Projekt, który trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu, przewiduje zmianę par. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. - Gospodarność, racjonalność oraz ekonomika działania, a zwłaszcza krótki okres samoistnego wyczerpania „starych” serii formularzy mandatów karnych to argumenty, przemawiają za rozważeniem propozycji zmiany legislacyjnej wprowadzającej wydłużenie obowiązywania dotychczasowego wzoru formularza - wskazano w uzasadnieniu.
Czytaj: Taryfikator mandatów dla kierowców - za prędkość nawet 5 tys. zł, za nieodśnieżone auto - 3000 zł>>
Zbyt szybkie wycofanie bloczków niezasadne
Rząd wskazuje, że wycofanie tych formularzy z obiegu jest niezasadne, zwłaszcza w kontekście, że na ich zakup wydatkowane zostały środki publiczne. - Zachowanie „starych” serii na stanach magazynowych, pozwoli je wykorzystać w optymalnym zakresie, jak również uniknąć procesu wymiany bloczków, które zgodnie z przepisami zostaną następnie zniszczone - dodano.
Zmiana zakłada więc wydłużenie okresu stosowania dotychczasowego wzoru formularza mandatu karnego z 24 do 36 miesięcy. Obecne rozporządzenie zostało wydane 11 kwietnia 2023 r. - Jednocześnie z przeprowadzonej analizy wynika, że wprowadzenie nowego terminu stosowania dotychczasowego wzoru formularza mandatu karnego pozwoli na wykorzystanie zapasów bloczków mandatowych bez konieczności ich niszczenia - zaznaczono.
Na stanie 90 tys. starych bloczków
Projektodawcy zapewniają, że różnice pomiędzy wzorami formularzy nie wpływają na prawidłowość i terminowość prowadzonych postępowań mandatowych. - Zachowanie starych serii na stanach magazynowych, pozwoli je wykorzystać w optymalnym zakresie, jak również uniknąć procesu wymiany bloczków, które zgodnie z przepisami zostaną zniszczone. Z analizy stanów magazynowych wynika, że na stanie znajduje się ok. 90 tys. bloczków mandatów karnych, które z dniem 23 maja 2025 r. nie będą mogły być już używane, a w konsekwencji musiałyby ulec zniszczeniu, co wiązałoby się z poniesieniem kosztów na ich utylizację - wskazano.
I dodano, że Skarb Państwa narażony byłby na stratę w wysokości 927 tys. zł.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.