Nowe Ministerstwo Przemysłu z siedzibą w Katowicach już działa

Administracja publiczna

1 marca rozpoczęło działalność Ministerstwo Przemysłu. Jego siedzibę wyznaczono w Katowicach. Nowy resort ma zajmować się górnictwem, hutnictwem, atomem oraz ropą i gazem (w tym wodorem). Na czele stoi Marzena Czarnecka.

01.03.2024

Podwyżki w SKO pozorowane i pomijają członków etatowych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Podwyższenie o 1100 zł minimalnych i o 1200 zł maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych oraz podwyższenie o 10 proc. maksymalnej wysokości miesięcznego wynagrodzenia pozaetatowego członka SKO, zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia płacowego. Pomija jednak 570 pracowników etatowych kolegium. To pozorowane podwyżki – komentują pracownicy SKO.

01.03.2024

Coraz więcej nowych przepisów, krótsze vacatio legis

Prawnicy Administracja publiczna

Skokowo zwiększa się liczba nowych i zmienionych przepisów. W 2023 roku ogłoszono aż 143 155 nowych aktów prawnych – ponad 15 tys. więcej niż rok wcześniej. Przynajmniej raz zmieniono natomiast 31 968 aktów. Najczęściej zmieniana była ustawa o PIT. Nadal wiele przepisów wchodzi w życie z datą wsteczną - w momencie publikacji dowiadujemy się, że... ustawa już dawno obowiązuje. To tylko niektóre problemy wskazane w raporcie „Poprawmy prawo”.

29.02.2024

Rusza kolejna edycja konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”

Ordynacja Administracja publiczna Prawo gospodarcze

We wtorek, 27 lutego 2024 r., rozpoczęła się 21. edycja Konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”, organizowanego przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową (KAS). Celem jest propagowanie dobrych praktyk i poprawianie komunikacji z urzędami skarbowymi. Zarząd BCC zaprasza przedsiębiorców do wypełnienia ankiety konkursowej.

27.02.2024

Od poniedziałku nowa struktura organizacyjna Kancelarii Sejmu

Administracja publiczna

Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji, Biuro Spraw Europejskich i Współpracy Międzynarodowej, Biuro Obsługi Medialnej zastąpiło Biuro Analiz Sejmowych, Biuro Spraw Międzynarodowych i Centrum Informacyjne Sejmu. Takie m.in. zmiany w strukturze Kancelarii Sejmu obowiązują od poniedziałku, 26 lutego.

26.02.2024

Rada Nadzorcza ZUS w środę zaopiniuje kandydaturę Doroty Bieniasz na prezesa Zakładu

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

W środę Rada Nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma zaopiniować kandydaturę Doroty Bieniasz na prezesa ZUS – dowiedział się nieoficjalnie serwis Prawo.pl. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, już w zeszłym tygodniu zapowiedziała, że po otrzymaniu tej opinii zwróci się do premiera Donalda Tuska o powołanie Doroty Bieniasz na prezesa Zakładu.

26.02.2024

Z emisji do powietrza trzeba się spowiadać dwukrotnie. Pierwszy termin mija 29 lutego

Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy w dwa różne miejsca, w dwóch różnych terminach i na dwa różne sposoby, muszą składać informacje o zanieczyszczeniach trafiających do powietrza. Pierwszy raz zgodnie z unijnymi regulacjami, drugi - z krajowymi przepisami. Taka podwójna buchalteria trwa już od kilkunastu lat.

26.02.2024

Ministerstwo Przemysłu powstanie 1 marca, rząd przyjął przepisy

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

1 marca powołane zostanie Ministerstwo Przemysłu. Powstanie ono w oparciu o niektóre komórki organizacyjne, które funkcjonują obecnie w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Siedzibą nowego resortu będą Katowice. We wtorek, 20 lutego, Rada Ministrów przyjęła przepisy w tej sprawie.

20.02.2024

Konieczna nowelizacja budżetu - inaczej RPO zostanie bez pieniędzy na sygnalistów

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Potwierdziły się informacje Prawo.pl, że w budżecie państwa na rok 2024 pieniądze na zorganizowanie obsługi sygnalistów dostała PIP. RPO środków na przygotowanie swojego biura nie ma i szybko nie dostanie. Zdaniem prawników konieczna jest nowelizacja ustawy budżetowej. Także Ministerstwo Finansów twierdzi, że minister nie posiada uprawnień do przesunięcia w trakcie roku budżetowego środków finansowych pomiędzy tymi podmiotami.

20.02.2024

Wnioski o pobyt cudzoziemca – online

Administracja publiczna

Rządowy projekt ustawy o cudzoziemcach zakłada zmianę sposobu składania wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały oraz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego. Obecnie dokumenty składa się tylko w formie papierowej. Wkrótce możliwe będzie także złożenie wniosku elektronicznie - z wykorzystaniem usługi online za pośrednictwem Modułu Obsługi Spraw.

19.02.2024

Andrzej Dycha prezesem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Administracja publiczna Rynek

Andrzej Dycha został powołany na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Wiceprezesem Agencji została Magdalena Skarżyńska. PAIH zajmuje się przyciąganiem bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz wspiera współpracę międzynarodową polskich przedsiębiorstw. Działa zarówno w Polsce, jak i na całym świecie poprzez Zagraniczne Biura Handlowe.

19.02.2024

Ustawa o sygnalistach ma być szybko, ale RPO póki co bez pieniędzy

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Rzecznik Praw Obywatelskich ma być centralnym organem w systemie ochrony sygnalistów, a nie jak przewidywała poprzednia wersja projektu – Państwowa Inspekcja Pracy. Pieniędzy na dostosowanie urzędu do nowych wyzwań, czyli przyjmowanie zgłoszeń i udzielanie wsparcia osobom zgłaszającym naruszenia prawa, w budżecie na 2024 r. jednak nie dostał. Zdaniem prawników to niedopatrzenie, bo o tym, że będziemy musieli wdrożyć ustawę jak najszybciej, było wiadomo w trakcie prac nad budżetem. Znane były też jej skutki finansowe.

19.02.2024

W sobotę obchodzimy Dzień Służby Cywilnej

Administracja publiczna

17 lutego 2024 roku obchodzimy pierwszy ustawowy Dzień Służby Cywilnej. Z tej okazji Prezes Rady Ministrów Donald Tusk wystosował list do wszystkich członków korpusu służby cywilnej. Zapewnił w nim, że rząd z całą determinacją będzie pracował nad podniesieniem prestiżu i wzmocnieniem służby cywilnej. Dwa dni wcześniej, 15 lutego, premier odwołał Dobrosława Dowiata-Urbańskiego ze stanowiska Szefa Służby Cywilnej, o czym poinformowano w piątek.

17.02.2024

SN: Zatrudnienie byłego celnika w KAS nie pozbawia go odprawy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy

Byłym funkcjonariuszom służby celnej, którzy po reformie przeszli do Krajowej Administracji Skarbowej i następnie przyjęli nowe warunki zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, stając się pracownikami KAS, przysługuje prawo do odprawy pieniężnej z tytułu zakończenia służby. Do takiego wniosku doszedł niedawno Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

16.02.2024

WSA: Niezłożenie oświadczenia lustracyjnego nie świadczy o winie pracownika

Administracja publiczna Prawo pracy

Pracownica służby cywilnej nie złożyła oświadczenia lustracyjnego, więc jej stosunek pracy wygasł z mocy prawa. Organ uznał ją za bezrobotną, ale odmówił przyznania prawa do zasiłku, ponieważ uznał, że do ustania zatrudnienia doszło z winy pracownicy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach nie podzielił tego poglądu i wskazał, że organ nie był uprawniony do takiej oceny, ponieważ winę można ustalić wyłącznie na podstawie świadectwa pracy.

15.02.2024

Poprawa jakości prawa jednym z ważniejszych wyzwań dla nowej władzy

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

W 2023 r. padły kolejne niechlubne rekordy w ilości tworzonego prawa. Po raz kolejny zwiększyła się liczba ogłoszonych nowych aktów prawnych – łącznie było ich aż 143 155. Przynajmniej raz zmieniono 31 968 aktów, co daje wzrost aż o 26,9 proc. w porównaniu do 2022 r. W żadnej dziedzinie prawa nie zabrakło też przykładów przepisów sprzecznych, niejasnych czy też luk prawnych, które wymagają pilnej poprawy. Wskazujemy je w raporcie "Poprawmy prawo".

15.02.2024

Prof. Lipowicz: Samorząd wymaga wzmocnienia, ale najpierw trzeba uzdrowić administrację

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Samorząd terytorialny w Polsce został poważnie osłabiony. Jego wzmocnienie wymaga reform nie tyle w nim samym, co w administracji rządowej, która zamiast odbierać samorządom kolejne kompetencje, powinna się skoncentrować na strategicznych problemach państwa – mówi prof. Irena Lipowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, redaktor „Systemu Prawa Samorządu Terytorialnego”.

15.02.2024

Odpis podatkowy na kościoły może być sprzeczny z Konstytucją

PIT Administracja publiczna Finanse

Rząd proponuje zastąpić Fundusz Kościelny odpisem od podatku wiernych w wysokości 0,5 proc. lub 0,7 proc. w przypadku małych kościołów. Dobrowolny odpis od podatku na rzecz konkretnego związku wyznaniowego to rozwiązanie, które funkcjonuje w wielu krajach Europy, m.in. w Hiszpanii, we Włoszech czy na Węgrzech - stwierdzili uczestnicy wtorkowej debaty w Konferencji Episkopatu Polski. "Co dalej z Funduszem Kościelnym?".

13.02.2024

Ministerstwo Zdrowia prowadzi nabór do Krajowej Rady ds. Opieki Geriatrycznej

Pacjent Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Nabór, który potrwa do 22 lutego, ma związek z wejściem w życie ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. Do zadań Rady będzie należało m.in. doradzanie w sprawie kierunków rozwoju opieki geriatrycznej, przedstawianie propozycji zmian i opiniowanie raportów dotyczących organizacji i dostępności świadczeń.

13.02.2024

Propozycje deregulacyjne PiS wróciły do Sejmu

Samorząd terytorialny Odpady Administracja publiczna Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn

Posłowie PiS skierowali do Sejmu pakiet 27 ustaw deregulacyjnych. Proponowane zmiany dotyczą m.in. umów leasingu, czasowego wycofania pojazdów z ruchu, obciążeń przedsiębiorców, zmian podatkowych. Cześć propozycji to kopia projektu, skierowana jeszcze za czasów komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji, która działała w Sejm IX kadencji. Własne propozycje ma wkrótce przedstawić też rząd.

13.02.2024