Wicepremier powiedział w środę w Warszawie po zakończeniu nieformalnego spotkania Rady UE ds. Telekomunikacji, Transportu i Energii (TTE), że ministrowie krajów UE odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo przyjęli przez aklamację, czyli jednomyślnie, tzw. Apel warszawski (Warsaw Call). - Mam nadzieję, że dzisiaj zrobiliśmy jeden, ale wielki krok ku lepszemu cyberbezpieczeństwu Polski i Europy - wskazał i dodał, że Unia Europejska nie tylko mówi, ale też robi.

- Trwająca agresja Rosji przeciwko Ukrainie stworzyła nowy kontekst strategiczny związany z cyberbezpieczeństwem UE - wskazali ministrowie w Apelu. Wezwali w nim m.in. do sprawnego przyjęcia unijnego planu zarządzania kryzysowego w zakresie cyberbezpieczeństwa (Cyber Blueprint), a następnie do przetestowania go w ramach ćwiczeń.

Konieczna współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa

Zaapelowali o zacieśnianie współpracy na temat cyberbezpieczeństwa między państwami członkowskimi a podmiotami UE. Wskazali na potrzebę zacieśnienia współpracy cywilno-wojskowej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, w tym na linii UE-NATO. Ministrowie chcą także kontynuacji i dalszego rozwoju ocen ryzyka cyberbezpieczeństwa, w tym scenariuszy ryzyka na poziomie UE dla kluczowych sektorów.

Odnieśli się również do dyrektywy NIS 2 (ustanawia jednolite ramy prawne w celu utrzymania cyberbezpieczeństwa w sektorach krytycznych w całej UE - PAP), która powinna według nich być głównym aktem prawnym dotyczącym cyberbezpieczeństwa. Zdecydowanie przestrzegamy przed fragmentacją, powielaniem lub nakładaniem się przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa w całej UE - podkreślili. Dodali, że wdrażanie przepisów powinno być zharmonizowane między krajami i sprzyjać innowacjom.

Zobacz również:  NIS2 to nie tylko dyrektywa. Kary grożą też za niestosowanie rozporządzenia

W Apelu warszawskim zwrócono też uwagę na potrzebę opracowania skoordynowanego planu wdrożenia nowych technologii mających wpływ na cyberbezpieczeństwo, a także harmonizacji działań na rzecz inwestycji w ten sektor. Ministrowie wezwali również do zwiększenia wysiłków na rzecz zwalczania niedoboru specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w UE. Zachęcili do podejmowania zwiększonych i bardziej skoordynowanych wysiłków na rzecz ochrony infrastruktury kabli podmorskich przed zagrożeniami, zarówno "fizycznymi, jak i cyber".

- Relacje transatlantyckie zaczynają budzić niepokój; w Stanach Zjednoczonych Europa widzi strategicznego partnera, ale musi też mówić o własnym bezpieczeństwie, które będzie polegało na suwerenności technologicznej, wielkich środkach finansowych, które zostaną przeznaczone na obronę i cyberbezpieczeństwo i przede wszystkim w szukaniu wzajemnych partnerstw i wsparcia - powiedział Gawkowski.