komisji Odwoławczej Rady NCN. Kompetencje Zespołu Ekspertów i Dyrektora NCN. - Wyrok WSA w Krakowie >>>

Sprawdź w LEX: III SA/Kr 509/21, Obowiązek uzasadnienia decyzji podejmowanych przez organy NCN - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie >>>

(ks/pap)