NIK: Usuwanie odpadów niebezpiecznych przekracza możliwości budżetów gmin

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Gminy nie mają pieniędzy na usuwanie odpadów niebezpiecznych – to główny wniosek z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Izba zwróciła się do Ministra Klimatu i Środowiska o wypracowanie rozwiązań finansowych, prawnych i organizacyjnych, aby zapewnić gminom narzędzia do niezwłocznego i skutecznego eliminowania takich zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska.

16.05.2023

Dzięki zgłoszeniom na aplikacje zlikwidowano blisko 350 nielegalnych składowisk

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Przy pomocy aplikacji "Zgłoś interwencję" oraz mObywatel, w ciągu dwóch lat przesłano informacje, które pozwoliły zlikwidować ok. 350 nielegalnych składowisk odpadów - poinformował Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski. Inspektor otrzymał ponad 7,6 tys. zgłoszeń. Dotyczyły głównie składowisk i problemu porzucenia odpadów, zarówno przez osoby prywatne jak i przedsiębiorstwa.  

13.05.2023

Rząd powołał pełnomocnika do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej

Administracja publiczna Rynek

Zapewnienie efektywnej współpracy pomiędzy organami administracji rządowej, agencjami wykonawczymi, zrzeszeniami, izbami gospodarczymi i innymi krajowymi podmiotami zaangażowanymi w polsko-ukraińską współpracę rozwojową, w szczególności w obszarze odbudowy Ukrainy - to argumenty stojące za powołaniem pełnomocnika do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.

13.05.2023

Prezes PAN: Reforma nie ograniczy autonomii instytutów

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Będziemy chcieli - pod rządami nowej ustawy - sprawić, że audyt naukowy, merytoryczny, będzie obowiązkowy. W ten sposób dojdzie do splecenia dwóch filarów - naukowego i korporacyjnego - które do tej pory nie miały funkcjonalnego związku – mówi serwisowi Prawo.pl o pracach nad projektem nowej ustawy prof. Marek Konarzewski, prezes Polskiej Akademii Nauk.

13.05.2023

Senat chce więcej czasu na liczenie głosów wyborczych za granicą

Administracja publiczna Wybory

Senat przyjął w czwartek projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, który wydłuża z 24 do 48 godzin czas na dostarczenie do kraju protokołów z głosowania w obwodach za granicą podczas wyborów parlamentarnych, prezydenckich i do Parlamentu Europejskiego. Za przyjęciem projektu głosowało 55 senatorów, 40 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt zostanie wniesiony do Sejmu.

12.05.2023

PiS chce w dwóch ustawach zalegalizować powoływanie kolejnych posłów do rządu

Administracja publiczna

Rząd przepycha przez parlament przepis legalizujący zatrudnienie w ministerstwach po kilku sekretarzy stanu. Identyczną w brzmieniu poprawkę zaszył w dwóch różnych ustawach: o służbie cywilnej oraz o aplikacji mObywatel, uchwalonych przez Sejm. Eksperci alarmują: to próba obejścia konstytucyjnego zakazu masowego łączenia stanowisk rządowych i parlamentarnych. Już dziś w 17 ministerstwach jest 49 sekretarzy stanu.

12.05.2023

TK: Kompetencje konserwatora zabytków do wkraczania w prawo własności niezgodne z prawem

Administracja publiczna Nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w zakresie, w jakim ogranicza prawo własności nieruchomości poprzez wpisanie nieruchomości jako zabytku nieruchomego w gminnej ewidencji zabytków, bez zapewnienia właścicielowi gwarancji ochrony prawnej, jest zgodna z prawem własności.

11.05.2023

SN: Ksiądz spóźniony - małżeństwo jest ważne, ślubu nie trzeba powtarzać

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Niezależnie od tego, czy dopełnione zostały wszystkie wymagania kodeksu rodzinnego, małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu a kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzi akt małżeństwa.

11.05.2023

Sejm nie uchwali dziś zmian w ustawie o TK - może 25 maja

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Projekt dotyczący Trybunału Konstytucyjnego nie będzie procedowany na bieżącym posiedzeniu Sejmu - poinformował we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek. Wcześniej sugerowano szybkie uchwalenie tej ustawy, a premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "nie jest to długi projekt", więc jego uchwalenie powinno zająć nie więcej niż "jedno posiedzenie". Potem podano, że nastąpi to 25 maja.

09.05.2023

NIK: Rządowy System Monitorowania Projektów Strategicznych nie działa

Administracja publiczna

System Monitorowania Projektów Strategicznych miał uporządkować realizację najważniejszych projektów, dać premierowi i ministrom przejrzyste raporty, wgląd w postępy prac i zapewnić wiarygodne dane o projektach. Minęło 5 lat, a wciąż nie udało się go w pełni wdrożyć. Najwyższe Izba Kontroli sprawdziła, co nie działa i jakie zmiany są potrzebne do wdrożenia systemu jako skutecznego narzędzia do monitorowania i zarządzania projektami strategicznymi.

09.05.2023

Senat wzywa do ujednolicenia rejestracji urodzin i zgonów w Europie

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Łatwiejsza rejestracja małżeństwa, zgonu i urodzin obywateli Unii Europejskiej jest koniecznością – uważają polscy senatorowie. Obecnie każde państwo członkowskie ma w tym zakresie inny system. Dlatego Senat przygotował projekt uchwały, skierowany do europarlamentarzystów i rządu, aby podjęli inicjatywę ujednolicenia i odformalizowania 27 systemów rejestracji stanu cywilnego.

09.05.2023

MSWiA: Trzeba skończyć z wpisywaniem fikcyjnego ojca w akcie urodzenia

Prawo rodzinne Administracja publiczna

W akcie urodzenia dziecka matka może wpisać fikcyjne dane jego ojca, ale rubryka „ojciec” nie może pozostać pusta. Kiedyś miało to zapewnić dzieciom pozamałżeńskim równy status, dziś jednak to często przeszkadza w korzystaniu z pełni praw obywatelskich, np. przy transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka w związku osób jednej płci. Rząd zapowiada zmianę tego przepisu.

08.05.2023

Ministerstwo łagodzi wymogi prewencji ASF dla małych gospodarstw

Administracja publiczna

W gospodarstwach, w których utrzymuje się nie więcej niż 10 sztuk świń w roku kalendarzowym wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, nie będzie już obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami oraz wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa - przewiduje nowelizacja rozporządzenia podpisana przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

08.05.2023

TSUE: Walka z korupcją uzasadnia zakaz sprawowania wybieralnych urzędów publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo unijne

Prawo Unii nie stoi na przeszkodzie objęciu danej osoby trzyletnim zakazem sprawowania jakichkolwiek wybieralnych urzędów publicznych, jeśli osoba ta naruszyła przepisy dotyczące konfliktu interesów w trakcie pełnienia takiego urzędu - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. Zastrzegł jednak, że taka osoba powinna mieć możliwość poddania takiej sankcji kontroli przez sąd.

05.05.2023

Covid wstrzymał certyfikację strażaków - to problem dla gmin i ofiar wypadków

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego dziesiątki tysięcy strażaków będzie musiało nagle odnowić szkolenia m.in. z kwalifikowanej pierwszej pomocy i bhp. Samorządowcy obawiają się, że to na nich spadnie obowiązek i koszty przeszkolenia. Może się okazać, że strażacy bez ważnych certyfikatów nie będą chcieli udzielać pierwszej pomocy, choćby przy wpadkach drogowych. Tym bardziej że nieudane akcje może ocenić prokurator.

04.05.2023

Rodzic nie zgadza się na paszport dla dziecka - "ratunkiem" sąd

Prawo cywilne Administracja publiczna

W sezonie wyjazdów urlopowych do sądów wpływa zdecydowanie więcej wniosków o zezwolenie na wydanie paszportu dziecku. Powodem jest konflikt między rodzicami i brak zgody jednego z nich. Zdarza się, że sądy muszą też rozstrzygać o tym, kto paszport przechowuje lub ingerować w sytuacji braku zgody na sam wyjazd. Dlatego, w ocenie prawników, podróże z dzieckiem powinny być uwzględniane już na etapie wniosków o uregulowanie kontaktów.

03.05.2023

Stan zagrożenia epidemicznego - potrzebna jest procedura wyjścia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Stan zagrożenia epidemicznego zgodnie z opublikowanym w poniedziałek projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zakończy się 1 lipca. Samorządy proponowały tę datę argumentując, że wcześniejszy termin wywoła lawinę problemów prawnych i organizacyjnych. W tym czasie trwa przegląd tzw. ustawy covidowej, która zmieniła kilkadziesiąt innych ustaw.

02.05.2023

Eksponując flagę państwową, trzeba pamiętać o zasadach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wywieszona flaga powinna być czysta, wyprasowana, przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu. Powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie. Nie może się też zawijać wokół masztu. Organizator obchodów, podczas których używane są flagi z papieru, powinien zapewnić odpowiednie warunki do ich zebrania po zakończeniu uroczystości oraz odpowiedniego zniszczenia.

02.05.2023

Powstaje Ministerstwo Cyfryzacji - rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie

Administracja publiczna

Utworzenie Ministerstwa Cyfryzacji przewiduje rozporządzenie, które 1 maja wchodzi w życie. Pracownicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obsługujący dotychczas sprawy działu informatyzacja zostaną włączeni do Ministerstwa Cyfryzacji. Ma nim kierować Janusz Cieszyński, którego na początku kwietnia, na stanowisko ministra cyfryzacji powołał prezydent Andrzej Duda. Cieszyński był sekretarzem stanu w KPRM, pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

01.05.2023

Żaglówką lub motorówką bez patentu – ważna wielkość jednostki

Administracja publiczna

Polskie przepisy pozwalają na realizowanie pasji żeglarskiej i motorowodnej bez tzw. patentu, ale pod pewnymi warunkami. Naturalnie wymaga to racjonalnej oceny umiejętności. Zdarzają się osoby, które mają wiele doświadczeń żeglarskich z wypraw z rodzicami czy obozów młodzieżowych, a nigdy nie przystąpiły do egzaminów. A posiadane stare uprawnienia warto wymienić na nowe.

30.04.2023